12 Adımlı PPC Denetim Kontrol Listesi – Reklamlarınızı Bir Profesyonel Gibi Nasıl Denetlersiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: 12 Adımlı PPC Denetim Kontrol Listesi – Reklamlarınızı Bir Profesyonel Gibi Nasıl Denetlersiniz?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Sigmund Freud, “Kırılganlıklarınızdan gücünüz doğar” dedi. Bilmek zafiyetleriniz, gücünüzü bulmanız zor olabilir, değil mi?

Freud’un bu cümleyi söylediğinde tıklama başına ödeme kampanyalarından bahsetmesi pek olası olmasa da, bunun nasıl uygulanabileceğini görmek kolaydır… hemen hemen her şey. PPK dahildir. Sonuçta, neye odaklanmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyorsa bütçenizi, zamanınızı ve kaynaklarınızı nasıl verimli bir şekilde kullanabilirsiniz?

Ortalama bir küçük ve orta ölçekli işletme, her ay PPC’ye 1.000 ila 10.000 ABD Doları arasında harcıyor. Daha fazla (veya daha az) harcasanız bile, PPC kampanyalarınızın optimize edildiğinden ve iyi bilgilendirildiğinden emin olmanız gerekir.

Bu nedenle şirketlerin PPC yönetimindeki güvenlik açıklarını bulmaları ve ardından sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için bu paha biçilmez içgörüleri kullanmaları gerekiyor. Düzenli PPC denetimleri yapmak bu yönde yardımcı olabilir.

Bu yazıda, bir PPC denetiminin ne olduğunu ve 12 kolay adımda nasıl yürütüleceğine dair basit bir kontrol listesini inceleyeceğiz.

PPC denetimi nedir?

PPC denetimi, iyileştirme alanlarını belirlemek ve performansı optimize etmek için mevcut tıklama başına ödeme (PPC) kampanyalarınızın kapsamlı bir incelemesidir. PPC denetimleri, belirli bir süre boyunca yürüttüğünüz kampanyalarla ilgili tüm unsurların kapsamlı bir analizini içerir.

Bu, anahtar kelimelerinizin, reklam metninizin, açılış sayfalarınızın, dönüşüm izleme kodu kurulumunuzun, yeniden pazarlama kodlarınızın ve bütçe yönetiminizin değerlendirilmesini içerir. Amaç, potansiyel sorunları ortaya çıkarmak ve kampanyalarınızın genel PPC performansını iyileştirmektir.

[Banner][Looking for a PPC Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-ppc-audit][blue]

PPC denetimi yapmanın faydaları

Açıkçası, eğer bir faydası olmasaydı, hiç kimse tüm verilere, kampanya ayarlarına ve reklam varlıklarına derinlemesine dalmazdı. Ve neyse ki, PPC denetimleri önemli avantajlarla birlikte gelir. İşte ana olanlar.

Boşa harcanan reklam harcaması alanlarını belirleyin

Sosyal reklamcılık ve arama ağı reklamcılığında ne kadar deneyimli olursanız olun, her zaman iyileştirme için yer vardır. Bir PPC denetimi, yatırım getirisi (ROI) elde etmeden daha az para harcamanız gereken alanları belirlemenize yardımcı olacaktır. Hatta sorunun kaynağını belirlemenize de yardımcı olabilir.

Örneğin, reklam kopyanızın eski olduğunu ve tıklama çekecek kadar ilgi çekici olmadığını fark edebilirsiniz. Veya doğru kitleyi hedeflemeniz veya etkisiz arama terimleri kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Her ne ise, kapsamlı bir PPC denetimi sorunu ortaya çıkarabilir, böylece sorunu çözebilir ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Hedeflemeyi iyileştirin

Hedefleme titiz bir şey olabilir. Çoğu insan, PPC’nin daha fazla satış yapmak için hızlı bir şerit olduğunu düşünür – ancak doğru olması zaman alır.

