2023’te Çok Kanallı Pazarlama: En İyi Uygulamalar ve Örnekler

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023’te Çok Kanallı Pazarlama: En İyi Uygulamalar ve Örnekler

Günümüzde gerçekten etki yaratan e-ticaret pazarlaması birçok cephede aynı anda gerçekleşiyor. Burada bir reklam, orada bir e-posta, arada bir miktar sosyal medya.

Başarılı markalar, satıcıların büyümek için birden fazla kanalda pazarlama ve satış yapması gerektiğini anlıyor.

Ama bunu nasıl yapabilirsin? Sağ? Operasyonlarınızı ölçeklendirirken zamanınızdan ve çabanızdan elde ettiğiniz getiriyi en üst düzeye çıkardığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

Burada çok kanallı pazarlamayı derinlemesine ele alacağız ve doğru yapıldığında müşterilerle olan ilişkinizi nasıl dönüştürebileceğini ve markanızı yükseltmeye nasıl yardımcı olabileceğini göstereceğiz.

Bu yazıda şunları ele alacağız:

#cta-visual-pb#Geliştirici kaynaklarına güvenmeden daha hızlı büyüyünKanallarınızda promosyonlar yürütmesi için teknik olmayan ekibinizi güçlendirin gelirinizi etkilemek ve işinizi büyütmek için. Daha fazla bilgi edin

Çok kanallı pazarlama nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, çok kanallı pazarlama, kanallar arasında pazarlamanın sürekliliğini yaratmak anlamına gelir.

Bu pazarlama kanalları çevrimiçi mağazanız veya mobil uygulamanız olabilir ancak aynı zamanda e-posta ve mesajlaşma servislerini, giyilebilir cihazları ve fiziksel mağazanızı da içerebilir.

Çok kanallı pazarlama tamamen geçiş kanallar arasında kesintisiz.

Çok kanallı pazarlama stratejisinin yardımıyla bir işletme, tüm çevrimdışı ve çevrimiçi pazarlama girişimlerini evrensel, kusursuz bir müşteri deneyiminde birleştirebilir. Başka bir deyişle müşterinin markayla karşılaşmasının tamamı koordineli ve bütünleşiktir.

– David BittonKurucu Ortak ve CMO Kapı Döngüsü

Teorik olarak bu çok kanallı yolculuk şuna benzer:

Potansiyel bir müşteri sosyal medya akışlarınıza göz atar, bir görüntülü reklama tıklar, çevrimiçi mağazanızı inceler ve sonunda o mükemmel ürünü fiziksel mağazanızdan alır. Üstelik bu farklı kanallar arasında sürtüşme yaşanmadan.

Kendi deneyiminizi düşünün.

Facebook’ta bir marka bulursunuz, Instagram’da daha derinlere inersiniz, onları zaman içinde takip edersiniz, sonunda çevrimiçi mağazalarına göz atarsınız, teslim almak için bir şeyler kaydedersiniz, onu mağaza içi kiosk’tan alırsınız ve Apple Watch’unuzla ödeme yaparak size ödül puanları verirsiniz. e-posta makbuzunuz.

Eğer hepsi hissediyor Müşteri olarak kusursuz (ve çok fazla değil!), bu, çok kanallı pazarlamanın harika bir örneğiydi.

Bizim durumumuzda, başta mağaza içi ve çevrimiçi olmak üzere pek çok kanalda çalışan, iyi ayarlanmış bir sistem, çok kanallı pazarlamanın uygulanabilirliğini özetlemektedir. Hizmet kalitesi, işletmeyle etkileşime girdikleri her yerde aynıdır. Marka bilinirliği ve sadakati, hem fiziksel hem de dijital ayak izine sahip olunarak geliştirilir.

– Deepanshu BediPazarlama Direktörü Holistapet

Çok kanallı pazarlamayı düşünürken, geleneksel pazarlama çabalarınız (e-posta kampanyaları, mağaza içi gösterimler, reklamlar, indirimler, Facebook reklamları vb.) ile sorunsuz ve kusursuz bir deneyim yaratma çabalarınız arasında herhangi bir güvenlik duvarı olmadığını akılda tutmak önemlidir. müşterileriniz için.

