2023’te 9 Adımda Online Butik Nasıl Açılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: 2023’te 9 Adımda Online Butik Nasıl Açılır?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Bir çevrimiçi butiği nasıl başlatacağınıza dair eksiksiz bir yol haritası ararken, herkes farklı bir şey önerir. Bazıları başarmanın zor olduğunu söylüyor, bazıları ise riskli olduğunu söylüyor.

Pekala, çoğu insan çevrimiçi ticaretin riskli olduğunu ve hayatta kalamayacağını düşündükleri için burada başarısız oluyor. Ama ya uçarsan? Çevrimiçi bir butik işletmek şüphesiz sabır ve risk alma kapasitesi gerektirir, ancak stratejik olarak yapılırsa buna değer.

Bunu göz önünde bulundurarak, çevrimiçi bir butik başlatmak için izlemeniz gereken birkaç stratejik adımda size yol göstereceğiz. Sonunda, nasıl başlayacağınız ve bundan sonra hangi adımları atmanız gerektiği konusunda net bir görüş elde edeceksiniz. Öyleyse okumaya devam edin.

Çevrimiçi Butik Nedir?

Çevrimiçi bir butik, takı ve aksesuarların bulunduğu normal giyim mağazanız gibi değildir. Butikler, ister giyim, ister aksesuar veya takı olsun, e-ticaretin tüm yeni trendlerinin en son koleksiyonuna sahip mağazalardır. Moda trendlerini takip eden ve gerçekten moda tutkunu olanlar için harika bir iş fikri. Pek çok teknolojik gelişmeyle, çevrimiçi bir butik başlatmak kolaydır.

Mükemmel nişinizi bularak başlayabilir ve ardından işiniz ilerledikçe evinizde birkaç eşya saklayabilirsiniz; envanterinizi yalnızca satacağından emin olduğunuzda artırabilirsiniz. Kitlenizin beğeneceği ve anında satın alacağı benzersiz ürünleri tanıtabilmeniz için en son moda trendlerini takip etmeniz gerekiyor.

Online Butik Kârlı Bir İşletme Midir?

Covid-19 salgınının darbesinden sonra, gerçek mekanda faaliyet gösteren her perakende satış mağazası çevrimiçi ticaretine başladı. Ancak yine de burada bir soru ortaya çıkıyor – “Çevrimiçi bir butik karlı bir iş midir?”

Çevrimiçi bir butik başlatmak, stratejik olarak yürütülürse, düşünmeden büyüyen ve karlı bir iştir. postacı bir çevrimiçi butik girişimcinin yıllık maaşının 17.000 $ ve kadar gider 248.000 $.

Buna göre Devletçiçevrimiçi butik sektörü toplamda 180,5 milyar dolar 2021 itibariyle ve bu pazar geliri artacak 2025 yılına kadar 295,7 milyar dolar.

Yani, bu endüstrinin çılgınlığını hayal edebilirsiniz.

Ayrıca, bazı tanınmış çevrimiçi butiklere bakarsanız, son yıllarda inanılmaz gelirler elde ettiklerini görürsünüz. Örneğin –

Prenses Polly yarattı 75 milyon dolar 2021 yılında ABD Moda Pazarında. Aynı şekilde Beginning Boutique’in 2021 yılı itibarıyla yıllık geliri 8 milyon dolar. Bir başka tanınmış çevrimiçi butik olan Silk & Willow, çaprazlama 5 milyon dolar Geçen yılda.

Dolayısıyla, çevrimiçi butik sektörlerin gelecek türde parlak bir geleceği olduğu aşikar.

Çevrimiçi Bir Butik Açmak İçin Düşünmeniz Gereken Birkaç Olması Gereken Beceri/Özellik

Çevrimiçi bir butik başlatmak için yalnızca finansmana ve istikrarlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. Ancak çevrimiçi bir butik işletmek kolay mı? Basit cevap hayır.

Çevrimiçi bir butik başlatmak çocuk oyuncağı değildir. Bu zaman alan bir süreç. En başarılı butik girişimciler bile sıfırdan başlayıp hatalarından ders çıkardılar.

Kendi başınıza başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey:

1. Sabır

Başarı, hızla zengin olma planı değildir. Yüksekliğe ulaşmak için sürekli çaba ve özveri gerektirir. Çevrimiçi bir butik girişimci olarak ilk satışınızı bir gecede almayacaksınız. Birden çok kez başarısız olacaksınız ve biraz deneme yanılma ile stratejinizi bulacaksınız. Dolayısıyla, işinize yaklaşma şekliniz büyük bir fark yaratıyor.