Bu nedenle, kampanyalarınızı denetlerken, reklamlarınıza kimlerin yanıt verdiğine dair hedefleme ve demografik bilgilere göz atabilir, ardından bu verileri gelecekteki kampanyalarınız için temel olarak kullanabilirsiniz. Yeterince veri topladıysanız, kararlarınız daha iyi temellendirilecek ve daha da iyi yatırım getirisi elde edebileceksiniz.

Yeni anahtar kelime fırsatlarını belirleyin

Mevcut kampanyalarınızı denetlediğinizde, gelecekte kullanabileceğiniz yeni anahtar kelime fırsatları bulma şansınız yüksektir. Bu, özellikle alıcı davranışı ve kullanıcınızın tipik müşteri yolculuğu hakkında yeterli veri toplamayı başardıysanız doğrudur.

Bu, ilgili anahtar kelimelerden veya uzun kuyruklu anahtar kelimelerden herhangi biri olabilir. Bu tür verilere erişerek, insanların gerçekte ne aradıklarını takip ediyor ve kampanyalarınızı buna uyacak şekilde ayarlıyorsunuz. İnsanların 2003’te “kaş simi” araması, bunun 2023’te hala geçerli olduğu anlamına gelmez.

Tavsiye Edilen:  Ajans dış kaynak kullanımının geleceği: Sosyal medya hizmetlerinin gelişen manzarasına ilişkin içgörüler

Rekabete karşı daha iyi bir konum elde edin

PPC denetimleri, rekabeti zekice alt etmenize yardımcı olabilir ve iyi bir denetim, rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri, reklam kampanyalarını ve hedefleme stratejilerini kullandığını görmek için bir rekabet analizi içermelidir. Ardından, mevcut kampanyalarınızı ayarlamak ve yenilerini oluşturmak için bunu kullanabilirsiniz.

PPC hakkında daha fazla akıllı kitap almak ister misiniz? En iyi PPC kitapları listemize göz atın.

PPC denetim kontrol listesi – 12 basit adım

Bir PPC denetimi yürütmek, daha önce hiç yapmadıysanız veya daha önce yapmış olsanız bile göz korkutucu bir görev olabilir. sahip olmak, ama daha iyi yapılabileceğini hissediyorum. Aşağıdaki kontrol listesi, sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarabilmeniz için doğru unsurları denetleme konusunda doğru yolda olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

1. Hesap kurulumunuzu ve takibinizi kontrol edin

Her şeyden önce, hesap kurulumunuzun ve izlemenizin doğru olduğundan emin olun. İzleme URL’lerinizi, dönüşümlerinizi, hedeflerinizi, UTM parametrelerinizi ve diğer tüm izleme öğelerinizi çapraz kontrol edin. Ayrıca, site izlemenizin çalıştığından ve tüm verilerin doğru şekilde kaydedildiğinden emin olun.

Kendine sor:

 • Dönüşüm etiketleri doğru şekilde tetikleniyor mu?
 • Hangi veriler kaydedilmiyor?
 • Kaydedilmeyen verileri daha iyi yakalayabilmemizin bir yolu var mı?

2. Hedeflemenizi kontrol edin

Dünyanın en çekici reklam metnine ve en göz alıcı tasarımlarına sahip olabilirsiniz – PPC reklamlarınız doğru şekilde hedeflenmezse performans gösteremezler. Oluşturduğunuz kitlelere bir göz atın ve mesajınız ve ürününüzle gerçekten eşleşip eşleşmediklerini düşünün.

Kendine sor:

 • Doğru kitleleri hedefliyor muyuz?
 • Kitleler, kampanyalarımızı desteklemek için yeterli hacme sahip mi?
 • Reklamlarımızın alakasız arama terimleri ve bağlamları için görünmesini engellemek için herhangi bir negatif anahtar kelime veya yerleşim kullanıyor muyuz?
 • Mevcut müşteri tabanımız hedeflediğimiz kitleye benziyor mu ve bu bizim için iyi mi yoksa kötü mü?

