2023’te Backlink SEO – Eksiksiz Kılavuz – Showeblogin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023’te Backlink SEO – Eksiksiz Kılavuz – Showeblogin

Arama motoru, web sitenizin güvenilir olduğuna dair bir sinyal sağladığı için geri bağlantıları sever. Yüksek kaliteli geri bağlantılar, sitenizin Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP’ler) üst sıralarda görünmesine yardımcı olur.

Backlink, başka bir web sitesinden sizin web sitenize gelen bir bağlantıdır. Geri bağlantılar, gelen bağlantılar olarak da bilinir. Siteniz için geri bağlantı olan bir bağlantı, aslında kaynak etki alanı için harici bağlantıdır.

Geri bağlantı nasıl çalışır? Geri bağlantılar, yüksek kaliteli içerikler içeren web sitelerini ifade eder. Arama motoru algoritması bu siteleri tanımlar ve arama sonuçlarının ilk sayfasına yerleştirir. Geri bağlantıların geldiği web sitelerine yönlendirme siteleri de denir.

Diyelim ki sağlık sigortası hakkında kaliteli bir öğretici veya makale yazdınız. Başka bir web sitesinde sigorta türleri hakkında bir makale var ve bu site sağlık sigortası ile ilgili kaliteli makalenizi ve makalenize bağlantı buluyor. Buna göre, başka bir web sitesinden bir geri bağlantı alırsınız.

Arama motoru, geri bağlantıları olumlu oy olarak sayar. Sitenizin sıralama konumu üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Bir web sayfası için daha fazla geri bağlantı almak, kullanıcılar için yüksek kaliteli ve güvenilir içerikler içerdiğini Google’a teyit eder.

Geri bağlantılar, İçerik, Geri Bağlantılar ve RankBrain gibi ilk üç arama sıralaması faktöründe kalır. Bu nedenle, sitenize veya web sayfalarınıza birçok web sitesi bağlantı veriyorsa, arama motoru otomatik olarak sıralama konumunu yükseltir ve web sayfanızı arama sonuçlarında üst sıralara yerleştirir.

Dahili bağlantılar, geri bağlantılardan farklıdır. Backlink ve dahili link iki farklı linktir. Dahili bağlantı, aynı etki alanındaki bir sayfadan başka bir sayfaya bağlantı anlamına gelir. Geri bağlantı veya gelen bağlantı durumunda, kaynak alan ve hedef alan farklıdır.

Tavsiye Edilen:  Küçük İşletme Web Sitesi Oluşturmanıza Yardımcı Olacak 13 Adım Kılavuzu

Aynı link bir site için backlink, diğeri için harici linktir. Evet! Doğru duydun. Sitenizdeki bir harici bağlantı, başka bir web sitesi için geri bağlantıdır.

İki tür geri bağlantı vardır, yani. No-Follow backlink ve Do-Follow backlink. Do-Follow geri bağlantıları, Takipsiz geri bağlantılardan daha değerlidir.

Bir geri bağlantı örneği nedir?

A sitesinin B sitesine harici bir bağlantısı olduğunu varsayalım. Bu bağlantı, B sitesi için bir geri bağlantıdır.

Sağlık Sigortası

Bu basit html kodu Do-Follow bağlantısı içindir. No-Follow olmayan tüm linkler Do-Follow linkleridir. Google bu bağlantıları sever ve dizine eklemek için tarar.

Sağlık Sigortası

Bu bir Takip Etmeme bağlantısıdır ve Google’a o siteyle ilişkili olmadığınızı söyler. Arama motoru, No-Follow etiketleri kullanan bu tür nitelikli bağlantıları yok sayar. Bu nedenle, Takip Etmeme bağlantıları alıyorsanız, arama sıralamanızı iyileştirmez.

No-Follow etiketini harici bağlantıya kullanırsanız, hem hedef alana hem de kaynak alana zarar verir. Kaynak alan, bağlantı değerini kaybeder ancak aynısı hedef alana aktarılmaz.

Şimdi, bundan sonra Do-Follow geri bağlantılarının iki farklı yönünü tartışacağız. Birincisi iyi backlink, diğeri ise kötü backlink.

İyi bir geri bağlantı nedir? Her zaman bir şeyi unutmayın, geri bağlantıların miktarı değil, sıralamada fark yaratan geri bağlantıların kalitesi önemlidir. Tek bir kaliteli geri bağlantı, binlerce düşük kaliteli veya kötü geri bağlantıdan daha güçlü olacaktır.

Arama motoru, ilgili içerik web sitelerinden gelen gelen bağlantıları sever. Ayrıca, siteniz birden çok farklı alandan geri bağlantı alıyorsa, sitenizin SERP’lerin ilk sayfasında görünme şansı artacaktır.

Ancak, aynı etki alanından birden çok gelen bağlantı spam gibi görünecek ve getirileri azalacaktır. Bu, aynı web sitesinden binlerce bağlantı gelmesi yerine 100 alan adından 100 geri bağlantıya sahip olmanın daha iyi olduğu anlamına gelir.

