2023 yılında Siber Güvenlik Mühendisi nasıl olunur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023 yılında Siber Güvenlik Mühendisi nasıl olunur?

Daha önce okuduğunuz gibi, Siber Güvenlik uzmanlarına, özellikle Siber Güvenlik Mühendislerine yüksek talep var ve bu da onu BT alanında kazançlı ve ideal bir kariyer seçimi yapıyor. Dolayısıyla, ilgi çekici buluyorsanız ve Siber Güvenlik Mühendisi olarak kariyerin en iyi seçim olduğunu düşünüyorsanız, o zaman burası sizin için doğru başlangıç ​​noktasıdır.

Bu ‘Nasıl Siber Güvenlik Mühendisi olunur?’ blog, aşağıdaki konuları okuyacaksınız:

Hadi başlayalım!

Siber Güvenlik Mühendisi Nedir?

Bir kuruluştaki Siber Güvenlik Mühendislerinin temel amacı, her türlü siber saldırıya, kötü niyetli faaliyetlere, bilgisayar korsanlarına ve daha fazlasına karşı savunma yapabilecek şekilde ağ güvenliği çözümleri tasarlamak ve uygulamaktır. Ayrıca, en son savunmalara sahip olduklarından ve gereksinimlere göre çalıştıklarından emin olmak için bu sistemleri düzenli olarak test eder ve izlerler.

Genellikle Veri Güvenliği Mühendisi, Web Güvenliği Mühendisi, BT Güvenlik Mühendisi, Güvenlik Analistleri vb. olarak anılan Siber Güvenlik Mühendisleri, şirketin mali kayıtlarını, verilerini ve müşteri ve para açısından büyük kayıplara yol açacak diğer gizli bilgileri korur. eğer sızdırılırsa. Veri güvenliğinin önemi zirvede ve dolayısıyla siber güvenlik mühendislerine olan talep de zirvede.

Kavramları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Siber Güvenlik Tam Kursu videosuna göz atın:

Şimdi Siber Güvenlik Mühendisinin iş tanımını ve bir kuruluştaki çeşitli rollerini ve sorumluluklarını anlamaya çalışalım.

Siber Güvenlik Mühendisleri ne iş yapar?

Profesyonel bir Siber Güvenlik Mühendisinin ana iş rolü, saldırıları tespit etmek ve önlemektir. Çeşitli araçlar ve teknolojiler kullanarak sistem güvenlik açıklarını düzeltmeleri ve çözmeleri gerekir. Ayrıca, şirket için güvenlik duvarları kurmaları ve ihlal tespiti için sistemleri entegre etmeleri gerekir.

Kuruluşunuzda bir Siber Güvenlik Mühendisi olarak üstlenmeniz gereken sayısız görevden bazıları şunlardır:

 • Şirketin güvenlik ihtiyaçlarını değerlendirmek ve buna göre güvenlik standartlarını uygulamak
 • Kuruluşun sistemlerini, verilerini, altyapısını ve ağlarını korumaya yardımcı olacak tüm güvenlik önlemlerini tasarlayın, entegre edin, izleyin ve yükseltin
 • Ağ ve güvenlik ihlallerine yanıt verin
 • Güvenlik ve ağ sorunlarını giderme
 • Sistem güvenlik açıklarını bulmak için düzenli olarak taramalar ve sızma testleri gerçekleştirin

Nasıl Siber Güvenlik Mühendisi olabileceğinizin detaylarına geçmeden önce bu alanda meslek sahibi olmak için sağlamanız gereken kriterlere bir göz atalım.

Tavsiye Edilen:  Dönüşüm Oranını Artırmak için WooCommerce için Yapay Zekadan Yararlanın

Siber Güvenlik Mühendisi Ön Koşulları

Başarılı bir Siber Güvenlik Mühendisi olmak için deneyime ve belirli niteliklere sahip olmanız gerekir, bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

 • BT sistemleri mühendisliği, bilgisayar bilimi veya diğer benzer alanlarda lisans derecesi
 • Siber güvenlik alanında adli tıp, ihlallerin tespiti ve bu tür güvenlik olaylarına müdahale vb. alanlarda 2 yıldan fazla deneyim.
 • Güvenlik duvarlarının bakımı ve işletimi konusunda deneyim
 • Siber Güvenlik gelişmeleri ve bilgisayar korsanlarının kötüye kullanabileceği en son hileler ve taktikler hakkında güncel bilgi ve beceriler

En iyisine kaydolarak gerekli bilgi ve becerileri elde edebilirsiniz. Siber Güvenlik Eğitimi Wix’ta.