3. Reklam grupları ve mesajlaşma

Düzgün bir şekilde yapılandırıldıklarından ve iletmek istediğiniz mesajlarla eşleştiklerinden emin olmak için reklam gruplarınızı kontrol edin. Bu, daha temiz veriler toplamanıza ve performansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

İşte bu aşamada cevaplanması gereken bazı sorular:

 • Reklam grupları düzgün bir şekilde yapılandırılmış mı?
 • Reklamlar, müşteri yolculuğundaki farklı alıcı kişilerini veya aşamalarını hedefliyor mu?
 • Başlıklar, mesajlaşma ve ürün/hizmet hedeflerimizle örtüşüyor mu?
 • Her gruptaki mesajlar, diğer reklam gruplarının mesajıyla uyumlu mu?
 • Reklamlarımızı demografiye, ilgi alanlarına veya diğer faktörlere göre daha iyi bölümlere ayırabilir miyiz?
 • Daha iyi dönüşüm oranları için reklam metnimizi veya tasarımımızı güncellememiz gerekiyor mu?
Kaynak

4. Reklam biçimleri ve kampanya türleri

Farklı kampanya türleri ve reklam biçimleri, farklı amaçlar için daha uygundur. Örneğin, video kampanyaları marka bilinirliği için harika olabilir, ancak dönüşümleri artırmak istiyorsanız en uygunu olmayabilir. İletim yönteminiz, mesajınız ve hedeflemeniz kadar önemlidir.

Bu aşamada dikkate alınması gereken sorular şunları içerir:

 • Doğru formatı ve kampanya türünü kullanıyor muyuz?
 • Reklam biçimlerimiz hedeflerimizle örtüşüyor mu?
 • Yeni formatları mı test ediyoruz yoksa geçmişte işe yarayanlara mı bağlı kalıyoruz?
 • Hedeflerimize daha iyi ulaşmak için herhangi bir ek reklam türü kullanıyor olabilir miyiz (dinamik görüntülü reklam kampanyaları, yerel reklamlar vb.)?

5. Anahtar kelimelerinizi kontrol edin (+negatif anahtar kelime listesi)

Anahtar kelimeleriniz, reklamlarınızla ve iletmek istediğiniz mesajla yakından bağlantılı olmalıdır. Bu, reklamlarınızın ve hedeflemenizin daha alakalı olmasına yardımcı olur, Kalite Puanınızı yükseltir ve daha düşük bir TBM (tıklama başına maliyet) tutmanıza yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  ChatGBT: ChatGPT için Yaygın Bir Yazım Hatası ve Bundan Nasıl Kaçınılır?

Bu nedenle, anahtar kelimelerinizin ve negatif anahtar kelime listenizin sektörünüz, hedef kitleniz, ürününüz ve işletme hedeflerinizle tamamen uyumlu olduğundan emin olmanız çok önemlidir.

Bu aşamada kendinize sormanız gereken sorular şunları içerir:

 • Alakalı anahtar kelimeleri hedefliyor muyuz?
 • Herhangi bir yeni/ek anahtar kelime eklememiz gerekiyor mu?
 • Negatif anahtar kelimelerimiz yeterince güncel ve kapsamlı mı?
 • Reklamlarımızdan herhangi biri kaldırılması gereken alakasız anahtar kelimeler içeriyor mu?

6. Kalite Puanınıza bakın

Google Ads Kalite Puanınız, alaka düzeyi ve tıklama oranı gibi faktörlere dayalı olarak reklamlarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini gösterir. Puanınız ne kadar yüksekse o kadar iyidir çünkü bu, tıklama başına maliyetlerin düşmesine ve daha iyi reklam yerleşimine yol açar.

Bu nedenle, her bir kampanyanızın Kalite Puanı açısından nasıl performans gösterdiğine bir göz atın. Düzeltebileceğiniz veya iyileştirebileceğiniz düşük puanlı reklamlar var mı?

