2018’de Yeni Web Sitesi İçin Eksiksiz SEO Kontrol Listesi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2018’de Yeni Web Sitesi İçin Eksiksiz SEO Kontrol Listesi

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), herhangi bir web sitesini SERP’de sıralamak için en kritik süreçlerden biridir. Web sitenizi Google veya herhangi bir arama motoru için takip etmek ve optimize etmek için bir SEO kontrol listesi arıyorsanız, aramanızın bittiği yer burasıdır.

Önümüzdeki haftalarda, bir SEO Denetimi gerçekleştirirken izlemeniz gereken aşağıda belirtilen SEO kontrol listesi için kapsamlı bir rehber sunacağız.

 • Anahtar Kelime Araştırma Kontrol Listesi
 • Teknik Analiz Kontrol Listesi
 • Sayfa İçi SEO Kontrol Listesi
 • Rekabet Analizi Kontrol Listesi

Kontrol listesine geçmeden önce web sitenizde aşağıdaki görevleri tamamlamanız gerekir:

 1. Google Arama Konsolunu Kurun – Bu, özellikle tamamen yeni bir web sitesi için listenizdeki ilk görev olmalıdır.

Google Search Console, bir web sitesinin arama sonuçlarındaki performansıyla ilgili veriler sağlar. Google Search Console’da kullanabileceğiniz en kullanışlı özellikler aşağıdadır:

 • En çok trafiği alan anahtar kelimeler (Markalı ve Markasız)
 • Google Arama’daki ortalama anahtar kelime konumu
 • Bir site haritası gönderme
 • Bir web sitesindeki hataları düzeltme

Web sitenizde herhangi bir hata varsa ve daha fazlası varsa, Google Arama ekibinden mesajlar alma.

 1. Google Analytics Hesabı Oluşturun – Burası, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında ayrıntılı bilgi bulacağınız yerdir. Kullanıcıların nereden geldiğini gösterecek.

Google Analytics Kurulumu

Google Analytics, web sitenizin trafiği ve kullanıcıların web sitenizi nasıl bulup kullandığıyla ilgili birçok faydalı bilgiye sahiptir. Yararlı özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Web sitesine gelen toplam kullanıcı sayısı (trafik)
 • Arama Motorlarını kullanarak web sitenize gelen kullanıcı sayısı (Organik Trafik)
 • Web sitesindeki açılış sayfaları trafiğin çoğunu alıyor
 • Web sitesinin ortalama hemen çıkma oranı
 • Web sitesi trafiği – artıyor mu yoksa azalıyor mu?
 • ‘Bize ulaşın’ formunuz aracılığıyla kaç kullanıcının sorgu gönderdiğini takip edin
 • Hangi web siteleri veya arama motorları size en çok trafik çekiyor?
Tavsiye Edilen:  Web sitenizin SEO stratejisi için anahtar kelime seçme rehberi

Yani, bu iki adımı tamamladığınızda, ana SEO Kontrol Listemize odaklanmanın zamanı geldi.

Anahtar Kelime Araştırma Kontrol Listesi

Anahtar kelime araştırması, Arama Motoru Optimizasyonunun en önemli parçasıdır ve yapılacaklar listenizin en üstünde yer almalıdır. Web siteniz için kapsamlı bir ‘anahtar kelime araştırması’ yapmadan fazla bir şey yapamazsınız. Bu süreçte hedef kitlenizi bulacak, konuları, hedef kitlenizin web sitenizi bulmak için kullanacağı anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini öğreneceksiniz. Dolayısıyla, bu kontrol listesinde, web siteniz için ‘en alakalı anahtar kelimeleri nasıl bulacağınız’ ve anahtar kelime araştırmasını yapmak için ne tür anahtar kelime arama araçlarını kullanabileceğiniz konusunda size rehberlik edeceğiz.

Teknik Analiz Kontrol Listesi

Teknik SEO, tüm SEO sürecinin oldukça önemli bir parçasıdır. Düzgün uygulanmazsa, web sitenizi kolayca bozar. Ancak, en iyi yanı, göründüğü kadar zor olmamasıdır. Teknik analiz kontrol listemizde ele alacağımız bazı noktalar aşağıdadır:

 • Kanonik Sayı – Kanonik URL’ler, aynı içeriğe sahip ancak URL’leri farklı olan URL’lerdir. Yinelenen içerikle ilgili sorunlardan kaçınmak için canonical etiketini kullanıyoruz.
 • XML Site Haritası – XML site haritası, web sitenizin tüm sayfalarını içeren bir .xml dosyasıdır. Google gibi arama motorları, web sitenizi tararken XML site haritasını kılavuz olarak kullanabilir.
 • URL Yapısı – Kullanıcı ve arama motoru dostu bir dizin yapısı tanımlamak SEO için en iyi uygulamalar arasındadır. Web sitesine yardımcı olur ve kullanıcı gezinmesini geliştirir. Web sitesinin arama motorları tarafından tarandığına ve dizine eklendiğine dikkat etmek önemlidir. Bunu çözmek için meta kodları optimize etmek, CSS sorunlarını ve JavaScript’i düzeltmek gerekir.
 • Site Hataları – 4xx ve 5xx hataları, XML site haritasındaki erişilemeyen sayfalar ve soft 404 hataları gibi tarama hatalarını düzeltmek için Google Web Yöneticileri ve Bing Web Yöneticileri gibi araçları kullanarak web sitenizin sağlığını kontrol edin.
 • SSL ve HTTPS – Yeni Google güncellemesine göre, HTTPS artık sıralama faktörlerinden biridir. Önceleri sadece e-ticaret web siteleri için önemliydi, ancak şimdi internette bulunan tüm web siteleri için gerekli.
 • sayfalandırma – Pagination’ı kullanarak birden çok sayfadaki içeriği mantıksal olarak birbirine bağlayın, tarama derinliğini iyileştirin ve yinelenen içerik sorunlarını düzeltin.
 • Site Hızı – İyi site hızı, daha iyi bir Kullanıcı Deneyimi (UX) ve dönüşümler sunar. Web sitesi hızını farklı platformlarda optimize etmek gerekir, örn. masaüstü ve mobil. Süreç, kullanıcı deneyiminin iyi olduğundan emin olarak JS, CSS’nin optimizasyonunu içerir.
 • Mobil Dostu – Web sitenizi akıllı telefon tarayıcıları için optimize etme ve daha iyi SEO sonuçları için kullanıcı deneyimine öncelik verme. Strateji ve yürütme, mobil uyumlu URL’lerin oluşturulmasını, site yapısını ve hatalı yönlendirmeleri düzeltmeyi içerir.
Tavsiye Edilen:  SaaS SEO Temelleri: Başarılı Bir Kampanyanın Temel Bileşenleri

