2023 Yılının 6 Canlı Alışveriş Trendi ve En İyi Uygulamaları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2022 Yılının 6 Canlı Alışveriş Trendi ve En İyi Uygulamaları

E-ticarette her gün yeni pazarlama taktikleri ortaya çıkıyor. Bazıları modadır; diğerleri DTC işinizi hızlandırma ve büyük karlar elde etme potansiyeline sahiptir. Canlı yayın ikinci kategoriye giriyor.

ABD’deki perakendeciler üretti 11 milyar dolar 2021’de canlı ticaretten bu rakamın 2024’e kadar 35 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Alışveriş yapanlar etkileşimli deneyimlere katılmaktan, cüzdanlarıyla oy vermekten ve canlı video izleyerek saatler geçirmekten açıkça keyif alıyor. Asıl soru şu: Potansiyel müşterilerinizin gerçekten etkileşime girebileceği canlı alışveriş deneyimlerini nasıl sunabilirsiniz?

Burada, altı trend ve işleri kendi başınıza halletmek için en iyi uygulamaları içeren canlı bir alışveriş stratejisine sahip olmanın avantajlarını paylaşacağız. Baştan sona, en iyi markalardan bazılarının özellikle iyi bir performans sergilediği canlı alışverişin gerçek örneklerini ekledik.

Kendi hızınızda ilerleyin:

Canlı alışveriş nedir?

Canlı alışveriş, müşterilerin canlı yayın aracılığıyla ürün veya hizmet satın almalarının bir yoludur. Bu geleneksel olarak QVC gibi TV alışveriş ağları aracılığıyla gerçekleşiyordu. Ancak sosyal medya platformları bu gerçek zamanlı çevrimiçi alışveriş deneyimini kolaylaştırmak için gelişiyor.

Facebook Live en popüler canlı yayın alışveriş platformu, ancak YouTube gibi platformlar alay canlı alışveriş özellikleri. Ticaretin canlı kalmasına katkı sağladı %76 büyüme COVİD-19 salgını boyunca.

Alışveriş yapanlar bu şekilde satın almaktan keyif alır (herkes adım adım ilerlemeyi sever) ve ürün boyutları, kumaşlar ve nesnelerin gerçek alanlar, ışıklandırma ve ortamlarda nasıl göründüğüne ilişkin canlı video görebildiğiniz zaman, e-ticaret açığının kapatılmasına yardımcı olur. Canlı alışveriş, alışveriş yapanların yüz yüze deneyimde kaçırdığı şeyleri vitrinde görme unsurunu ekleyebilir.

Canlı alışverişin faydaları

Pazarlama karmanızın bir parçası olarak canlı ticaretin yatırım yapmaya değer olup olmadığından emin değil misiniz? Canlı alışverişin bir DTC markasına sağladığı avantajlara bir göz atalım.

 • Daha az iade: Canlı yayınlar aracılığıyla satın alınan öğeler %40 daha düşük geri dönüş oranı – muhtemelen alışveriş yapanların çevrimiçi alışveriş yaparken ürünleri neredeyse canlıymış gibi görebilmeleri nedeniyle. ile mücadele eder E-ticaret getirilerinin %5’i Bunun nedeni, bir ürünün gerçek hayatta hayal edilenden farklı görünmesidir.
 • Müşteri etkileşimi: Bazı Pazarlama liderlerinin %73’ü canlı yayın videosunu halihazırda dijital müşteri etkileşimi taktiği olarak kullanıyor. Bugüne kadar oynanan taktikler olarak canlı ses, sanal topluluklar ve etkileyici pazarlamayı geride bırakıyor.
 • Mobil alışveriş yapanları yakalayın: İzleyiciler topluca izledi 482,5 milyar saat 2020’de mobil cihazlar üzerinden canlı yayınların sayısı arttı. Wayfair mobil ticareti canlı alışverişle birleştirmek için bir mobil uygulama aracılığıyla kendi canlı yayın kanallarını başlatıyor.
 • Daha genç izleyicileri çekin: Z kuşağı Büyük olasılıkla Canlı yayınlarla etkileşime geçin, bu demografik hedef pazarınızı oluşturuyorsa bunu akıllı bir e-ticaret taktiği haline getirin.
 • Ürünleri gösterin: Giyim, moda, güzellik ve taze yiyeceklerin en yüksek yüzde İzleyiciler kullanılan ürünleri görebildikleri için (bir ürün sayfasındaki statik fotoğraflardan farklı olarak) canlı yayın izleyicilerinin sayısında artış. Bu sektörlerin başarısının örneğin açık hava yaşamı ve dekor gibi diğer alanlara da yayılması mantıklıdır.
 • Dönüştürmek: Buna göre LIT Canlı Alışverişi Yapınperakendeciler, geleneksel e-ticaretteki %1-2’lik dönüşüm oranlarına kıyasla, canlı yayınla %10-15’lik dönüşüm oranlarına ulaştı.
Tavsiye Edilen:  Harmanlanmış Öğrenme Nedir? Modeller ve En İyi Uygulamalar

