2023’de CPG Markaları için 9 Yiyecek ve İçecek E-ticaret Trendi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2022’de CPG Markaları için 9 Yiyecek ve İçecek E-ticaret Trendi

Yiyecek ve içecek sektörü hızla gelişiyor. Küresel paketlenmiş gıda pazarının büyüklüğünün şu seviyeye ulaşması bekleniyor: 3.407,2 milyar dolar 2030 yılına kadar. Her yıl binlerce yeni ambalajlı tüketici ürünü (CPG) işletmesinin ortaya çıkmasıyla birlikte rekabet çok şiddetli.

Çevrimiçi alışveriş yapanlar, yiyecek ve içecek e-ticaret alanında sattığınız ürünlerle etkileşime giremez veya en önemlisi bunları tadamaz. Ancak e-ticarete küresel bir geçişten yararlanan pek çok marka varken, CPG imparatorluğunuzu çevrimiçi olarak ölçeklendirmek kesinlikle mümkün.

Sadece DTC alıcılarına nasıl ulaşacağınızı ve iştahlarını nasıl kabartacağınızı bilmeniz gerekir (kelime oyunu).

Aşağıda, yiyecek ve içecek DTC markanızın faydalanması gereken dokuz trendin yanı sıra CPG e-ticaretinin mevcut durumunu paylaşacağız.

Aşağıdakileri denemek için CPG E-ticaret trendlerine geçin:

 1. Çok kanallı sipariş karşılama sunun
 2. Otomatik araba teknolojisini kullanın
 3. Abonelik teklif et
 4. İçerikler konusunda şeffaf olun
 5. Pazaryerleri aracılığıyla satış yapın
 6. TikTok’tan Yararlanın
 7. Çeşitli paketler üretin
 8. Alışveriş yapılabilir tarifler oluşturun
 9. Markalı ürünler sat

CPG yiyecek ve içecek e-ticaretinin durumu

E-ticaret CPG endüstrisi hızla büyüyor. Aslında yiyecek ve içecek %21,16’yı oluşturuyor Yalnızca ABD’deki tüm e-ticaret satışlarının 476,17 milyar dolar 2025 yılına kadar. Bu tahmini bir rakamdır %7,4 Bu dikey için bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR).

Kredi bilgileri: Statista

Bu büyümenin iş piyasası üzerinde güçlü bir etkisi var. Göre Tüketici Markaları Derneği:

 • Her 10 Amerikan işinden biri CPG endüstrisi tarafından destekleniyor
 • CPG endüstrisi ABD’nin ulusal GSYİH’sının %10’unu temsil ediyor
 • Ortalama CPG işi çalışanlara 64.000 $ maaş sunuyor

Hızlı büyümeyi anlamak için dünyadaki gelişmelerin ortasında tüketici zevklerinin nasıl değiştiğine bakabiliriz. Örneğin bakkal sektörünü ele alalım. Ortalama tüketici, 150$ ve 300$ ayda bir bakkaliye. Ancak COVID-19 salgını nedeniyle uygulanan karantinalar, alışveriş yapanları yerel fiziksel mağazalarını ziyaret etmek yerine çevrimiçi market alışverişi yapmaya zorladı.

Üstelik bu değişim geçici olmaktan çok daha kalıcı görünüyor: ABD’de çevrimiçi market satışları 7,2 milyar dolara ulaştı yalnızca Haziran 2022’de (geçen yıla göre %6 artış) ve bazıları ABD’deki hanelerin %70’i (93 milyon) 2021 yılında bir veya daha fazla online market siparişi aldı.

E-ticarette güçlü kökleri olan CPG markaları kazanmaya hazır.

Çevrimiçi bir mağaza (özellikle müşterilerin çevrimiçi durumdan çevrimdışına (ve tekrar) sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına olanak tanıyan alternatif sipariş karşılama seçeneklerine sahip bir mağaza), gıda markalarının müşterileri alışveriş yaptıkları her yerde yakalamasına yardımcı olur.