Omnichannel ile mükemmel müşteri hizmetleri ve yaratıcı pazarlama, çevrimiçi mağazalardan fiziksel perakendeye kadar birbirine karışıyor.

Çok kanallı pazarlama neye benziyor?

Neden bahsettiğimizi açıklamak için çok kanallı pazarlama stratejisini mükemmelleştiren bir markaya göz atalım.

Kozmetik ve güzellik markası Sephora çevrimiçi ve çevrimdışı dünyalarını tamamen entegre ederek müşterileri için benzersiz bir çok kanallı deneyim yarattı.

Kredi: Sephora

Sephora, e-ticarete yoğun yatırım yapmadan önce fiziksel mağazalarla başladı ve hatta yerel bir uygulamaya bile sahipler.

Pandemi vurduğunda internete yatırım kesinlikle karşılığını verdi ve internete geçiş ancak bu gerekli hale geldiğinde nispeten sorunsuz bir şekilde gerçekleşti.

Artık fiziksel mağazaların yeniden açılmasıyla Sephora, mağaza içi deneyimi çevrimiçi varlıklarıyla birleştirmek için mağazaları teknolojiyle dolduruyor:

 • Tarayıcılar, QR kodları ve çevrimiçi arama araçları mağazada mevcuttur müşterilerin geniş ürün yelpazesinden aradıklarını daha kolay bulmalarına yardımcı olmak
 • Sanal gerçeklik kullanıyorlar müşterilere uygulandığında güzellik ürünlerinin nasıl görüneceğini göstermek
 • Mağazada incelenen/test edilen ürünler günlüğe kaydedilir, e-posta ve anlık mesajlaşma hatırlatmaları gönderilir, alışveriş yapanları satın alma işlemlerini tamamlamaya teşvik etmek
 • sephora.com’u ziyaret edenler en yakın mağaza konumu gösterilir
 • Bir güzellik danışmanıyla çevrimiçi sohbet edebilirsiniz tıpkı mağazadaki bir çalışanınızla ilgilendiğiniz ürünler hakkında konuşabileceğiniz gibi. Mağaza içi satın alımlar, çevrimiçi olarak da sorunsuz bir şekilde kontrol edilebilen ödül hesabınıza dahil edilir.
Kredi bilgileri: Sephora

Çevrimiçi ve çevrimdışının bu şekilde harmanlanması, sonuçta müşterinin hayatını kolaylaştırır ve satın almayı daha da kolay hale getirir.

Çok kanallı pazarlama stratejisinin faydaları

Müşterileriniz için sorunsuz ve tutarlı bir deneyim yaratmanın birçok faydası vardır. Sephora’nın örneğinde gördüğümüz gibi, bunu doğru şekilde yapın:

 • Müşterilerin satın almasını kolaylaştırır. Anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak ve alıcı yolculuğunu kolaylaştırmak satış olasılığını artırır. Aslında bir Harvard Business Review’un kapsamlı çalışması Çok kanallı müşterilerin çevrimiçi ortamda diğer müşterilere göre ortalama %4 daha fazla harcadığını buldu.
 • Mağazada daha yüksek harcama sağlar. Sorun sadece çok kanallı müşterilerin daha fazla ürün satın alması değil çevrimiçi; mağazada da daha fazla harcıyorlar! Yukarıdaki aynı çalışma, çok kanallı müşterilerin şahsen ziyaret ettiklerinde %9 daha fazla harcama yaptığını buldu. Omnichannel’ı doğru kullanmak kârınızı artırır.
 • Marka sadakatini artırır. Tutarlı bir pazarlama mesajınız ve alışverişi daha sorunsuz ve rahat hale getiren kanallar arasında geçiş noktalarınız varsa müşterileriniz sizi sadakatleriyle ödüllendirir. Araştırma, müşterilerin %23 daha fazla tekrar ziyaret çok kanallı bir deneyimin ardından.
 • Kişiselleştirme stratejinizi güçlendirir. Müşterilerle birden fazla kanal üzerinden bağlantı kurmak, alakalı değer sunmak için onları iyi tanımanız gerektiği anlamına gelir. Alaka düzeyi yüksek bir ürün teklifi hakkında tanıdık bir alanda müşterilerle konuşuyorsanız, büyük ihtimalle pazarlamanız kişiselleştirmeyi doğru yapıyordur. Daha fazla temas noktası, daha fazla veriyi beraberinde getirir ve müşterileri yolculukları boyunca şaşırtma ve memnun etme şansını artırır.