Düşük kaliteli içerik sayfasından veya düşük otoriteye sahip, potansiyel olarak spam içerikli sitelerden gelen bağlantılar, kötü geri bağlantılardır. Biliyor musun? Google Penguin, siyah şapka bağlantı kurma stratejileri kullanan tüm siteleri filtreler.

Tavsiye Edilen:  2023'te Başarılı Bir LinkedIn Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin 12 Adım

Google, doğal olmayan ve yapay veya manipülatif geri bağlantılardan oluşan bir model algılar ve sitenizde yeniden manuel işlem gerçekleştirir.

Backlink, sayfa dışı bir SEO’dur ve web siteniz için kaliteli geri bağlantılar kazanmak için zaman ve çaba harcayacaktır. Geri bağlantı kazanma işlemine bağlantı oluşturma da denir. Aslında kaliteli backlink oluşturamazsınız ama kazanmak zorundasınız. Bu nedenle, kullanıcılarınız için güvenilir ve yararlı içerikler yazın.

Popüler, güvenilir ve otoritesi yüksek sitelerden backlink kazanmalısınız. Kullanıcılar şunları da aradı: nasıl ücretsiz backlink alabilirim?

Siteniz için bağlantılar oluşturmak için en iyi uygulamayı burada çiziyorum. Güçlü geri bağlantılar oluşturmanın en güvenilir ve etkili yolu şunlardır:

Eğitim Gönderisi Oluştur

Genel olarak, eğitim gönderileri veya nihai kılavuz gönderileri, genel veya basit gönderiye kıyasla daha fazla geri bağlantı alır. Gönderiniz benzersiz, bilgilendirici ve aynı konudaki diğer gönderilerden daha bilgili olmalıdır.

“Nasıl yapılır” gönderisi, “neden” gönderisi, “İlk 10” gönderisi, bir anket, bir sınav oluşturun ve gönderinize video ve bilgi grafikleri ekleyin.

Uzmanlığınızı, deneyimlerinizi ve deneylerinizi dünyayla paylaşın. Bu tür gönderiler aslında sizin bağlantı kurulabilir varlıklarınızdır ve insanlar bağlantı vermeyi sever.

Misafir Gönderisi Yaz

Sizinkiyle aynı veya benzer niş web sitelerini ziyaret edin ve sitenize bir geri bağlantı ile sitelerine konuk gönderileri yazın.

Referansları Gönder

Kuruluşların çoğu, geri bildirimleri web sitelerinde referans olarak göstermeyi sever. Bu şirketlerin bir hizmetini veya ürününü kullanıyorsanız, ürünleri ve hizmetleri için onlara olumlu geri bildirim göndermelisiniz.

Geri bildiriminizi referans olarak gösterecekler ve gerçek kişiden gelen orijinal geri bildirim gibi göründüğü için sitenize geri bağlantı verecekler.

Sosyal Medya Profili:

Sosyal medyada profilinizi oluşturun ve sitenizi bu sosyal medya hesaplarından geri bağlayın. En sık kullanılan sosyal medya YouTube, Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram, Pinterest, Reddit vb.

Tavsiye Edilen:  Grafik sürücüsü nedir? Bilmen gereken her şey

Bağlantı özetleri, yüksek kaliteli içeriğe bağlantı veren günlük, haftalık veya aylık blog gönderileridir. Nişinizdeki bağlantı özetlerini bulun ve makalelerinizi bağlamalarını önerin.

Nişinizle ilgili sitelerin kırık bağlantılarını bulun. Bu bozuk bağlantılar için harika bir içerik oluşturun. Şimdi, ölü bağlantılar hakkında bu web sitelerinin yazarı veya sahibiyle iletişime geçin ve onlara bu bozuk bağlantılarla ilgili gönderinizden bahsedin. Bu ölü bağlantıyı kaldırarak güncellenmiş ve bilgilendirici yayınlarınızı bağlamakla ilgilenebilirler.

Rakiplerinizin backlink kaynaklarını görün. Bir geri bağlantı aracı, rakiplerinizin geri bağlantı kaynağını bulmanıza yardımcı olabilir ve bu etki alanlarını kendi bağlantı kurma kampanyalarınızda hedefleyebilir ve hedefleyebilirsiniz.

Gelen Pazarlama

Geri bağlantı pazarlaması, bir web sitesinin blog gönderileri, videolar, podcast’ler, haber bülteni, bağlı kuruluşlar, web seminerleri, infografikler, sosyal medya ve fiziksel ürünler ve çok daha fazlası dahil olmak üzere farklı yollarla tanıtımıdır.

Belirli bir site veya web sayfası için kaç tane geri bağlantı aldığınızı kontrol etmelisiniz. Çünkü, yüksek organik arama motoru sıralamaları, yüksek sayıda kaliteli geri bağlantıya bağlıdır. Backlinklerinizi kontrol etmek için en popüler araçlar olan SEMrush ve Ahrefs’i öneririm.