2. Zaman Yönetimi

Zaman oyunun kurallarını değiştirir. Çevrimiçi bir butik girişimci olarak zamanınızın sorumluluğunu almalısınız. Aksi takdirde, uzun vadede bunaltıcı görünecektir.

3. Pazarlama Becerileri

Girişimcilik kırılması kolay bir ceviz değildir. Başarılı olmak için tüm esnaflardan biri olmalısın. Pazarlama da bunlardan biridir. Merak etme; burada uzman olmanıza gerek yok ama bu alanda biraz bilgi sahibi olmanız size çok yol kat edebilir.

Ve şimdi, internetin lütfuyla birden fazla premium pazarlama kaynağına ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Örneğin:

 • Hubspot Akademisi sertifikalı bir dizi ücretsiz pazarlama kursuna sahiptir.
 • Neil Patel’in Youtube kanalları pazarlamayı öğrenmek için harika kaynaklardır.
 • Uzmanların web seminerlerine ve ücretli oturumlara kaydolun.
 1. İletişim yetenekleri
Tavsiye Edilen:  2023'te içerik oluşturucular ve etkileyiciler için 9 zaman yönetimi ipucu

En iyi pazarlamacılar asla ürün satmazlar; duygu satarlar. Hedef kitlenizle nasıl iletişim kuracağınız ve hayatlarına nasıl değer katacağınız, işinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Onlarla bağlantı kuramazsanız, sitenizden ayrılmak için iki kez düşünmezler. Bu nedenle, onları mümkün olan her şekilde beslediğinizden emin olun.

Bir Çevrimiçi Butik Nasıl Başlatılır – İzlenecek 9+ Basit Adım

Artık bir çevrimiçi butik girişimcisi olmak için ihtiyacınız olan şeyleri bildiğinize göre, kendi çevrimiçi butiğinizi başlatmak için izlemeniz gereken bazı kolay adımlarla size rehberlik etmenin zamanı geldi.

1. Ürün Nişinizi Seçin

Çoğu insan, önde gelen çevrimiçi işletmelerle rekabet edemeyeceklerini düşündükleri için tutkularının peşinden gitmezler. Ama bu sadece bir efsane.

Oyunda başarılı olmak için parlak bir fikir bulmanız gerekmiyor. Bu endüstri hakkında azimli ve tutkulu olduğunuzda, nişinizi bulmak zor olmayacaktır. Tek yapmanız gereken kendinize birkaç soru sormak –

 • Ne hakkında tutkuluyum?
 • Piyasada ürüne talep var mı?
 • Uzun vadede sürdürebilir miyim?
 • Hedef kitlem kimler ve ürünlerim onlara nasıl yardımcı olacak?

Tüm bu soruları cevapladığınızda, bir iş fikri geliştirmeniz daha kolay olacaktır.

Herhangi bir sektör hakkında çok az bilginiz varsa, onu denemekten korkmayın. Denemeye devam edin ve bu alanda otoritenizi oluşturun. Eşit Micheal Mente ve Mike Kranikolas, Revolve Group’un eş CEO’ları, moda endüstrisi hakkında biraz bilgi sahibi olarak çevrimiçi giyim işi fikrini ortaya attılar ve şimdi 600 milyon dolar geçen yılki satışlarda.

2. Pazar Araştırması Yapın ve USP’nizi Bulun

Ürün nişinizi bulduğunuzda, şimdi USP’nizi bulma zamanı. Pazar araştırması yapın ve henüz büyük veya küçük işletmelerin piyasaya sürmediği bir ürün geliştirin. Örneğin- Prenses Polly anında trend belirleyici bir görünüm sağlayan tek platform olduğunu iddia ediyor. Demek Prenses Polly’nin USP’si.

Aynı şekilde henüz çözülmemiş bir sorun bulun ve ürünlerinizi piyasaya sürerek boşluğu doldurmaya çalışın. Unutmayın, boşluğu doldurmak tek seferlik bir oyun değildir. Piyasa ile güncel kalın ve ürününüzü buna göre markalayın.

3. İş Planınızı Oluşturun

Bir iş planı olmadan, görevinizden dikkatiniz dağılabilir. Bu nedenle, markanızı piyasaya sürmeden önce iş hedefinizi belirleyin. Kendinize şu soruları sorun:

 • İş hedefim nedir?
 • İşim için hangi kaynaklara ihtiyacım var?
 • Buna hangi yolla ulaşacağım?
 • İlk satışımı nasıl yapacağım?
 • İlk aydaki gelir hedefim nedir?

