2023’de ve Ötesinde Gözden Kaçırabileceğiniz 4 Yeni SEO Taktiği

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2021’de ve Ötesinde Gözden Kaçırabileceğiniz 4 Yeni SEO Taktiği

Bu bir klişe ama SEO, başarıyı tanımlayan şeyin her gün değişebildiği ender sektörlerden biri. İster dramatik yeni bir arama algoritması güncellemesiyle, ister bir SERP’yi günler içinde dönüştürebilen kesinlikle daha sıkıcı – ama genellikle bir o kadar sinir bozucu – kullanıcı niyeti kaprisleriyle karşı karşıya olun, arama motoru optimizasyonu her düzeyde uyum gerektirir. Dün işe yarayan şey sadece Olumsuz bugün çalışın, ancak zararlı bile olabilir – sürpriz! Ancak, bir makine öğrenimi botundaki en ufak bir dalgalanmada, belirli stratejiler eninde sonunda yeniden gündeme gelebilir.

Son 7 yılı aşkın süredir önde gelen bir SEO ajansında sıfırdan çalışan biri olarak, SEO’nun tektonik plakaları altımızda hareket etmeye devam ederken stratejileri gerçek zamanlı olarak öğrenme ve uygulama konusunda ödüllendirici bir deneyim yaşadım. Bir zamanlar “en iyi uygulamalar” veya “temel kural” direktifleri olan taktikler, algoritmalar değiştikçe veya ekibimiz farklı bir yaklaşımın daha iyi olduğunu kanıtlayacak kadar gerçek dünya verisi topladıkça kısa sürede geçerliliğini yitirdi.

Dijital pazarlama dünyasında, henüz kimsenin değerini bilmediği yeni bir taktik keşfetmekten veya SEO müjdesinde henüz sağlamlaştırılmamış bir stratejinin meşhur kervanında ilklerden biri olmaktan daha heyecan verici bir şey yoktur. Her zaman bir sonraki büyük şeyi arıyoruz – bu insan doğası. Bununla birlikte, size en heyecan verici “yeni” organik pazarlama tekniklerinden bazılarının aslında elinizin altında olduğunu ve bazılarının Google’da arama yapmak kadar basit olduğunu söylesem ne dersiniz?

Go Fish Digital’in inanılmaz bir müşteri yelpazesiyle çalıştığı ve yeni fikirleri ve paha biçilmez sektör bilgilerini paylaşabileceği birinci sınıf bir ekibe sahip olduğu için şanslıyım. Bu hızlı kılavuz, algoritmaların her bir parçasını takip etme veya zanaatın bir başka evrimini tanımlayan her yeni SEO makalesini okuma lüksüne sahip olmayanlar içindir. SEO haberlerinden yalnızca küçük parçalar alıyorsanız veya bir zamanlar SEO en iyi uygulamaları olarak kabul edilen web’deki bir yıllık makalede nefes kesici bir şekilde ayrıntılı olarak açıklanan şeylere güveniyorsanız, organik arama ile etkili olan taktikleri anlamak yararlı olabilir. bugün çalışıyor – geçen yıl değil. Haydi dalalım!

Organik Arama Başucu Kitabınıza Eklemek İçin Gözden Kaçan 4 SEO Taktikleri

1. Doğru İçerik Yapısını Uygulayın

Acı veren sıkıcı başlığın sizi aldatmasına izin vermeyin. Hiyerarşik içerik yapısı fikri, birçok konu ve sektör için oyunun kurallarını değiştirir.

SEO’nun eski yolu, makale başına bir anahtar kelime, en önemli içeriğinizi bir sayfanın üstüne yerleştirmek vb. gibi şeyleri vurguladı. Bu, bazı durumlarda hala en etkili strateji olabilir. Bununla birlikte, arama motorlarının web sayfalarını tarama ve dizine ekleme şeklindeki değişiklikler, içeriğinizi nasıl yapılandırdığınız ve etkili bir şekilde hedefleyebileceği konular konusunda her zamankinden daha fazla esneklik olduğu anlamına gelir.