Çok kanallı pazarlama, marka bilinirliği açısından oyunun kurallarını değiştiren bir şeydir. Çok kanallı bir strateji, bir şirketin markasının müşterilere tüm kanalları kapsayacak şekilde birleşik ve tutarlı bir şekilde sunulmasını sağlar. Sonuç olarak marka hatırlanabilirliği artar.

– David BittonDoorLoop Kurucu Ortağı ve CMO’su

Omnichannel vs çok kanallı pazarlama

Çok kanallı pazarlama ile çok kanallı pazarlama arasında önemli bir ayrım vardır:

 • Çok kanallı, müşterilerle çeşitli kanallar üzerinden etkileşime geçmekle ilgilidir (genellikle ayrı tutulur)
 • Çok kanallı entegre kanaldan kanala müşteri deneyimi
Tavsiye Edilen:  Affinity Mapping: İşinizi Organize Etmek İçin Güçlü Bir Araç

Dolayısıyla bir marka, e-posta, sosyal medya ve mağaza içi yöntemleri (çok kanallı) kullanarak pazarlama yapıyor olabilir, ancak müşterilerinin Facebook’tayken veya e-postalarını kontrol ederken nasıl davrandıklarını ve bu davranışın satın alma alışkanlıklarına nasıl uyduğunu (çok kanallı) pek düşünmüyor olabilir.

Omnichannel, genel müşteri katılımını analiz etmek ve bu etkileşimdeki sorunlu noktaları belirleyip ortadan kaldırmakla ilgilidir.

Çok kanallı ve çok kanallı arasındaki vurgu farkı şu şekilde özetlenebilir:

 • Çok kanallı strateji = müşteri odaklı
 • Çok kanallı strateji = kanal odaklı

Müşteriye öncelik veren, daha entegre yaklaşım, çok kanallı kanalın çoğu zaman üstün bir strateji olarak görülmesi anlamına gelir ve birçok açıdan da öyledir.

Ancak çok kanallı yaklaşımın bazı markalar için hâlâ faydalı olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Çok kanallı, çeşitli kanallarda pazarlama yaparken, kanal bazında etkileşimi ve yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmaya çalışır.

Çoklu kanalda birçok temas noktası da vardır ancak bunlar genellikle ayrı tutulur.

Markanızın müşteri tabanına öncelikle tek bir kanaldan (örneğin e-posta) ulaşılabiliyorsa, pazarlama kaynaklarınızı size en yüksek yatırım getirisini sağlama olasılığı en yüksek olan kanala odaklamak sizin için daha iyi bir strateji olabilir.

#cta-visual-pb#Mağazanızı istediğiniz gibi tasarlayınTam olarak istediğiniz sayfa tasarımlarını oluşturun ve size daha fazla kontrol sağlayan özelliklerle oluştururken zamandan tasarruf edin. Daha fazla bilgi edin

Çok kanallı pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?

Kanal veya müşteri segmenti ne olursa olsun, genel müşteri deneyimi her zaman pazarlamanızın merkezinde olmalıdır.

Tüm uyarılarınız, yönlendirmeleriniz ve hatırlatmalarınız olağanüstü bir müşteri deneyimi yaratmaya yönelik olmalıdır.

Genel bir deneyim çerçevesi olmayan bir cihaza e-posta hatırlatıcıları ve anlık bildirimler gönderiyorsanız, yapacağınız tek şey müşterileri rahatsız etmek ve onları uzaklaştırmaktır.

Peki bu çerçeveyi nasıl oluşturacaksınız?

Çok kanallı bir yaklaşıma geçiş biraz göz korkutucu olabilir ancak bu, müşterinizin tüm kanallardaki davranışını anlamak ve bu temas noktalarında onların ihtiyaçlarını en iyi şekilde nasıl karşılayabileceğinizi belirlemekle başlar.

Başarılı çok kanallı pazarlamaya yönelik bazı stratejiler arasında tüm kanallarda kusursuz bir alışveriş deneyimi sunmak, mesajları ve teklifleri kişiselleştirmek için verilerden yararlanmak ve müşteri yolculuğunu sürekli değerlendirip iyileştirmek yer alır.

– Caitlyn BölgesiKurucusu ve CEO’su Cicinia

Çok kanallı müşteri yolculuğunu inceleyin

Çok kanallı müşteriler daha fazla harcama yaptıkça ve daha sık alışveriş yaptıkça(!), onların kim olduklarını ve onları neyin harekete geçirdiğini tam olarak anlamak çok önemlidir.

Aşağıdakileri yapabilmeniz gerekir:

Müşteri verilerini analiz edin‍

Herhangi bir çok kanallı pazarlama kampanyasının temeli, müşterilerinizin markanızla nasıl etkileşim kurduğunun kapsamlı bir şekilde araştırılmış takdiridir.

Sağlam bir kavrayışa sahip olmak Müşterileriniz kim, ne istiyorlar ve bunu ne zaman istiyorlar? tam da en değerli olacağı noktaya gelen bağlamsal olarak alakalı mesajlar üretmenize olanak tanır.

Hangi kanalları kullandıklarını ve bunları nasıl kullandıklarını belirleyin‍

Müşteri verilerini derinlemesine incelemeye başladığınızda ve e-posta ve sosyal medya reklam tıklamalarına bakarak müşteri etkileşimi yapbozunun parçalarını bir araya getirdiğinizde şunu görmeye başlayacaksınız: Müşterilerinizin hangi kanalları kullandığına, bunları ne zaman ve nasıl kullandıklarına ilişkin kalıplar.

Bu, gerçekte kullandıkları kanallara ve kullanmadıkları kanallara yaptığınız yatırımları ikiye katlamanıza yardımcı olabilir.

İhtiyaçlarını belirleyin

Müşteri yolculuğunuzun haritasını çıkarma alışveriş yapanların sıkıntılı noktalarını ve bunları nasıl düzeltebileceğinizi anlamanın ilk adımıdır.

Müşterilerin siteden mağazaya ve sosyal medyaya nasıl geçtikleri hakkında yeterince bilginiz varsa, satışlarda sürtüşmenin tam olarak nerede olabileceğini tespit edebileceksiniz.

Bu konuda uzmanlaşmak bir sanat ve bilimdir.

İhtiyacınız olacak titiz veri analitiğini ve yaratıcı çözümleri birleştirin Çok kanallı yolculukların engelini kaldırmak için müşterinizin sorunlarına çözüm bulun.

Müşterileri segmentlere ayırın

Müşteriler tek bir homojen blok değildir.

Müşterilerinizin kim olduğuna dair kapsamlı bir resim oluşturmak için yeterli veri topladıktan sonra şunları yapabileceksiniz: onları farklı gruplara ayırın.

Müşteriler aşağıdakilere göre farklı davranırlar:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Konum
 • Günün veya yılın zamanı
 • Ve bir dizi başka faktör (örneğin, sürekli müşteriler mi var? Ödül programınıza kayıtlılar mı, vb.)

Müşteri segmentlerinizi ne kadar ayrıntılı hale getirirseniz o kadar iyi olur.

Bu, sahip olduğunuz ayrıntılı resmin daha da fazla ayrıntı elde etmenize olanak tanıdığı olumlu bir geri bildirim döngüsü oluşturarak çok daha anlamlı A/B testleri gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelir.

