2023’de Sosyal Medya Pazarlama Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2022’de Sosyal Medya Pazarlama Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

Her zaman çevrimiçi olan bir kız arkadaş ile sıfır sosyal mevcudiyete sahip bir erkek arasında işe yarayabilir, ancak markanız sosyalleşmeden yapamaz.

Sosyal medya pazarlaması, sadık bir kitle oluşturmak, değerli bilgiler sağlamak ve müşteri ilişkileri kurmak için en güçlü araçlardan biridir.

Ancak, sosyal medyanın sadece bir flaş mı yoksa pazarlamanın geleceği mi olduğu konusunda kararsızsanız, tüm kılavuzu gözden geçirme fikrinden vazgeçmeyin. Okumaya devam edin!

Temel Çıkarımlar

  • Sosyal medya pazarlaması, insanlarla en aktif oldukları yerde bağlantı kurmanıza olanak tanır
  • Sosyalleşmek, içerik yayınlamanın yanı sıra izleyicilerle etkileşim kurmak anlamına gelir
  • Sosyal medyada dostça bir üslup kullanın ve meçhul bir kuruluş olarak görülmeyin

Her Şeyi Ortaya Koymak: Sosyal Medya Pazarlamasına Genel Bir Bakış

Sosyal medya pazarlaması, kitlenizin ilgisini çekmek, bir topluluk oluşturmak ve web sitenize trafik çekmek için içerik oluşturmak ve sosyal ağlarda yayınlamak anlamına gelir.

Ama başka şekillerde yapılabilir mi? Eğer öyleyse, neden sosyal medya pazarlaması? Basitçe çünkü dijital bir çağda yaşıyoruz ve insanlarla aktif oldukları yerde tanışmalısınız ve çoğu insanın tüm gün sosyal uygulamalara yapıştığı inkar edilemez.

eğlenceli gerçekEkim 2021 itibariyle 4,55 milyar kişi sosyal medya platformlarında aktif!

Sırada ne var? Çok sayıda müşteriye ulaşmak için markanızın mesajını hedef kitle segmentine göre şekillendirirsiniz.

3E’ler ve Çok Daha Fazlası: Strateji İzlenecek Yol

Birçok işletme için, sosyal medya pazarlaması için harcanan zaman, genellikle diğer tüm pazarlama çabalarından sonra kalan zamandır.

Ve diğerleri sosyal medyalarında heyecan verici bir şeyler yapmaları gerektiğini bilseler de, bunu nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Daha da kötüsü, bazı firmalar, iyi idare edeceklerini varsayarak, genç personel üyelerine sosyal medya tanıtıcılarına erişim izni veriyor. Eyvah! Yapma!

Tavsiye Edilen:  13 Kolay Adımda Blog Yazısı Nasıl Yazılır – Ultimate Guide 2023

Modası geçmiş sosyal gönderileri geride bırakmanın ve anlamlı bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmanın zamanı geldi.

Öyleyse, daha derine inelim ve pazarlama için bazı akıllı sosyal medya stratejilerinden bahsedelim.

Sosyal Medya Kanallarını Seçin ve Seçin

Kitlenizin önemli bir kısmı belirli bir sosyal medya platformunda vakit geçiriyorsa, siz de orada olmalısınız. Bir platforma çok az ilgileri varsa veya hiç ilgileri yoksa, onu atlayın.

Kesinlikle, markanız için en alakalı sosyal ağları seçmeli ve seçmelisiniz.

Örneğin Facebook, 18-24 yaş arası insanlar için en heyecan verici platform değil. Yani, hedef kitleniz buysa, Instagram veya Snapchat gibi platformları kullanmanızı öneririz!

Rakip Yaklaşımını Analiz Edin

Takipçileriniz %15 arttı. Harika. Gönderi başına %10 daha fazla yorum alıyorsunuz. Daha iyi!

Ancak bu rakamlar, sektördeki diğer markalarla karşılaştırıldığında ne durumda? Rekabet analizi yaparak öğrenebilirsiniz. Rakip analizine yönelik 4 adımlı yaklaşımımızı göz önünde bulundurun –

  • Rakiplerinizi tanımlayın
  • Önemli verileri toplayın
  • Rakiplerin sosyal kanallardaki faaliyetlerini analiz edin
  • Karşılaştırma için verileri kullanın

İçeriği Planlayın: 3 Es’e Odaklanın

Taze ve benzersiz içerik, sosyal medya pazarlamasını kırmanın anahtarıdır.

Biliyor musun: Pek çok işletme, sosyal ağlarına açık bir şekilde tanıtım içeriği koyar ve bu, iyi bir tanıtım toplamak yerine onları olumsuz etkiler. Unutmayın, sosyal ağlar açıkça satış yapmak için değil, sosyal olmak için tasarlanmıştır.

