2023’te Dropshipping İşine Nasıl Başlanır (Nihai Kılavuz)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: 2023’te Dropshipping İşine Nasıl Başlanır (Nihai Kılavuz)

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Stoksuz satış ilk bakışta son derece basit görünebilir, ancak bir kez başladıktan sonra, stoksuz satışın karlı olup olmayacağı konusunda şüpheleriniz varsa bunun kolay olmayacağını görebilirsiniz, okumaya devam edin. Stoksuz satış işletmeleri 2025’te 557,9 milyar dolara ulaşacak. Ancak başarı ancak yapılandırılmış bir yaklaşımınız olduğunda elde edilebilir.

Stoksuz satış yapmaya başlarken çoğu insan, stoksuz satış hakkındaki mitlerle yanıltılır. İnsanların bu sorunları aşmasına yardımcı olmak için, daha önceki E-Ticaret ve stoksuz satış deneyimlerimi göz önünde bulundurarak, stoksuz satış işine nasıl başlanacağına dair adım adım bir kılavuz yazdım. Bu makaleyi takip ederek, yeni stoksuz satış işletmesi sahiplerinin yaptığı birçok yaygın hatayı önleyebilirsiniz.

Dropshipping İşi Nedir?

Stoksuz satış, çevrimiçi mağaza sahiplerinin ürün stoklarını yönetmelerinin gerekli olmadığı bir çevrimiçi iş biçimidir. Mağaza sahibi, müşteri siparişi verdiğinde bilgileri üçüncü taraf tedarikçiye iletecektir. Sipariş karşılama bölümünün tamamı üçüncü taraf distribütörler tarafından halledilir.

Stoksuz satış, kısıtlı bir bütçeyle kendi işini kurmak isteyen acemiler için mükemmel bir iş modelidir. Bunun yanı sıra farklı nişleri de minimum bütçeyle test edebilirsiniz. Stoksuz satış işine başlamadan önce, sattığınız Niş, Finans, çevrimiçi mağazayı kurma ve çalıştırma adımları, pazarlama vb. gibi şeyleri bilmeniz gerekir. Şimdi, daha fazla gecikmeden, bir stoksuz satış işine nasıl başlayacağınızı tartışalım.

Stoksuz Satış Nasıl Çalışır?

Stoksuz satış modelinin üç yönü vardır: müşteri, stoksuz satış ve tedarikçi. Örneğin, bir müşteri bir e-Ticaret sitesinde bir ürün satın alır ve bunun bedelini öder. Dropshipper siparişi alacak; bu durumda, sen olacaksın. Artık tek yapmanız gereken o ürünün toptan satış fiyatını tedarikçiye ödemek ve onlara müşterinin adresini vermek. Tedarikçi ürünü sevk edecek ve doğrudan müşteriye gönderecektir.

Bu süreçte müşterinin ne alabileceğinin fiyatını belirleyebilir ve bundan kar elde edebilirsiniz. Tedarikçi, kendileri tarafından belirlenen toptan satış fiyatını sizden alacaktır. Ürünle ilgili bir şeyler ters giderse müşteri desteği için tedarikçiyle değil, müşteri sizinle iletişime geçecektir. İşte eksiksiz stoksuz satış modeli bu şekilde çalışır.

Stoksuz Satış Kârlı Bir İşletme mi?

Çevrimiçi bir iş kurarken çok fazla risk almak istemiyorsanız, stoksuz satış işine başlamalısınız. Başlamak için çok para ödemeniz gerekmez; yalnızca bir müşteri sizden bir ürün satın aldığında ödeme yapmanız gerekecektir. Envanter yönetimi, ürün oluşturma, nakliye ve teslimat ve iş gücünü yönetme gibi diğer maliyetler hakkında endişelenmenize gerek yok. Tüm bu azaltılmış maliyetler, dropshipping’i karlı bir iş modeli haline getiriyor.

Bir stoksuz satış işinden iyi karlar elde etmek için ürünleriniz için ürünleri zamanında teslim edecek ve tüm maliyetleri minimumda tutacak harika bir tedarikçi bulmalısınız. Sonuçta kar marjınızda artışa yol açacaktır. Çok sayıda stoksuz satış yapan kişi, stoksuz satış mağazalarıyla yılda 100.000 doların üzerinde kazanıyor.

