2023 Yılında En Popüler 10 Ağ Güvenliği Aracı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023 Yılında En Popüler 10 Ağ Güvenliği Aracı

Layman dilinde, Ağ güvenliği, sürekli artan siber suçlara karşı ilk savunma hattınızdır.

Ağ güvenliği, yetkisiz ağ izinsiz girişlerini izlemek, önlemek ve bunlara yanıt vermek ve ayrıca ağ trafiği gibi dijital varlıkları korumak için kullanılan araçları, taktikleri ve politikaları ifade eder.

Bir göz atmak için konut noktaları:

Ağ kavramlarını ayrıntılı olarak anlamak istiyorsanız, şunları yapın:

Ağ Güvenliği Nedir?

Ağ güvenliği, bilgisayar ağına ve kaynaklarına yetkisiz erişimi ve kötüye kullanımı sınırlayan çeşitli politika ve teknikleri ifade eder. Ayrıca ağ değişikliklerini veya gecikmelerini de izler. Ağ güvenliği ayrıca, bilgisayar korsanlığına ve ağ sistemlerinde yetkisiz değişikliklere karşı da koruma sağlar.

Ağ güvenliği, donanım ve yazılım teknolojilerinden (bilgili güvenlik analistleri, avcılar ve olay müdahale ekipleri gibi kaynaklardan) oluşur ve ağınıza yönelik çok çeşitli potansiyel tehditlere yanıt vermek üzere tasarlanmıştır.

Ağ Güvenliğinin faydaları nelerdir?

Şirketin gizli verilerini ve ayrıca genel verimliliğini, güvenilirliğini ve hatta iş kapasitesini korumasına yardımcı olacak ağ güvenlik araçları ve kaynakları mevcuttur. İşte ağ güvenliğinin en önemli faydalarından bazıları.

Veri güvenliği:

Ağ güvenliği yetkisiz ağ erişimine karşı koruma sağlar. Müşteri kişisel bilgileri gibi birçok hassas ayrıntı bir ağda depolanır. Birisi ağa girerse, bu tür hassas veriler tehlikeye girebilir. Sonuç olarak, onları korumak için ağ güvenliği uygulanmalıdır.

Siber Tehditleri Önler:

İnternet, ağ tehditlerinin çoğunun kaynaklandığı yerdir. Bilgisayar korsanları şu konularda uzmandır: hacklemek yeni internet tehditleri ve kötü amaçlı yazılım. Ağ güvenliğiniz gevşekse, ağ bilgilerinin internet üzerinden akışı engellenebilir. Ağ güvenlik araçları, sistemlerin ve ağların güvenliğine yardımcı olabilir.

Merkezi Kontrollü:

Ağ güvenlik yazılımı, masaüstü güvenlik yazılımının aksine, ağ yöneticisi olarak bilinen merkezi bir kullanıcı tarafından yönetilir. İlki viral saldırılara karşı savunmasızken, ikincisi internetsiz bir sistem üzerine kurulduğu ve tek bir kişi tarafından kontrol edildiği için bilgisayar korsanlarının ağa herhangi bir zarar vermesini engelleyebilir.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret İşlemlerinde Kullanılacak En İyi Ödeme Ağ Geçidi Nedir?

Siber Güvenlik alanında kariyer yapmak istiyorsanız, Siber Güvenlik Kursunu kontrol ettiğinizden emin olun..

En İyi 10 Ağ Güvenliği Aracı ve Yazılım

hava çatlağı

Aircrack, mobil cihaz internet güvenliği için ideal çözümler sunan bir WEP ve WPA kırma araçları koleksiyonudur. Aircrack, güvenilir bir algoritma kırma yazılımıdır. WEP/WPA dosya şifre çözme için Airdecap ve paket enjeksiyonu için airplay de pakete dahildir. Bu paket, sağlam bir Bilgi Güvenliği uygulamaları koleksiyonu oluşturmak için birlikte çalışan bir dizi başka araç içerir. Aircrack, tüm kablosuz güvenlik ihtiyaçları için tek adrestir.

burnundan solumak

Tüm işletim sistemlerini ve donanımları destekleyen ücretsiz ve açık kaynaklı bir saldırı tespit sistemidir. Yazılım protokolleri inceler, içeriği arar ve birleştirir ve çeşitli ağ güvenliği tehditlerini tespit eder. Snort, basit kurulumu, çok yönlü kuralları ve ham paket analizi sayesinde etkili bir saldırı tespit ve önleme çerçevesidir.

Giriş kontrolu

Tehdit aktörlerinin ağınıza erişemezlerse neden olabilecekleri hasar miktarı ciddi şekilde sınırlıdır. Ancak, yetkisiz erişimi engellemenin yanı sıra, yetkili kullanıcıların bile tehdit oluşturabileceğini unutmayın. Erişim denetimi, kullanıcı erişimini ve kaynakları ağın yalnızca bireysel kullanıcıların sorumluluklarıyla doğrudan ilgili olan bölümleriyle sınırlayarak ağ güvenliğini artırmanıza olanak tanır.