Google Ads Kalite Puanınızı yükseltmek için kendinize şu soruları sorun:

 • Reklamlarımız ve anahtar kelimelerimiz birbiriyle alakalı mı?
 • Anahtar kelimeler, arama amacı ve reklamların kendileri uyumlu mu?
 • Reklam metnimiz ve hedeflememiz kampanyanın mesajıyla uyumlu mu?
 • Kampanya/reklam grubu başına yeterli açılış sayfası kullanıyor muyuz?
 • Açılış sayfalarımız, dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) için optimize edilmiş mi?
 • Açılış sayfalarımız reklam mesajı, anahtar kelimeler ve hedefleme ile alakalı mı?
Kaynak

7. Tıklama oranınızı ve dönüşüm oranınızı analiz edin

Reklamlarınızda bir milyar gösterim elde edebilirsiniz – ancak kimse tıklamadıkça hiçbir değeri yoktur. Tıklama oranınız (TO) ve dönüşüm oranınız (CR), kampanyalarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini belirlemenize yardımcı olabilecek temel performans göstergeleridir.

Google Analytics / Ads veya Bing Ads verilerinizi alın ve kitlenizin nasıl olduğuna yakından bakın. tıklamalar (ve satın alır).

TO’nuzu ve CR’nizi analiz ederken kendinize şu soruları sorun:

 • Reklamlarım yeterli tıklama alıyor mu?
 • TO, kampanyayı ilk başlattığım zamana göre daha mı yüksek yoksa daha mı düşük?
 • Kampanyalarımın ortalama PPC dönüşüm oranı nedir?
 • TO’su yüksek ancak CR’si düşük (veya tam tersi) herhangi bir reklam/anahtar kelime var mı?
 • TO’yu ve CR’yi iyileştirmek için uygulayabileceğimiz bazı reklam metinleri nelerdir?
 • Görüntülü reklamlar için, TO’muzu ve CR’mizi artırmak için yapabileceğimiz herhangi bir tasarım değişikliği var mı?
 • Harekete Geçirici Mesaj mesajlarımız açık, ikna edici ve görünür mü?

8. Tekliflerinizi gözden geçirin

Teklifleriniz ve bütçeniz, kampanyalarınızın temelidir. Bunları doğru şekilde ayarlamıyorsanız, performansınızı önemli ölçüde etkileyebilir; bu nedenle, gerekli tüm teklif ayarlamalarını yapmanız çok önemlidir.

Tekliflerinizi ve bütçenizi incelerken kendinize şu soruları sorun:

 • Tekliflerimin hedeflerime kıyasla daha yüksek veya daha yüksek olması gerekiyor mu?
 • Dönüşüm hedeflerim için doğru teklif stratejisini mi kullanıyorum?
 • Kampanyalarımı daha fazla harcamalı mıyım?
 • Kampanyalarımdan herhangi biri için bütçeyi ayarlamam gerekiyor mu?

9. Anahtar kelime eşleme türü ayarlarınızı gözden geçirin

Eşleme türü ayarları, kampanyalarınızın diğer bir önemli bileşenidir. Reklamınızın görünmesi için arama sorgusunun anahtar kelimenizle ne kadar yakından eşleşmesi gerektiğini belirlerler; bu da kaç tıklama alacağınızı ve ne kadar para harcayacağınızı etkileyebilir.

Şu soruları göz önünde bulundurun:

 • Geniş eşlemeli anahtar kelimelerim çok mu geniş?
 • Yanlış eşleme türünü kullanarak arama sorgularını kaçırıyor muyum?
 • Doğru anahtar kelime eşleme türleri seçildiğinde, reklamlarım doğru aramalarda gösteriliyor mu?
 • Anahtar kelimelerimden herhangi birini başka bir eşleme türüne geçirmeli miyim?
Kaynak: Merkez Noktası

10. Yer hedeflemenizi kontrol edin

Yer hedefleme ayarları da önemlidir. Doğru yerleri hedeflemiyorsanız, kampanyalarınızdan aldığınız tıklama ve dönüşüm sayısında büyük bir fark yaratabilir.