Tüm cevapları aldıktan sonra iş planınız hazır demektir. Şimdi, zaman kazanmak için bu yol haritasını takip edin.

4. Ürününüzü Geliştirin

Artık hedef pazarınız ve iş planınız hakkında net bir anlayışa sahipsiniz. Yani, niş ürününüzü geliştirmenin tam zamanı.

Ürünlerinizi geliştirmeye gelince, çoğu işletme belirli iş modellerini takip eder –

 • Direk nakliye: Ürün stoğu veya yönetimi ile ilgili herhangi bir baş ağrısı istemiyorsanız, bu iş modelini tercih edin. Burada herhangi bir ürün stoğu tutmadan bir toptancı ile görüşüp siparişi ona ileteceksiniz.
 • Talep üzerine baskı: Bu iş sürecinde ürünü (giyim ürünleri, kitaplar, ev dekorasyonu) tasarlayacak ve toptancıya göndereceksiniz.
 • Özel etiket: Beyaz etiket olarak da bilinir. Burada herhangi bir üretim şirketiyle ortak olacaksınız ve onlar da ürünü size kaydıracaklar.
 • yeniden satış: Bu iş sürecinde başka bir mağazadan ürün alıyor ve kendi marka kimliğiniz ile yeniden satıyorsunuz.

Bu işte yeniyseniz, bu modelleri karıştırıp eşleştirebilir ve bütçenize ve zamanınıza göre kendi modelinizi oluşturabilirsiniz. Başlangıçta, size bunaltıcı gelebilir. Ancak alıştıktan sonra, çevrimiçi işiniz için en uygun olanı kolayca seçebilirsiniz.

5. Finansal Yönetim

Bu sektörde hayatta kalabilmek için dikkatlice strateji oluşturmanız gereken en önemli aşama budur. Ürünlerinizin finansmanından başlayarak nakliye maliyetlerine kadar her şey bu aşamaya giriyor. Bu nedenle, ürününüzü piyasaya sürmeden önce kendinize şunları sorun:

 • Ürün envanterine ne kadar yatırım yapacağım?
 • Ürünlerimin maliyeti ne olacak?
 • Ücretli pazarlamaya ne kadar yatırım yapacağım?
 • Herhangi bir yatırımcıya ihtiyacım var mı?
 • İlk aydaki gelir hedefim nedir?
 • Ne kadar kar istiyorum?
Tavsiye Edilen:  20 Harika Facebook Hayran Sayfası Örneği

Tüm bu soruları temizledikten sonra, doğrudan bir iş planı yol haritasına sahip olacaksınız. Bu nedenle, uygun şekilde strateji belirleyin.

6. Marka Adı ve Marka Hikayesi

Etkileyici bir marka adı/logosu herkesin ilgisini çeker. İşletmeniz için güçlü bir temel oluşturarak müşterilerin dikkatini çeker. Bu nedenle, hedef kitlenizi çekmek için çekici ve ilgi çekici bir marka adı/logosu oluşturmayı unutmayın.

Bir örnek verelim –

Revolve’un hakkımızda sayfasını ziyaret ettiğinizde, bu işi o kadar güzel yapmışlar ki, sloganları neden moda tutkunları için en uygun olduklarını söylüyor.

Hatta uzmanlıklarını sergilemek için tek bir şans bile bırakmadılar. Kalabalığın arasında öne çıkmalarını sağlayan etkili bir marka hikayesi hazırladılar.

Marka Hikayesini Döndür

Şimdi, yeni başlıyorsanız ve sergileyecek fazla bir şeyiniz yoksa, misyonunuzu ve bunu başarmak için neler yaptığınızı ekleyebilirsiniz. Ancak marka kimliğinizi oluşturmak için marka adının telaffuzu kolay ve ilginç olmasını sağlayın.

7. Bir Çevrimiçi Mağaza Seçin

Artık ürünleriniz ve iş planınız hazır. Ürünlerinizi satacağınız bir platform seçme zamanı. Piyasada yüzlerce web sitesi oluşturucu bulunduğundan bu aşamada kafanız karışabilir. Bunlardan birini seçmek çok zor.

Örneğin, Shopify yeni başlayanlar için uygundur ancak uluslararası büyümeye uygun değildir. Diğer taraftan, Büyük ticaret, uluslararası büyüme için mükemmeldirancak web sitenizi kurmak için bir uzmana ihtiyacınız var.