Dropshipping İşini Başlatma Adımları (2023)

Burada bir stoksuz satış işine nasıl başlayacağınızla ilgili birkaç adım var.

Adım#1- Stoksuz Satış İşletmeniz için Bir Niş Seçin.

Bir niş seçmek, stoksuz satış işinize başlarken en temel husustur. Bir niş seçmek zordur çünkü beğendiğiniz ürünleri satamazsınız; müşterilerin istediğini satmanız gerekir. Daha iyi sonuçlar almak için zamanınızın çoğunu bu adıma yatırmanız gerekir. Ancak en büyük soru, Niş’in nasıl seçileceğidir.

Belirli bir niş seçmeden önce pazar eğilimlerini anlamak için derinlemesine pazar araştırması yapın. Tüketicilerden en fazla talebi olan bir pazar seçin. Mevcut tüm stoksuz satış mağazalarını ve sattıkları ürünleri gözden geçirin. İşe hangi Niche’in başlayacağı konusunda net bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Çevrimdışı mağazalarda kolayca bulunamayan zorlu ürünleri seçmeye çalışın.

Tavsiye Edilen:  Pazarlamada CTA nedir? A'dan Z'ye Kılavuz

Adım#2- Bir Çevrimiçi Mağaza Kurun

Bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için birden fazla platform mevcuttur; gereksinimlerinize göre birini seçmelisiniz. Çevrimiçi mağaza oluşturmaya yönelik bazı iyi bilinen platformlar Shopify, WooCommerce, Bigcommerce, Wix vb.

Platformu seçerken dikkate alınması gereken önemli hususlar, kullanımın kolay olması, özellikler, fiyatlandırma, güvenlik vb.dir. Çevrimiçi mağazayı oluşturma adımları şunlardır:

 • Bir çevrimiçi mağaza oluşturun.
 • Mağazanızı Niş’e göre tasarlayın.
 • Güvenilir bir stoksuz satış tedarikçisi uygulaması seçin ve onu çevrimiçi mağazaya bağlayın.
 • Mağazanızda satmak istediğiniz ürünleri seçin ve numune ürün isteyin.
 • Bir numune aldıktan sonra, ürünün kaliteli olduğundan emin olun.
 • Satmak istediğiniz ürünleri çevrimiçi mağazanıza aktarın.
 • Mağazanızı uluslararası nakliye, ödeme yöntemleri vb. uygun özelliklerle kurun.
 • Artık stoksuz satış mağazanız ürünleri satmaya hazır.

Bunlar, bir stoksuz satış çevrimiçi mağazasına başlarken izlenecek temel adımlardır. Yukarıdaki adımlar, WooCommerce gibi belirli platformlarda biraz değişebilir.

Adım#3- Lisansları ve EIN’yi alın.

Stoksuz satış mağazanızın bir lisans ve EIN gerektirip gerektirmediğini merak ediyorsanız? Evet, tüm çevrimiçi işletmeler için lisans ve EIN zorunludur. Stoksuz satış mağazası için çevrimiçi mağazayı oluşturduktan sonra, bir sonraki adım lisans almaktır. Stoksuz satış işinizi yürütmeyi seçtiğiniz ülkeden bir işletme lisansınız ve EIN’niz olması yardımcı olacaktır.

Şahıs Şirketi, Limited Liability Company (LLC) ve C Corporation olmak üzere üç tür iş yapısı mevcuttur. Bununla birlikte, çoğu stoksuz satış yapan kişi, bir stoksuz satış işletmesi için güvenli olan Şahıs Mülkiyetini veya Limited Şirketi tercih eder.

Stoksuz satış mağazanız için işletme lisansı almak için birkaç basit adımı burada bulabilirsiniz:

 • SBA İnternet sitesi.
 • Listeden yürütmek istediğiniz iş türünü seçin.
 • Web sitesinde istenen tüm bilgileri doldurun ve lisans başvurusunda bulunun.
 • E-Ticaret işletme lisansınızı alacaksınız.
 • Lisansın süresi dolduktan sonra yenilenmesi önemlidir.

EIN kısmına gelince, bunlar EIN’yi almak için izlenmesi gereken temel unsurlardır.