Tavsiye Edilen:  2023'te sosyal medya pazarlaması: Her platform için trendler

Kendinize sormanız gereken sorular şunları içerir:

 • Yer uzantısı hedefleme ayarlarım kampanya performansına yardımcı mı oluyor yoksa engelliyor mu?
 • Belirli yerleri hedeflemeyerek olası tıklamalardan/dönüşümlerden haberdar olmalı mıyım?

11. Reklam uzantılarınızı kontrol edin

Reklamlarınıza daha fazla değer ve alaka düzeyi eklemek ve arama yapanlara keşfedilecek daha fazla seçenek sunmak için kullanabileceğiniz farklı türde reklam uzantıları vardır. Bazıları şunları içerir:

 • Mesaj uzantıları
 • Telefon araması uzantıları
 • Fiyat uzantıları
 • İnceleme uzantıları

Bu aşamayı doğru anladığınızdan emin olmak için şu soruları göz önünde bulundurun:

 • Reklam uzantılarım alakalı ve güncel mi?
 • Kampanyalarım için doğru türde reklam uzantılarına sahip miyim?
 • Doğru reklam uzantılarını kullanmayarak olası tıklamaları/dönüşümleri kaçırıyor muyum?
 • Reklam uzantılarımdan herhangi birini eklemem, kaldırmam veya güncellemem gerekiyor mu?

12. Bir optimizasyon planı oluşturun

Artık tüm bu bilgileri topladığınıza göre, bir denetim raporu oluşturma ve nasıl ilerleyeceğinizi planlama zamanı.

Planlama sürecinize aşağıdaki soruları dahil edin:

 • Hangi alanların optimize edilmesi gerekiyor? Hangi değişiklikleri yapmanız gerekiyor?
 • Bu kampanya/reklam grubu için kısa ve uzun vadeli hedeflerim nelerdir?
 • Dönüşüm hedeflerime ulaşmak için hangi değişiklikleri yapmalıyım?
 • Kampanyalarımı ne sıklıkla gözden geçirmeli ve optimize etmeliyim?
 • Çabalarımın başarısını ölçmek için hangi ölçümleri izlemem gerekiyor?

Ne sıklıkla PPC denetimi yapmalısınız?

Burada doğru ya da yanlış cevap yok – gerçekten PPC kampanyalarınızın boyutuna, karmaşıklığına ve hedeflerine bağlı. Ancak, genel bir kural olarak, kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için en az üç ila altı ayda bir denetim yapmanızı öneririz.

Üç ayın altındaki bir zaman çerçevesinin size yeterli ilgili veri sağlamayacağını ve bir yılı aşan herhangi bir şeyi değerlendirmenin zor olduğunu ve stratejik yanlış adımlara yol açabileceğini unutmayın.

Ayrıca, yaptığınız tüm değişiklikleri belgelediğinizden ve ölçtüğünüzden emin olun, böylece geriye dönüp hangilerinin kampanyalarınızın başarısına katkıda bulunduğunu belirleyebilirsiniz.

özet

Bir PPC denetimi yürütmek çok iş gerektirir. Ancak, başarılı bir PPC kampanyasının önemli bir parçasıdır. İyileştirilmesi gereken alanları belirlemenize ve oraya ulaşmak için bir plan oluşturmanıza yardımcı olur.

İster Google ister Bing PPC çalıştırıyor olun (veya daha çok sosyal veya programatik reklam platformlarına odaklanıyorsanız), düzenli PPC denetimleri, stratejik içgörüler açısından oyunun kurallarını tamamen değiştirebilir.

Ve eğer Kendinizi bunalmış hissediyorsanız, bir PPC ajansı veya denetim ve optimizasyon sürecinize yardımcı olacak bir uzman. Kampanyalarınızın her yönünü gözden geçirebilir ve en iyi şekilde performans göstermelerini sağlamanın yanı sıra sağlam bir PPC stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilirler.

[Banner][Looking for a PPC Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-ppc-audit][blue]