Google’ın son Geçit indeksleme güncellemesi bu değişimin en açık göstergesidir. Google, Googlebot’un artık daha uzun web sayfalarının bölümlerini tarayabileceğini ve dizine ekleyebileceğini belirterek, bu bölümlerin, makalenin tamamının da sıralanamayacağı daha derin sorgular için yüzeye çıkmasına olanak tanıyor. SEO uygulayıcıları için bu, bir içerik parçasının birden çok konuyu açıklamasını sağlamak veya her konu için “sahneyi ayarlamak” için uygun başlıkları kullanmak ve tanımlayıcı paragraflar eklemek anlamına gelir. Ayrıca, aynı konuyla ilişkili birden çok anahtar kelimeyi hedefliyorsanız, otomatik olarak her biri için yeni bir sayfa oluşturmanız gerektiğini düşünmeyin. Benzersiz bir sayfanın daha iyi bir strateji olup olmadığını belirlemek için arama sonuçlarını kontrol edin. Her konu için açıkça tanımlanmış içerik bölümleriyle tek bir uzun biçimli içerikten yararlanmanın yalnızca uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizin amacına hizmet etmekle kalmayıp, aynı zamanda ana konuya/anahtar kelimeye SEO ağırlığı ve desteği de eklediğini görebilirsiniz. Birisi ana konunuzu arıyorsa, muhtemelen aynı sayfada alt konular hakkında bilgi bulmak isteyecektir.

Tavsiye Edilen:  Web Tasarımı ve SEO için Anahtar Kelime Araştırmasına Yönelik Nihai Kılavuz

Aşağıda, kullanıcılar için değer ve modern arama motorları için mükemmel sinyaller sağlayan güçlü bir içerik yapısının harika bir örneği bulunmaktadır.

Bu, hayat sigortasıyla ilgili daha geniş bir makalenin parçasıdır, ancak içeriğin, birincil konunun önemli yönleri hakkında daha küçük bilgi parçalarına ayrıldığını görebilirsiniz. Bu görünümde “Hayat Sigortası Terminolojisi” ve “Hayat Sigortasına Kimler İhtiyaç Duyar?” — her ikisi de daha geniş konuyla son derece alakalıdır, ancak aynı zamanda özellikle bu alt konuları hedefleyen arama sorguları için güçlü bir eşleşme olarak kendi başlarına durabilirler.

2. Ücretli Arama ile Entegre Edin ve Koordine Edin

Geleneksel olarak, ücretli arama (PPC, SEM, ne tercih ederseniz edin…) her zaman olayların organik yönünden uzaklaştırılmıştır. Bu, makro düzeyde anlamlıdır, çünkü bunlar iki farklı ve genellikle oldukça farklı pazarlama teknikleridir.

Bununla birlikte, yıllar içindeki en çarpıcı değişikliklerden biri, SEO stratejisini etkilemek için ister veri ister gerçek taktikler olsun, ücretli aramayı ne sıklıkta kullandığımız oldu. Google AdWords, bugünlerde Google Analytics’te erişilebilen neredeyse tek anahtar kelime düzeyinde veridir, bu nedenle, bu tür bilgiler, bir kitlenin sitenizi nasıl bulduğunu veya organik olarak sıralamaya başlayabiliyorsanız hangi anahtar kelimelerin en büyük avantajı sunduğunu anlamak için kritik olabilir. Ve SERP reklamlarının sayısı kesinlikle yakın zamanda azalmadığından, ücretli arama ekibinizle koordinasyon (bu siz olsanız bile!) Ana sayfanızda daha az organik hit mi görüyorsunuz? Bunun nedeni, ücretli ekibinizin geçen çeyrekte ücretli arama ağı reklamlarının sıklığını artırması veya bir rakibin aylardır ilk kez markanızla ilgili reklam gösterimleri satın alması olabilir.

Ücretli aramadan yeni anahtar kelime hedefleri bulmak, muhtemelen sitenizin Google Analytics hesabında bulunan çeşitli Google Ads raporlarına göz atmak kadar basit olabilir (Google’da ücretli reklamlar yayınlıyorsanız ve Google Ads’ü Analytics profilinize bağladıElbette).

Aşağıda gösterildiği gibi, Google Analytics’teki Google Ads kontrol panelinde bulunan Arama Sorguları raporu, bu ziyaretler için ödeme yapmak yerine organik içerikle hedefleme için uygun olabilecek sorgular hakkında yararlı bilgiler sağlar.

Sorgular ve tıklamalar için Google Ads raporunu gösteren, Google analytics'in ekran görüntüsü.

Burada paylaşılan örnekte, birçoğu organik olarak sıralamak için yeni içerik oluşturmak için kazançlı fırsatlar olabilecek, reklam tıklamaları oluşturan bir dizi bilgilendirici anahtar kelime görebiliriz.