Siber zayıflığınızı bilmenin yolunu bilin. Öğrenmek için Etik Hacking Eğitimine kaydolun.

Kötü amaçlı yazılım temizleme yazılımı

Kötü amaçlı yazılım, bilgisayar sistemlerine ve ağlarına sızmak için tasarlanmış yazılımdır. Virüsler, truva atları, solucanlar, keylogger’lar, casus yazılımlar ve diğer kötü amaçlı programlar biçimini alabilir. Kötü amaçlı yazılımdan koruma araçları, kötü amaçlı programların yayılmasını algılayan ve önleyen bir tür ağ güvenlik yazılımıdır.

E-posta güvenliği

E-posta güvenliği, DLP gibi, insanların neden olduğu güvenlik açıklarıyla ilgilenir. Saldırganlar, e-posta alıcılarını hassas bilgileri masaüstü veya mobil cihaz aracılığıyla paylaşmaya veya hedeflenen ağa istemeden kötü amaçlı yazılım indirmeye ikna etmek için kimlik avı stratejileri kullanır. E-posta güvenliği, potansiyel olarak tehlikeli e-postaları tespit etmek ve saldırıları ve hassas verilerin paylaşımını önlemek için kullanılabilir.

Tavsiye Edilen:  En İyi 20 Ağ Tarama Aracı

İlk 50 Siber Güvenlik Mülakat Soruları Mülakata hazırlanan biriyseniz harika bir başlangıç.

Uç nokta koruması

Kendi cihazını getir (BYOD), kişisel ve iş bilgisayarı cihazlarının neredeyse aynı olduğu noktaya kadar iş dünyasında giderek daha popüler hale geliyor. Ne yazık ki, iş ağlarına kişisel cihazlarıyla bağlanan kullanıcılar hedef olabiliyor. uç nokta güvenliği uzak cihazlar ve iş ağları arasında ekstra bir koruma katmanı sağlar.

Kayin ve Habil

Cain and Abel, yalnızca Windows ile çalışan bir parola kurtarma programıdır. VoIP çağrılarını kaydedebilir, şifrelenmiş şifreleri deşifre edebilir ve yönlendirme protokollerini inceleyebilir. Önbelleğe alınmış parolalar, parola kutuları, şifreler, kaba kuvvet kripto analizi ve diğer özellikler ortaya çıkar.

Argus

Mevcut en güçlü ücretsiz ve açık kaynaklı ağ analiz araçlarından biridir. Argus, Denetim Kaydı Oluşturma ve Kullanım Sistemi’nin kısaltmasıdır. Yazılım, kısaltmadan da anlaşılacağı gibi, büyük ağlarda hızlı, ayrıntılı raporlama ile etkili, derinlemesine ağ veri analizi gerçekleştirir.

Sanal özel ağ (VPN)

VPN güvenlik araçları, güvenli ağlar ve uç nokta cihazları (VPN) arasındaki bir sanal özel ağ üzerinden iletişimin kimliğini doğrulamak için kullanılır. Kimlik doğrulama için, uzaktan erişim VPN’leri tipik olarak IPsec veya Güvenli Yuva Katmanı (SSL) kullanır, bu da üçüncü taraf dinlemelerini önleyen şifreli bir hat sağlar.

Web Güvenliği

web güvenliği dahili bir ağa bağlanıldığında güvenli web erişimi sağlamak için işletmeler tarafından uygulanan ağ güvenlik önlemleri için her şeyi kapsayan bir terimdir. Güvenlik araçları, donanım, politikalar ve diğer bileşenlerden oluşur. Bu, web tabanlı tehditlerin tarayıcıları ağ giriş noktaları olarak kullanmasını engeller.

Bulut güvenliğinizi geliştirmeye hazır mısınız? Blogumuzu okuyun ve en iyi Bulut Güvenliği Araçlarını keşfedin!

Çözüm

Bir şirketin ağlarını etkileyebilecek ve bu saldırıları önlemeye yardımcı olabilecek her şey, etkili ağ güvenliği olarak tanımlanır. Ağ güvenliği araçları, tüm kuruluşların verileri, ağları ve sistemleri korumak için akıllı politikalar ve süreçler uygulamasında yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Küresel tehditler konusunda güncel kalmak ve ağların bireysel bilgisayar korsanlarından daha büyük koordineli ihlal çabalarına kadar güvende olmasını sağlamak da ağ güvenliğinin bir parçasıdır.

Tavsiye Edilen:  Yapay Zekanın Gücü ve Vaadi: TED 2023'ten Öne Çıkanlar

Daha fazla yardım için lütfen şu adresimizi ziyaret edin: