2023’te Google Ads Kalite Puanını Nasıl Artırırsınız?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023’te Google Ads Kalite Puanını Nasıl Artırırsınız?

Google’daki reklamverenler için Kalite Puanı yeni bir şey değil. Ancak Kalite Puanı optimizasyon stratejiniz, 2023’te Google Ads hizmetlerinin gelişimine ayak uyduruyor mu? Bu makalede, Kalite Puanınızı iyileştirme konusunda güncel rehberlik sağlamanın yanı sıra genel olarak Kalite Puanı hakkında düşünmenize yardımcı olacak bir mercek sağlayacağım.

Google Kalite Puanı nedir?

Google Kalite Puanı bir reklamın ve açılış sayfasının genel kalitesinin ölçümüdür. 1-10 arası bir ölçekte hesaplanır (en yüksek 10’dur).

Kalite Puanı, Google Ads’ün güvenilirliğinin ve başarısının merkezinde yer alır. Neden?

2002’de kullanıma sunulduğunda, Kalite Puanı, en yüksek SERP konumunun yalnızca en yüksek teklifi veren reklamverene gitmediği anlamına geliyordu. Bunun yerine, reklam sıralaması artık her iki teklif tarafından belirleniyordu. Ve alaka. Bu değişim, o zamanlar Google için önemli bir farklılaştırıcıydı.

Bunu düşün. Google, reklam sonuçlarını tıklayan arama yapanlardan (çok) gelir elde eder. Birisi bir reklama her tıkladığında, bu Google’ın cebindeki paradır. Bu tıklamaları artırmak için arama yapanların, gördükleri reklamların aramalarıyla alakalı olduğuna güvenebilmeleri gerekir. Reklamlar spam veya alakasız sonuçlarla dolu olsaydı, arama yapanlar hızla uyum sağlar ve bu reklamları tıklamamayı öğrenirdi. Google, kaliteye öncelik vererek kullanıcı güvenini ve sadakatini korur ve bu da Google Ads dahil olmak üzere tüm Google ekosistemine fayda sağlar. Google, kullanıcılara olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlayan yüksek kaliteli ve alakalı reklamlar sunulmasını sağlamak için Kalite Puanını kullanır.

Öte yandan, reklamverenler, pazarlama bütçelerini, hedef kitlelerinin güvendiği (ve reklamları tıklama olasılıklarının yüksek olduğu) ve doğru kitleye bağlanacaklarını bildikleri bir arama motoruna harcamak isterler. Kalite Puanı yalnızca arama yapan için güven oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda reklam verenleri için de iyi sonuçlar verir. Kalite Puanının ayrıca bir reklamverenin performansı üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. tıklama başına maliyet (TBM). Google, daha alakalı reklamları daha yüksek Kalite Puanlarıyla ödüllendirerek, reklamverenleri alaka düzeyine ve kullanıcı deneyimine odaklanmaya teşvik eder.

Google, her iki tarafın da (reklamverenler ve arama yapanlar) sonuçlara güvenmesini sağlamak için büyük ölçüde teşvik edilmektedir. Kalite Puanını bu mercekten anladığınızda, QS’yi optimize edilecek bir yük olarak değil, kullanıcı deneyimini ve sonuçlarınızı iyileştirmek için fırsatlar bulmanın bir yolu olarak görmeye başlayacaksınız.

Kalite Puanı Nasıl Hesaplanır?

Google, Kalite Puanını belirlemek için 3 bileşende geçmiş performansa bakar:

Beklenen tıklama oranı (TO): Bu, birinin bir reklamı tıklama olasılığının tahminidir.

Reklam alaka düzeyi: Bu, arama terimini ve reklamın başlığını, açıklamasını ve diğer varlıklarını dikkate alarak, reklamın kullanıcının arama amacıyla ne kadar yakından eşleştiğini ölçer.

Açılış sayfası deneyimi: Bu, yükleme süresi, mobil uyumluluk ve açılış sayfası içeriğinin kullanıcının arama amacına uygunluğu gibi faktörleri hesaba katarak reklamın yönlendirdiği açılış sayfasının ne kadar alakalı olduğunu ölçer.

Her bir anahtar kelime için, bu 3 bileşen Ortalamanın Altında, Ortalamanın ve Ortalamanın Üstünün derecelendirmesini alır. Kümülatif olarak, bu derecelendirmeler her bir anahtar kelime için 1-10 Kalite Puanı verir. Genel puanı, iyileştirilmesi gereken anahtar kelimeleri bulmak için bir ölçüm olarak ve bireysel bileşen derecelendirmelerini, tam olarak neyin iyileştirileceğine dair bir kılavuz olarak düşünün.