Hayatlarını kolaylaştırın

Hangi müşteri segmentine bakarsanız bakın, işleri onlar için kolaylaştırmak çok kanallı pazarlamanın nihai hedefidir.

Kendinizi müşterinizin yerine koyunYolculuğun belirli bir anında onların isteklerini düşünün ve oradan dışarıya doğru çalışın.

Kanallar arasında tutarlı mesajlar geliştirin

Kanallar arasında kusursuz bir geçiş oluşturmak, pazarlama mesajlarınızın net kalması gerektiği anlamına gelir.

Verileri bir araya toplamak, çeşitli ekiplerinizin aynı fikirde olduğundan emin olmak ve teknoloji yığınınızı mükemmelleştirmek bunun ön koşullarıdır.

Pazarlama ekibinizin sürücü koltuğunda olması önemlidirçıktılarınızın güncel, tutarlı ve kanallar arasında alakalı olmasını sağlamak için iş genelindeki çabaları koordine etmek.

E-posta pazarlamasında kişiselleştirmeyi kullanın

Müşterileriniz her gün genel e-posta bombardımanına maruz kalıyor, bu nedenle şunları yapmanız gerekiyor: alakalı ve zamanında mesaj göndererek sizinkinin öne çıkmasını sağlayın.

Tavsiye Edilen:  Bir DIY web sitesi işletmeniz için uygun mu?

Eğer yapabilirsen müşterilerinizin aldıkları e-postaların değer kattığını hissetmelerini sağlayınonları çöpe atma olasılıkları daha azdır.

Örneğin, sitenizde halihazırda göz attıkları ürünlerde indirimler sunarak, ürün sayfanıza tıklama olasılıklarını çok daha yüksek hale getirirler.

Ürpertici olmayın

Kapsamlı bir çok kanallı veri toplama çalışması, müşterileriniz hakkında size çok şey anlatacaktır. Ancak bilgiyi nasıl kullandığınıza dikkat edin.

Son derece kişiselleştirilmiş bir pazarlama çabası ile sadece ürkütücü görünmek arasında ince bir çizgi vardır.

Müşterilere ne zaman, nerede ve ne sıklıkta mesaj gönderdiğinizi takip ettiğinizden emin olun. Amaç yolculuklarını kolaylaştırmak, onları uzaklaştırmak değil.

Mağaza içi teknolojiyi entegre edin

Mağazada kiosk ve diğer cihazların sağlanması, çok kanallı stratejinin önemli bir parçası haline geliyor.

Müşterinin istediğini bulmasına yardımcı olur, mağaza içi deneyimi geliştirir ve alışveriş alışkanlıklarını takip etmenize yardımcı olur.

Çok kanallı bir sosyal medya stratejisi oluşturun

Omnichannel ile sosyal medya pazarlamasına bütünsel bir yaklaşım getirdiğinizden emin olmanız gerekir.

Bu, tüm gönderilerinizin tüm sosyal medya kanallarında aynı olması gerektiği anlamına gelmez, ancak bu, tüm gönderilerinizin tüm sosyal medya kanallarında aynı olması gerektiği anlamına gelmez; Müşteriler herhangi bir sorun yaşamadan kanaldan kanala ve çevrimiçi mağazanıza tıklayabilmelidir.

Mesajlaşma, ses tonunuzdan mağaza içi ve çevrimiçi tekliflere kadar tutarlı olmalıdır.

Bu unsurları yerine koymak sizi çok kanallı başarıya hazırlayacaktır. Ancak bu çok büyük bir girişim gibi görünüyorsa endişelenmeyin.

Küçükten başlayabilir ve markanızı ölçeklendirirken çok kanallı pazarlama becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Müşterinizin ihtiyaçlarıyla başladığınız sürece, yalnızca bir Instagram gönderisi oluşturuyor olsanız bile, bunu daha geniş bir çok kanallı stratejiye entegre edebilirsiniz.

