2023 Yılında En İyi 20 Siber Güvenlik Aracı [Most Powerful Tools]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023 Yılında En İyi 20 Siber Güvenlik Aracı [Most Powerful Tools]

Siber Güvenlik, sistemlerine düzenli olarak akan gizli veri ve finansal kayıtların miktarı nedeniyle kuruluşlar arasında en önemli öncelik haline geldi. Hemen hemen her görevi yerine getirmek için teknolojiye olan düzenli ihtiyaç, siber suçların çoğalmasına neden oldu. Burada, bir siber güvenlik analistinin şirketin veri gizliliğini korumasına olanak tanıyan ve her türlü tehlikeye atılan veriyi, mali kaybı, vesaire.

Siber Güvenlikte kullanılan araçlarla ilgili bu blogda aşağıdaki konuları ayrıntılı olarak okuyacağız:

Bunlar, profesyonellerin sistemlerini ve kuruluşlarını herhangi bir saldırıya karşı korumalarına olanak tanıyan çok sayıda Siber Güvenlik aracıdır.

Siber Güvenlik Araçları Türleri

Siber Güvenlik araçları büyük ölçüde birkaç kategoriye ayrılabilir. Bu araçların sınıflandırılabileceği kategoriler aşağıda listelenmiştir:

  • Penetrasyon testi
  • paket koklayıcılar
  • şifreleme
  • Web güvenlik açığı taranıyor
  • Ağ savunmaları
  • Ağ güvenliği izleme
  • Ağ izinsiz girişlerini algılama

Kavramları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Siber Güvenlik Kursu videosuna göz atın:

En İyi Siber Güvenlik Araçları

Şimdi, Siber Güvenlik alanındaki en popüler araçlardan bazılarını ayrıntılı olarak okumanın zamanı geldi. Hadi başlayalım.

1.Kali Linux

Kali Linux, Siber Güvenlikte kullanılan en yaygın araçlardan biridir. Bu işletim sistemi, güvenlik denetimi, ağ ve sistem güvenlik açıkları taraması vb. için yararlı olan bir dizi araçtan oluşur.

Bu platformun ana avantajlarından biri, farklı anlayış seviyelerine sahip Siber Güvenlik uzmanlarının kullanabilmesidir, bu da onu giriş seviyesi profesyoneller için bile ideal bir seçim haline getirir. Ayrıca, Kali Linux’un sunduğu araçların çoğu kolayca çalıştırılabilir olduğundan, kullanıcıların şirketin ağ güvenlik sistemlerini tek bir tıklama ile izlemesine olanak tanır.

Siber güvenlik türleri hakkındaki bu bloga göz atın!

2. Kayin ve Habil

Cain ve Abel, Windows’taki zayıflıkları belirlemeye ve parola kurtarmaya yardımcı olan en eski ve en iyi Siber Güvenlik araçlarından biridir. Siber Güvenlik uzmanlarının Windows üzerinde çalışan çeşitli sistemlerin parola güvenliğindeki güvenlik açıklarını bulmasını sağlar.

Çok sayıda işlevi arasında, önemli olanlar, VoIP iletişimlerinin kaydını tutma ve yönlendirilen veri paketlerinin güvenliğinin ihlal edilip edilemeyeceğini anlamak için yönlendirme protokollerini analiz etme becerisini içerir. Siber Güvenlik için bu ücretsiz araç, parola kutularını ve önbelleğe alınmış parolaları vb. ifşa edebilir ve aynı zamanda şifrelenmiş parolaları kırmaya yardımcı olan zorla saldırıları kullanabilir. Ayrıca, karıştırılmış şifrelerin çözülmesine yardımcı olur.

En İyi Siber Güvenlik Eğitimimizle Geleceğinizi Güvence Altına Alın!

