2023 Yılında En İyi Alan Adını Seçmek İçin Gelişmiş Faktörler – Showeblogin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023 Yılında En İyi Alan Adını Seçmek İçin Gelişmiş Faktörler – Showeblogin

En İyi Alan Adını Seçin: Sitem için en iyi Alan Adı hangisi olur? Blogum için nasıl iyi bir alan adı seçebilirim? İlk WordPress web sitem için alan adı seçmeme yardım eder misiniz?

Evet! Bu tür sorular sitemin kullanıcıları tarafından defalarca sorulmaktadır. Bu nedenle, siteniz için hangi alan adının en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilecek bazı en önemli gelişmiş faktörleri burada bulabilirsiniz.

Web sitesi adresinizi yani alan adını çok dikkatli seçmelisiniz. En iyi alan adını seçmek için, öncelikle sitenizi kendi adınızı, işinizi veya mesleğinizi pazarlamak için oluşturmak isteyip istemediğinize bağlı olarak bazı terimler ve deyimler veya kelimeler toplayın. Bir ad listesine sahip olduğunuzda, sitenizi en çok tanımlayan adlardan birini seçin. Web siteniz için en uygun alan adını seçmenize yardımcı olacak bazı önemli faktörleri tartışalım.

Kişisel Blog veya İşletme Web Sitesi için Alan Adı Arama

Kendinizi pazarlamak istiyorsanız, adınızın kendisinin siteniz için en iyi alan adı olacağı açıktır. Örneğin: adınız.com veya adınız.me veya başka herhangi bir alan adı uzantısı kullanmak, çevrimiçi kişisel kimliğinizi oluşturmak için uygundur.

Ancak mesleğinizi veya işletmenizi pazarlamak istiyorsanız, işletmenizi/mesleğinizi tanımlayan ad, web siteniz için en iyi alan adı olacaktır. Örneğin: Sigorta poliçesi alım satımı ile ilgili sitenizi oluşturmak istiyorsanız, alan adınıza sigorta, kasa, hayat, poliçe gibi kelimeler ve sigorta ile ilgili veya özdeş diğer kelimelerle başlayabilirsiniz.

Buna göre, web siteniz ticari bir siteyse, alan adı olarak şirket adınızı kullanabilir veya siteniz belirli bir konu içinse web sitenizin konusuyla ilgili bir alan adı düşünebilirsiniz.

Sitenizi bugün doğmuş yeni bir bebek gibi düşünün ve tatlı bebeğinize isim veriyorsunuz. Ancak, web siteniz için en iyi alan adını seçmek için aşağıdaki gerçekleri ve önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

Tavsiye Edilen:  20 światowej klasy przykładów copywritingu, które musisz zobaczyć

Kısa Alan Adı

Alan adınızı olabildiğince kısa tutun. Etkileyici bir kelime, alan adınızı diğerlerinden daha iyi hale getirmek için fazlasıyla yeterlidir. Kısa alan adının birçok faydası vardır:

  1. Kısa Alan Adını yazması ve hatırlaması kolay olacaktır. Alan adınız uzunsa ve alışılmadık kelimeler içeriyorsa, kullanıcılar siteniz için yanlış URL adresi yazabilir.
  2. Kısa Alan Adı, sitenizin web sayfalarının SEO dostu da olacak kısa URL’sini korumanıza yardımcı olur.
  3. Kısa Alan Adı, web sitenizin adresini yazmak için sınırlı karakterlere izin verilen çevrimiçi veya çevrimdışı forma da uygundur.
  4. Kısa Alan Adı, site başlığınız olarak yapmaya karar verirseniz, sitenizde küçük bir yer kaplar.
  5. Site başlığınız ve alan adınız aynı olacaksa, Kısa Alan Adınızla harika ve çekici bir logo tasarlayabilirsiniz.

Bu nedenle, daha kısa her zaman daha iyidir diyebilirsiniz. Ancak tek kelimelik alan adının bulunmaması nedeniyle almak veya tescil ettirmek neredeyse imkansızdır. Alan adınızı tek bir kelime olarak tutamamanız durumunda, alan adınızı oluşturmak için iki veya üç kelimeyi birleştirebilirsiniz. Örneğin: SuperWebTricks.com

5-10 karakter uzunluğundaki alan adının web siteniz için en iyi seçim olmasını şiddetle tavsiye ederim. Ancak alan adınızı 63 karakterden uzun olmamak kaydıyla istediğiniz kadar tescil ettirebilirsiniz.

Benzersiz Alan Adı

Bu, web siteniz için alan adınızı seçerken göz önünde bulundurulması gereken ikinci en önemli gerçektir. Alan adınızın benzersiz olacağını bildiğimiz için, yani alan adınızı microsoft.com olarak kaydetmenize izin verilmeyecektir.

Alan adınızı güvence altına almadan önce, Google gibi arama motorunda arama yapın ve Arama Motoru Sonuç Sayfalarının (SERP’ler) istediğiniz alan adıyla hiçbir şey veya birkaç sonuç göstermediğinden emin olun.