Bununla birlikte, sosyal medya içeriğinin 3E’lerini bilmeniz gerekir.

  • Eğlenceli – Kitlenizi eğlendirin
  • ilgi çekici – Kitlenizi bağlı tutun
  • eğitici – Hedef kitlenizi bilgilendirin

İçeriğinizde bu üçünü dengeleyin ve yalnızca küçük bir tanıtım yüzdesi ekleyin. Gitmek için iyi olacaksın!

Kitle Etkileşimi: Kitlelerin Etkileşim Kuracağı Bir Çıkış Noktası Oluşturun

Kullanıcıların yalnızca içeriğe bakmak veya içeriği okumak için sosyal medyaya gittiği günler geride kaldı. Bugün çok sayıda kullanıcı görüşlerini ifade etmek ve sosyalleşmek için çevrimiçi oluyor.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret Metin Yazarlığı: Nasıl Güçlü & 2023'te Etkili Kopya E-Ticaret kopyanızla mı mücadele ediyorsunuz? İşte e-Ticaret metin yazarlığı hakkında kapsamlı kılavuz - en iyi metin nasıl yazılır + en iyi uygulamalar & örnekler.Ben Kazinik·9 dk. okuma·Güncelleme tarihi: 6 Temmuz 2023

Başarılı ve kullanıcı merkezli bir işletme olarak, yalnızca bariz bir şekilde içerik yayınlamayın, aynı zamanda hedef kitlenizle fiilen etkileşim kurun.

Linkedin ve Zomato gibi markaların sosyal platformlarda yaptıklarını gerçekten seviyoruz. Bahsetmelere ve kullanıcı yorumlarına yanıt verirler. Bu, kullanıcıların doğal olarak onlara eğilimli hissetmelerini sağlar.

Gidilecek Yer: Kitleniz İçin Bir Topluluk

Kitlenizle, yani potansiyel müşterilerle etkileşim kurmanın en iyi yolunu biliyor musunuz? Gidecekleri yer olarak!

Kullanıcıların gelip görüşlerini ifade etmekte kendilerini rahat hissettikleri bir topluluk oluşturmak, küçük ve büyük işletmeler için harikadır. Ama nasıl başlarsınız? Bu roket bilimi değil; markanızın kişiliğini, işinizin ruhunu ve kalbini gösterecek şekilde oluşturmanız gerekir.

Meçhul bir şirket gibi görünmek yerine, etkileşim kurmayı seven arkadaş canlısı bir şirket olarak görünün. Anketler veya sınavlar kullanın, ancak yaptığınız her şey haber değeri taşımalı, heyecan verici olmalı ve tepki uyandırmalıdır.

Dakikaya Kadar Çalışan Trendler: Trendleri İzleme

Çaba ne olursa olsun, istenen sonuçları alacağınızın garantisi yoktur. Ancak, onları izlemek, başarının izlenmesine yardımcı olacaktır.

İşlerin nasıl ilerlediğini sürekli takip edin ve ilerledikçe ayarlamalar yapın.

Ne Sıklıkta Gönderi Yapmalısınız?

“Yüksek kaliteli içerik bulabildiğiniz sıklıkta”.

Kaliteli içerik kolay kolay akmaz. Bu nedenle, genel bir kural olarak, ilgi çekici, eğlenceli veya eğitici bir şey olduğunda yayınlamalısınız!

Günlük gönderileri yalnızca takvimi doldurmak için planlamayın. Gönderi sayısını azaltın ve kaliteyi yükseltin. Ayrıca bir hafta içinde daha az veya daha fazla gönderi yayınlayarak denemeler yapabilir ve markanız için neyin işe yaradığını görebilirsiniz.

Özetle

Şirket içinde bir sosyal medya pazarlama kampanyası planlamak ve yürütmek mümkündür. Ancak o zaman bile, AdLift gibi süper yaratıcı bir sosyal medya pazarlama ajansıyla çalışmanın artıları sonsuzdur.

Tavsiye Edilen:  Maksimum Etkileşim İçin Video Alt Yazılarınıza Nasıl Stil Verilir?

Sosyal medya gönderileri oluşturmuyoruz. Kitlenizin muhtemelen aşık olacağı ilgi çekici, değerli ve strateji odaklı materyaller üretiyoruz.

Ayrıca, Live Commerce gibi gelecek trendleri de takip ediyoruz. Bu tür teknikleri sosyal stratejiye dahil etmeye ve markanızın öne çıkmasına izin vermeye hazırız.

Sosyal medyada yükselmeye hazır mısınız? Sadece bir form uzaktasın!