Squarespace’te nasıl çevrimiçi bir butik oluşturacağınızı görelim.

Öncelikle, Squarespace’in resmi web sitesine giriş yapın ve tercihinize göre bir şablon seçin.

Squarespace'te Bir Şablon Seçin

Sonra, tıklayın “Sayfalar” ve karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

Sayfalara tıklayın

Bundan sonra, üzerine dokunun. “Adımlara Git” düğmesine basın ve verilen gereksinimleri tamamlayın (Ürün ekleme, ödeme yöntemi, abonelik planı vb.) ve bu kadar. Çevrimiçi mağazanız hazır.

Mağazanızı Kurun

Bu nedenle, her platformun incelemesini kontrol etmenizi ve ardından herhangi bir karar vermenizi öneririz.

Üstelik Instagram satışları da artık yükselişte. Büyük küçük her işletme, marka bilinirliğini artırmak için artık sosyal medyada. Bu nedenle, potansiyel müşterileri çekmek için her sosyal medyada bir sayfa oluşturun.

Lulus'un Instagram Sayfası

8. Pazarlama

İyi bir ürünü pazarlamadan satamazsınız. Pazarlama harika olduğunda, müşterilerinize her durumda ulaşabilirsiniz. Bu nedenle, kitlesel pazarlama, başarılı bir çevrimiçi butiğin yolculuğunun kaçınılmaz bir parçasıdır. Müşterilerinize nasıl yardımcı olabileceğinizi göstererek otoritenizi oluşturur. Unutmayın, insanlar ürünleri özellikleri için değil faydaları için satın alırlar.

İşletmenizi pazarlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç kanal şunlardır:

 • Instagram Pazarlama: Görsel bir platform olan Instagram, her butik girişimcinin tercih ettiği bir seçenek haline geldi. Burada ürünlerinizi sergileyebilir veya marka bilinirliği oluşturmak için etkileyicilerle işbirliği yapabilirsiniz.
 • SEO Pazarlama: Bu, sitelerinize organik olarak trafik çekmek için en iyi pazarlama süreçlerinden biridir. Ve daha fazla trafik, daha fazla satış anlamına gelir. Erişiminizi organik olarak artırabilir veya Google ADS için ödeme yapabilirsiniz.
 • Etkileyici Pazarlama: Influencer pazarlaması günümüzde trend. Markalar, sosyal medya etkileyicilerine ödeme yapar ve karşılığında ürünleri takipçilerine pazarlar. Örneğin, Mamaearth hedef kitlesine ulaşmak için kitlesel influencer pazarlaması yapar.
 • Eposta pazarlama: Çoğu insan e-posta pazarlamasının artık öldüğünü söylüyor. Ancak doğru yapıldığında satışları artırmanın en etkili yollarından biridir. Burada yeni ve mevcut müşterilere e-posta göndermeniz ve onları yeni lansmanlar hakkında güncellemeniz gerekecek.
 • Facebook Reklamları/youtube reklamları: Marka bilinirliği oluşturmak ve satışları artırmak için Facebook ve youtube reklamları da yayınlayabilirsiniz.

9. Rapor ve Analiz

Performansınızı takip etmek, işinizi büyütmek için en hafife alınan hilelerden biridir. İş hedefinize ulaştığınızda, hangi hataları yaptığınızı, nasıl daha iyi bir strateji oluşturabileceğinizi, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını analiz etmeye çalışın ve bunları bir kağıda yazın.

Artık işinizi daha iyi bir şekilde büyütmek için sağlam bir planınız var.

Önde Gelen Bir Çevrimiçi Butik Olarak Güvenilirlik Nasıl Oluşturulur?

Çoğu işletme, müşterileriyle güvenilir bir ilişki kurmakta başarısız olur. Sonuç olarak, ya satışlarını kaybederler ya da iş planlarını değiştirirler. Bu nedenle, işinizi bir sonraki seviyeye taşımak için güvenilir bir bağ oluşturmak gereklidir.