3. Metasploit

Metasploit, penetrasyon testi için mükemmel olan mükemmel bir araç koleksiyonuna sahiptir. Profesyoneller genellikle sistemlerin ve ağların güvenlik açıklarını keşfetmek, şirketin Siber Güvenlik savunmasını geliştirmek için stratejiler tasarlamak ve daha fazlası gibi bir dizi güvenlik hedefini karşılamak için kullanır.

Metasploit, uzmanların çevrimiçi ve web tabanlı uygulamaların, sunucuların, ağların vb.

Erişim Kontrol Listesindeki bu ilginç bloga göz atın!

4. Karındeşen John

Güvenlik uzmanları, parolaların gücünü test etmek için Karındeşen John’u kullanır. Tasarımı, belirli bir sistem için güvenlik tehdidi oluşturan zayıf parolaların açığa çıkarılmasına yardımcı olur. Başlangıçta sadece UNIX platformu için tasarlanmıştı, ancak yeni sürümler DOS, Windows, OpenVMS sistemleri vb. gibi diğer işletim sistemlerinde de çalışmasına izin veriyor.

Karındeşen John, herhangi bir zayıf parolayı bulmak için karmaşık şifreler, şifrelenmiş oturum açma kimlik bilgileri ve hash benzeri parolalar arar. Bu araç, sızma testi sırasında doğru sonuçlar sunmasını sağlamak için düzenli olarak geliştirilmekte ve güncellenmektedir. Şifre güvenliğini artırmak için Siber Güvenlik uzmanlarının en ideal tercihleri ​​arasında yer almaktadır.

En iyisi için kaydolun Bangalore’de Siber Güvenlik Eğitimi Bugün!

5. Tel Köpekbalığı

Wireshark daha önce Ethereal olarak adlandırılmıştı. Konsol bazında Siber Güvenlik için en iyi araçlar arasındadır. Profesyonellerin, istismar edilebilecek herhangi bir güvenlik açığını aramak için ağ protokollerini analiz etmelerine ve gerçek zamanlı ağları koklamalarına olanak tanıyan bir paket yoklama aracıdır. Ayrıca, ağ trafiği seviyeleri ile ilgili gerekli bilgileri toplar.

Siber Güvenlik uzmanları, veri paketlerini depolamak ve her paketin sergilediği davranış ve özellikleri belirlemek için bu aracı kullanır. Bu bilgi, ağ güvenliğinin zayıflığını belirlemeye yardımcı olur. Temel olarak ağ paketlerine göz kulak olur ve bunları okunabilir bir biçimde sunar. Mevcut en iyi Siber Güvenlik açık kaynak araçlarından biridir.

Tavsiye Edilen:  Klastry tematyczne i dlaczego mają znaczenie dla SEO

6. Nikto

Nikto, Siber Güvenlik’te web’deki güvenlik açıklarını belirlemek ve gerekli önlemleri almak için kullanılan açık kaynaklı bir yazılım aracıdır. Profesyoneller, web güvenlik açıklarını belirlemek ve yönetmek için tarama yapmak için bu aracı kullanır. Nikto’nun veri tabanı, yaklaşık 6.400 farklı güvenlik tehdidi türünden oluşur. Veritabanı, web güvenlik açığı taraması sonucuyla karşılaştırmak için kullanılabilecek tehdit verilerini sunar. Bu tarama hem web sunucularını hem de ağları kapsar.

Bu araç sürekli olarak güncellenerek kullanıcıların yeni web güvenlik açıklarını kolayca tanımasına olanak tanır. Ayrıca, farklı sistemlerle uyumlu hale getirmek için düzenli olarak çeşitli eklentiler oluşturulur.

Avantajlarından yararlanmak için Nikto aracını öğrenin. Öğrenmek için Bangalore’daki Etik Hacking Kursuna kaydolun.