Teknik kısmı bitirdikten sonra, bir sonraki en önemli kısım web sitenizin Sayfa İçi SEO’sunu optimize etmektir. Bu kontrol listesinde aşağıdaki noktaları ele alacağız:

 • SEO Dostu URL’ler – Arama motorlarının sayfanızın ne hakkında olduğunu bilmesine yardımcı olur. Bu nedenle ana anahtar kelimelerimizi URL’ye eklemek önemlidir.
 • Meta Başlık – Sayfa başlığı, bir sayfanın bir arama motorunda sıralanmasına yardımcı olan en kritik faktörlerden biridir. Web sitenizin, hedeflenen anahtar kelimelerle her sayfa için benzersiz bir başlık etiketine sahip olması gerekir.
 • Meta Açıklaması – Başlık etiketi gibi, tüm web sitesi sayfalarınızın benzersiz ve alakalı bir meta açıklamasına sahip olması gerekir.
 • Başlık Etiketi – Google tarayıcılarını bir sayfanın temasını belirlemeye yönlendirmek ve o sayfanın daha iyi sıralanmasına yardımcı olmak için her sayfanın H1, H2 ve daha fazlası gibi başlık etiketlerini optimize edin.
 • Yinelenen ve Gizli İçerik – Aynı adrese işaret eden birden çok URL gibi sorunları düzeltmek gerekir. Bu uygulamaya uyulmaması sayfa otoritesini sulandırır ve yinelenen içerik sorunları yaratır. Ayrıca, arama motoru botları tarafından taranan içeriği kontrol etmek için tüm sayfaların HTML kodunu analiz etmek aynıdır.
 • Resim Alt Etiketi – Web sitenizdeki tüm resimlerde alternatif metin bulunmalıdır. Arama motorlarının bir görselin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur.
 • Yapılandırılmış Veri – Yukarıda belirtilen noktalar kadar önemli olmasa da şema işaretleme, arama motorlarının konunuzun segmentini ve kategorisini daha iyi anlamasını sağlar.

Rekabet Analizi Kontrol Listesi

Bu analizde, hedeflerinizi tanımlamanıza yardımcı olmak için rakiplerinizi ve nerede durduklarını daha iyi anlayacaksınız. Bu analizde aşağıda belirtilen noktaları ele alacağız:

 • Rakiplerinizi tanımlayın – İlk adım, en iyi 4-5 rakibinizi bulmaktır. SEMrush, MOZ, Benzer Web, Ahrefs organik aramalarda güçlü olan rakipleri bulmanıza yardımcı olabilecek en iyi SEO araçlarından bazılarıdır.
 • Rakibin Backlink Gap Analizi – Rakiplerinizin nereden backlink aldığını öğreneceksiniz, bunlar yüksek otorite sitelerden mi geliyor? Analiz edildikten sonra, web sitenizin backlink temelini bu sitelerden oluşturabilirsiniz.
 • Anahtar Kelime Boşluğu – Bir anahtar kelime boşluk analizi yaparak, rakiplerinizin sıraladığı anahtar kelimeleri öğreneceksiniz. Ayrıca, başarısız olduğunuz anahtar kelimeleri de gösterecektir.
 • İçerik Boşluğu Analizi – Burası, rakiplerinizin web sitenizde olmayan belirli açılış sayfalarına sahip olup olmadığını ve web sitenizin yeni anahtar kelimeleri hedeflemesi için bu açılış sayfalarını oluşturma fırsatı olup olmadığını göreceğiniz yerdir.
Tavsiye Edilen:  E-Ticaret İçin Müşteri Memnuniyeti Nasıl Ölçülür? İşte e-Ticaret markalarının müşteri memnuniyetini nasıl ölçtüğü. NPS anketleri, CSAT puanları, anket en iyi uygulamaları ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinin.Rakefet Yacoby Başlangıç ​​· 9 dakika okuma · 17 Ağustos 2023 tarihli güncelleme

Çözüm: Bu adım adım SEO kontrol listesini doğru takip ederek, web sitenizin trafiğinde iyileşmeye tanık olacaksınız. SEO hakkında daha spesifik bir şey bilmek istiyorsanız, yorumlar bölümünde bize bildirin.