Bu strateji aynı zamanda kar marjlarını da artırıyor: McKinsey, çok kanallı satış yapan bozulabilir gıda markalarının kar marjları gördüğünü buldu %31 ila %35 arasında.

Kredi bilgileri: McKinsey & Company

için en büyük sorun Hazır gıda perakendecilerinin %58’iAncak tedarik zinciridir. Deloitte bildirdi COVID-19’un küresel gıda tedarik zincirini “kırdığı” ve etkilerinin hala hissediliyor:

 • 10 CPG liderinden dokuzu son iki yılda malzemelere daha fazla para ödedi
 • Yaklaşık %37’si yüksek fiyatlar ve güvenilmez ürün tedariki nedeniyle 20’den fazla tarifi değiştirdi
 • Neredeyse yarısı üretimi durdurdu ve artık tüketici talebini karşılayamıyor

Dayanıklı tedarik zincirlerine ve güçlü markalara sahip CPG e-ticaret perakendecileri zirvede yer alıyor. Buna göre McKinseyKitlesel pazarda marka oluşturmaya yoğun yatırım yapan şirketler %25 daha iyi brüt kar marjı görüyor.

Eski perakende markaları, yeni CPG markalarına yatırım yaparak, satın alarak veya piyasaya sürerek bu trendden yararlanıyor. Örneğin PepsiCo’yu ele alalım. Meşrubat perakendecisi iki yeni marka başlattı, Snacks.com ve PantryShop.com, doğrudan tüketicilerine satış yapmak için. Sonuç? Satışlar tek bir çeyrekte neredeyse ikiye katlandı.

Nestle de bu yaklaşımı benimseyen başka bir marka. En çok hasılat yapan CPG markasıdır. 93,6 milyar dolar 2020’de bu büyük ölçüde KitKat, Nespresso, Häagen-Dazs ve Coffee-Mate gibi özel etiketli CPG markalarını satın alması nedeniyle oldu.

Kredi bilgileri: PepsiCo

Yiyecek ve içecek endüstrisi için 9 e-ticaret trendi

CPG sektörünün e-ticarete geçişinden yararlanmaya hazır mısınız? Yiyecek ve içecek markanızı çevrimiçi ortamda ölçeklendirirken denemenizi önerdiğimiz dokuz trendi burada bulabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  İçerik Pazarlamanız İçin Arama Motoru Optimizasyonunun Faydaları

1. Modern beklentileri karşılamak için çok kanallı tatmin sunun

Hız ve maliyet her zamankinden daha önemli. Bazı Alışveriş yapanların %48’i Ekstra maliyetlerin (nakliye dahil) çok yüksek olması durumunda satın alma işleminden vazgeçecektir. Mağazanın tahminine göre ürününün ulaşmasının çok uzun süreceği algılanırsa %22’lik bir geri dönüş daha olur.

Bazı DTC markaları, Amazon’un ücretsiz aynı gün teslimat cazibesiyle rekabet etme lüksüne sahip olmasa da, çok kanallı sipariş karşılama, CPG markalarının gıda ürünlerini müşterinin evine göndermeden, müşterinin eline almasının bir yolu olarak hareket ediyor. Bu içerir:

 • Yerel teslimat
 • Arabaya teslim alma
 • Çevrimiçi satın alın, mağazadan teslim alın (BOPIS)

Bazı ABD tüketicilerinin %40’ı yiyecek alışverişi yapmak için haftalık olarak BOPIS’i kullanın, yani çünkü daha kullanışlıdır, online kargo masraflarını ortadan kaldırır ve ürünü aynı gün teslim eder. Bu nedenle hem teslim alma hem de eve teslim hizmetleri sunan çevrimiçi marketler daha yüksek haftalık satışlar yapmayanlardan daha. DTC markanızın perakende satış lokasyonu veya pop-up mağaza deneyimi varsa bu hibrit deneyimi sağlayabilirsiniz.

