2023 Yılında 10 Güçlü Güvenlik Açığı Tarama Aracı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023 Yılında 10 Güçlü Güvenlik Açığı Tarama Aracı

Bu blogda aşağıdaki konuları öğreneceksiniz –

Güvenlik Açığı Taraması nedir?

Güvenlik Açığı Taraması veya Güvenlik Açığı Değerlendirmesi, herhangi bir sistemin güvenliğindeki boşlukları bulma sürecidir. Süreç, potansiyel güvenlik açıklarının belirlenmesine yardımcı olur. Güvenlik Açığı Taraması, yetkisiz erişimi uzak tutar. Güvenlik Açığı Değerlendirmesi, bir sistemin gizliliğini, kullanılabilirliğini ve bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.

Güvenlik Açığı Tarama Araçları

Güvenlik Açığı Tarama Araçları, uygulamalardaki güvenlik açıklarını çeşitli şekillerde tespit etmenize yardımcı olabilir. Çeşitli güvenlik açığı tarayıcı türleri mevcuttur. Ücretli, açık kaynaklı veya ücretsiz olabilirler.

Bazılarına bakalım.

ağ kıvılcımı

ağ kıvılcımı güvenlik açıklarını bulmaya yardımcı olan bir otomasyon özelliğine sahiptir. Bu web uygulaması güvenlik açığı aracı, binlerce web uygulamasındaki güvenlik açıklarını birkaç saat içinde bulma yeteneğine sahiptir.

Netsparker ücretli bir güvenlik açığı aracıdır ve birçok gelişmiş özellikle birlikte gelir. Tarama teknolojisi sayesinde uygulamalara girebilir ve güvenlik açıklarını bulabilir. Ayrıca bulduğu tüm güvenlik açıkları için azaltma teknikleri sunabilir. Araç ayrıca güvenlik açığı değerlendirmesi için güvenlik çözümleri sunar.

AçıkVAS

AçıkVAS güvenlik açığı taraması ve güvenlik açığı yönetimi seçenekleri sunan en yeni ve popüler açık kaynaklı araçlardan biridir. OpenVAS güvenlik açığı algılama aracı birkaç temel özellik taşır.

Bu, çeşitli işletim sistemleriyle uyumluluk, serbestçe erişilebilen, GNU Genel kamu lisansı altında lisanslanan ve daha fazlasını içeren, piyasadaki güvenlik açığı testi araçlarından biridir.

Araç aşağıdaki gibi diğer popüler özelliklere sahiptir:

 • Aracın tarama motoru, Ağ Güvenlik Açığı testleriyle düzenli olarak güncellenir.
 • Araç, ağ sunucularındaki ve cihazlardaki güvenlik sorunlarını belirleme özelliğine sahiptir.

Acunetix

Acunetix tamamen otomatik, ücretli bir web uygulaması güvenlik açığı değerlendirme aracıdır. 4500’den fazla web uygulamasında güvenlik açıklarını tespit etme ve raporlama yeteneğine sahiptir.

Tavsiye Edilen:  Jak napisać zabójczą biografię w mediach społecznościowych

Araç, kimliği doğrulanmış, karmaşık uygulamaların denetlenmesini desteklemenin yanı sıra HTML5, tek sayfa ve Javascript uygulamalarını destekler.

davetsiz misafir

davetsiz misafir bulut tabanlı depolamayı taramak için tasarlanmıştır. Araç, bir güvenlik açığı ortaya çıkar çıkmaz taramaya başlar. Güvenlik açıklarını sürekli olarak izleyebilen tam otomatik bir tarama mekanizmasına sahiptir.

Intruder, birçok cihazı yönetebilir ve bu nedenle kurumsal düzeyde güvenlik açığı taraması için kullanılabilir. Ayrıca ağ güvenlik açıklarını da belirleyebilir.

hava çatlağı

hava çatlağı Wi-Fi ağ güvenliğini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir güvenlik açığı tespit aracıdır. Ağ denetim sürecinde de Aircrack araçları kullanılmaktadır.

Aircrack aracı, Solaris, NetBSD, Windows ve daha fazlası gibi çoklu işletim sistemlerini destekler. Bu araç, veri paketlerini yakalayarak kayıp anahtarların alınmasında yardımcı olur.

Siber Güvenliği Öğrenmek İçin En İyi 10 Nedene Göz Atın

Retina CS Topluluğu

Bu, mevcut popüler açık kaynaklı web tabanlı güvenlik açığı tespit araçlarından biridir. Kuruluşlarda güvenlik açığı yönetimini basitleştirmek ve merkezileştirmek için popülerlik kazanan, piyasadaki güvenlik açığı tarama araçlarından biridir.