#cta-visual-pb#Dönüştüren açılış sayfaları oluşturunDönüşümler için tüm hayati öğeleri içeren açılış sayfaları oluşturun ve özelleştirin veya hızlı bir şekilde harika bir ana sayfa oluşturun.Bugün tasarlamaya başlayın

Pazarlama stratejinize canlı bir ticaret kanalı eklemeye ikna olduysanız, canlı akışı en başından itibaren zaman ayırmaya değer hale getirecek altı trend ve en iyi uygulamayı burada bulabilirsiniz.

 1. Canlı ticaret stratejinizi çeşitlendirin
 2. Meta veri deposunda canlı alışveriş etkinliklerine ev sahipliği yapın
 3. Sosyal medya mağazalarındaki ürünleri etiketleyin
 4. İçerik oluşturucularla ortak olun
 5. Canlı alışveriş festivallerini etiketleyin
 6. Canlı alışveriş platformlarını mağaza deneyiminiz ve performansınızla entegre edin

1. Canlı ticaret stratejinizi çeşitlendirin

Herhangi bir yeni pazarlama kanalında uzmanlaşmak hem sanat hem de bilimdir. Karşılaştığınız ilk yaklaşım muhtemelen en çok müşteriyi en düşük maliyetle çeken yaklaşım olmayacaktır. Hedef müşterilerinizin hangi canlı yayınlara katıldığını ortaya çıkarmak denemeler gerektirir.

Buna yardımcı olmak için, hangi biçimlerin en iyi sonuçları aldığını belirlemek amacıyla canlı alışveriş stratejinizi çeşitlendirin. Buna aşağıdakilerle denemeler dahildir:

 • Eylem çağrıları: “Hemen alışveriş yapın”, “satın almak için tıklayın”dan daha mı iyi dönüşüm sağlıyor?
 • İçerik formatları: İnsanlar uzun süreli canlı yayınları mı yoksa kısa süreli canlı yayınları mı tercih ediyor?
 • Toplantı sahipleri: Etkileyiciler, mevcut müşteriler veya dahili ekibiniz yayınlarınızda öne çıkarıldığında daha fazla izlenme süresi elde ediyor mu?
 • Başlık: Müşteriler kutu açma videolarını, samimi müşteri incelemelerini veya yaşam tarzı içeriği gibi başka şeyleri canlı olarak izlemeyi mi tercih ediyor?
 • Platform: Sosyal medyadaki canlı yayınlar, Taobao veya gibi pazarlardaki canlı yayınlardan daha iyi performans gösteriyor mu? Amazon Canlı?

“Amazon ziyaretçileri genellikle bir satın alma işlemi için pazara geliyor, oysa Instagram ve TikTok daha çok keyifle ilgili. Farklı platformları inceleyin ve en iyi sonuçları vereni seçin.” — Ellie Shippey, e-ticaret büyüme uzmanı EZİletişim

Stephanie Venn-Watson, kurucu ortağı yağlı15, ürünle ilgili eğitici web seminerleriyle eşleştirilmiş canlı alışveriş etkinliklerine ulaştı: “Bizim için asıl odak noktası, ürünümüzün sağlık açısından faydaları hakkında bilgi edinmektir. Böylece ürün kendini satıyor…”

Stephanie şöyle devam ediyor: “Eğitimleri etkinliklerin odak noktası olarak tutuyoruz, satın alma seçeneğini de ikinci planda tutuyoruz.” “Web seminerleri harika bir potansiyel mıknatıstır ve Sanal etkinlikler sırasında satın almayan pek çok kişi, onlara e-posta yoluyla pazarlama yaptığımız için daha sonra satın alma işlemine başlıyor.”

2. Meta veri tabanında canlı alışveriş etkinlikleri düzenleyin

Metaveri artık moda bir kelime değil. Artan sayıda insan, alışveriş yapanların gerçek dünyanın çevrimiçi bir simülasyonunda oynamasına olanak tanıyan bir sanal gerçeklik olan meta veri ortamında markalarla etkileşime geçiyor.

Moda ve güzellik markaları bu yeni sanal dünyanın avantajlarından yararlanmaya hazırlanıyor. Statista tahminleri hazır giyim sektörünün meta veri tabanındaki potansiyel pazar harcaması 594 milyar dolar olup, insanların %23’ü meta veri tabanında koleksiyonluk giysi veya aksesuarlara çok para harcayacaklarını söylüyor.