Manolya Fırını’Örneğin, e-ticaret deneyimi yerel müşterilere BOPIS sunuyor. Mağazaya girmeden çevrimiçi bir sepet oluşturabilir, bir teslim alma konumu ve bir teslim alma tarihi seçebilirsiniz. Bu, nakliye masraflarından kaçınmayı tercih eden, yine de mağazadan sipariş vermek yerine internet üzerinden sipariş vermekten tasarruf etmek ve yiyeceklerini hızlı bir şekilde teslim almak isteyen kişiler için alışverişi daha kolay ve daha rahat hale getirir.

Kredi bilgileri: Magnolia Bakery

Genel olarak, bunun gibi çok kanallı sipariş karşılama seçenekleri sunarken, çok kanallı perakende stratejinizin bir bütün olarak her temas noktasında nasıl kusursuz hale geldiğini düşünün.

#cta-paragraph-pb#CMO Eddie Revis ile Magnolia Bakery’nin e-ticaret yaklaşımının perde arkasına geçin. İkonik markayla özel sohbetimizi yakalayın.

2. Otomatik araba teknolojisini kullanın

Yiyecek ve içecek şirketlerinin diğer çevrimiçi perakendecilerden önemli bir farkı var: Müşteriler muhtemelen ürünleri tekrar tekrar satın alıyor. Marketten alışveriş yapanların çoğu genellikle satın alır %75 ila %80 her hafta aynı şeylerden.

CPG markanız bu tutarlılıktan yararlanmak için otomatik araba teknolojisini kullanabilir. Bir müşterinin bir sonraki alışveriş sepetine ekleme olasılığı en yüksek olan ürünleri tahmin eder ve otomatik olarak önceden doldurulmuş, kişiselleştirilmiş bir çevrimiçi alışveriş sepeti oluşturur. Alışveriş yapanlar yalnızca birkaç tıklamayla ödeme yapabilir.

Onu al Uyumsuzlar Pazarı. Çevrimiçi bakkal, bir müşterinin bir sonraki siparişinin parçası olarak ne satın alacağını tahmin etmek için otomatik araba teknolojisini kullanıyor. Müşteriler, sepet ön satın alma işlemlerini düzenleyerek perakendeciye önerilerinin iyi mi yoksa kötü mü olduğu konusunda geri bildirimde bulunabilir.

“Elmanın yanında meyvelerin de satın alınması çok yaygın. Her zaman böğürtlen satın alan biriyseniz ama hiç elma almadıysanız, ‘Hey, sahip olduğumuz bu yeni elmayı beğenebilirsin’ diye tavsiyede bulunacağız. — Kai Selterman, Misfits Market Strateji Direktörü (üzerinden) Bakkal Dalışı)

3. Abonelik sunun

HelloFresh, gıda aboneliği sektöründeki büyümeyi teşvik etme konusunda itibar sahibidir. Bu en çok indirilenler 7,2 milyon aktif abonenin yemek seti başına 8,99 dolar ödediği ABD’deki yiyecek abonelik kutusu uygulaması.

Müşterilerin evde kendi yemeklerini hazırlamaları için hazır ambalajlı kutular satmıyorsanız bile HelloFresh’in kitabından bir sayfa alın. Otomobil sepeti teknolojisine benzer şekilde abonelikler müşterilere daha fazla kolaylık sunarken aynı zamanda markanız için sürekli gelir sağlar. Araştırmalar yiyecek ve içecek aboneliklerinin en yüksek AOV herhangi bir endüstrinin.

Alışveriş yapanların yiyecek/içeceklerin otomatik olarak gönderilmesini sağlayacak bir abonelik modeli oluşturun. De La Calle Kahveörneğin aboneliğini maliyet tasarrufu sağlayacak şekilde konumlandırıyor. Alışveriş yapanlar, en sevdikleri içeceklerin haftalık, aylık veya iki aylık sevkiyatlarını alabilir, bu sevkiyatlar her ay otomatik olarak faturalandırılır ve müşteri bağlılığı güçlendirilir.