Kalite Puanı TBM’yi Nasıl Etkiler?

Kalite Puanının kendisi, Google Ads tarafından TBM’nizi belirlemek için kullanılan bir metrik değildir; bunun yerine, Google Ads’in reklamverenlere daha iyi reklam kalitesi fırsatlarının nerede olduğunu anlamaları için sağladığı bir teşhis aracıdır. Bununla birlikte, reklam kalitesi, reklamlarınıza yapılan her bir tıklama için ne kadar ödediğinizi veya TBM’nizi belirlemede çok büyük bir faktördür. Her arama yapıldığında, bir açık artırma gerçekleşir Google’ın her bir reklamverenin teklifini x reklam kalitesini değerlendirdiği ve bu arama sonucu için reklamverenleri sıraladığı. Buna reklam sıralaması denir.

Kalite Puanı, hem reklamverenlerin hem de kullanıcıların elde ettikleri sonuçlardan memnun kalmasını sağlar. Google’da reklam yayınladığınızda, arama sonuçlarının üst sıralarına çıkmanın yolunu öylece satın alamazsınız. reklam sıralaması Google’ın arama sonuçlarındaki reklamların sırasını belirleme formülüdür. Birisi her arama yaptığında ve açık artırma çalıştığında belirlenir. Google, reklamverenlerin yalnızca en yüksek teklife sahip olmasına ve dolayısıyla arama sonuçlarında en yüksek konumu almasına izin vermek yerine, reklam sıralamasını belirlemek için reklamverenin teklifini reklam kalitesiyle birleştirir. Evet, bir reklamveren olarak rekabetçi bir şekilde teklif vermeniz gerekir, ancak bu tek başına başarıya götürmez.

Tavsiye Edilen:  B2b Pazarlama Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?

İyi Kalite Puanı nedir?

Çoğu ücretli arama ağı reklamvereni, 8-10 Kalite Puanının harika olduğu konusunda hemfikirdir. Markalı anahtar kelimeler için kolayca 10 Kalite Puanı elde edebilmeniz gerekir.

Kalite Puanı iyileştirmesi için en düşük asılı meyve, QS’si 5’in altında olan anahtar kelimelerdir. İyileştirme için en fazla fırsatı göreceğiniz ve tıklama başına maliyetiniz için en büyük getiriyi göreceğiniz yer burasıdır. 5’in altındaki anahtar kelimeleriniz için optimizasyon yaptıktan sonra, Kalite Puanı 5 ile 7 arasında olan herhangi bir anahtar kelimeye geçin.

Google Reklamlarında Kalite Puanı Nasıl Görülür?

Kalite Puanı hesaplanır sadece anahtar kelime düzeyinde. Üçüncü taraf araçlar, anahtar kelime kalite puanlarını toplayarak reklam grubu veya kampanya düzeyinde kalite puanları sağlayabilir, ancak Google Ads’de kalite puanını bulmanın tek yolu anahtar kelime düzeyindedir.

Google Ads’de kalite puanını bulmak için anahtar kelimelerinize gidin ve Sütunları Değiştir’e gidin. Oradan şu sütunları seçin:

 • Kalite Puanı
 • Tecrübe. TO
 • Reklam alaka düzeyi
 • Açılış Sayfası exp.

Ayrıca, Kalite Puanında ve diğer sütunlarda zaman içinde meydana gelen değişiklikleri görmenizi sağlayan geçmiş Kalite Puanını görüntülemek için sütunlar ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, bu sütunları seçin ve ardından güne göre bölümlere ayırın.

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Herhangi bir optimizasyon için ilk adım, en büyük etkiye sahip alanı bulmak ve oradan başlamaktır. Düşük bir Kalite Puanını düzeltmek ve ayrıca tıklama başına maliyetinizi etkilemek için, bunu yapmanın bir yolu:

 1. En çok tıklama aldığınız anahtar kelimeleri belirleyin.
 2. Bu en yüksek hacimli anahtar kelimelerden, tıklama başına en yüksek maliyeti olanları belirleyin.
 3. En pahalı anahtar kelimeler arasından kalite puanları en düşük olanları bulun ve onları iyileştirmek için çalışmaya başlayın.