7. Tcp dökümü

Tcpdump, ağlar için kullanışlı bir paket koklama aracıdır. Bir ağ üzerinden paylaşılan TCP/IP trafiğinin izlenmesine ve günlüğe kaydedilmesine yardımcı olur. Bu komut tabanlı yazılım aracı, trafiğin geçtiği ağ ile birlikte sistemlerin trafiğini analiz eder. Ayrıca bu araç, İnternet üzerinden alınan TCP/IP veri trafiğini ayırarak ağ güvenliğini test eder. Tcpdump ayrıca ağ trafiği paketlerinin içeriğini de tanımlar.

8. KisMAC

KisMAC, MAC işletim sistemlerinde kablosuz ağ güvenliğini sağlamak için özel olarak oluşturulmuştur. Bu ağ tanımlı araç, alandaki uzmanlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış çok sayıda üst düzey özelliğe sahiptir, bu nedenle yeni başlayanlar ve giriş seviyesi güvenlik uzmanları için en iyi araç seçimi olmayabilir.

KisMAC, havaalanları gibi Wi-Fi kartlarında desteklenen kablosuz ağları tarar. WEP ve WPA anahtarlarının güvenliğine girmek için kaba kuvvet saldırıları, zayıf zamanlama, açıklardan yararlanma ve benzeri birçok teknik kullanır. Uzmanlar bunları kırabilirse, bu, anahtarların yeterince güvenli olmadığını ve ağı olası siber saldırılara karşı savunmasız hale getirdiğini gösterir.

İş görüşmelerine mi hazırlanıyorsunuz? Şuradaki blogumuza bir göz atın: Siber Güvenlik mülakat soruları Şimdi!

9. NetStumbler

NetStumbler, Windows işletim sisteminde çalışan sistemler için oluşturulmuş popüler bir Siber Güvenlik aracıdır. BT ve Siber Güvenlik uzmanlarının açık ağ bağlantı noktalarını tanımasını sağlar ve koruma amacıyla son derece yararlıdır. Windows’ta çalışacak şekilde özel olarak tasarlandığından, kaynak kodları için tahsisi yoktur. Açık kaynaklı ağ bağlantı noktalarını ararken, ağ savunması için kuruluşlar arasında popüler olmasını sağlayan Siber Güvenlik’teki diğer araçların aksine WAP arama yöntemlerini kullanır.

10. Saçmalık

cesaret çok yönlülüğü ve hızı nedeniyle bilinen bir sistem güvenlik aracıdır. Ağ güvenliğini izlemek için en iyi araçlardan biridir. Splunk, gerçek zamanlı ağ analizi yapmak ve tehdit verilerini aramak için geçmiş aramalar yapmak için kullanılır. Bu kullanıcı dostu araç, gerekli bilgileri arama sürecinde yardımcı olan çok sayıda işlev ve tekniğin yanı sıra birleşik bir kullanıcı arabirimi ile donatılmıştır.

Gerçek zamanlı uyarılar, raporlar, görselleştirmeler, grafikler ve panolar oluşturmak için depolardaki verileri toplamak, depolamak ve indekslemek için de kullanılan çok yönlü bir sistem güvenlik aracıdır.

Splunk sizi büyüledi mi? Splunk Sertifikasyon eğitimimize Şimdi Kaydolun!

11. Güç noktası

Forcepoint, uzmanların kullanıcıların belirli kaynak verilerine erişmesini kısıtlamak için SD-Wan’ı özelleştirmesine olanak tanıyan, öncelikle bulut kullanıcılarına yönelik bir güvenlik aracıdır. Bu özelleştirme aynı zamanda izinsiz girişleri ve güvenlik açıklarının olası istismarını engellemelerine olanak tanır.

Bu araç, Ağ Yöneticilerinin bir ağdaki kötü amaçlı eylemleri kolayca tespit etmesine yardımcı olarak onlara bunları önlemek için gerekli önlemleri almaları için yeterli zamanı verir. Bu, Forcepoint’in diğer araçlara göre önemli avantajlarından biridir, çünkü bunlar, kullanıcıların sorunları daha sonra düzeltmek için gerekli teknikleri uygulayabilmeleri için sorunları izlemek üzere tasarlanmıştır. Buluttaki önemli işlevlerinden biri, sistemler için güvenlik riski oluşturan bulut sunucularını uyarması veya engellemesidir. Ayrıca, önemli veriler içeren diğer uygulamalarda yüksek düzeyde güvenlik sunar.