 • ziyaret edin IRS İnternet sitesi.
 • EIN’ye başvurmak için tüm kuralları kontrol ederek EIN’yi çevrimiçi modda uygulayın.
 • Şimdi EIN Asistanı sayfasına gideceksiniz; başvurmaya başla
 • Uygulamada işletmeyle ilgili sorulan tüm soruları yanıtlayın.
 • Tüm bilgileri doldurduktan sonra başvuru formunu gönderin.
 • Bilgiler gönderildikten sonra, EIN’yi alabilirsiniz.

4. Adım- Dropshipping işini kurmak için gereken finansal bilgiler

Bir dropshipper olarak, E-Ticaret platform ücretleri, ekstra özellikler, pazarlama maliyetleri vb. gibi çok sayıda masrafa maruz kalacaksınız.

Bir çevrimiçi mağaza oluştururken, her çevrimiçi platformun fiyatlandırması sağladıkları özelliklere göre değişir. Aşağıdaki tablo, stoksuz satış mağazası oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı platformları göstermektedir.

S.hayır Platformlar Fiyatlandırma
1 Shopify Ayda 29 ila 299 ABD Doları
2 magento Ayda 50 ila 160 ABD Doları
3 WooCommerce Yılda 110 ila 2000 ABD Doları
4 Kare boşluk Ayda 23 ila 65 ABD Doları
5 Büyük Ticaret Ayda 29,95 ila 299,95 ABD Doları
6 Wix Ayda 16 ila 500 ABD Doları
7 PrestaShop Ayda 4 ila 14 $

Mağazanın performansını artırmak için Ürün incelemeleri, varyasyonlar ve Entegrasyonlar gibi ekstra işlevlere ihtiyacınız olabilir. Bu ürünlerin fiyatları özelliklerine göre fiyat olarak değişmektedir. Çevrimiçi mağazanızı daha iyi hale getirmek için ek ücret ödemeniz gerekebilir.

Ürünleri pazarlamak için bütçe ayırmak, işin çok önemli bir parçasıdır.

Bir stoksuz satış işletmesi için Facebook Reklamları, Instagram reklamları, E-posta Pazarlama araçları vb. birçok pazarlama aracını kullanabilirsiniz. Her işletme farklı bir pazarlama yaklaşımına sahip olacağından pazarlama için kesin bir rakam vermek mümkün değildir. Reklam yayınlıyorsanız, diğer işaretleme formlarından daha fazla yatırım yapmalısınız. Bu nedenle, harcamalar hakkında net bir fikir edinmek için bütçeyi hesaplamadan önce uygun bir pazarlama stratejisi yapmanızı öneririm.

Tavsiye Edilen:  Facebook'ta Daha Fazla Takipçi Kazanmanın 21 Yolu

Adım#4-Dropshipping Mağazanızı Nasıl Pazarlarsınız?

Pazarlama, stoksuz satış mağazası hazır olduğunda bir sonraki adımdır. Pazarlamadaki ana faktör, hedef kitlenizi anlamak ve onlara nasıl ulaşacağınızı bulmaktır. Çevrimiçi mağazanıza trafik çekmenin, sosyal medyada reklam yayınlama, SEO, Sosyal medya pazarlaması, etkileyici pazarlama vb. gibi birçok yöntemi vardır.

Sosyal medyada reklam yayınlama çevrimiçi mağazaya trafik çekmek için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Hedef kitleyi yaş, cinsiyet, konum ve diğer birçok demografiye göre filtreleme yeteneği nedeniyle. Bu nedenle, hedef kitlenizin çoğunu bulabileceğiniz platformu seçin. Ürünlerinizle ilgilenenler, onlar hakkında daha fazla bilgi edinebilecek ve gerçekten ihtiyaç duyduklarında satın alabileceklerdir. Bir kişi siteyi ziyaret edip hiçbir şey satın almadan ayrıldığında yeniden hedefleme reklamları yayınlamak mümkündür.

Sosyal medya ürünlerinizi çevrimiçi olarak lanse etmek ve sergilemek için güçlü bir platformdur. Doğrudan tüketicilere ulaşabildikleri için B2C ürünleri için harikalar yaratıyor. Markaların daha fazla etkileşim elde etmek için sosyal medya hesaplarında video paylaşması yaygın bir durumdur. Bazı şirketler, müşteriye yardımcı olmak için uzmanlar tarafından ürünlerle ilgili çalıştaylar düzenlemeyi tercih ediyor. Tüm bunları gerçekleştirmek, hedef kitlede güven oluşturmaya da yardımcı olacaktır. En yaygın videolar, kullanıcılar için en faydalı olan nasıl yapılır kılavuzları olacaktır.

etkileyici pazarlama şu anda en popüler pazarlama trendi. Etkileyici pazarlamayı verimli bir şekilde kullanmanın tek yolu, markanız için ideal etkileyicileri seçmektir. Influencer, hedef kitlenizde marka hakkında güven oluşturabildiğinde bu numara sihir gibi çalışacaktır. Bir araştırmaya göre, her 10 tüketiciden 8’i, etkileyici pazarlama ürünlerini faydalı bulursa satın alacak. Influencer pazarlama, geleneksel pazarlama stratejilerinden daha verimli çalıştığı için tercih edilmektedir.

organik pazarlama etkili bir şekilde yürütüldükten sonra sonuç üretmek biraz zaman alabilir. Sermaye gerektirmeden size sürekli fayda sağlar. Çaba sarf etmek en iyisine SEO uygulamaları işletmeniz için de mükemmel sonuçlar sağlayabilir. Alakalı anahtar kelimelerle blog yazmak, bunu başarmanın en iyi yöntemidir. İnsanlar, bu sorunlara çözüm bulmalarına yardımcı oldukları için blogların en güvenilir kaynak olduğuna inanırlar.

Stoksuz satış mağazanıza değer katan birkaç pazarlama ipucunu burada bulabilirsiniz.

 • Mağazanızda ürün önerileri gibi ek satış pazarlama hileleri kullanın.
 • Referansları güvenilirliğin bir göstergesi olarak kullanın.
 • Potansiyel müşterilerin mağazanıza geri dönmesini sağlamak için yeniden hedefleme reklamları yapın.
 • Ürünlerinizle ilgili bloglar yazın.
 • Mevcut müşterilerden gelen trafiği artırmak için haber bültenlerini kullanın.

Stoksuz satış işinizi tanıtmak için bu temel pazarlama kavramlarını anlamalısınız.

Stoksuz Satış İşine Başlamanın Faydaları

Dropshipping işi, başlamak için en iyi iş modellerinden biridir. Stoksuz satış işine başlamanın bazı avantajları şunlardır:

 • Düşük Yatırım: Stoksuz satış işi, bir ürün envanteri stoklamanızı gerektirmez. Ürün satın almak için harcamanıza gerek yok; hemen satmaya başlayabilirsiniz.
 • Düşük Risk Modeli: Stoksuz satış işi yapmanın çok fazla riski yoktur çünkü düşük performanslı ürünü, stoksuz satış tedarikçinizdeki başka bir üründen hiçbir şey harcamadan kolayca değiştirebilirsiniz.
 • Envanter Yönetimi Yok: Bu iş modelinde bir envanteri yönetmenize veya nakliye veya teslimatla uğraşmanıza gerek yoktur.
 • Esneklik: Bu iş modeli o kadar esnektir ki, bunu dünyanın her yerinden yapabilirsiniz. Sadece çevrimiçi mağazanızı yönetmeniz gerekiyor ve bunu dizüstü bilgisayarınız ve aktif bir internet bağlantınız ile yapabilirsiniz.
 • Farklı Ürün Seçenekleri: Stoksuz satış mağazanıza istediğiniz kadar ürün ekleyebilir, ziyaretçilerinize ve müşterilerinize çeşitlendirilmiş seçenekler sunabilirsiniz.
 • ölçeklenebilirlik: Ürünlerin nakliye ve teslimatını halletmek zorunda olmadığınız için stoksuz satış işinizi çok hızlı bir şekilde ölçeklendirebilir, böylece mümkün olduğunca çok sipariş alabilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  Pazarlamadan ROI Nasıl Elde Edilir?

Stoksuz Satış Efsaneleri

 1. İnsanlar stoksuz satış mağazalarından satın almazlar.

Çoğu insan, tüketicilerin stoksuz satış mağazalarından alışveriş yapmadığı yanılgısına sahiptir. İnsanlar ürünlerde değer bulursa, yine de satın alacaklardır. Dolayısıyla bu ifade yanlış bir varsayımdır. Ayrıca, günümüzde daha fazla insan fiziksel mağazalardan ziyade çevrimiçi alışveriş yapıyor. Bu konuda şüpheniz varsa, memnun müşterilerden gelen referansları ekleyerek mağazanızın güvenini artırabilirsiniz.

 1. Stoksuz satış basittir.

Stoksuz satış hakkında temel bir anlayışa sahip olduğunuzda, bu kolay görünebilir. Ama düşündüğün kadar kolay değil. Hangisinin en iyi olduğuna karar vermek için sık sık bir şeyler denemeniz yardımcı olacaktır. Güvenilir bir stoksuz satış tedarikçisi seçmek zor bir iştir. Çekici bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için harika bir deneyim gereklidir. Stoksuz satış işine başladıktan sonra, işin tüm ayrıntılarını anlayabilirsiniz. Ancak her şeyi iyi hallederseniz, başarı garanti edilir.

 1. Dropshipping, nakliye için daha fazla zaman alır.

Çoğu stoksuz satış tedarikçisi farklı ülkelerden olabileceğinden, çoğu insan bu efsaneye inanır. Ancak ürünün nakliye süresini etkilemez. Ürünlerin teslim edilmesi en fazla 1 hafta sürebiliyor, daha fazla değil. Bu nedenle, bu efsanenin doğru olmadığını ve stoksuz satış işi için geçerli olmadığını açıklığa kavuşturacağım.

 1. Stoksuz satış size anında sonuç verir.

Nasıl çalıştığını tamamen anlayana kadar stoksuz satıştan hızlı sonuçlar bekleyemezsiniz. Stoksuz satış, farklı şeyler denemek ve sizin için en iyi olanı bulmakla ilgilidir. Bu nedenle, başlıyorsanız ve stoksuz satış konusunda deneyiminiz yoksa, hemen kar beklemeyin.

 1. Dropshipping, bir seferde bir ülke ile sınırlıdır.

Dropshipping bazen sürece aşina olmayanlar tarafından yanlış anlaşılır. Ancak gerçek şu ki, stoksuz satış işletmenizde sonsuz bir büyüme potansiyeline sahipsiniz. Tedarikçi ürünleri belirttiğiniz adrese teslim edecektir. Dolayısıyla, bunun stoksuz satışla ilgili yaygın yanlış anlamalardan biri olduğunu söyleyebilirim.

İlgili Okuma:

Sonuç: Stoksuz Satış İşine Nasıl Başlanır (2023)

Stoksuz satış işine nasıl başlanır hakkındaki bu makalenin işinizi kurmanıza yardımcı olacağını umuyorum. Dropshipping, tüm hevesli girişimciler için en erişilebilir iş modeli olmuştur. Ancak stoksuz satışın sizi bir gecede zengin etmeyeceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, temelleri bilmeden işe başlamak için acele etmeyin.

Stoksuz satış işine başlamadan önce, makalede tartışılan her yönü analiz edip deneyler yapın ve sizin için neyin işe yaradığını anlayın. Dropshipping işinizde bahsedilen tüm adımları takip edebilirseniz, dropshipping yolculuğunuzda şüphesiz başarılı olursunuz.

SSS

Stoksuz satış işine başlamanın adımları nelerdir?

Bir Stoksuz Satış işine başlamanın adımları şunlardır:
1. Stoksuz satış işiniz için bir niş seçin
2. Bir çevrimiçi mağaza oluşturun.
3. Güvenilir bir stoksuz satış ürünü tedarikçisi bulun
3. Lisansları ve EIN’yi alın
4. Ürünlerinizi pazarlayın

Stoksuz satış ne kadar karlı?

Stoksuz satış risksiz ve kârlıdır; bir dropshipper, tüm ek masraflar karşılandıktan sonra genellikle %30 kar eder.

Stoksuz satış yeni başlayanlar için işe yarar mı?

Önceden deneyim olmadan stoksuz satış yapmaya başlamak kolay olamazdı. Stoksuz satışın temellerini öğrenmek için zaman ayırmalısınız ve günde iki ila üç saat ayırarak başlayabilirsiniz.

Stoksuz satış işine başlamak için gereken minimum maliyet nedir?

Bir stoksuz satış mağazası açmanın minimum maliyeti yaklaşık 1000 ABD dolarıdır.

Stoksuz satışın işletme lisansına ihtiyacı var mı?

Evet, stoksuz satış işi lisans gerektirir.