5 Çok kanallı pazarlamanın en iyi uygulamaları

Artık çok kanallı pazarlama stratejisinin neye benzediğine dair genel bir taslağa sahip olduğumuza göre, bunu nasıl uygulamaya koymalısınız?

Mevcut pazarlama çalışmalarınızı bir sonraki seviyeye nasıl taşırsınız?

İlerlemenizi takip edin ve ölçün

Hangi veri analitiği araçlarını kullanırsanız kullanın, verilerinize bütünsel olarak bakmanız gereken yaklaşımdır.

Reklamınızın kaç tıklama aldığı gibi bireysel metriklere çok fazla takılıp kalmak yerine.

Omnichannel ile ilgili olarak şunlara bakmalısınız: müşterinizin süreç boyunca nasıl ilerlediğini tüm alışveriş yolculuğu ve hangi mesajların onların ilerlemesini kolaylaştırdığını.

Bu, e-posta, uygulama içi bildirimler, Facebook reklamları vb.nin bir kombinasyonu olabilir.

Önemli olan mesajlarınızın nasıl gittiğini takip etmek ve farklı zamanlarda veya farklı müşteri segmentlerine gönderilen farklı mesajların satış ve dönüşümler üzerinde etki yaratıp yaratmadığını test etmektir.

Tüm ekibinizle birlikte çalışın

Kusursuz bir deneyim yaratmak için tüm departmanların işin içinde olması gerekir.

Müşteri bilgilerini satış noktası (POS) sistemine giren perakende asistanından çok yönlü ve sağlam sepete ekleme özellikleri yaratan arka uç geliştirme ekibinize kadar, Çok kanallı müşteri yolculuğunda herkesin birine yardım etme konusunda katkısı vardır.

Bu tür stratejide pek çok bağımlılık vardır, dolayısıyla her şey hazırdır.

Verileri şirket genelinde paylaşın ve kullanın

Verileriniz farklı departmanlarda depolanırsa anlamlı çok kanallı deneyimler yaratmak neredeyse imkansız olacaktır.

Mesajlaşma ve site tasarımınız kadar veri işleme ve analitik için de geçerli olan bütünsel bir yaklaşım benimsemeniz gerekiyor.

Tüm ekibinizin önemli verilere erişimi olduğunda daha anlamlı bir çok kanallı deneyim sağlayabilirsiniz. Çünkü pazarlama, pazarlama departmanının ötesine geçer ve müşterilerin markanızla olan her etkileşimini kapsar.

Çok kanallı bir pazarlama platformu oluşturmak için araçlarınızı entegre edin

Çok kanallı pazarlama, en son yazılıma sahip olmaktan çok daha fazlasıdır.

Ancak veriler ve müşteri davranışları hakkında kapsamlı bir görünüm elde etmek ve bu bilgiyi çok önemli müşteri deneyimlerini oluşturmak amacıyla kullanmak için teknolojinizi doğru kullanmanız gerekir.

En azından ihtiyacınız olacak harika bir müşteri ilişkileri yönetim sistemi (CRM) tüm bu müşteri bilgilerini harmanlamak ve saklamak ve bir içerik yönetim sistemi (CMS) Kanallardaki içeriği yönetmek için tek bir yer sağlamak.

Neyse ki Shopify ve BigCommerce gibi popüler e-ticaret platformları bu teknolojileri sizin için birleştirerek sizi çok kanallı başarıya hazırlıyor.

#cta-paragraph-pb#Daha etkili pazarlama kampanyaları için çok kanallı analizlerden ve verilerden yararlanmanın yararları hakkında bilgi edinin.

#cta-visual-pb#Mağazanızı istediğiniz gibi tasarlayınTam olarak istediğiniz sayfa tasarımlarını oluşturun ve size daha fazla kontrol sağlamak üzere tasarlanmış özelliklerle oluştururken zamandan tasarruf edin. Daha fazla bilgi edin

Çok kanallı pazarlama örnekleri

Pazarlamanızı çok kanallı hale getirmenin ne anlama geldiği konusunda size daha net bir fikir vermek için, bunu özellikle iyi yapan bazı markalara bakalım.