Araç, aşağıdaki ilginç özelliklerle birlikte gelir:

 • Araç uygulanabilir. Fizibilite, uyumluluk raporlaması, yama uygulama ve yapılandırma uyumluluğu aracılığıyla sağlanır. Ayrıca araç, platformlar arası güvenlik açığı testleri de sağlar.
 • Araç uygun maliyetlidir ve güvenlik açığı tespitinde maliyet ve çabanın büyük ölçüde azaltılmasına yardımcı olur.
 • Retina CS topluluk aracı, sanal ortamları destekler. Bu, vCenter entegrasyonu, sanal uygulama taraması ve daha fazlası gibi özellikleri içerir. Araç, sunucular, web uygulamaları, iş istasyonları ve veritabanları için otomatik güvenlik açığı değerlendirmesi içerir.

Microsoft Temel Güvenlik Çözümleyicisi (MBSA)

MSBA ücretsiz olarak erişilebilen güvenlik açığı tarama araçlarından biridir. Windows bilgisayarların güvenliğini sağlamak için güvenlik açığı değerlendirme araçlarından biridir. Bunun nedeni, aracın Microsoft tarafından belirlenen belirtimler veya yönergelerle çalışmak için iyi donanımlı olmasıdır.

Tavsiye Edilen:  Mobil Güvenlik - Önemi, Türleri ve En İyi Uygulamalar

Güvenlik açığı algılama aracı, bir grup bilgisayarı yanlış yapılandırma, eksik güncellemeler ve daha fazlası açısından inceler. Araç, güvenlik yamalarına da bakar. Bu da genel güvenlik sürecini geliştirir.

Nexpose Topluluğu

Bu, en son açık kaynaklı web uygulaması güvenlik açığı değerlendirme araçlarından biridir ve güvenlik açıklarının taranmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Araç, çok çeşitli ağ denetimlerinde de yardımcı olur.

Aşağıdaki gibi birkaç ilginç özelliği vardır:

 • Nexpose topluluk aracı, herhangi bir metaspoilt çerçevesine dahil edilebilir.
 • Araç, güvenlik açığının yaşı, güvenlik açığında kullanılan kötü amaçlı yazılım kitinin türü, güvenlik açığı türünü kullanmanın avantajları, güvenlik açığını düzeltme önceliği ve daha fazlası dahil olmak üzere güvenlik açığının çeşitli yönlerini dikkate alarak çalışır.
 • Araç, yeni cihazları otomatik olarak algılama ve tarama kapasitesiyle etkinleştirilir. Yeni cihazlar, ağa erişirken güvenlik açıklarının varlığı açısından değerlendirilir.
 • Araç, güvenlik açıklarına maruz kalmanın gerçek zamanlı izlenmesi ile donatılmıştır. Bu, aracın en son tehlikelere ve ilgili verilere oldukça aşina olduğu anlamına gelir.

Nessus Profesyonel

Bu Nessus professional, Tenable Network security tarafından oluşturulan ve patenti alınan popüler güvenlik açığı tarama araçlarından biridir. Bu güvenlik açığı tespit aracı, piyasada bulunan markalı web güvenlik açığı tarayıcılarından biridir. Aracın çeşitli ilginç özellikleri vardır.

 • Zafiyet tespit aracı, zafiyetler üzerinden ağa sızmaları en erken zamanda engelleyebilir. Ağ penetrasyonları genellikle şirketin bilgilerine/verilerine ilgi duyanlar tarafından gerçekleştirilir.
 • Araç, güvenlik açıklarını tarayarak uzaktan bilgisayar korsanlığını önlemek için etkinleştirilmiştir.
 • Nessus aracı çok çeşitli ağlarda kullanılabilir. Fiziksel ağları da destekleyebilir. OS, Dbs, uygulamalar ve daha fazlasında yaygın olarak kullanılır.
 • Bu araç, milyonları bulan bir kullanıcı tabanına sahiptir.

SolarWinds Ağ Güvenlik Açığı Tespiti

SolarRüzgarlar Ağ Güvenlik Açığı Tespitine yardımcı olan bir Ağ Yapılandırma Yöneticisine sahiptir. Ağları otomatikleştirebilir ve ürün yazılımı güncellemelerinin ağdaki tüm cihazlara dağıtılmasına yardımcı olabilir.

Tavsiye Edilen:  2023'te Siber Güvenlik Analisti nasıl olunur?

Ağ yapılandırmalarını yönetebilir, koruyabilir ve izleyebilir. Konfigürasyondaki herhangi bir değişiklik konusunda uyarılırsınız.

Çözüm

Her güvenlik açığı değerlendirme aracı, bir dizi temel özellikle birlikte gelir. Değerlendirme araçlarının tıpkı şirketinizin ağı ve sorunları gibi benzersiz olduğunu söylemek doğru olur. En iyi değerlendirme aracını bulmak için şirket sunucunuzdaki geçerli ve olası sorunları bulmanız önemlidir.