1. Reklam Grubu Yapınızı Optimize Edin

Hem açılış sayfaları hem de reklam metni, reklam grubu düzeyinde belirlenir. Her zaman mümkün olduğu kadar kolaylaştırılmış bir yapıya sahip olmanın ve ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla kampanya veya reklam grubu oluşturmamanın hayranıyım. Ancak, anahtar kelimeleri daha segmentlere ayrılmış reklam gruplarına ayırmanın geçerli nedenleri vardır ve Kalite Puanı da bu nedenlerden biridir.

İlk olarak, reklam metninizi düşünün. Reklam metninizin alakalı olması ve anahtar kelimelerinizi ve arama terimlerinizi yansıtması, yüksek bir Kalite Puanının önemli bir bileşenidir. Ancak, reklam metni için yalnızca çok fazla alan vardır ve reklam grubunuzdaki tüm anahtar kelimeleri tek bir arama ağı reklamına sığdıramayacağınızı fark edebilirsiniz. Bunun yerine, reklam gruplarınızı daha spesifik anahtar kelime temalarına bölebilir ve anahtar kelimelerinizin ve arama terimlerinizin reklamlarınızda tekrarlanma oranını artırabilirsiniz.

Örneğin, “üretkenlik yazılımı” ve “üretkenlik aracı” anahtar kelimelerini içeren bir reklam grubunuz olabilir. Bu anahtar kelimeler amaç ve tema açısından çok benzerdir, ancak bunları iki reklam grubuna ayırmak belki de reklamlarınızın bu tek tek anahtar kelimelerle daha doğrudan ilişkili olmasını sağlar.

Aynı kavram açılış sayfaları için de geçerlidir. Açılış sayfanızın, teklif verdiğiniz anahtar kelimeleri ve aynı zamanda reklam metnini yansıtmasını istediğiniz için, daha fazla sayıda reklam grubunda daha spesifik anahtar kelimelere sahip olmanın, tam anlamıyla konuşan daha yüksek oranda spesifik açılış sayfaları kullanmanıza olanak tanıdığını görebilirsiniz. kullanıcının hakkında bilgi aradığı arama terimi.

Hem reklam metni hem de açılış sayfalarıyla, reklam gruplarınızı yeniden yapılandırarak yalnızca Kalite Puanınızı yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcı reklamlarını görmeye başladıkça, muhtemelen tıklama oranı ve dönüşüm oranında da artışlar görürsünüz. amaç, reklamınız ve web siteniz tarafından doğrudan onlara geri döndü. Bunu yaparak, kullanıcıyla güven ve alaka düzeyi oluşturuyorsunuz. Kalite puanı için iyi olanın hem kullanıcıya hem de reklamverene fayda sağladığını bir kez daha görüyoruz.

Tavsiye Edilen:  5 najlepszych publikacji cyfrowych do naśladowania

2. Doğru Anahtar Kelimelere Teklif Verin

Bu, duyduğunuz en bariz veya alışılmışın dışında Kalite Puanı önerisi gibi görünebilir, ancak 2023’teki aramanın doğası gereği söylenmeye değer. Çünkü sıralı eşleme ve hatta tam eşleme daha çok geniş eşlemeye benzer. günlerde, anahtar kelimeleriniz, reklamlarınızın çok, iyi, kalın ve potansiyel olarak alakasız arama terimleri kümesi.

Bu, Kalite Puanını nasıl etkiler? Google, yalnızca reklam ve açılış sayfası alaka düzeyi için teklif verdiğiniz anahtar kelimelere değil, aynı zamanda göründüğünüz arama terimlerine de bakar. Google, reklamınızın ve açılış sayfası içeriğinizin, yalnızca hedeflediğiniz anahtar kelimeyle değil, kullanıcının gerçek aramasının amacına uygun olduğunu görmek ister.

Güçlü Kalite Puanları elde etmek de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı, arama terimi incelemelerinin optimizasyon stratejinizin sık ve derinlemesine bir parçası olduğundan emin olun. Toplayarak negatif anahtar kelimeler, eşleme türlerini düzenleyerek ve hatta doğru amacı sağlamayan anahtar kelimeleri duraklatarak, arama terimi amacınızın anahtar kelimelerinizle yakından uyumlu olmasını sağlarsınız. Bu uyum sağlandığında, daha iyi Kalite Puanları elde edersiniz ve ayrıca sitenize Google Ads aracılığıyla daha alakalı trafik gelir.

