2023 İçin Yeni Tedarik Zinciri Trendleri ve Nasıl Döndürülmeli?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023 İçin Yeni Tedarik Zinciri Trendleri ve Nasıl Döndürülmeli?

E-ticaret tedarik zincirinin büyük bir aksamayla karşı karşıya olduğunu söylemek yetersiz kalır.

Geçtiğimiz yıl tüccarlar tedarik zincirinin küresel olarak nasıl etkilendiğini ele almak için çabalıyordu. Alışveriş yapanların iki gün, hatta aynı gün teslimatla ilgili öğrenilen beklentileri nedeniyle küresel nakliye, lojistik ve sipariş karşılamanın dengelenmesi çok zor hale geldi.

Bu, birçok e-ticaret satıcısının aksamasına neden oluyor. 10’da altı Tedarik zinciri yöneticileri lojistiklerinin normal şekilde işlemediğini söylüyor. Ancak daha kötü haber: Katılımcıların yüzde 29’u işlerin 2025’e kadar istikrar kazanmasını beklemediklerini söylüyor.

Tüketici taleplerine nasıl yanıt verebilir ve tedarik zincirinizi geleceğe nasıl hazırlayabilirsiniz? olmadan daha fazla aksamaya neden oluyor mu?

Bu kılavuz, 2023’teki tedarik zinciri trendlerinde neler olduğuna ve köklü satıcıların, işlerin mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemesini sağlamak için tedarik zinciri operasyonlarını nasıl uyarlamaları gerektiğine dair güncel bir bakış sunmaktadır.

Atlayabilirsiniz:

2023 yılında tedarik zinciri yönetiminin durumu

Tedarik zinciri sektörü, değeri 30,91 milyar dolar Ancak bu kadar agresif bir büyüme, sürekli değişen bir ortamı da beraberinde getiriyor.

2023’te e-ticaret tedarik zincirlerinin durumunu daha derinlemesine inceleyelim:

 • Arz sıkıntısı nedeniyle aksamalar arttı Bir önceki yıla göre %452bu da bunu tedarik zincirindeki en büyük zorluk haline getiriyor Yöneticilerin %57’si
 • Tedarik zincirinin bozulması ortalama bir kuruluşa mal olur184 milyon dolar yıllık ama Perakendecilerin %8’i maddi zararın 500 milyon dolardan fazla olduğunu söylüyor
 • Dünyanın birçok yerinde karantinalar sona ererken, Perakendecilerin %35’i COVİD-19 sonrası durumun 2025 yılına kadar tedarik zincirlerini etkilemeye devam edeceğini söylüyorlar
 • Bu aşırı ve görünüşte devam eden kesintiye rağmen, sadece Kuruluşların %21’i son derece dayanıklı bir tedarik zinciri ağına sahip olduklarını söylüyorlar

Günümüzde e-ticarette en yaygın tedarik zinciri zorlukları nelerdir?

E-ticaret tedarik zincirleri değişkendir. Siz ve müşterileriniz için sürtüşmeye neden olan günümüzün tedarik zinciri zorluklarından dördünü daha derinlemesine inceleyelim.

Ekonomik bozulma

Birine göre McKinsey araştırmasısalgın hastalıklar, siber saldırılar ve ticari gerilimler gibi önemli üretim kesintileri ortalama olarak her 3,7 yılda bir meydana geliyor ve işletmelere ortalama 184 milyar dolar yıllık.

İki önemli olay hâlâ e-ticaret tedarik zincirlerine zarar veriyor. Birincisi: COVID-19 artçı sarsıntıları.

İhracattan sorumlu ülke Çin 2.641 trilyon dolar Her yıl yaklaşık 100.000 tonluk mal, hala salgının neden olduğu sıkı karantinalar altında, bu da sevkiyatlarda birikmeye ve limanlarda aksamalara neden oluyor. Bu liman tıkanıklığı nerede çoğu tüccar Tedarik zincirleri boyunca kesintilerle karşılaşıyorlar.

Rusya-Ukrayna savaşı gelecekteki tedarik zincirleri için de tehdit oluşturuyor. Çatışma öncesi Rusya bunlardan biriydi. dünyanın en büyük ihracatçıları yakıt, petrol ve değerli metaller gibi hammaddelerden oluşur. Ancak ülkeye uygulanan yaptırımlar, tüccarları başka yerden malzeme almaya zorladı; bu da yıkıcı ve pahalı bir çözümdü.

Genellikle hava yoluyla taşınan envanterin de kapalı hava sahasını geçmekten kaçınmak için yön değiştirmesi gerekiyor ve Rusya’da tren güzergahları mevcut değil. Bu sorunlardan sadece biri bile tedarik zinciri profesyonellerini çılgına çevirmeye yetiyor.

Artan fiyatlar

Çalıların etrafında dayak yok: her şey daha pahalı hale geliyor. Tüketici Fiyat Endeksi 2022’yi gösteriyor, yıllık ortalama enflasyon Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %8’e ulaştı.

Tedarik zincirindeki her unsur artan maliyetlerle mücadele ediyor:

Artan bu maliyetler tüketici fiyatları üzerinde domino etkisi yaratıyor. Kârlı kalabilmek için, neredeyse dörtte üçü E-ticaret markalarının oranı ürün fiyatlarını artırıyor.

İngiltere merkezli moda perakendecisi SonrakiÖrneğin, müşterileri 2023 ilkbahar-yaz sezonunda %8’lik fiyat artışı konusunda uyarıyor.

“Navlun maliyet yönetimi nakliyeciler için uzun zamandır bir endişe kaynağıydı ancak son yıllarda yeni bir önem düzeyine ulaştı. Nakliyeciler, kamyon yükü piyasası fiyatlandırma döngüsündeki konumumuz nedeniyle pandeminin başlamasından önce zaten artan fiyatlar ile karşı karşıyaydı ve COVID-19 dalgalanması işleri daha da kötüleştirdi.” —Raine Gui, kurucusu ve kreatif direktörü Model Şıklığı

Tavsiye Edilen:  En İyi Yerel Potansiyel Müşteri Yaratma Kursları: 2023 İçin En İyi 5 Seçimimiz
Kaynak: Statista

#cta-visual-pb#Tüm ekibinizi site güncellemeleri yapma konusunda güçlendirinDaha büyük e-ticaret ekipleri için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, içeriğinizi ölçeklendirmeniz için size benzersiz roller ve izinlerle 10’dan fazla kullanıcı koltuğu sunar yaratma çabaları.Daha fazlasını öğrenin

Emek kıtlığı

Tedarik zinciri teknolojisi hızla gelişiyor (bu konuya daha sonra değineceğiz). Ancak tedarik zincirinin tutarlılık ve büyümeyi sağlamak için hâlâ insan yeteneğine ihtiyacı var.

Ancak nitelikli çalışanların işe alınması ve elde tutulması, tedarik zincirindeki en büyük zorluktur. İşletmelerin %54’ü. İşçiler düşük ücretlerden şikayet ediyor, ayaklarıyla oy veriyor ve grev yapıyor; bu da zaten çalkantılı olan tedarik zincirlerinin daha da bozulmasına neden oluyor.

UPS’i alın, en büyük kargo şirketi Dünyada. 350.000 işçiyi temsil eden bir işçi sendikası Bu yaz grev yapmakla tehdit ediyorumMilyonlarca paketin teslimatını tehdit edebilecek grevin ardındaki etken olarak ücret ve planlama sorunlarını öne sürdü.

Grevle ilgili sorunların çözülmemesi halinde işçiler iş bırakabilir. Bu çalışanları elde tutmak daha da acı verici; Tedarik zinciri sektörü bir sorunla karşı karşıya küresel beceriler ve yetenek eksikliği.

Artan müşteri beklentileri

Müşterilerin çoğunluğu, e-ticaret tüccarlarının karşılaştığı tedarik zinciri sorunlarının zaten farkındadır. Eşit Amazon mücadele ediyor meşhur iki veya ertesi gün teslimat vaatlerini yerine getirmek için.

Ancak müşterilerin pek sempatisi yok; bazı Müşterilerin %44’ü Teslimat zamanlamasının son derece önemli olduğunu düşünüyorum. O kadar ki %83,5 Önceki siparişlerinin gelmesi çok uzun sürerse bir perakendeciden tekrar satın almazdım.

Müşterileri hayal kırıklığına uğratan sadece nakliye gecikmeleri değil.

DTC markaları stokların tükendiğini veya tedarik zincirindeki gecikmelerin reklamını kamuya yapmıyor. Bir ürünü normal bir şekilde tanıtıyorlar ve satın alma sonrasında revize edilmiş teslimat tarihleriyle özür gönderiyorlar. Forrester tahmin ediyor markalar, istemeden geri sipariş edilen bu ürünlerin satışlarının %50’sini kaybedecek.

dikkat çekici Bu e-postayı, ürününü zaten satın almış ve sevkiyatı bekleyen müşterilere gönderdi. Kaynak: Gerçekten İyi E-postalar

Bu sorunların gücünü hissediyorsanız yalnız değilsiniz. E-ticaret tüccarlarının büyük çoğunluğu bu tedarik zinciri zorluklarından en az birinden zarar görüyor. Önümüzdeki yıllarda baskının hafiflemesi pek mümkün olmadığından, yapabileceğiniz en iyi şey tüm tedarik zincirini daha dayanıklı hale getirmektir.

#cta-visual-pb#İçerik oluşturmayı birden fazla vitrinde ölçeklendirinDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli vitrinleriniz genelinde içeriği kolaylıkla kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır .Daha fazla bilgi edin

Artık e-ticaret şirketlerinin karşılaştığı zorlukları biliyoruz; başarılı olmak için yararlanabileceğiniz tedarik zinciri trendlerine bakalım.

1. Sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarının hayata geçirilmesi

Ürün fiyatları ve müşteri beklentileri arttıkça satıcılar, müşterilerini elde tutmak (ve elde tutmak) için tedarik zincirlerini daha sürdürülebilir hale getiriyor.

Araştırmalar gösteriyor ki ABD’de alışveriş yapan beş kişiden biri Çevrimiçi alışveriş yaparken teslimat seçeneklerinin çevresel etkilerini göz önünde bulundurun. Markalar yalnızca buna dikkat etmiyor, aynı zamanda değişiklikler de yapıyor:

“Yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik vermek, malzemeleri geri dönüştürmek ve mümkün olduğunda yeniden kullanılabilir ambalajlar kullanmak gibi çeşitli önlemleri hayata geçirdik. Ayrıca tedarikçilerimizle yakın işbirliği içinde çalışarak onların uygulamalarının sürdürülebilirlik hedeflerimiz ile uyumlu olmasını sağlıyoruz.” —Todd Saunders, genel müdür Büyük Güvenlik

Jaime Schmidt, CPG markasının kurucusu Schmidt’inmarkanın sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarını teşvik ediyor heyecan.

Güzel haberler: Nestle’nin yatırım stratejisini taklit etmenize gerek yok 110 milyon dolar Rotaları optimize ederek, alternatif yakıtlar kullanarak veya daha yenilikçi ulaşım seçeneklerini test ederek emisyonları azaltmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz.

Tavsiye Edilen:  EVDEN İŞ BAŞLAMAK İÇİN BAŞLANGIÇ KILAVUZU

Tedarik zincirinizi daha verimli hale getirmenin diğer akıllı yolları şunlardır:

2. Kıyıya yakın üretime yatırım yapmak

Nearshoring, kendi ülkeniz dışındaki ancak yakın bir konumdaki tedarikçiler ve üreticilerle çalışma sürecidir.

Bu ülkeler genellikle ABD ve Meksika gibi benzer saat dilimlerini ve kültürleri paylaşıyor. bazıları tahmin ediyor Dünyanın en büyük imalat ihracatçısı olarak Çin’in yerini alacak.

ABD merkezli tüccarlar halihazırda Çin gibi büyük ihracatçı ülkelere olan bağımlılıklarını azaltıyor. O kadar ki, %30’u var yeni tedarikçiler buldu, Moda yöneticilerinin %65’i Tedarik zinciri zorluklarını çözmek için kıyıya yakın olmayı düşünüyorlar.

Yakın kıyıya ulaşmanın bariz avantajları şunlardır:

 • Daha kısa teslim süreleri, gecikmelerin azaltılması ve çevikliğin arttırılması
 • Paketlerin seyahat mesafeleri daha kısa olduğundan karbon emisyonları azalır
 • Yurtdışında vasıflı yetenekleri işe alarak tedarik zinciri maliyetlerini azaltın
 • Aynı dili konuşan, aynı saat diliminde bulunan ve benzer kültürlere sahip tedarikçilerle ilişkileri güçlendirmek daha kolaydır
 • Yakındaki depoları ziyaret etmek daha kolay (ve daha ucuz) olduğundan üretim ve üretim süreçleri üzerinde daha fazla kontrol

IKEA, tedarik zincirinin sürekliliğini sağlamak için kıyıya yakın hizmet kullanan markalardan biridir. 2021 yılından bu yana mobilya devi kıyıya yaklaşıyordu Avrupa çapındaki mağazalara daha iyi hizmet verebilmek için ürün üretimini Doğu Asya yerine Türkiye’deki üreticilere yapıyoruz.

