2023’nin Popüler Web Sitesi Tasarımı Trendleri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2022’nin Popüler Web Sitesi Tasarımı Trendleri

22.06.2022 10:00’da gönderildi

SEO’ya çok benzer şekilde, web sitesi tasarımı da hiçbir zaman tek ve yapılan bir süreç değildir. Web sitesi tasarımının bazı özellikleri kalıcıdır, bazıları ise geçerliliğini yitirmiştir. Evergreen web sitesi tasarım özellikleri bir evin temeli gibidir ve web sitesi tasarım trendleri daha çok ev dekorasyonuna benzer. Kullanıcı dostu gezinme, hızlı sayfa yükleme süreleri ve mobil uyumlu tasarım gibi temel unsurlar her zaman mevcut olmalıdır. Web sitesi tasarımı trendleri sezona göre değişir ve web sitenizin temellerine zarafet katar.

Web sitenizin tasarımını güncel ve trendde tutmak, web sitenizin taze ve rekabetçi kalmasına yardımcı olur. Bu popüler web tasarım trendlerinden yararlanın ve web sitenizi öne çıkarın!

İnteraktif İçerik

Bir kullanıcının web sitenizi ziyaret etmesini sağlamak ilk adımdır, ancak web sitenize girdikten sonra onları orada tutmak zorlaşır. İnteraktif tasarım özellikleri, kullanıcıları yalnızca web sitenizde tutmakla kalmaz, aynı zamanda içeriğinizle daha fazla etkileşime girmelerini de sağlar. İyi etkileşimli web sitesi tasarımı, kullanıcıları daha fazla içerik tüketmeye ve bu içerikle daha fazla etkileşim kurmaya teşvik eder. Kullanıcıların kaydırma yapmasını, tıklamasını, daha fazla sayfayı ziyaret etmesini ve sonuçta bir dönüşümü tamamlamasını sağlamak, aşağıdaki gibi etkileşimli özelliklerle kolaylaştırılabilir:

 • Animasyonlu Kaydırma: Statik tasarımın aksine, animasyonlu kaydırma, kullanıcılar içerikte gezinirken web sitesi öğelerinin hareket etmesini veya görünmesini sağlayan bir özelliktir. Kaydırmayla tetiklenen animasyonlar ve videolar ile kayan sayfa geçişleri, popüler animasyonlu kaydırma türleridir.

 • Atlı karıncalar: Kullanıcıların tıklayabileceği resim veya grafiklerden oluşan slayt gösterileri, kullanıcıların web sitenizin içeriğiyle etkileşim kurmasını sağlamanın kolay bir yoludur. Atlı karıncalar ana sayfalarda ve resim galerilerinde popülerdir ancak bir web sitesindeki birçok farklı sayfaya dahil edilebilirler.

 • İnteraktif Grafikler: Onlarla etkileşim kurmanıza olanak tanıyan grafikler, yalnızca kullanıcıların etkileşime geçmesini sağlamanın harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda pek çok bilgiyi bunaltıcı olmayan organize bir şekilde sunmanın da harika bir yoludur.

Tavsiye Edilen:  6 Basit Adımda WordPress'te Eğitim Web Sitesi Oluşturun

Sayfa Hızı Önceliği

Web sitesi tasarımının teknik tarafında hızlı sayfa yükleme süreleri her zaman öncelikli olmuştur. Ancak 2022’de Google algoritma güncellemeleri ve kullanıcı beklentileriyle birlikte yükleme hızı her zamankinden daha önemli. 2021 Google algoritma güncellemesinden sonra sayfa yükleme hızı, SEO’yu her zamankinden daha fazla etkiliyor. Ek olarak, kullanıcılar anlık yükleme süreleri ve fazladan birkaç saniyelik yüklemenin başarılı ya da başarısız olabileceğini beklemeye başladı.

Google’a göre, “Sayfa yükleme süresi 1 saniyeden 3 saniyeye çıktıkça hemen çıkma olasılığı %32 artar.” Sayfa yükleme hızlarını test etmenize ve yavaş yükleme hızlarına sahip sayfaları belirlemenize olanak tanıyan çok sayıda ücretsiz web sitesi vardır. Bu sayfaları belirledikten sonra, sayfa yükleme hızını artırmanın çeşitli yolları vardır. Bazı yöntemler web gerektirebilir. geliştirme deneyimi, uygulaması oldukça kolay olan başkaları da var.

 • Daha büyük CSS, HTML ve JavaScript dosyalarının boyutunu azaltmak için dosya sıkıştırma yazılımı kullanın

 • Web sitenizdeki yönlendirme sayısını azaltın

 • Tarayıcı önbelleğe almayı etkinleştir

 • Gereksiz eklentileri ortadan kaldırın

 • Daha hızlı yükleme süresi için ayrı ayrı web sayfalarını optimize edin

  • Görsel boyutlarını küçültün, videoları üçüncü taraf bir platform (Youtube veya Vimeo gibi) kullanarak yerleştirin, kullanılan farklı yazı tipi sayısını en aza indirin ve tek görselleri tek bir görsel dosyasında birleştirin (mümkünse)

İllüstrasyon

Yaratıcı illüstrasyon, markanıza uyacak şekilde özelleştirilmiş, görsel olarak çekici sayfalar oluşturmanın harika bir yoludur. Çeşitli farklı grafik tasarım ve web sitesi illüstrasyon trendleri giderek daha popüler hale geldi.