Tavsiye Edilen:  Yüksek hacimli işe alım süreci nasıl basitleştirilir?

Bu blog aracılığıyla siber güvenlik maaşı hakkında bilgi edinin!

12. Aircrack-ng

Bu araç, Wi-Fi güvenliğinin güvenlik açıklarını analiz etmeye yardımcı olan çok sayıda yöntemden oluşur. Uzmanlar, sürekli izleme süreci için bir ağ üzerinden bağlanan veri paketlerini toplamak için Aircrack-ng’yi kullanır. Ayrıca, Siber Güvenlik uzmanlarının bu veri paketlerini çeşitli güvenlik değerlendirmelerinden geçebilen anlaşılır metin dosyalarına dışa aktarmak için işlevlerini kullanmasına olanak tanır.

Aircrack-ng, ağ kartlarının performansını değerlendirmek açısından çok önemli olan yakalama ve yerleştirmeyi de destekler. Ayrıca WEP ve WPA-PSK anahtarlarını kırarak ne kadar güvenilir olduğunu test eder ve bir kuruluşun ağın gücünü anlamasına yardımcı olur. Bu, bir kuruluşun ağ güvenliğini artırmak ve iyileştirmek için mükemmel bir araçtır.

13. Nexpose

Nexpose, şirket içi sistemlerdeki zayıflıkları taramak ve yönetmek için güvenlik uzmanlarına gerçek zamanlı işlevler sunar. Uzmanların sistemlerdeki zayıflıkları bulmasına ve bu bilgiyi olası saldırıları belirlemek ve en aza indirmek için kullanmasına olanak tanır.

Ayrıca Nexpose, güvenlik ekibine çeşitli ağ etkinliklerinin canlı bir görüntüsünü sunar. Yazılım ve verilerdeki çeşitli tehdit ortamlarına uyum sağlayabilmek için veritabanını düzenli olarak yeniler ve aracın en son tehdit verilerine sahip olmasını sağlar. Ayrıca Siber Güvenlik alanındaki profesyoneller, bulduğu zayıflıklara risk puanları atamak için Nexpose’u kullanabilir ve güvenlik seviyelerine dayalı bir öncelik listesi oluşturabilir.

Bulut güvenliğinizi geliştirmeye hazır mısınız? Blogumuzu okuyun ve en iyi Bulut Güvenliği Araçlarını keşfedin!

14. Nagios

Nagios, güvenlik uzmanlarının NNTP, POP3, SMTP, HTTP, ICMP ve daha fazlası gibi çeşitli ağları verimli bir şekilde izlemesine olanak tanır. Ayrıca, bağlı sistemleri ve ana bilgisayarları gerçek zamanlı olarak izler. Ağda bir güvenlik sorunu veya izinsiz giriş tespit ettiği anda, kullanıcıları aynı konuda uyarmak için bir uyarı gönderir. Burada kullanıcılar, almak istedikleri ve istemedikleri bildirim uyarılarını seçme seçeneğine sahiptir.

Ayrıca, Top 20’deki bu bloga göz atın Etik Hacking Araçları!

15. KeePass

BT Güvenliği uzmanları genellikle kimlik yönetimi amacıyla KeePass kullanır. Kullanıcıların iş için kullandıkları tüm hesaplarına erişmek için bir ana parola kullanmalarına olanak tanır. Kimlik yönetimi için diğer Siber Güvenlik araçlarına göre bir avantaj sağlayan güvenlik ve rahatlığı birleştirir.