Bir yaprak çıkar NYX Kozmetik’ kitap. Güzellik perakendecisi, konserlerini canlı olarak yayınladı sanal alışveriş yapılabilir meta veri deposukatılımcıların artırılmış gerçekliği (AR) kullanarak ürünlerini sanal olarak denemelerine ve metaverse mağazasından alışveriş yapmalarına olanak tanıyor.

Tavsiye Edilen:  Blog Yazısı Başlığının Trafiği Artırmanın En İyi 3 Sırrı – Showeblogin

Veya aşağıdaki gibi platformları kullanarak canlı ticareti meta veri deposuyla birleştirin: Ivır zıvır. Sitede, markaların canlı yayınlar aracılığıyla NFT satabileceği NFT’lere özel bir kategori bulunuyor.

Sonuçta, Hedef kitleniz için ne tür bir çevrimiçi etkinliğin yeni ve özellikle ilgi çekici gelebileceğini ve bunu hangi teknolojinin destekleyebileceğini düşünün. Burada yaratıcılık ön plandadır ve dijital deneyim ne kadar büyük olursa, hedef pazarınızda kazanma potansiyeliniz de o kadar artar.

3. Sosyal medya mağazalarındaki ürünleri etiketleyin

Sosyal medya platformları tüketicilerin modern satın alma deneyimlerinden faydalanacak şekilde gelişti. Bazı Alışveriş yapanların %52’si gördükleri her şeyi tıklayıp hemen satın alma becerisiyle “çok ilgileniyorlar” canlı bir alışveriş etkinliği sırasında.

Facebook ve Instagram Live gibi platformlar artık markaların bunu canlı ticaret yoluyla yapabilmeleri için sosyal medya vitrinleri sunuyor.

Almak Stryx Ve Curie, Örneğin. Her iki DTC markası da cilt bakımı satıyor ve birbirlerinin izleyicilerinden yararlanmak için TikTok canlı videolarına ev sahipliği yapıyor. İzleyiciler, gösterideki ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilir ve satın alma işlemlerini yalnızca birkaç tıklamayla tamamlayabilir.

Sonuç? Jon Shanahan, Stryx’in kurucusu, canlı yayının 24 saat içinde 2 milyon izlendiğini söyledi—marka bilinirliğinde inanılmaz bir artış.

Sosyal ticareti canlı video alışverişiyle başarılı bir şekilde birleştirmenin anahtarı, hedef kitlenizin hangi sosyal medya kanallarını kullandığını belirlemektir. İzleyicileri satın almaya ikna eden uygulama içi canlı alışveriş deneyimleri oluşturmak için Shopify veya BigCommerce envanterinizi senkronize ederek çabalarınızı en yüksek etkileşime sahip olanlara odaklayın.

#cta-paragraf-pb#Hatırlamak: Potansiyel müşteriler ile “ödeme” düğmesine basmak arasındaki sürtüşme ne kadar az olursa, dönüşüm oranınız da o kadar yüksek olur.

4. İçerik oluşturucularla ortak olun

Bundan fazla 50 milyon insan artık kendilerini yaratıcı olarak görüyorlar. Bu, etkileyicilerin mevcut sosyal medya takibinden canlı alışveriş yoluyla yararlanmak isteyen DTC markaları için harika bir haber.

Gibi araçları kullanın Yukarı etki, ürperticiya da TikTok İçerik Oluşturucu Pazarı Hedef kitlenizin takip ettiği sosyal medya fenomenlerini keşfetmek için. Onlara bir işbirliği isteği ile ulaşarak markanız için (sizin veya onların hesabında) bir canlı yayın düzenlemelerini isteyin.

“Tüketicilerin gözünde kazanacak platformlar, en ayrıcalıklı ve uygun satış değer teklifine sahip, en güçlü içerik oluşturucu topluluklarına sahip olan platformlardır.” — Rachel Tipograph, kurucusu ve CEO’su Mikmak aracılığıyla Modern Perakende

Pantolon ve Çorap bu canlı ticaret stratejisini kullanan bir DTC markasıdır. Kurucusu Richard Clews şöyle diyor:

“Markamızı kullanan profesyonel sporcularla çeşitli ortaklıklarımız var ve müşterilerimizin onlarla etkileşime girebileceği ve sorular sorabileceği, onları merkeze alan gerçekten harika canlı yayın etkinlikleri tasarlamayı tartıştık. Bu bizim için daha büyük bir pazarı paylaşmanın gerçekten harika bir yolu.”

Richard, “…Markamızı temsil etmesini istediğimiz kişilerin güvenini kazanmak için çok çalıştık ve hem bizim hem de onlar için daha büyük bir platform yaratmanın bir parçası olmak istiyoruz” diye ekliyor Richard. “Spor hayranları, hedef kitlemizle pek çok ortak özelliği paylaşan oldukça büyük bir kitledir ve biz de bundan yararlanmak istiyoruz.”

