2023 Yılında Web Barındırma Tanımı ve Web Barındırma Hizmeti Türleri – Showeblogin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023 Yılında Web Barındırma Tanımı ve Web Barındırma Hizmeti Türleri – Showeblogin

Web barındırma hizmetlerinin anlamı, tanımı ve farklı türleri yani. Ücretsiz, Paylaşılan, Bayi, Sanal, Özel ve Bulut vb.

2023’te Web Hosting: Web barındırma hizmetlerinin anlamı, tanımı ve farklı türleri yani. Ücretsiz, Paylaşılan, Bayi, Sanal, Özel ve Bulut vb.

Bir işletme işletiyorsanız veya düşüncelerinizi dünyayla paylaşmak için bir blog yazarı olmak istiyorsanız, bir web siteniz olmalıdır. Bir web sitesi oluşturmak için en az iki vazgeçilmez şeye sahip olmalısınız, yani. Alan Adı ve Web Barındırma.

Son zamanlarda, alan adı ile ilgili en alakalı eğitimleri sizinle paylaştım. Bugün size çevrimiçi kariyeriniz için çok ilginç bir şey söylemek için buradayım, yani Web Barındırma Hizmetleri. Web barındırmanın anlamını ve sizi internette yaşatmak için nasıl çalıştığını biliyor muydunuz?

Web Barındırma Tanımı: Aslında, web barındırma bir tür internet barındırmadır. İnternet barındırma ise içeriğinizi internette sunmanıza izin veren bir hizmet türüdür. İnternet Servis Sağlayıcı (İSS) temel olarak üç seviyeli internet barındırma hizmeti sunar; yani DNS barındırma, E-posta barındırma, Dosya barındırma ve Web barındırma.

Barındırma Hizmeti Nedir? Web Barındırma Hizmetlerinin Anlamı

Web Barındırma Hizmeti, bir tür internet barındırma hizmetidir ve web sitelerinizi veya web sayfalarınızı World Wide Web (WWW) üzerinden internette erişilebilir hale getirmenize yardımcı olur. Web barındırma hizmetleri, genellikle Barındırma Şirketleri olarak bilinen Web Sunucuları tarafından sağlanır. Web barındırma şirketleri, web sunucusunda alan satın almanızı sağlar ve barındırma hesaplarınızı yönetmeniz için size bir kontrol paneli sağlar.

Örneğin, bir WordPress blogu çalıştırmak istiyorsanız, bir Web Sunucusundan bir barındırma hizmeti satın almanız gerekir. Çoğu barındırma sağlayıcısının, web sitenizin kendi sunucularında barındırılabilmesi için kayıtlı bir alan adına sahip olmanızı gerektirdiğini unutmayın. Ancak, siteniz/blogunuz için herhangi bir alan adı almadıysanız, barındırma şirketleri size kendilerinden aynısını satın almanızı teklif edebilir.

Tavsiye Edilen:  Kuinka maksaa verot yksityisenä elinkeinonharjoittajana

Web Barındırma Hizmetlerinin farklı türleri nelerdir?

Web barındırma hizmeti yani çeşitli türleri vardır. Ücretsiz Barındırma, Paylaşımlı Barındırma ve Özel Barındırma vb. Sitenizi aşağıdaki farklı web barındırma hizmetlerinden herhangi birini kullanarak barındırabilirsiniz:

Ücretsiz Web Barındırma Hizmeti:

Ücretsiz Barındırma Anlamı: Ücretsiz hosting hizmeti veren birçok firma bulabilirsiniz. Bu tür barındırma, kişisel bloglar veya küçük siteler için kullanışlıdır. Sizden herhangi bir para ödemeniz istenmeyecek ve bu nedenle web siteleriniz ücretsiz olarak barındırılacaktır. Kendi Alan Adınıza sahip olmanıza gerek yoktur. Size aşağıdakiler gibi ücretsiz alt alan adı sunarlar:

 1. www.SizinAdınız.SuperWebTricks.com
 2. https://SuperWebTricks.com/YourBlogName
 3. http://www.microsoft.com/users/yourwebsite.html

Ücretsiz Barındırma ile Özel Alan Adı: Bazı ücretsiz barındırma sağlayıcıları, 5 GB’a kadar veri aktarımı ile kendi kayıtlı alan adınızı ve 1 GB’a kadar disk alanınızı kullanmanıza izin verebilir. Ek olarak, hesabınızı ücretsiz barındırmadan ücretli barındırma hizmetine yükseltebilirsiniz. Aşağıda, en yararlı bazı ücretsiz web barındırıcılarının listesi verilmiştir:

 • 100webspace.com: 100MB Disk Alanı, 3GB Aylık Trafik ve 1 barındırılan alan.
 • 50webs.com: 500MB DİSK ALANI, 5GB AYLIK TRAFİK ve 10 BARINDIRILAN ALAN(LAR).
 • Awardspace.com: Ücretsiz alt alan, PHP, MySQL, Uygulama Yükleyici, E-posta Gönderme ve Reklamsız.
 • Biz.ht: 1 GB Disk Alanı, 5 GB Aylık Trafik, 1 Alan Barındırma, MySQL(v.5), PHP5, Perl, CGI-BIN, Joomla & WordPress Yükleyici ve E-posta, SMTP, Webmail, POP3.
 • Biz.ly: 50 MB ÜCRETSİZ web alanı, 1000 MB aylık bant genişliği, 3 ÜCRETSİZ alt alan/E-posta barındırma, ÜCRETSİZ Blog ve Fotoğraf Albümü
 • Biz.nf: 1000 MB web alanı, 5000 MB veri aktarımı, 1 POP3/SMTP, Webmail, FTP Erişimi, Dosya Yöneticisi, PHP 5/7, MySQL 5, CGI, vb.
 • blogger.com: Google tarafından güçlendirildi.
 • byet.host: 1000 MB (bir gigabayt!) Disk Alanı, FTP hesabı ve Dosya Yöneticisi ve Kontrol Paneli.
 • freehostia.com
 • ücretsizhostingeu.com
 • jimdo.com
 • webs.com
 • Websitebuilder.com
 • Weebly.com
 • Wix.com
 • WordPress.com

Ayrıca, ücretsiz web barındırma, sınırlı kaynaklar sağlar ve web siteleriniz sık sık kapalı olabilir. Teknik yardım eksikliği olurdu. Siteniz daha az güvenli olacaktır ve sitenizi silme hakkı barındırma sağlayıcısına aittir. Belirtilen boyuttan daha büyük dosyaları yüklemenize izin verilmeyebilir, yani dosya barındırmada ücretsiz ana bilgisayar sınırı. Ücretsiz barındırılan sitelerinizde reklamlar otomatik olarak gösterilecektir.

Tavsiye Edilen:  Wilmington, NC'de Web Tasarım Ajansı Seçmek İçin 7 İpucu

Bir müvekkilim bana bir gün ücretsiz web sunucularındaki hesabının haber verilmeksizin feshedildiğini ve dosyalar, resimler, videolar vb. Bu nedenle, kendi markalı web sitenizi çalıştırmak istiyorsanız, ücretsiz barındırma hizmetini göz ardı etmeli ve ücretli barındırma hizmetlerine yönelmelisiniz.

Paylaşılan Web Barındırma Hizmeti:

Uygun maliyetli ve en sık kullanılan web barındırma hizmetidir. Ben dahil birçok müşterim paylaşımlı hosting hizmeti kullanıyor. Paylaşımlı barındırmada kendi kayıtlı alan adınızı kullanabilirsiniz.