3. Arama Amacına Dikkat Edin

Google 30 yıl önce olsaydı ve “amazon” kelimesini ararsanız, belirli bir Güney Amerika nehri hakkında pek çok sonuç çıkar. Ve muhtemelen, bu tür içerik tam olarak aradığınız şey olacaktır. Bugün aynı aramayı deneyin ve… pekala, işler biraz farklı. Yalnızca arama sonuçları farklı görünmekle kalmayacak, aynı zamanda niyet bu aramanın arkasında da muhtemelen farklı. Şimdi, muhtemelen dünyanın en uzun nehirlerinden biri hakkında gerçekler yerine ucuz elektronik veya kağıt havlu satın alabileceğiniz bir yer arıyorsunuz.

Tavsiye Edilen:  Mobil E-posta Optimizasyonuna İhtiyacınız Olduğunu Kanıtlayan 15 İstatistik

Bu varsayımsal senaryo etki için dramatize edilmiş olsa da (işe yaradı, değil mi?), bunun bir versiyonu her gün yakınınızdaki arama sonuçlarında ortaya çıkıyor. Arama amacı, SEO performansı ve stratejisi söz konusu olduğunda en çok gözden kaçan tek faktör olabilir, çünkü genellikle bir pazarlamacı olarak büyük ölçüde sizin elinizde değildir. Amaç, hedef kitlenin ne istediğine veya Google’ın ne istediğini düşündüğüne ve şirketinizin veya sitenizin onlara neler sunabileceğine bağlıdır. Belirtileri ve nasıl tepki vereceğinizi bilmiyorsanız, niyet değiştiğinde işler çirkinleşebilir.

Yalnızca kendi sitenizin sıralama konumuna değil, tüm SERP’ye çok dikkat edin. Siteniz bir işlem hizmeti sunuyorsa, ancak SERP yavaş yavaş daha bilgilendirici sonuçlar göstermeye başlarsa, sayfanızı ayarlamanız ve hatta bu belirli amacı desteklemek için yeni içerik oluşturmanız gerekebilir. Onunla savaşmak yerine arama amacına uyum sağlayın. Google’ın bunu kabul etmesiyle arama algoritmalarında “her zaman” güncellemeler yaparlar. niyetin gerçek dünyadaki arama sonuçları üzerindeki etkisi hiç bu kadar dramatik olmamıştı. Bunun bir nedeni, algoritmanın yanı sıra niyetin kendisinin de her gün değişebilmesidir. Bir SERP’deki her sitenin başlık etiketini değiştirmesi veya her gün çok büyük miktarda yeni içerik eklemesi pek olası olmasa da, iki anahtar kelimeye kıyasla hedef anahtar kelimeniz hakkında 1500 kelimelik derin bilgi dalışı isteyen hedef kitlenin yüzdesinde günlük hafif bir artış -paragraf satış sayfası sonuçları alt üst edebilir ve izlenmesi ve hatta taklit edilmesi gereken yeni oyuncuları tanıtabilir. Bu nedenle, en önemli anahtar kelimenizi günlük olarak aramak kadar basit bir şey (özel bir tarayıcı penceresinde lütfen!) SEO araç kutunuzdaki en önemli taktiklerden biri olabilir.

Niyetin organik arama sıralamalarını ne kadar etkileyebileceğine dair aydınlatıcı bir örnek, “orta yüzyıl modern mobilyası” sorgusudur. Sadece bir yıl önce, bu arama için ilk dört organik sonuç, e-ticaret perakende sitelerindeki ürün listelemeleriyle ilişkilendiriliyordu.

Yüzyıl ortası modern mobilya sorgusu için birden çok e-ticaret sonucunu gösteren arama sıralamaları

Ancak aynı sorgu 2021’de çok daha farklı sonuçlar veriyor. “Orta yüzyıl modern mobilyası” için ilk dört organik sonuçtan üçünün artık bilgilendirici makaleler olduğunu ve bu bölümde yalnızca bir geleneksel ürün listeleme sayfası kaldığını görebilirsiniz. SERP.

Yüzyıl ortası modern mobilya sorgusu için arama sıralamaları, birden çok makaleyi veya bilgilendirici sonucu gösteriyor

Bu, niyetin tekrar değişebileceği ve önceki en iyi sonuçların – veya tamamen farklı içeriğin – önümüzdeki haftalarda veya aylarda bu belirli SERP’nin zirvesini yakalayacağı anlamına gelmez. Ancak bu örnek, çok geç olmadan bu değişimlerin kanıtı için en önemli anahtar kelimelerinizi gerçek zamanlı olarak izlemenin önemini göstermektedir. Bu tür erken istihbarat, yüksek kaliteli yeni içerik oluşturmanıza veya mevcut içeriği, Google’ın her sorgu için ideal kullanıcı deneyimi olarak algıladığı şeyle daha iyi eşleşecek şekilde ayarlamanıza olanak sağlayabilir.