5. Canlı alışveriş festivallerine katılın

Çin canlı ticarette başı çekiyor. Dahası, brüt ürün hacmi (GMV) canlı video akışı olacak %24,3’ünü oluşturuyor2023 yılına kadar tüm e-ticaret işlemlerinin.

Tavsiye Edilen:  Mobilya E-Ticaret: 2023'te İzlenmesi Gereken En Popüler Trendler ve Markalar Bu, en iyi markaların geniş ölçekte büyümek için kullandıkları pazarlama taktiklerini öğrenmenize yardımcı olacak kapsamlı bir Mobilya e-Ticaret trendleri kılavuzudur.Rakefet Yacoby Başlangıç·10 dk.

Çin’in canlı alışveriş konusundaki inanılmaz başarısında alışveriş festivalleri önemli bir rol oynuyor. Gibi etkinlikler 618 Ve Bekarlar Günü Çin’deki önemli perakende günleridir; ikincisi ise 30 milyar dolar 2021’de. Bu, ABD’deki Kara Cuma’dan beş kat daha büyük!

Tek sorun? Canlı alışveriş festivalleri kalabalık olabilir. Etkileyicileri ve içerik oluşturucuları canlı yayınlarınıza dahil ederek rekabette öne çıkın. Bazı 12 milyon Çinli tüketici Kim Kardashian’ın fenomen Viya ile canlı yayınını izledi ve kendi ekiplerinin sunduğu taraflı canlı yayınlarla dikkatleri diğer markalardan uzaklaştırdı.

Bu canlı alışveriş festivalleri dünyanın başka yerlerinde bu kadar popüler olmasa da aynı konsepti ve Markanız için önemli etkinliklerle ilgili canlı video yayınlarına ev sahipliği yapın.

ÜçGemiGüzellikörneğin beşinci yaş gününü kutlamak için canlı yayın yaptı. Pai Cilt Bakımı Dünya Kadınlar Günü’nde kurucusuyla Instagram Canlı Soru-Cevap oturumu gerçekleştirdi.

#cta-paragraph-pb#Hedef kitleniz çevrimiçiyken mi paylaşım yapıyorsunuz? Öğrenin Daha iyi etkileşim için Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamanlar.

6. Canlı alışveriş platformlarını mağaza deneyiminiz ve performansınızla entegre edin

Mantık dışı gelebilir ama perakendeciler ilgilenen her müşterinin canlı yayına gerçek zamanlı olarak katılmasını beklememelidir. İnsanlar meşgul; etkinlik için seçtiğiniz zaman aralığı herkes için uygun olmayacaktır.

Bu, tamamen kaçıracağınız anlamına gelmez. Yakala Canlı yayın satışlarının %70’i olmuş olan sonrasında bir etkinlik canlı alışveriş platformlarını çevrimiçi mağazanıza entegre ederek.

Almak Glamnetik, Örneğin. DTC güzellik markası TikTok’ta canlı yayınlar düzenliyor ve kullanıyor LyveCom ile canlı yayınlanan içeriği e-ticaret web sitesine yerleştirme. Siteyi ziyaret edenler, daha önce varlığından habersiz olsalar bile canlı yayını izleyebilirler.

Çevrimiçi mağazanızın, temel teknolojisine/mimarisine bağlı olarak trafik akışını destekleyebildiğinden emin olun. Başarılı bir yayınla ziyaretçileri ilk etapta çektikten sonra 404 mesajıyla geri çevirmek isteyeceğiniz son şey!

Müşterilerinize canlı alışveriş deneyimleri sunun

Genel olarak, canlı ticaret bir pazarlama trendinden daha fazlasıdır. Çin, her büyüklükteki işletme için değerli bir satış kanalı olduğunu kanıtladı. Canlı video akışının popülaritesinin diğer pazarlara sızması an meselesi.

Canlı akışı e-ticaret işletmenizde başarıya ulaştırmak için müşteri deneyimine her şeyden önce öncelik verin. Hedef pazarınızın hayran olduğu yaratıcıları davet edin, müşterilerinizin ilgisini çeken konular hakkında konuşun ve onların zaten bildiği ve keşfettiği canlı yayın platformlarında aktif olun.

Daha da önemlisi: Son engele düşmediğinizden ve dolarları masada bırakmadığınızdan emin olun.

#cta-visual-pb#E-ticaret sitenizin canlı yayın başarısına hazır olduğundan emin olunDönüşümler için tüm hayati öğeleri içeren açılış sayfalarını oluşturun ve özelleştirin veya hızlı bir şekilde mükemmel bir ana sayfa oluşturun.Bugün tasarlamaya başlayın