Bu sektöre hükmetmek istiyorsanız işinize yarayacak birkaç yöntemi burada derledik:

 • İçerik pazarlama: İçerik, markanız ile müşterileriniz arasındaki boşluğu doldurur. Bir bakıma acı noktalarını çözerek değer sağlar; diğer yandan da onlar arasında marka bilinirliği oluşturur. Ancak, farklı dönüşüm hunisi aşamaları için farklı içerik türlerinin işe yaradığını unutmayın. Örneğin, Bloglar ve e-kitaplar huninin üst kısmı için daha iyi çalışır ve vaka incelemeleri, teknik incelemeler huninin alt kısmı için daha iyi çalışır. Öyleyse, bu içerik pazarlama oyununu akıllıca oynayın.
 • ağ oluşturma: Ağ net değerdir. Sektör uzmanlarıyla veya potansiyel müşterilerinizle ağ kurduğunuzda, yalnızca içgörü elde etmekle kalmaz, aynı zamanda binlerce kârlı fırsat elde edersiniz.
 • Görüşler: İnsanlar güven insanlar, marka değil. Bu nedenle, yeterince satış yaptığınızda, incelemelerini veya referanslarını isteyin ve bunları web sitelerinize ekleyin. Marka özgünlüğünü artıracak ve aynı zamanda sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaratacaktır. İpek ve Söğüt müşteri incelemelerinden oluşan ayrı bir bölüm ekleyerek bu bölümde harika bir iş çıkardık.
Tavsiye Edilen:  Kendi Viral Meme Videonuzu Nasıl Yapabilirsiniz?
Silk & Willow Müşteri Yorumları
 • Sosyal Medya Varlığı: Sosyal medya profilleri referans olarak çalışır. Üzerinde %60 Nüfus artık sosyal medyada aktif. Bu nedenle, bir kurucu veya işletme sahibi olarak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sosyal medya platformlarında yasal bir profil oluşturduğunuzdan emin olun: Instagram, Facebook, Pinterest, Twitter vb.

Çevrimiçi Butiğinizde İyileştirmeler

Çevrimiçi butiğinizi açtıktan sonra, mağazanız için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için tüm verileri yakından izlemeniz gerekir. Bu verileri kullanarak mağazanızda aşağıdaki değişiklikleri yapabilirsiniz:

 • Çevrimiçi butiğinizin ana sayfasında en çok satan ürünlerinizi titizlikle tanıtın.
 • Kategoride işinize yarayan yeni ürünleri test edin.
 • Alışveriş sepetini terk etme özelliğinin kullanılması, böylece insanların satın alma işlemini tamamlamadan sepetlerine ürün eklememesi.
 • Müşterilerinizden referanslar ve incelemeler alırsanız, hedef kitleniz arasında güven oluşturmak için bunları web sitesinde kullanın.
 • Daha fazla satış yapıp yapmayacaklarını görmek için en az satan ürünlerinizde indirim teklifleri sunun. Bu, söz konusu ürünü çevrimiçi mağazadan kaldırmanız veya tutmanız gerekip gerekmediğini belirleyecektir.

Bunlar, çevrimiçi butiğinizi geliştirmek ve gelirinizi artırmak için kullanabileceğiniz birkaç öneridir.

Online Butiğinizi Başlatmaya Hazır mısınız?

Bir girişimci olarak ilk birkaç yıl bunaltıcı görünebilir, ancak sürece alıştığınızda, zamanla buna değer hale gelir. Sonuçta, kendi işinizin patronu olmak kolay değil.

Zamanla, başarılı bir çevrimiçi butiğin nasıl işletileceğinin her detayını öğreneceksiniz. Ancak asla yalnızca teoriye güvenmeyin. İlham ve rehberlik alın ve kendi başınıza uygulayın. Yeni şeyler denemekten asla korkmayın!

Şimdi, bu konuyla ilgili şüpheleriniz varsa, yorum bırakmayı unutmayın. Öyleyse uyanın ve rüyanıza kanat verin.

SSS

Çevrimiçi bir butik işletmek için ne kadar ücret alınır?

İş türünüze ve izlediğiniz stratejiye bağlıdır. Ancak yeni başlıyorsanız, ayda yaklaşık 500 ABD doları tutarında bir yatırıma ihtiyacınız vardır.

Parasız bir çevrimiçi mağazayı nasıl başlatırım?

Her işletmenin yatırıma ihtiyacı vardır. Ancak herhangi bir yatırım yapmak istemiyorsanız, Ecwid’e gidin veya ücretsiz bir mağaza işletmek için Sosyal medyada herhangi bir sayfa oluşturun.

Bir butikte ne satılabilir?

Giyim, makyaj, cilt bakımı, ayakkabı ve çantalardan ev dekorasyonu ve bahçe ürünlerine kadar her şeyi bir butikte satabilirsiniz.

Çevrimiçi bir butik için neye ihtiyacım var?

Finansman, pazarlama stratejisi ve istikrarlı bir internet bağlantısı, çevrimiçi bir butik başlatmak için yeterlidir.