Yanlış şifre yönetiminden kaynaklanan çok sayıda ağ ve sistem ihlali vardır, ancak bu olasılık da KeePass ile ortadan kaldırılmıştır. Bu Uygulama yazılımı güvenlik uzmanlarına insan unsurlarından kaynaklanabilecek olası riskleri bulma konusunda yardımcı olabileceği için şirketlerde ve ofislerde kullanılmaktadır.

Ethical Hacking konusunda derinlemesine bilgi ve uygulamalı deneyim kazanmak ister misiniz? Bugün bize kaydolun Etik Hacking Eğitimi ve Sertifikasyon!

16. Geğirme Süiti

Burp Suite, Siber Güvenlik alanında kullanılan ve kuruluşların ağ güvenliklerini geliştirmelerine olanak tanıyan güçlü bir araçtır. Güvenlik uzmanları, şirketin güvenliği üzerinde büyük etkisi olabilecek hayati güvenlik açıklarını belirlemeye odaklanan sistemlerde gerçek zamanlı taramalar yapmak için Burp Suite’i kullanır. Ayrıca, bu tehditlerin ağın güvenliğini zayıflatabileceği ve tehlikeye atabileceği farklı yolları bulmak için saldırıları simüle eder.

Burp Suite’in Community, Professional ve Enterprise olmak üzere üç sürümü vardır. Burp Suite’in Topluluk sürümü ücretsiz olarak mevcuttur, ancak birçok özellik kısıtlanmıştır ve bu sürümde kullanılamaz. Yalnızca gerekli manuel araçları sunar. Burp Suite’in Professional ve Enterprise sürümleri ticari kullanım içindir ve bu nedenle ücretsiz olarak kullanılamazlar. Küçük şirketler için biraz pahalı olsa da Burp Suite, çoğu kuruluş için en iyi güvenlik araçları seçenekleri arasındadır.

Şuradaki blogumuzdan Siber Güvenlik hakkında daha fazla bilgi edinin: Siber Güvenlik eğitimi.

17. POf

POf, şirketlerin bir süredir geliştiriciler tarafından yayınlanan herhangi bir güncellemeden bağımsız olarak ağları izlemesini sağlayan, yaygın olarak benimsenen bir siber güvenlik aracıdır. Araç, ağı izlerken herhangi bir ekstra veri trafiği oluşturmaz, bu da onu verimli bir ağ güvenlik aracı yapar. Profesyoneller tarafından bir ağa bağlı ana bilgisayar işletim sistemlerini tasvir etmek için kullanılır.

POf, siber güvenlik uzmanlarının bina adı aramaları, çeşitli sorgular, incelemeler vb. gibi bir dizi işlevi yerine getirmesine olanak tanır. Hızlı ve hafif yapısı onu ileri becerilere sahip siber güvenlik uzmanları arasında popüler hale getirdi, ancak yeni başlayanlar arasında popüler kılmadı. aracı öğrenmek ve kullanmak zordur.

Tavsiye Edilen:  2023'te Facebook'ta Yayınlanacak En İyi İçerik

Daha fazla bilgi edinmek için En İyi Siber Güvenlik Becerileri hakkındaki bu bloga göz atın!

18. Paros Vekili

Paros Proxy, uzmanların web’deki çeşitli güvenlik açıklarının keşfedilmesine yol açan çeşitli güvenlik testleri gerçekleştirmesine olanak tanıyan bir dizi yararlı araç içeren Java tabanlı bir güvenlik aracıdır. Web örümcekleri, güvenlik açığı tarayıcıları ve gerçek zamanlı ağ etkinliklerini korumak için kaydedilen trafik, Paros Proxy’de bulunan önemli araçlardan bazılarıdır. Ayrıca, uzmanların ağ izinsiz girişlerini belirlemesine olanak tanır.

Paros Proxy, SQL enjeksiyon saldırıları ve siteler arası komut dosyası çalıştırma dahil olmak üzere temel ve popüler Siber Güvenlik tehditlerinin ortaya çıkarılmasına da yardımcı olur. Ayrıca, ana avantajlarından biri, temel Java veya HTTP/HTTPS yardımıyla kolayca düzenlenebilmesidir. Basit bir ifadeyle, Paros Proxy, siber saldırganlar ve bilgisayar korsanları ihlallere neden olmak için bunları kullanmadan önce ağ güvenlik açıklarını bulmak için ideal bir araçtır.