 • Kolaj İllüstrasyon: Kolaj illüstrasyonları, tekil illüstrasyonlara göre daha eğlenceli ve dokunsal bir his yaratır. Bu tarz, web sitesi ziyaretçileri için daha fazla öne çıkma eğilimindedir ve dikkatlerini daha uzun süre tutar.

 • Soyut İllüstrasyon: Soyut resimler benzersiz, modern ve göz alıcıdır. Ayrıca markalama konusunda daha fazla esneklik ve özgürlük sağlarlar. Görsel olarak çekici ve markaya uygun bir görsel şaheser yaratmak için işletmenizin renkleri, estetiği ve sesi temel alınarak soyut illüstrasyonlar oluşturulabilir.

Tavsiye Edilen:  2023'te En İyi 7 Karakter.Yapay Zeka Alternatifi

Responsive web tasarımı özellikle grafikler söz konusu olduğunda önemlidir. Kullanıcı grafiğin tamamını mobil cihazında göremiyorsa çizimin etkisi çok daha az olur.

Şık Minimalizm

Minimalizmi web sayfası tasarımı açısından düşündüğünüzde, daha az içerik düşünmeyin, temiz tasarımı düşünün. Göze çarpan ancak kullanıcıyı bunaltmayan veya kafasını karıştırmayan cesur tasarım çok önemlidir. Açık, düzenli gezinme, göz alıcı illüstrasyonlar ve etkileşimli içeriklerin tümü bu trende katkıda bulunuyor.

özel web tasarımı Iowa

 • Büyük Boy Tipografi: Büyük, kalın tipografi yalnızca metinden daha fazlası haline gelir; sitenizin grafiksel bir öğesi haline gelir. Büyük ve kısa kelimeler veya ifadeler dikkat çekebilir ve ikna edici ancak sindirimi kolay (ve gözden kaçırılması zor!) bir mesaj iletebilir.

 • Renkli Minimalizm: Web sitenizin tamamında sıkı ve tutarlı bir renk şeması tutmak, her şeyin net, basit ve markaya uygun olmasını sağlar.

 • Karanlık Mod ve Beyaz Alan: Renkli minimalizmi karanlık mod veya beyaz alanla birleştirmek çeşitli avantajlar sağlar. Karanlık mod, web sitenize ultra modern bir his verirken aynı zamanda markanızın renk paletinin sayfada öne çıkmasını sağlar. Beyaz boşluk okunabilirliği artırır ve izleyicinin gözlerini sayfadaki merkezi içeriğe çeker.

 • Tutarlı Yazı Tipi: Web sitenizin tamamında kullanmak üzere markanıza ve mevcut web sitesi tasarımınıza en iyi şekilde uyan bir yazı tipi seçin. Bu, net bir stil ve yapı hissi yaratırken aynı zamanda renk, boyut ve yazı tipini değiştirmenize de olanak sağlar.

Görsel Veriler

Verileri dikkat çekici ve ilginç bir şekilde iletmek zor olabilir ancak son derece faydalı olabilir. Web sitesi ziyaretçileri, sayfaları tamamen okumak yerine tarama eğilimindedir; göze çarpan ve gözlerine çarpan içerik üzerinde duraklar. Net ve görsel olarak çekici infografikler oluşturmak yalnızca izleyicilerin dikkatini çekmekle kalmaz, aynı zamanda sunduğunuz verileri daha iyi sindirmelerine ve işlemelerine de yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  Sohbet GPT-4 Girişi: Kaydolun, Erişin ve Kullanın

Çubuk grafikler, çizgi grafikler, pasta grafikler ve daha fazlası, önemli verileri iletmenin basit ve ilgi çekici yollarıdır. Veri görselleştirmelerinizin anlaşılmasının kolay olduğundan ve bunaltıcı olmadığından emin olun. İnfografikleriniz web sitenizin tasarımına ve renk şemasına uyacak şekilde markalanmalıdır.

web tasarım trendleri Iowa web tasarımı

Web Sitenizi Rakiplerinizin Kıskançlığı Haline Getirin

Ahrefs, ödüllü web tasarım hizmetleriyle hayallerinizdeki web sitesini gerçeğe dönüştürebilir. Web tasarım ve geliştirme uzmanlarımız, web sitenizi daha hızlı ve daha ilgi çekici hale getirecek özel bir web tasarımı sağlayabilir. Bir web tasarım şirketi arıyorsanız mümkün olan en etkili çözümleri sunacak deneyime, araçlara ve uzmanlığa sahip olanı seçin.

Bugün ÜCRETSİZ Web Sitesi Tasarımı Danışmanlığı Alın!