3. Depo teknolojisiyle tedarik zinciri görünürlüğünü iyileştirin

Pek çok sektördeki işçiler, teknolojinin işlerinin yerini alacağından endişe ediyor.

Tedarik zincirinde durum böyle olabilir ancak makine öğrenimi ve yapay zeka (AI) yazılımı, işleri değiştirmek yerine, tedarik zinciri personelinin işlerini daha iyi yapmasına yardımcı oluyor.

İkna olmadınız mı? McKinsey’in bildirdiği Yapay zeka destekli tedarik zinciri yönetimini kullanan şirketler, kullanmayan satıcılara kıyasla lojistik maliyetlerini %15, hizmet seviyelerini %65 ve envanter yönetimi seviyelerini %35 oranında iyileştirebiliyor.

“E-ticaret tedarik zincirindeki trendin mümkün olduğu kadar otomasyon olacağını düşünüyorum. Şu anda manuel veri girişi süreçlerini azaltmak, envanteri daha iyi takip etmek ve müşteri hizmetlerini iyileştirmek için otomasyonu nasıl kullanabileceğimi araştırıyorum.” —Casey Allen, sahibi ve CEO’su Barista Savaşçısı

Dijital tedarik zinciri yazılımı, satıcıların lojistik konusunda daha fazla görünürlük elde etmelerine yardımcı olur. Stok tahmini yapabilir, zaman çizelgelerini analiz edebilir ve verimliliği artırabilirsiniz; bunların tümü zincirin hareket etmesine, personelin mutlu olmasına ve müşteri taleplerinin sürekli karşılanmasına yardımcı olur.

Bu kadar çok markanın neden tedarik zincirinin unsurlarını dijitalleştirmek için teknolojiye yatırım yaptığına şaşmamalı:

 • Sam’s Club kullanımına yatırım yapıyor otomatik yerine getirme siparişleri daha hızlı teslim etmek için
 • Eski markalar gibi Walmart Ve Ford beklentilerin hızlı karşılanması ve maliyetlerin düşürülmesi için drone teslimat hizmetlerini deniyor
 • Shopify Sipariş Karşılama Ağı Chuck’a yatırım yaptımenvanteri endüstri standardından üç kata kadar daha hızlı toplamak için makine öğrenimi ve yapay zekayı kullanan bir depo robotu
 • CPG markası Hormel Foods Crisp’le ortaklık kurdugeçmiş ve gerçek zamanlı tedarik zinciri verilerinden yararlanan açık veri perakende platformu

4. Sipariş karşılama konumlarınızı yerelleştirin

Gecikmeler ve artan fiyatlar, modern e-ticaret işletmelerinin karşılaştığı en büyük tedarik zinciri zorluklarından ikisidir.

CEO’su Aviad Faruz olarak Faruzo, şöyle açıklıyor: “En büyük zorluk, kaynakları düzenlemek ve onları olmaları gereken yere ulaştırmaktır. Fiyatların artması alıcı talebinin değiştiği anlamına gelmez. Tüm kaynakları onların isteklerine göre düzenlemek son derece zorlu bir iş oldu.”

İkmal konumlarının yerelleştirilmesi her iki darboğazı da hafifletir. Müşterilerin yakınında çeşitli sipariş karşılama noktaları açarak, ShipBob raporları işletmeler nakliye maliyetlerini %25 oranında azaltabilir ve kârlılıklarına %13 oranında maliyet tasarrufu sağlayabilir.

Gemi Bob Üç sipariş karşılama lokasyonu kullanmanın (tek bir yerine kıyasla) diğer nakliye bölgeleriyle ilişkili maliyetleri nasıl ortadan kaldırabileceğini gösteriyor.

Gibi büyük markalar Ayakkabı dolabı Müşteriler arasında popüler olan alanları desteklemek için bölgesel dağıtım merkezlerini kullanın. büyük mağaza Macy’s ayrıca nakliye maliyetlerinden tasarruf etmek, teslimatları hızlandırmak ve bölünmüş sevkiyat ihtiyacını azaltmak için 35 mağazayı yarı otomatik dağıtım merkezlerine dönüştürüyor.