Siber Güvenlik Danışmanı kariyeri hakkında fikir edinmek için bu bloga göz atın!

19. Nmap

Nmap, başka bir şekilde Ağ Eşleyici olarak adlandırılır. Güvenlik açıklarını tanımak için BT sistemlerini ve ağlarını taramaya yardımcı olabilecek, Siber Güvenlik’te ücretsiz ve açık kaynaklı bir araçtır. Ayrıca, profesyonellerin ağdaki olası saldırı alanlarını belirlemesine, ana bilgisayar çalışma süresini ve hizmetini izlemesine ve buna göre önemli güvenlik önlemleri almasına olanak tanır.

Nmap, neredeyse tüm popüler işletim sistemlerinde çalışabilir, bu da onu profesyoneller arasında tercih edilen bir araç haline getirir. Bunun dışında, uzmanların ağın boyutundan bağımsız olarak web üzerindeki güvenlik açıklarını taramasına olanak tanır. Ayrıca BT uzmanlarına, ağı güvenli tutmak için dağıtılan paket filtreleri ve güvenlik duvarları türleri, ağa bağlı ana bilgisayarlar, üzerinde çalıştığı işletim sistemi vb. gibi ağın özelliklerine genel bir bakış sağlar. .

En iyisi için kaydolmalısın Londra’da Siber Güvenlik Kursu derinlemesine bilgi edinmek için!

20. Nessus Uzmanı

Bu araç, kuruluşların ağ bütünlüğünü geliştirmesine ve güvenlik ayarlarının yanlış yapılandırılması, yanlış güvenlik yamalarının uygulanması ve diğer birçok hata dahil olmak üzere çok sayıda kusuru düzeltmesine yardımcı olur. Ayrıca Nessus Professional, profesyonellerin ağdaki yazılım hataları, işletim sistemlerindeki yanlış güvenlik yapılandırmaları, BT cihazları ve yazılım uygulamaları, eksik ve eksik yamalar vb. gibi zayıflıkları bulmasına ve gerektiğinde yönetmesine olanak tanır.

Nessus Pro sürümü, güvenlik uzmanlarının olası tehditleri ve açıkları bulmasına yardımcı olan ücretsiz güvenlik açığı tarayıcısını kullanmasını sağlar. Ayrıca, ana avantajlarından biri, veri tabanının yeni ve güncellenmiş tehdit verileriyle düzenli olarak güncellenmesi ve ağda bulunan güvenlik açıklarıyla ilgili en son ayrıntıları içermesine olanak sağlamasıdır.

Çevre tabanlı güvenliğe elveda deyin. Zero Trust Security’nin avantajlarını keşfedin ve kuruluşunuzun karmaşık saldırılara karşı dayanıklılığını nasıl artırabileceğini keşfedin.

Bir Siber Güvenlik Aracında Ustalaşın

Siber Güvenlik alanındaki en ünlü ve sık kullanılan araçlara ilişkin kapsamlı içgörüleri keşfettiğiniz bu blog gönderisinde ‘2023’te İzlenecek En İyi 20 Siber Güvenlik Aracı’nı keşfedin. Kendinizi bu alanda bir profesyonel olarak kabul ettirmek istiyorsanız, eğitim almak ve bu araçlara aşina olmak çok önemlidir. Bunu yapmak, iş fırsatları ararken rekabet avantajınızı artırabilir. Bu araç derlemesi, deneyiminize ve kariyer hedeflerinize uygun olanları seçmenize yardımcı olacaktır. Yolculuğunuza bugün başlayın!

Bizimle iletişime geçin Siber Güvenlik Topluluğu ve tüm şüphelerinizden kurtulun!