2023 İçin 12 SEO İstatistikleri ve İşletmeniz İçin Neden Önemliler?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2020 İçin 12 SEO İstatistikleri ve İşletmeniz İçin Neden Önemliler?

Ortada çok fazla rekabet varken, işletmeniz için SEO istatistiklerini takip etmek, ideal müşterileriniz tarafından görülmek veya arama motorlarının belirsizliğine düşmek arasındaki fark anlamına gelebilir.

Google ortalamayı elde ettiğini iddia ediyor üç güncelleme günlük. Arama motoru istatistiklerini takip etmezseniz ilgisiz kalabilirsiniz.

Neyse ki WIX’daki ekibimiz 2020 için en güncel SEO istatistiklerinin bir listesini oluşturdu. Organik arama istatistiklerinden arama motoru optimizasyonu gerçeklerine kadar çeşitli istatistikler bulduk. İşletmeniz için 12 SEO istatistiğine ve bunların neden önemli olduğuna daha yakından bakalım.

Sayfa Uzunluğunun SEO’ya Etkisi

Web sayfası uzunluğuyla ilgili aşağıdaki SEO gerçekleri, arama motoru optimizasyonu için daha büyük olanın gerçekten daha iyi olduğunu bize söyler.

 1. Bir araştırma, uzun biçimli içeriğin kısa biçimli içeriğe göre daha fazla paylaşım aldığını buldu

Buzzsumo ve Moz, 1 milyondan fazla makaleyi inceledi ve 1000 veya daha fazla kelimeyi kapsayan tüm makalelerin genel olarak daha fazla beğeni ve paylaşım aldığı yönündeki eğilimi tespit etti. Bu, işletmeniz için tek bir anlama gelir; eğer değerli bilgilerle dolu daha uzun gönderiler oluşturursanız, muhtemelen beğeniler ve paylaşımlarla ödüllendirileceksiniz.

 1. Backlinko’ya göre Google’daki ortalama ilk sayfa sonucu 1.890 kelime içeriyor

Başka bir deyişle nitelik nicelikten daha önemlidir. İçeriğiniz ne kadar uzun olursa, iyi bir sıralamaya girme olasılığı o kadar artar. Bu, ziyaretçilerinize mümkün olduğunca fazla değer sağlamak anlamına gelir. Ziyaretçilerinizin neredeyse her zaman belirli bir şey aradığını unutmayın. Arama yapanın amacına ulaşma ve müşterilerinize aradıklarını verme konusunda daha da ileri gidin.

Rekabetiniz SEO’ya Nasıl Yaklaşıyor?

Bu iki istatistik, rakiplerinizin genel pazarlama uygulamalarında SEO’yu nasıl kullandıklarına dair size bazı bilgiler verecektir.

 1. HubSpot’a göre pazarlamacıların %61’i, SEO’yu iyileştirmenin ve organik varlıklarını büyütmenin en önemli inbound pazarlama öncelikleri olduğunu söylüyor

Pazarlamacılar, diğer dijital pazarlama stratejilerine odaklanmak yerine, çabalarını arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye yeniden odaklıyorlar. İyi bir şans var senin Rakipler de sıralamalarını iyileştirmeye odaklanıyor. Bu, rakipleriniz tarafından geride bırakılmak (ve geride bırakılmak) istemiyorsanız çabalarınıza yeniden odaklanmanız gerektiği anlamına gelir.

 1. MarketingDive tarafından yapılan bir ankette internet pazarlamacılarının %82’sinden fazlası SEO etkinliğinin arttığını söylerken %42’si SEO’nun arttığını söylüyor önemli ölçüde yükselişte
Tavsiye Edilen:  Küçük içerik oluşturucular için bir ortaklık programı başlatmanın faydaları

Dijital pazarlama artık birkaç yıl önce olduğu kadar parlak ve yeni değil. Artık şirketler SEO konusunda daha iyi hale geliyor. Bu, 2020’de rekabetçi kalmak istiyorsanız SEO stratejinizin rakiplerinizinkinden daha iyi olması gerektiği anlamına gelir. Bir SEO site analiziyle başlayın ve oradan devam edin.