Kredi bilgileri: De La Calle

#cta-visual-pb#Mağazanızı istediğiniz gibi tasarlayınEkibinizin Shogun’un kodsuz işlevselliğiyle nasıl özel, yeniden kullanılabilir sayfa şablonları oluşturabileceğini görün. Daha fazla bilgi edin

Tavsiye Edilen:  Serbest Yazma Dünyasında Gezinmek: Yeni Başlayanlar İçin Bir Kılavuz

4. Malzemeler konusunda şeffaf olun

cpg gıda trendleriyle ilgili olarak sağlık ve sağlıklı yaşam endüstrisinin değerlenmeye değer olduğu düşünülüyor 2026’ya kadar 1 trilyon dolar— 2022’ye göre %18’lik bir artış.

Modern alışverişçiler, yedikleri yiyeceklerin giderek daha fazla farkına varıyor. Uluslararası Gıda Bilgi Konseyi Z kuşağının neredeyse dörtte üçünün kendi kuşağının gıda seçimlerinin çevresel etkileri konusunda daha fazla endişe duyduğuna inandığını buldu. Bu, bitki bazlı kaynaklardan daha fazla protein aldığını söyleyen üç Amerikalıdan biri ile doğrulanıyor.

“Y kuşağı ebeveynleri sağlık ve sağlıklı yaşama önceki nesillere göre çok daha fazla önem veriyor ve bu da atıştırmalık endüstrisinde önemli değişikliklere yol açıyor. Tarihsel harcama güçleriyle, bu sağlık bilincine sahip bakıcılar, çocuklarına mümkün olan en iyi beslenmeyi sağlamak amacıyla atıştırmalıklarında doğal olmayan içeriklerden kaçınmak için daha fazla para ödemeye hazırlar.” —Shaunak Amin, Kurucu Ortak ve CEO SnackMagic

OLİPOP malzemeleri konusunda daha şeffaf olan bir içecek perakendecisidir. Ürün ambalajı, içeceklerinin probiyotik ve bitki lifi içerdiğini vurguluyor. Çevrimiçi mağazasındaki ürün sayfalarında ayrıca içeceklerin 9 gram lif, 3 gram şeker ve GDO’suz içerik içerdiğini gösteren rozetler bulunuyor.

Kredi bilgileri: OLIPOP

OLIPOP’un Kıdemli E-ticaret ve Dijital Ürün Müdürü Melanie Edwards, diğer perakendecilere “ürününüzde nelerin olup olmadığı konusunda açık sözlü olmalarını” tavsiye ediyor.

Melanie, “Tüketicilerinize ürününüzün vegan, glutensiz, GDO’suz vb. olup olmadığını bildirmek için web sitenizde tanınabilir simgeler kullanın” diye ekliyor. “Bu logolar ve ikonlar güven uyandırıyor. Müşteriler, e-ticaret yiyecek ve içecek markalarının şeffaf ve güvenilir olmasını istiyor.”

5. Pazar yerleri aracılığıyla satış yapmayı genişletin

Pazaryerleri, alıcıları çevrimiçi olarak yeni ürünler satın almak isteyen müşterilerle buluşturur. Bunlardan en büyüğü, başlangıç ​​noktası olan Amazon’dur. Hepsinin %53’ü dijital alışveriş deneyimleri ve iddiaları %18,6 tüm yiyecek ve içecek online satışlarının.

Henüz yapmadıysanız pazaryerlerinde satışa sunulan ürünleri listeleyerek CPG markanızı bu müşteri deneyimlerine dahil etmeyi düşünün. Bazı seçenekler şunları içerir:

TAMAMEN Guacamole ürünlerinin satışını artırmak için bu stratejiyi kullanan bir DTC, CPG gıda markasıdır. Perakendeci, mevcut müşteri tabanından ve alternatif sipariş karşılama seçeneklerinden (yerel teslim alma gibi) yararlanarak guacamole’sini Walmart aracılığıyla satıyor.