Siber Güvenlik Mühendisi Olma Becerileri

Etik hackleme

Bir Etik Hacker’ın işini yapmanız zorunlu olmasa da, onu destekleyebilecek sistemler oluşturmak için Etik Hacking hakkında temel bilgilere sahip olmanız gerekir.

İşletim sistemleri ve veritabanı platformları hakkında bilgi sahibi

Windows, Linux, UNIX, vb. gibi çok sayıda işletim sistemiyle çalışma konusunda uygulamalı deneyime sahip olmanız ve ayrıca MS SQL ve MySQL dahil olmak üzere veritabanı platformlarında gerekli becerilere sahip olmanız gerekir.

Ağ mimarisinin anlaşılması

Bir Siber Güvenlik Mühendisi olarak, çeşitli aşamaları tasarlamak, oluşturmak ve bunları olası saldırılardan korumak için geniş alan ağları (WAN’lar) ve yerel alan ağları (LAN’lar) hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Adli bilişim becerileri

Adli bilişim, siber suçları araştırma sürecidir. Kanuna uygun olarak dijital verileri tanımlayabilmeli ve bunlarla ilgilenebilmelisiniz.

Siber Güvenlik Mühendisi Olmak İçin Programlama Becerileri

Yukarıda belirtilen becerilerin dışında Java, Python, C, C++, Go gibi çeşitli programlama dillerinde her biri kendi amacına hizmet ettiği için bilgi ve deneyim sahibi olmanız gerekir.

İş süreçlerini ve kötü amaçlı yazılım analizini otomatikleştirmenize izin verdiği için Python’u öğrenmeniz gerekir. Ayrıca, tarama ve sızma testi için de kullanabilirsiniz. Python’u öğrenmek, diğer birçok programlama diline kıyasla daha kolaydır.

C programlama dili, profesyonellerin, kuruluşun siber ekibinin kötü amaçlı yazılımları tanımlamasını daha da kolaylaştıran virüsten koruma programları oluşturmasına olanak tanır. Ağ çözümlerinin güvenliğini sağlamada da yararlı olabilir.

Çoğu siber saldırgan, Java’yı sistem açıklarından yararlanmak ve bir kuruluşun güvenlik savunmasını devre dışı bırakmak için kullanır; bu nedenle, bu saldırganların sistemlere ve ağlara sızmasını önlemek için bu dilde becerilere sahip olmanız önemlidir. Penetrasyon testi için de kullanılabilir.

Tavsiye Edilen:  UC Provisioning Automation'ı Nasıl Etkili Kullanın?

Go, kötü amaçlı yazılımları belirlemeye yardımcı olabilecek en ölçeklenebilir ve basit dillerden biridir.

Ayrıca, bu profesyonellerin dünyanın çeşitli yerlerinde farklı faktörlere göre kazandıkları maaşları öğreneceksiniz.

Siber Güvenlik hakkında daha fazla bilgi edinin. Siber Güvenlik eğitimi.

Siber Güvenlik Mühendisi Maaşı

Siber Güvenlik, BT alanında en çok aranan kariyerlerden biridir ve Siber Güvenlik Mühendisleri bu sektördeki en yüksek ücretli profesyoneller arasındadır. Bununla birlikte, Siber Güvenlik alanındaki profesyonellerin maaşı, iş yeri, iş profili, şirket, deneyim vb. gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir.

Bunların maaşlarını tartışmaya başlayalım. Siber Güvenlik uzmanları çalıştıkları ülkelere göre (kaynak: PayScale).

ABD’de Siber Güvenlik Mühendisi Maaşı

ABD’de sertifikalı bir Siber Güvenlik Mühendisinin ortalama geliri yıllık 96.980 ABD dolarıdır ve deneyimle bu gelir 142.000 ABD dolarına yükselebilir.

Hindistan’da Siber Güvenlik Mühendisi Maaşı

Hindistan’da Siber Güvenlik Mühendisleri yıllık ortalama 608.218 ₹ maaş alıyor. Yeterli bilgi ve beceri ile 2.000.000 ₹’ye çıkabilir.

Ayrıca, adresindeki blogumuzu okuyun Hindistan’da Siber Güvenlik Maaşı!