Yerel Aramanın Önemi

Kaç kişinin yerel bir satın alma işlemi yapmadan hemen önce çevrimiçi işletme aradığını biliyor musunuz? Bu yerel çevrimiçi arama istatistikleri, sizi yerel SEO’nun en iyi uygulamalarını mümkün olan en kısa sürede uygulamaya motive edebilir.

 1. Search Engine Watch’a göre “yakınımda” ifadesiyle biten Google aramaları geçen yıl iki kat arttı

Yerel arama istatistikleri yerel işletme sahipleri için çok şey ifade etmelidir. Yerel hizmetleri arayan insan sayısının giderek artması nedeniyle, işletme sahiplerinin, müşteriler yerel hizmetleri aradığında arama motorlarında üst sıralarda yer aldıklarından emin olmak için çabalarını yerel SEO taktiklerini güçlendirmeye yeniden odaklamaları gerekiyor.

 1. WordStream’e göre yerel arama yapan tüketicilerin %72’si beş mil yakınındaki bir mağazayı ziyaret etti

Yerel SEO istatistikleri söz konusu olduğunda bu özellikle önemlidir. Bunun nedeni, ezici bir çoğunlukla çok sayıda insanın yerel hizmetleri aradıktan sonra harekete geçmesidir. Bir kez daha yerel bir işletmeniz varsa yerel SEO’ya yoğun bir şekilde odaklanmalısınız.

SEO Taktiklerinizin Neden Gelişmesi Gerekecek?

Taktikler zamanın ötesine geçmez. Küçük işletme pazarlama stratejinizi yönlendiren taktikleri şekillendirmeye yardımcı olması için bu iki istatistiği kullanın.

 1. Web Strategies’e göre ortalama bir firmanın pazarlama bütçesinin %41’ini dijital pazarlamaya harcayacağı öngörülüyor. 2020 yılında bu oranın %45’e çıkması bekleniyor.

Dijital pazarlama, genel olarak pazarlamanın tartışmasız kralı haline geldiğini defalarca kanıtladı. Çevrimiçi reklam banner’ları ve arama motoru pazarlamacılığının yükselişte olduğu bir ortamda, pek çok işletmenin pazarlama bütçelerini önemli ölçüde artırması şaşırtıcı değil.

 1. Backlinko’ya göre eski blog gönderilerini yeni güncel bilgilerle (ve görsellerle) güncellemek ve bunları yeniden yayınlamak organik trafiği %111’e kadar artırabilir.
Tavsiye Edilen:  Erişimi Genişletmek için Etkileyen Kişi Yönlendirmelerinin Gücü

Güncelliğini yitirmiş bilgilerin yer aldığı arşivlenmiş blog gönderileriyle dolu bir blogunuz varsa, eski gönderilerinizi yeni içerik ve görsellerle güncellemek harika bir taktiksel hareket olacaktır. Organik trafiği artırmanın harika bir yoludur ve SEO’nuza destek sağlayacaktır.

Arama Sıralamasını Etkileyecek Trendler

Organik sıralamanız üzerinde büyük etkisi olacak aşağıdaki dört trende bir göz atın.

 1. WordStream tarafından yapılan bir araştırmaya göre arama sorgularının %50’si dört veya daha uzun kelimeden oluşuyor

Kullanıcılar Google’da bir sorgu çalıştırırken nadiren tek anahtar kelimeler yazar. Çoğu kullanıcı uzun kuyruklu anahtar kelimeler arıyor. Örneğin, “Houston’daki SEO hizmetleri” uzun kuyruklu bir anahtar kelime olarak kabul edilirken, “SEO” bir baş anahtar kelime olarak kabul edilir. Anahtar kelime araştırmanız ve optimizasyon çabalarınız sırasında bunu aklınızda bulundurun.

 1. İnternet Canlı İstatistiklerine göre Google, günlük olarak saniyede 63.000’den fazla arama alıyor

Tipik olarak ideal müşteriniz tüm satın alma sürecinin kontrolünün kendisinde olduğunu hissetmekten hoşlanır. Bu nedenle iyi bir sıralamaya sahip olduğunuzda işletmeniz hakkında araştırma yapmalarını kolaylaştırırsınız. Google’da arama yapan bu kadar çok kişi varken, özellikle sağladığınız hizmetleri arayan çok sayıda kişi olduğundan emin olabilirsiniz. Artık onların sizi bulmasını kolaylaştırmak sizin işiniz.

 1. 10 ülkede, Google aramalarını bilgisayarlara göre daha fazla kişi cep telefonları üzerinden yapıyor (şu anda HubSpot’u)

Dünyanın mobil ortama geçmesi büyük bir sürpriz değil. Pratik olarak herkesin bir cep telefonu veya tableti vardır, bu nedenle rekabetçi kalmak istiyorsanız web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Houston’daki duyarlı web tasarımımızın size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi için WIX ile iletişime geçin!

Mobil cihazların boyutlarının farklılık gösterdiğini unutmayın; bu da web sitenizin çeşitli ekran boyutlarına uyum sağlaması gerektiği anlamına gelir. Son olarak, mobil SEO istatistiklerine dikkat etmek, trendleri tespit etmenize ve ortaya çıktıklarında fırsatlardan yararlanmanıza olanak tanır.

 1. NetMarketShare’e göre, tüm küresel masaüstü arama trafiğinin %79’undan fazlası Google üzerinden yürütülüyordu. Geriye kalan arama trafiği %7,27 ile Bing, %6,55 ile Baidu ve %5,06 ile Yahoo üzerinden gerçekleşti.
Tavsiye Edilen:  Müşteri İlişkilerini Güçlendirmek İçin Marka Yakınlığı Rehberi

Bing veya Yahoo gibi arama motorlarında iyi sıralamaya sahip olmak bir şeydir, ancak Google’da iyi sıralamaya sahip değilseniz, hedef müşterileriniz markanızı hiç duymayabilir. Bu nedenle, arama motoru istatistiklerinden haberdar olmak rakiplerinizin önünde kalmanızı sağlayacaktır.

Öğrenilecek dersler

Bu makaledeki çeşitli SEO gerçeklerinden ve rakamlarından derleyebileceğiniz birkaç temel sonuç var.

Birincisi, içerik pazarlaması söz konusu olduğunda, uzun biçimli gönderiler arama motorlarında kısa gönderilere göre daha iyi sıralamaya sahiptir. Bu, hedef kitleniz için faydalı bilgilerle dolu faydalı bilgiler oluşturmaya odaklanmanız gerektiği anlamına gelir! İçerik planlama takviminizin sadık bir takipçi kitlesi oluşturacak kadar tutarlı olduğundan emin olun.

Pazarlamacılar aynı zamanda pazarlama bütçelerini de önemli ölçüde artırıyorlar. Rekabetçi kalmak istiyorsanız muhtemelen siz de aynısını yapmak zorunda kalacaksınız. Son olarak, anahtar kelime araştırmasında uzmanlaşmak ve işletme bloglarınızı optimize etmek daha iyi sıralamaya girmenize yardımcı olacaktır.

Rekabetçi kalmak için SEO’nuzu geliştirmek istiyorsanız, işi yapmanıza yardımcı olmak için ne yaptığını bilen birinci sınıf bir ekibe ihtiyacınız olacak. WIX, arama motoru sıralamanızı önemli ölçüde iyileştirmenize yardımcı olmak için SEO profesyonellerinden oluşan deneyimli bir ekibe sahip, tam hizmet veren bir pazarlama şirketidir.

Üst sıralarda yer almanın neler gerektirdiğini anlıyoruz ve uzmanlığımızı yansıtan SEO hizmetleri sunuyoruz. Rakiplerinizin gerisinde kalmaktan yorulduysanız ve işe koyulmaya hazırsanız bugün bizimle iletişime geçin.