3. Anahtar Kelimelerinizi Kullanın Ve Reklam Metninde Arama Terimleri

Yukarıdaki noktadan hareketle, reklamınızın başlık ve açıklamalarına yalnızca anahtar kelimelerinizi değil, arama terimlerinizi de eklemelisiniz. Reklam alaka düzeyi, Kalite Puanının bileşenlerinden biri olduğundan, eski kılavuz, anahtar kelimelerinizin reklam metninizde görünmesini sağlamaktı. Ancak eşleme türlerinin gelişimi, hedeflemek için seçtiğiniz anahtar kelimelerin, tam eşleme olsalar bile, gerçek açık artırmanın kendisinde çok daha geniş bir arama terimleri kümesi için reklamınızı tetiklediği anlamına gelir. Google’ın reklam alaka düzeyini artırma konusundaki rehberliği, eşleme türü tanımlarıyla birlikte gelişmiştir.

Google, reklamverenleri, reklam alaka düzeyini yalnızca teklif verdiğiniz gerçek anahtar kelimelere değil, amaca dayandırmaya teşvik eder. Bunu yapmak için, anahtar kelime listenize gidip anahtar kelimenizin yanındaki kutuyu işaretleyerek 30 günlük bir süre boyunca belirli bir anahtar kelime için arama terimlerini çekin. Bu kutucuğu işaretlediğinizde karşınıza yeni bir mavi kutu çıkacaktır ve “Arama terimleri”ni seçebilirsiniz. Bu, size reklamınızı tetikleyen arama terimlerinin bir listesini verecektir. Artık, reklam alaka düzeyinizi optimize etmeye gittiğinizde, en yaygın arama terimlerinin, anahtar kelimelerin yanı sıra başlıklarınızda ve açıklamalarınızda yer aldığından emin olabilirsiniz.

4. Açılış Sayfası Deneyiminin İçerikten Daha Fazlası Olduğunu Unutmayın

Google’ın Kalite Puanı faktörü olarak “açılış sayfası alaka düzeyi” yerine “açılış sayfası deneyimini” listelemesinin nedeni, bu bileşenin sayfadaki kelimelerden çok daha fazlası olmasıdır. Google’ın, Google Reklamları aracılığıyla hem kullanıcılar hem de reklamverenler için mükemmel bir deneyim sağlamak istediği fikrine geri dönersek, yavaş veya mobil uyumlu olmayan bir site, reklamınızı tıklayan bir kullanıcıyı hayal kırıklığına uğratır ve sonuç olarak, daha az olası olur. dönüştürmek. Kimse kazanmaz.

Herhangi bir site ziyaretçisi için, özellikle de tıklama başına ödeme yaptığınız ziyaretçiler için ana hedefiniz:

 1. Kullanıcının sitenizde hangi işlemi gerçekleştirmesini istediğinizi net bir şekilde bilmesini sağlayın
 2. Bu eylemden tüm sürtüşmeleri ve dikkat dağıtıcı şeyleri uzaklaştırın. Büyük olasılıkla, açılış sayfanızdan dönüşüm görmüyorsanız, açılış sayfası deneyim puanlarınız da ortalamanın altında derecelendirilmiştir.

Açılış sayfalarınız söz konusu olduğunda, sayfa içi içeriğin dışında odaklanmanız gereken 2 alan vardır:

 1. sayfa hızı: Siteniz hızlı bir şekilde yüklenmeli ve kullanabilirsiniz bu araç test etmek için
 2. Mobil uyumluluk: Açılış sayfanız bir mobil cihazda kolayca görüntülenebilir ve gezinilebilir olmalıdır. Bu araç size sayfanızın mobil uyumluluğunun bir analizini verir.

Yukarıdaki sorunlardan herhangi birini düzeltebilirseniz, yalnızca Kalite Puanınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda reklamlarınızdan çok daha fazla yatırım getirisi elde edersiniz. Açılış sayfanız sitenizdeki kullanıcıları dönüştürmüyorsa bu, yukarıdakilerden birinin kullanıcı için sürtüşmeye neden olduğunun bir işareti olabilir.

5. Reklam Metninizi ve Açılış Sayfası İçeriğinizi Koordine Edin

Annem bana her zaman iyi giyinmenin anahtarının uyum değil, koordinasyon olduğunu söylerdi. Aynı şey, reklam metni ve açılış sayfaları için de geçerlidir. Her ikisinde de robotik olarak aynı ifadeyi tekrarlamanıza gerek yoktur, ancak Google, reklam metni ve açılış sayfası kopyasında mesajlaşmada tutarlılık arar. Bu 2 bileşenin birbirini yansıtması ve tamamlaması sadece Kalite Puanınızı yükseltmekle kalmayacak, aynı zamanda markanız için bir güvenilirlik duygusu yaratacak ve aynı zamanda marka mesajlarınızı güçlendirecektir.