İngiltere’de Siber Güvenlik Mühendisi Maaşı

İngiltere’deki Siber Güvenlik Mühendisleri yılda ortalama 39.047 £ maaş alıyor. Bu miktar, geniş deneyime sahip olanlar için yılda 82.000 £ ‘a yükselebilir.

Avustralya’da Siber Güvenlik Mühendisi Maaşı

Avustralya’da bir Siber Güvenlik Mühendisinin maaş ölçeği, doğru beceri seti için 178.000 Avustralya Doları’na kadar bir artışla yıllık yaklaşık 92.829 Avustralya Doları’dır.

Tanınmış bir kuruluşta Siber Güvenlik Mühendisi olmak ve iyi bir maaş almak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olmanız gerektiği açıktır. Bunun dışında, alanda becerilerinizi doğrulayan ve özgeçmişinizde bonus görevi gören bir veya daha fazla sertifika almanız gerekir. Siber Güvenlik alanında uzmanlaşmak için kazanabileceğiniz sertifikalara bir göz atalım.

Etik bilgisayar korsanlığında ödüllendirici bir kariyer mi arıyorsunuz? Etik Hacking kursumuza kaydolun ve başarıya giden yolu açın.

Siber Güvenlik Mühendisi Sertifikaları

Almak istediğiniz iş rolüne göre seçebileceğiniz çok sayıda sertifika vardır. Arzu ettiğiniz iş rolünü almak için tercih edebileceğiniz uygun sertifikalardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Sertifikalı Etik Hacker (CEH v11)
 • Sertifikalı Bulut Güvenliği Uzmanı (CCSP)
 • Sertifikalı Bilgi Sistemleri Güvenlik Uzmanı (CISSP)
 • Sertifikalı Bilgi Sistemleri Denetçisi (CISA)
 • CompTIA Güvenliği+ (SY0 601)
Tavsiye Edilen:  2023 İçin Eksiksiz Bir Kılavuz – Showeblogin

İlgili sertifika için eğitim aldıktan sonra, sınava girebilir ve sertifikanızı almak için sınavı geçebilirsiniz.

Şimdi, bu uzmanları işe almakla en çok ilgilenen kuruluşlardan bazılarına göz atalım.

Siber Güvenlik Mühendisi Çalıştıran Kuruluşlar

En iyi ÇUŞ’lar, ağlarını ve sistemlerini güvence altına almak için Siber Güvenlik Mühendisleri arıyor. Dünya çapında bu uzmanları işe alan başlıca şirketlerden bazıları şunlardır:

 • American Express
 • IBM
 • Amazon
 • SAP
 • KPMG
 • toyota
 • Deloitte
 • Cisco
 • Microsoft
 • Wipro

Siber Güvenlik iş görüşmelerine mi hazırlanıyorsunuz? Şuradaki blogumuza bir göz atın: Siber Güvenlik mülakat soruları Şimdi!

Ayrıca Siber Güvenlik Mühendisi olarak sahip olacağınız kariyer fırsatlarını da okuyalım.

Siber Güvenlik Mühendisi Kariyerleri

Profesyonel bir Siber Güvenlik Mühendisi olarak, benzer becerilere sahip olmanızı gerektiren çok sayıda iş pozisyonuna başvurabilirsiniz. Gidebileceğiniz bu kariyer seçeneklerinden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

 • Siber Güvenlik Analisti
 • Siber Güvenlik Mühendisi
 • Tehdit Analisti
 • Kıdemli Siber Güvenlik Mühendisi
 • Ağ Güvenliği Mühendisi
 • Bilgi Güvenliği Mühendisi

Etik Hacking sertifikası almak istiyorsanız. Bangalore’daki Etik Hacking Kursuna şimdi kaydolun.

Siber Güvenlik Mühendisi Kariyer Yolu

Başarılı bir Siber Güvenlik Mühendisi olma yolculuğunuza başlamak için, kendinizi bir eğitim programına kaydettirerek ilk ve en önemli adımı atmanız önemlidir. Ayrıca, becerilerinizi değerlendirmek ve işe alım görevlilerinin sizi işe almasını kolaylaştırmak için ilgili sertifika sınavını geçmelisiniz. Bu ‘Nasıl Siber Güvenlik Mühendisi olunur?’ blog, bu profesyoneller, bir kuruluştaki iş rolleri, seçebilecekleri kariyerler, kazandıkları maaşlar, bu alanda bir kariyer için ön koşullar vb. hakkında okudunuz.

Bu alanla ilgili herhangi bir sorudan kurtulmak için, bize ulaşın. Siber Güvenlik Topluluğu.