Ancak, tüm etki alanları CPU ve RAM gibi ortak bir sunucu kaynaklarını paylaşır ve sunucu üzerinde tam denetime sahip değilsiniz. Başka bir deyişle, web siteniz, diğer birçok web sitesinin barındırıldığı aynı IP adresine sahip olacaktır. Bu nedenle, sunucunun toplam maliyeti tüm web sitesi sahipleri üzerinden amortismana tabi tutulduğu için en ekonomik barındırma hizmetidir. Paylaşım barındırma hizmetini satın aldığınız plana ve döneme bağlı olarak ayda 3 ABD doları ile 11 ABD doları arasında ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Bu nedenle, yeni WordPress blogunuzu başlatmak istiyorsanız, çoğu sunucu WordPress ile en iyi uyum sağlayan Linux işletim sistemini temel aldığından, başlamak için paylaşımlı barındırma planı satın alabilirsiniz.

Paylaşımlı barındırma hizmetlerinin web siteniz için seçtiğiniz şekilde sınırlı veya sınırsız olabileceğini unutmayın. Popülaritesinin ana nedenlerinden biri, paylaşımlı barındırmanın, adanmış sunucu barındırma gibi diğer barındırma hizmetleri türlerine kıyasla daha ucuz olmasıdır.

Özel Barındırma Hizmeti:

Özel web barındırma, Linux veya Windows tabanlı işletim sisteminiz için kök düzeyinde kontrole sahip olduğunuz bir tür internet barındırma hizmetidir. Bu, paylaşım barındırma hizmetinde olduğu gibi, web sunucusunun tamamının başka hiç kimseyle paylaşılmayacağı anlamına gelir.

Yönetilen barındırma hizmeti olarak da bilinir. Ancak, üzerinde tam kontrole sahip olsanız bile sunucunun sahibi olmayacaksınız. Bu nedenle, kendi tahsisli sunucunuzun güvenliğinden ve bakımından siz sorumlu olacaksınız.

Tavsiye Edilen:  HubSpot Video Yöneticilerine Göre Kaldırılacak 10 Eski YouTube Pazarlama Taktiği

Siteniz o zaman büyük trafik alıyorsa, paylaşımlı barındırma yerine özel web barındırma hizmeti kullanmalısınız. Özel barındırmada, dört tür sunucu tarafından yönetilen destek bulabilirsiniz, yani. Tamamen Yönetilen, Yönetilen, kendi kendini yöneten ve Yönetilmeyen. Özel web barındırma planı, her ay 149-249 $ ödeyerek satın alınabilir.

Sanal Özel Sunucu:

Virtual Dedicated Server, sunucu kaynaklarını sanal sunuculara bölen VPS (Virtual Private Server) olarak da bilinir. Bu, tek bir bilgisayarın birkaç VPS’ye sahip olabileceği ve her birinin belirli bir kullanıcı için barındırma yazılımını çalıştıran kendi İşletim Sistemine (OS) sahip olabileceği anlamına gelir.

Sanal alanınıza kök erişiminiz var ve bu nedenle yönetilmeyen sunucuya yama uygulamaktan ve bakımını yapmaktan siz sorumlu olacaksınız. Bazı durumlarda, VPS sağlayıcınız yönetilen sunucu sağlayabilir, yani müşteriler için yönetici görevlerini yaparlar. Barındırma şirketiniz, web barındırma hizmetleri için bir uzantı olarak sanal özel sunucu barındırma veya sanal özel sunucu barındırma hizmeti sunabilir.

VSP barındırmada siteniz, paylaşım barındırma planında olduğu gibi aynı sunucuda çalışan diğer sitelerle kaynakları paylaşmaz. VPS barındırma, paylaşımlı barındırma planından daha maliyetli olmasına rağmen, özel web barındırma planından daha ucuz olduğu için VPS barındırmayı tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz VPS yapılandırmasına göre aylık 15-150$ ödemeniz gerekebilir.

Bulut barındırma, Kümelenmiş barındırma, Kolokasyon web barındırma hizmeti, Izgara barındırma, Ev sunucusu, Yönetilen barındırma hizmeti ve Bayi web barındırma gibi yukarıdakilere ek olarak birçok başka web barındırma hizmeti vardır.