Hatırlaması kolay

Size kısa ve özgün bir alan adı seçmeniz gerektiğini söylemiştim. Bununla birlikte, alan adınızın hatırlanması da kolay olmalıdır, aksi takdirde hiç kimse, alan adını hatırlayamadıkları için arkadaşlarına sitenizden bahsetmeyi hatırlayamaz.

Tavsiye Edilen:  Znaczenie projektowania graficznego w marketingu cyfrowym

Başka bir deyişle, alan adı gibi ayndt.co.uBir restoran sitesi için k, kişiler tarafından yanlış okunabilir, duyulabilir ve yazılabilir.

Marka ve Telif Hakkı

Ayrıca alan adınızın bir marka ismine benzer mi yoksa aynı mı olduğu zaten var olduğunu da unutmamalısınız. Bunun nedeni, alan adınızı popüler bir siteye veya blog başlığına veya alan adına benzer bir şekilde seçerseniz, kullanıcılarınızın kafasını karıştıracak ve potansiyel ziyaretçileri başka bir web sitesine yönlendirebilecek olmasıdır.

Kimsenin ticari markalarını ihlal etmediğinizden emin olun, aksi takdirde markalı web sitenizi ve işletmenizi öldürebilir, zaman, para ve başladığınız yerden geri dönebilirsiniz. Ek olarak, copyright.gov (ABD Telif Hakkı Ofisi) veya copyright.gov.in (Hindistan Telif Hakkı Ofisi) adreslerinde oturum açabilir ve sitenizin etki alanıyla herhangi birinin telif hakkını ihlal edip etmediğinizi arayabilirsiniz.

Bu nedenle, siteniz için alan adı seçerken, başka birinin ticari markasıyla aynı veya çok yakın bir ad seçmediğinizden emin olmalısınız. Bu, çevrimiçi markanızı oluşturduktan sonra gelecekte alan adınızın beklenmedik bir şekilde değiştirilmesine neden olabilir.

İçeriğinizi Temsil Edin

Etki alanınız, site içeriğinizi tanımlamalıdır. Web sitenizi daha iyi açıklayan ve arama motorunun ve kullanıcıların sitenizi belirli bir niş için tanımlamasına yardımcı olan anahtar kelimeler kullanmaya çalışın.

Başka bir deyişle, birisi alan adınızı ilk kez duyduğunda, web sitenize gelen içeriğin türünü hemen tahmin edebilmelidir. Örneğin: SuperWebTricks.com, Gmail.com, CAfirms.org vb.

Alan Uzantısı

.com alan adı uzantısı diğerlerinden en iyi seçimdir. Bunun nedeni, microsoft.com veya google.com veya yahoo.com vb. dahil olmak üzere tüm web sitelerinin %50’sinden fazlasının .com alan adını kullanmasıdır.

Ayrıca, çoğu internet araştırmacısı varsayılan olarak .org veya .in alan adı uzantısı yerine .com alan adını yazar. Genellikle kullanıcılar sadece alan adını yazıp Ctrl + Enter tuşlarına basarak siteyi ziyaret ederler. Örneğin: web tarayıcınıza sadece superwebtrick yazıp Ctrl + Enter tuşlarına basarsanız www.microsoft.com adresindeki sitemde olacaksınız.

Tavsiye Edilen:  6 Kolay Adımda Podcast'ler için SEO

Bununla birlikte, herhangi bir ülkedeki kullanıcıları hedeflemek istiyorsanız, .in, .ae, .au, .uk vb.’yi tercih edebilirsiniz ve bu, arama motorunun .in alan adları gibi o ülkeyle alakalı site içeriklerinizi tanımlamasına da yardımcı olur. Hindistan merkezli şirketler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Geçerli Karakterler

Alan adınız için yalnızca ‘a’ ile ‘z’ arasındaki ASCII harflerini (büyük/küçük harfe duyarsız bir şekilde), ‘0’ ile ‘9’ arasındaki rakamları ve kısa çizgiyi (‘-‘) kullanabilirsiniz.

Başka bir deyişle, alan adınızda başka simgeler, noktalama işaretleri veya boşluk kullanmanıza izin verilmez. yani. kesme işareti ” parantezleri [ ] ( ) { } ⟨ ⟩ iki nokta üst üste : virgül , ، 、 tire ‒ üç nokta … . . . ünlem işareti! nokta, nokta. tire – soru işareti? tırnak işaretleri ‘ ‘ “ ” ‘ ‘ ” ” noktalı virgül; eğik çizgi ve vuruş vb.

Ek olarak, 4 (dört), u(Siz), 0(sıfır) gibi kafa karıştırıcı karakterleri, kısaltmaları ve sayıları ve topwebsite.com, number1site.com veya bestblog.com gibi alan adındaki anahtar kelimeleri göz ardı etmelisiniz.

Sosyal ağlar

Siteniz için istediğiniz alan adı için sosyal ağlardaki kullanıcı adını kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu nedenle, kullanıcı adınızın kullanılabilirliğini kontrol etmeli ve en azından en popüler sosyal ağlarda güvence altına almalısınız. Örneğin: twitter.com/yourdomain ve facebook.com/yourdomain vb.

Siteniz veya blogunuz için alan adı seçtiniz mi?