Zumiez – Çevrimiçi ve çevrimdışı satın alma arasındaki boşluğu kapatmak

Patenci ve özel giyim perakendecisi Zumiez, çok kanallı deneyimlerde lider olarak ün kazandı.

Öne çıkan özelliklerden biri, müşterilerin çevrimiçi olarak satın almalarına ve aynı gün içinde mağazadan teslim almalarına (BOPIS) nasıl izin verdikleridir (ürün sayfalarındaki “Hemen edinin” seçeneğine bakın).

Ancak belki de bundan daha önemli olan, markanın, internetten alışveriş yaptıktan sonra mağazaya giren birisinin mükemmel müşteri hizmeti sunma taahhüdüdür.

Fiziki mağazalarıyla, ortakları müşteri hizmetlerine olan bağlılıklarıyla ünlüdür ve ürünlerine yönelik derin bilgi ve tutku.

Tüm kanallarınızda temel bilgileri doğru bir şekilde almak ve bunları coşku ve detaylara gösterilen dikkatle birleştirmek, başarılı bir çok kanallı pazarlama stratejisine ulaşmada uzun bir yol kat eder.

Orvis – E-ticareti mağazaya getiren çok kanallı bir yaklaşım

Bu outdoor ve spor giyim markası çok kanallı bir strateji geliştirmeyi başardı müşteri tabanının aslan payını oluşturan daha yaşlı demografiye hitap etmek.

Analizleri, müşterilerinin dijital kanalları kullanmaya istekli olmasına rağmen bu kanallardan %100 memnun olmadıklarını ortaya çıkardı.

Tavsiye Edilen:  En İyi Yapay Zeka İşletme Adı Oluşturucu

Dolayısıyla, markalarını internette gezinme sorumluluğunu müşterilere yüklemek yerine, Orvis, e-ticaret kurulumlarına bağlanan mağaza içi cihazlar sağlayarak alışveriş yapanlara yardımcı oldu.

Bu, müşterilerin mağaza içinde gelişmiş bir alışveriş deneyimine erişmesine olanak tanıdı, kendilerini rahat hissettiklerinde kullanabilecekleri yeni bir kanalla tanıştırdı ve Orvis’in satın alma alışkanlıklarına ilişkin daha iyi bir anlayışa sahip olmasını sağladı.

Oldu teknolojik uçurumu kapatmanın güzel bir yolu ve çok kanallı bir stratejiyi yaratıcı bir şekilde uygulayan bir markanın başka bir örneğidir.

Starbucks – Çok kanallı perakende ile müşterilerin sırayı atlamasını sağlamak

Starbucks, piyasadaki en hassas şekilde ayarlanmış çok kanallı stratejilerden birine sahiptir. Bunu detaylandırmak için çok fazla zaman ve çaba harcadıkları için bu hiç de şaşırtıcı değil.

Çok kanallı pazarlamanın pek çok yolu var ama belki de en başarılı olanı Starbucks uygulamasıdır. Müşterilerin kahve dükkanlarından birinden almadan önce kahveleri ön sipariş etmelerini sağlar.

Starbucks’ın fark ettiği şey, müşterilerin yoğun bir sabah veya öğle yemeği molasında genellikle sırada bekleyecek zamanlarının olmamasıdır.

Onlara kuyruğu atlama yeteneği vermenin oldukça popüler olduğu kanıtlandı.

Uygulama aynı zamanda bir müşterinin ödüllerinin takibiyle de ilgilenir ve markaya ilgili, zamanında, kişiselleştirilmiş teklifler içeren anlık bildirimler gönderme seçeneği sunar.

Pura Vida – Müşteriyi elde tutmayı artırmak için kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmak

Bilezik ve aksesuar perakendecisi Pura Vida, Shopify mağazasını iki arkadaş tarafından işletilen küçük bir operasyondan iki milyondan fazla bilezik satan son derece başarılı bir markaya dönüştürdü.