Tavsiye Edilen:  Sesten Metne Uygulama Nasıl Geliştirilir?

Bildiğiniz en iyi markalardan bazılarını düşünün – Nike, Coca-Cola, vb. Bu markaların sizin için bu kadar tanınabilir olmasının bir nedeni, pazarlamanın tutarlı olmasıdır. Arama ağı reklamınız, ilk kez gelen müşteriler için %20 indirim gibi bir promosyona odaklanıyorsa, açılış sayfanız aynı promosyonu açıkça sunmalıdır. Aksi takdirde, kullanıcı bu teklif nereye gitti diye düşünerek arama sonucuna geri dönecektir.

Markanızın en büyük değer önerilerini bilmek ve bunları hem reklam metninizde hem de açılış sayfanızda son derece net bir şekilde belirtmek, bu değer önermelerinin kullanıcının aklında kalması ve markanızla eşanlamlı hale gelmesi daha olasıdır. Herkes için her şey olmaya çalışmayın – müşterilerin neden sizden satın aldığını bilin ve mesajlarınızın bu benzersiz değer teklifine odaklanmasına izin verin.

6. Etkileyici Reklam Metni ile Tıklama Oranını Artırın

Beklenen tıklama oranı (TO), Kalite Puanının bileşenlerinden biridir ve TO’nuzu artırmak yalnızca kalite puanı için değil, genel olarak sitenize Google Ads’den daha fazla trafik çekmek için de iyidir. TO, tamamen hedef kitlenizin ilgisini çeken ve onları reklamınızı tıklamaya ikna eden çekici bir reklam metnine sahip olmakla ilgilidir.

Reklam metnini ilgi çekici yapan nedir?

 • Temiz dil. Metin reklamlar kısadır, yani kullanıcılara en önemli mesajınızı göndermek için çok az sayıda karakteriniz vardır. Anlaşılması zor veya jargonla dolu bir dille ağırlığını koymasına izin vermeyin.
 • Öne çıkıyor. Reklam Önizleme Aracına gidin ve anahtar kelimeleriniz için SERP’ye bakın. Senin için öne çıkan nedir? Rakipler reklam metnine “ücretsiz” kelimesini mi kullanıyor veya fiyatlandırma ya da indirim bilgilerini mi koyuyor? Bunlar, reklam metninizde de kullanabileceğiniz göz alıcı taktiklerdir.
 • Mevcut tüm varlıkları kullanın (site bağlantılarını, açıklama metinlerini, ek açıklamalı snippet’leri, yer ve telefon uzantılarını düşünün). Varlıklar yalnızca SERP’de daha fazla gayrimenkul sahibi olmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılara reklamınızı tam olarak neden tıklamaları gerektiğini göstermeniz için size daha fazla fırsat verir.
 • Her zaman bir CTA’nız olsun. Kullanıcılara ne yapmalarını istediğinizi söyleyin! Mesajlarınıza nasıl davranabileceklerini netleştirin ve kullanıcının dönüşüm gerçekleştirmesini çok daha kolay hale getirin.

Reklam metni söz konusu olduğunda, özellikle TO’yu iyileştirmek söz konusu olduğunda, hedef kitlenizin neye tepki vereceğini bilmenin tek yolu test etmektir! Genel bir kural olarak, neyin işe yarayıp yaramadığını öğrenebilmek için her seferinde yalnızca bir şeyi test edin. Her zaman öğrendiğinizden emin olmak için her zaman bir tür test yapın.

Çözüm

Kalite Puanı uzun süredir ortalıkta dolaşsa da, hesaplarınızı optimize etmek için en güncel kılavuzlardan haberdar olmanız önemlidir. Google Ads geliştikçe, kampanya yönetimine yaklaşımınız da gelişmelidir. Bununla birlikte, Kalite Puanıyla ilgili bir şey 20 yıl sonra da geçerliliğini koruyor: Hem kullanıcılar hem de reklamverenler yüksek kaliteli reklamlardan yararlanıyor. Kalite Puanını bu mercekten görmek, onu hem hesabınızdaki performansı hem de kârlılığınızı iyileştirmek için değerli bir teşhis aracı olarak kullanmanızı sağlayacaktır.