4. Geri Bağlantıları Miktar İçin Değil, Nitelik ve Alaka Düzeyine Göre Takip Edin

Bağlantılar, tarihsel olarak SEO’nun en esrarengiz yönlerinden biriydi ve “kurallar” onlar için hiçbir zaman geçerli görünmüyordu. Bir site asla bağlantılar için ödeme yapmamalı, bağlantılar için konuk gönderisi vermemeli, teğet sitelerden bağlantılar almamalı, vb. Ancak, tüm bu taktikler (ve daha kötüsü…) birçok site için tekrar tekrar çalışmaya devam etti. Google’ın en sıcak bağlantı kurma stratejilerine yönelik yıllık suçlamaları, en aşırı şüphecilikle ele alınmalıydı çünkü bu gri şapka taktikleri, organik arama hakemleri yapmamaları gerektiğini iddia ederken sonuç veriyordu. SERP’ler, yalnızca gerçek bir küçük ulusun değerindeki şüpheli bağlantıları en üst açılış sayfalarına atarak birinci sınıf bir organik yer kazanan yarı pişmiş sitelerle dolup taşmaya devam etti. Ya da belki siteniz daha iyi bir hizmet sunuyordu, ancak rakip, müşterilerine dağıtılan bir web formu widget’ına bir dofollow bağlantısı yerleştirdiği için daha fazla organik trafik kazandı. Bu gerçekten bağlantı kurmanın vahşi batısıydı ve yıl arama topluluğundaki bazı kişiler bunun sonsuza dek temizlendiğini iddia ettikten sonra.

Tavsiye Edilen:  Surfer SEO: İnceleme ve Eğitim 2023

Neyse ki, 2021’de işler (çoğunlukla) değişti. Oyun alanını eşitlemek için en büyük SEO atılımlarından biri, arama motoru algoritmalarının geri bağlantıları nasıl değerlendirdiğine dair bağlamın yavaş ama hoş bir şekilde tanıtılması oldu. Google söz konusu olduğunda tüm doğru şeyleri söylemeye devam etti. geri bağlantı söz konusu olduğunda siteleri nicelik yerine kaliteye odaklanmaya teşvik etmek, ancak algo nihayet retoriği yakaladı. Önceki 12 ay, bağlantıların değeri ve organik görünürlük üzerindeki etkileri söz konusu olduğunda, kalite ve alaka düzeyine yönelik, katıksız hacim ve tazelikten önemli ölçüde daha ağır basan somut bir değişimi başlatmış gibi görünüyordu. Gölgeli ve konu dışı bağlantılardan oluşan bir dağın üzerine SEO imparatorlukları kuran siteler yavaş yavaş gözden kaybolurken, diğerlerinin yüksek kaliteli içerik oluşturarak “doğru yolda” rekabet etmeye zorlandığı ve varlıklarını sürdürmeyi başardıkları açıktır. SERP varlığı aksine geçmiş bağlantı kurma travestileri, onlar yüzünden değil.

Hata yapmayın: Bağlantılar hâlâ oldukça değerlidir ve pazarınızın ne kadar rekabetçi olduğuna bağlı olarak, 1. konuma sahip olmakla zar zor birinci sayfayı geçebilmek arasında fark yaratabilir. Bununla birlikte, bağlantı profilinizi oluşturmak için kullanılan taktikler, zaman kaybı olanlara karşı işe yarayan stratejiler söz konusu olduğunda artık her zamankinden daha önemlidir. Günümüzün tek ve en etkili bağlantı kurma stratejisi, sektörünüzle alakalı diğer sitelerin bağlantı vermek isteyeceği ilginç veya değerli içerik parçaları oluşturmaktır. Bonus, bu parçaların genellikle organik aramayla örtüşmesidir, böylece sitenize son derece alakalı geri bağlantılardan öz sermayeye ek olarak yeni organik ziyaretçiler getirebilirler. En başarılı içerik pazarlama kampanyalarımızın sonunda kazançlı organik anahtar kelimeler için sıralamaya girdiğini ve sayfa yayınlandıktan yıllar sonra yeni geri bağlantılar getirdiğini sık sık gördük. terim.

Bunlar, son birkaç yılda SEO’da en çok gözden kaçan gelişmeler olduğunu düşünüyorum, ancak sizinkiler neler? Ve organik arama ortamı önümüzdeki beş yıl içinde nasıl görünecek? Hepimiz SEO’nun heyecan verici bir geleceğini dört gözle beklerken bu soruları ele alalım!