Ölçeklendikçe pazarlama ve müşteri ilişkileri oyunlarını geliştirmeleri gerektiğini fark ettiler ve bu nedenle çok kanallı bir stratejiye yatırım yaptılar.

Tümünü kapsayan e-posta kampanyalarının yerini ürüne özel ve zamanında gönderilen mesajlarla e-postalar daha kişisel hale geliyor.

Ayrıca, çevrimiçi olarak belirli bir oturumda satın alma işlemlerini tamamlamayan müşterilere özel indirim kodları sunularak, kişiselleştirme çabalarını sepetten ayrılmayı azaltmaya odakladılar.

Çok kanallı pazarlamayla ilgili SSS

Çok kanallı pazarlama ne kadar etkilidir?

Çok etkili.

Çok kanallı müşterilerin harcamaları İnternette %4, mağazada ise %9 daha fazla diğer müşterilere göre. Ayrıca, daha fazla marka sadakatine sahiptirler (bu, daha fazla tekrarlanan ziyaret anlamına gelir) ve pazarlamada daha fazla kişiselleştirmeyi teşvik ederler.

Çok kanallı stratejinin artıları ve eksileri nelerdir?

Artıları:

 • Daha iyi bir müşteri deneyimi
 • Rekabetçi kalabilme yeteneği
 • Artan satışlar ve dönüşümler
 • Daha yüksek müşteri katılımı ve sadakati
 • Daha etkili ve sorunsuz bir satış hunisi
 • Kanallar arasında evrensel olarak izlenebilir envanter

Eksileri:

 • Daha fazla teknik bilgi gerektirir
 • Daha iyi departmanlar arası iletişim başarı için hayati öneme sahiptir
 • Uygulama pahalı olabilir

Müşteriler neden omnichannel’i tercih ediyor?

Omnichannel stratejisi ile müşterileriniz markanıza her kanaldan yaklaşabilir ve aynı deneyimi yaşayabilir.

Bu, alışveriş sırasında karşılaşabilecekleri sürtüşmeleri azaltır ve ihtiyaç duydukları şeyi başka yere bakmadan alma şanslarını artırır.

İster mağazada, ister e-ticaret sitenizde, ister sosyal medyanız aracılığıyla istediklerini bulabilir ve günlerine devam edebilirler.

Çok kanallı marka nedir?

Çok kanallı bir marka, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre kanallarında sorunsuz bir deneyimi başarıyla uygulayan markadır.

Bunun çalışırken neye benzediğine dair bir fikir edinmek için yukarıdaki örneklere bakın.

Güçlü, kodsuz sayfa oluşturucuyla çok kanallı pazarlamayı basitleştirin

İlgi çekici ve tutarlı çok kanallı deneyimler oluşturmak çok fazla zaman ve enerji gerektirir ve başarıya giden hiçbir kısayol yoktur.

Ancak güçlü, kodsuz bir sayfa oluşturucudan yararlanarak çok kanallı pazarlamanın getirdiği sıkıntının bir kısmını ortadan kaldırabilirsiniz.

Shogun Page Builder Advanced gibi bir araç, kendi özel, yeniden kullanılabilir sayfa şablonlarınızı oluşturmanıza olanak tanır. Bu şekilde, oluşturduğunuz herhangi bir sayfayı kopyalayabilir ve onu başka bir kampanya için hızla yeniden kullanabilirsiniz.

Dahası, Hydrogen ile büyümek isteyen Shopify markaları, Shogun içeriğinizi bir Hydrogen mağazasına kolaylıkla dağıtmanızı sağlayan Hydrogen için Sayfa Oluşturucu’ya erişebilir.

Tekerleği yeniden keşfetmeye daha az zaman harcamak, müşteri deneyiminize daha fazla yatırım yapmak anlamına gelir.

#cta-visual-pb#Mağazanızı istediğiniz gibi tasarlayınTam olarak istediğiniz sayfa tasarımlarını oluşturun ve size daha fazla kontrol sağlayan özelliklerle oluştururken zamandan tasarruf edin. Daha fazla bilgi edin

Table of Contents