Tavsiye Edilen:  Müşteri Deneyimi ve İşletme Kârlılığı Arasındaki Bağlantı

Sipariş karşılama merkezlerine yatırım yapacak veya envanteri yönetmek için fiziksel lokasyonları kullanacak bütçeniz yoksa, bunu yapan bir 3PL iş ortağını düşünün.

Gibi hizmetler Gemi Bob, Gemi KahramanıVe Gemi Keşişi her birinin ülke çapında noktalı depoları vardır, böylece envanteri müşterinize en yakın konumdan gönderebilirsiniz. Bu taktik tedarik zincirinizi daha sürdürülebilir hale getirecek ve nakliye maliyetlerini azaltacaktır.

“Tek bir yerde bir 3PL’ye sahip olanlar büyük risk altında. Tek konumlu 3PL’ye sahip markalar için reklamları kapatmak ve büyümeyi yavaşlatmak zorunda kaldık.”—Carolyn Lowe, CEO ve kurucusu Yatırım Getirisi Hızlı

5. Tedarik zinciri stratejilerinizi çeşitlendirin

Tedarik zincirinizin bir kısmı parçalanırsa ne olur? Bu, pek çok e-ticaret şirketi için pek de tuhaf görünmeyen bir felaket.

Genel müdür Todd Saunders’a göre Büyük Güvenlik“Karşılaştığımız en büyük zorluk, tedarik zincirimizin küresel talepteki değişikliklere karşı çevik ve duyarlı kalmasını sağlamak.

“E-ticaretin hızlı büyümesiyle birlikte tedarik zinciri ağları giderek daha karmaşık hale geldi ve bozulmaya karşı daha duyarlı hale geldi. Sonuç olarak, potansiyel sorunları hızlı bir şekilde tespit etmeli ve aksaklıkları veya gecikmeleri en aza indirmek için buna göre hareket etmeliyiz.”

Çevik bir tedarik zincirinin çeşitlendirilecek ve geleceğe hazır hale getirilecek unsurları şunları içerir:

 • Toplu taşıma. Ankete katılan markaların %30’undan fazlası Modern Perakende Geçen yıl hava yoluyla nakliyeye yatırım yaptık. Victoria’nın SırrıÖrneğin, büyük ölçüde hava taşımacılığına olan bağımlılığı nedeniyle maliyetlerin yaklaşık 300 milyon dolar artmasının ardından alternatif ulaşım seçeneklerini tercih ediyor.
 • Gerçekleştirme ortakları. Tedarik zinciri sektöründeki düzensizlik, birkaç lojistik şirketi ticareti durdurmak için. Çeşitli 3PL’ler, üreticiler ve tedarikçilerle ortaklıklar kurarak birinin düşmesi durumunda devamlılığı garanti altına alırsınız.
 • Gerçekleştirme seçenekleri. Çevrimiçi satın alma, mağazadan teslim alma (BOPIS) gibi çok kanallı sipariş karşılama seçenekleriyle son kilometre lojistiğini daha sürdürülebilir hale getirin. Nakliye masraflarından tasarruf edersiniz; müşteriler paketleri kendileri için uygun olan bir zamanda teslim alabilirler.
 • Depo yerleri. Yerel depolar ve sipariş karşılama merkezleri, siparişleri müşteriye daha hızlı ulaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda siparişlerin düşmesi halinde daha az hasar meydana geliyor. Örneğin Florida’daki bir merkez kasırga hasarı nedeniyle kullanılamaz durumdaysa envanterin Utah merkezine yeniden yönlendirilmesi, ürünlerin hâlâ müşterilere ulaşmasını sağlar.

2023’te başarılı olmak için küresel tedarik zincirinizi optimize edin

Gördüğünüz gibi, satıcıların önümüzdeki yıl boyunca aşması gereken çeşitli tedarik zinciri sorunları ve zorlukları var.

Yeni teknolojilerden kıyıya yakın üretime kadar mevcut tedarik zincirinizi daha uygun maliyetli ve sürdürülebilir hale getirmek için değerlendirin. Şu anda bir öncelik gibi görünmeyebilir, ancak iş sürekliliğini ve kusursuz müşteri deneyimlerini sağlayan en iyi tedarik zincirleri dayanıklıdır.

#cta-visual-pb#Tüm ekibinizi site güncellemeleri yapma konusunda güçlendirinDaha büyük e-ticaret ekipleri için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, içeriğinizi ölçeklendirmeniz için size benzersiz roller ve izinlerle 10’dan fazla kullanıcı koltuğu sunar yaratma çabaları.Daha fazlasını öğrenin