Kredi bilgileri: Walmart

#cta-paragraph-pb#Yiyecek ve içecek ürünlerini Amazon gibi platformlar aracılığıyla satarken kar marjlarınıza çok dikkat edin. Platform aracılığıyla bir ürünü her sattığınızda pazarlar kesinti yapar. Pazar ticaretini kendi DTC e-ticaret sitenizle birleştirerek güçlü marjları çeşitlendirin ve koruyun.

6. TikTok’tan Yararlanın

TikTok’un sosyal medya alıcıları üzerinde güçlü bir etkisi var. Platform, gıdayla ilgili videoların sekizinci en popüler 2020’deki içerik türü, “FoodTok” adını değerli bir unvan haline getiriyor.

“Markaların TikTok’ta gördüğü organik trafik seviyeleri şu anda sıra dışı. Tüketiciler platformda yeni ve benzersiz markalar arıyor ve yiyecek/içecek markaları, ürünlerinin küçük deneme örneklerini kolayca satabilme avantajına sahip.”— Filip Pejic, Kurucusu inci gibi

Yakala İnsanların %28’i Yiyecek veya içecek ürünlerinizi video içeriğine dahil ederek yeni fikirler/ilham bulmak için TikTok’u kullananlar. Olabilirdi:

 • Olağandışı tarifler
 • Kör tat testleri
 • Yemek pişirme ipuçları veya tüyoları

BombaBombalarörneğin sıcak çikolata bombalarının tanıtımını TikTok’ta yapıyor. Sahibi Boaz Shonfeld söz konusu Ürün, farkındalığı yaymak için e-ticaret TikTok içeriğini #hotchoculatebombs hashtag’iyle eşleştirerek “yerleşik virallik potansiyeline” sahipti.

Hashtag artık 332 milyonun üzerinde TikTok görüntülemesine sahip ve BomBombs’un Buzzfeed, Food Network ve Delish’te yer almasına yardımcı oluyor.

Kredi bilgileri: TikTok

7. Çeşitlilik paketlerini paketleyin

Müşteriler ürününüzü tüketmekten keyif almıyorsa onları sadık müşterilere dönüştürmek imkansızdır. Sorun şu ki, çevrimiçi alışveriş yapanlar ürününüzün tadını beğenip beğenmediklerini bilmiyorlar. Şahsen perakende satışın aksine, satın almadan önce ücretsiz numuneleri test edemezler.

En çok satanlarınızı çeşitli paketlerde bir araya getirerek ilk kez alışveriş yapanların satın alma yapmasını destekleyin. Onlara en sevdikleri lezzetleri bulma şansı vermekle kalmıyor, aynı zamanda nakliye masraflarını da azaltıyor. Birkaç küçük sipariş vermenize ve her seferinde nakliye ücreti ödemenize gerek yok.

Tavsiye Edilen:  Emoji Anlamları ve 2023'te Pazarlama İçin Nasıl Kullanılacağı

Tim Cigelske, İletişim Direktörü Sprecher Bira Şirketi diyor:

“Bu eğilimi ilk kez ücretsiz gönderim sunmaya başladığımızda fark ettim, bu da yeni müşterilerin akınına neden oldu (sadece nakliye masrafları için 10 ila 20 dolar ödemeye hazır aynı inatçılar değil). Sonuç olarak çeşitlilik paketlerimiz, özellikle ana sayfamıza gelen ve göz atıp denemek isteyen yeni müşteriler arasında en çok satanlar arasında yer almaya başladı.”

Bu trend, Tim’in, aralarında köpüklü limonata çeşidi paketinin de bulunduğu çeşitli yeni kombinasyonlar yaratmasına yol açtı. Müşteriler 34,99 dolara 12 içecek alabiliyor.

Kredi bilgileri: Sprecher Bira Fabrikası

Tim, “Bu, e-ticaretin mağaza içi perakendeye göre rekabet avantajına sahip olduğu yerdir, çünkü bir mağazadaki raf alanı, depomuzun ve sipariş karşılamanın izin verdiği kadar çok sayıda kombinasyon oluşturabilmemiz nedeniyle sınırlıdır” diye ekliyor. “Sınır gökyüzü ve hayal gücümüzdür.”

8. Alışveriş yapılabilir tarifler oluşturun

Sattığınız gıda ürünlerine bağlı olarak, bunlardan keyif almanın muhtemelen yüzlerce farklı yolu vardır. Web sitenizde alışveriş yapılabilir tarifler yayınlayarak hedef kitlenize ilham verin ve yeni satın alımlarda onlara güven verin.

Almak Cesur Yiyecekler, Örneğin. Vegan CPG markası, web sitesinde, zengin medya kapsamında (site performansından ödün vermeden!) alışveriş yapılabilir tarifler yayınlıyor. Her tarif, kullanılan Daring ürününü açıkça gösterir. Tariften erişilebilen “hızlı ekle” düğmesi, gerekli ürün içeriklerini çevrimiçi alışveriş sepetine ekleyerek insanların yalnızca birkaç tıklamayla ödeme yapmasına hazır hale getiriyor.

“Bir tarif sayfasındaysanız ve beğendiğiniz bir ürünü görüyorsanız artık onu hızlı bir şekilde sepetinize ekleyebilirsiniz. Bu, ürünleri sitenin her yerine dahil etmemize yardımcı oluyor.”— Joe Tao, Daring Foods Platform ve Teslimat Müdürü

Kredi bilgileri: Cesur

#cta-visual-pb#Dönüştüren açılış sayfaları oluşturunDönüşümler için tüm hayati öğeleri içeren açılış sayfaları oluşturun ve özelleştirin veya hızlı bir şekilde harika bir ana sayfa oluşturun.Bugün tasarlamaya başlayın

9. Markalı ürünler satın

Gıda dışı ürünleri bir CPG işletmesi olarak satmak mantığa aykırı gelebilir. Ancak sadık müşteri tabanlarına sahip bazı gıda işletmeleri, özel ürünlerle sadakatten para kazanıyor.

Almak Ray’in Barı NYC, Örneğin. Restoranın, 175 dolara satılan markalı bir kapüşonlu da dahil olmak üzere, ürünleri 200-500 adetlik gruplar halinde yeniden stoklayan bir çevrimiçi mağazası var. Ray’s Bar’ın ürünleri her stok yenilemede o kadar yüksek talep görüyor ki 24 saat içinde tükeniyor.

Kredi bilgileri: Ray’s

Mağazanız aracılığıyla markalı ürünler oluşturmak ve satmak için isteğe bağlı baskı iş modelini kullanın. Giyimden ev eşyalarına kadar, halihazırda oluşturulmuş marka değerinizi temel alan bir ticari ürün kategorisiyle sadık müşterilerinizden para kazanın (ve alternatif pazarlarda farkındalığı artırın).

Bu CPG gıda e-ticaret trendlerinden yararlanın

Gıda endüstrisinde bir CPG markasını büyütmenin anahtarı tüketici davranışlarına ayak uydurmaktır. TikTok’ta modaya uygun içerikleri paylaşın, abonelikler sunun ve müşterilere halihazırda aradıkları sipariş karşılama seçeneklerini kullanarak ürünler ulaştırın.

Bu trendlere göre hareket etmeye başladığınızda, çevrimiçi mağazanızın rakipsiz bir alışveriş deneyimiyle yeni müşteri akınını karşılayabilecek donanıma sahip olduğundan emin olun. Shogun Sayfa Oluşturucu’nun kod gerektirmeyen işlevselliği, içerik senkronizasyonu ve daha fazlasıyla yüksek dönüşüm sağlayan site sayfaları oluşturun.

#cta-visual-pb#Mağazanız bu kadar güzel görünebilir!Dönüşümler için tüm hayati öğeleri içeren açılış sayfaları oluşturun ve özelleştirin veya hızlı bir şekilde harika bir ana sayfa oluşturun.Bugün tasarlamaya başlayın