2023’te nasıl Etik Hacker olunur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023’te nasıl Etik Hacker olunur?

Çoğumuzun cevabını bulmaya çalıştığı soru ‘Nasıl Etik Hacker olunur?’ Bugün bile çoğu insan “hackleme” terimini yasa dışı ve yasa dışı bir şeyle ilişkilendirir ki bu tamamen yanlıştır. Bir madalyonun iki yüzü gibi, bilgisayar korsanlığının da bir doğru yüzü ve bir yanlış yüzü vardır. Yasadışı bilgisayar korsanlığı siyah şapka korsanlığı iken, işlerini yasalara göre yapan Etik Bilgisayar Korsanları ‘beyaz şapka’ takanlardır.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun tahminlerine göre, 2018’den 2028’e kadar Etik Hacking işlerinde %32’lik bir artış olacak.

Bu Etik Hacker blogu, temel olarak bir Etik Hacker olmak için izlemeniz gereken adımları ve bu iş rolünün neyi gerektirdiğini tartışıyor. Aşağıda belirtilenler, bu blogda daha fazla tartışılan konuların bir listesidir:

Konumuza girmeden önce, Etik Hacking’in ne anlama geldiğini ve Etik Hacker’ların kim olduğunu anlamanız gerekiyor.

Etik Hacking ne anlama geliyor?

‘Hack’ terimini duyduğunuzda, aklınıza istenmeyen ve olumsuz çağrışımlar getiriyor mu? Olur tabii ama bir şey söyleyeyim; bilgisayar korsanlığı o kadar da kötü değil. Bu olumsuzluğun nedeni Etik Hackerların tam olarak iş rolünün tam olarak anlaşılamamış olmasıdır. Etik Hacking, ağdaki olası tehditleri ve veri ihlallerini belirlemeye yardımcı olacak herhangi bir sistemin güvenliğini atlamanın yasal uygulamasını içeren siber güvenliğin bir parçasıdır. Bu nedenle, belirli bir ağa veya sisteme sahip olan şirketler, savunmalarını test etmeleri için profesyoneller tutar.

Etik Hacking Kursu Çevrimiçi Eğitim Videosu:

Ethical Hacking’in ne olduğunu kısaca anladınız. Etik Hacker olmanın detaylarına girmeden önce bu profesyonellerin kimler olduğunu ve ne yaptıklarını anlamaya çalışalım.

Etik Hacker Tanımı

Etik Bilgisayar Korsanları, gelişmiş bilgisayar bilgilerini kötü şöhretli faaliyetler için değil, belirli bir kuruluş için sistem güvenliğinin zayıflığını bulmak ve onları dış tehditlerden ve daha az dürüst niyet ve saikle bilgisayar korsanlarından korumak için kullanan profesyonellerdir.

Ethical Hacking ve Ethical Hackers terimlerinin anlamlarını kısaca anladınız. Şimdi, ‘Nasıl Etik Hacker Olunur?’ yolculuğunuzda, sizi başarılı bir Etik Hacker yapacak belirli beceriler kazanmanız ve belirli araç ve teknolojilerde ustalaşmanız gerekiyor.

Sertifikalı Etik Hacker Ön Koşulları

Sertifikalı Etik Hacker (CEH) olarak, bu mesleğin gerektirdiği becerilerin yanı sıra ustalaşmanız gereken çok sayıda kavram vardır. Aşağıda, yetkin olmanız gereken becerilerden bazıları verilmiştir:

 • HTML, JavaScript, SQL, PHP, Python vb. dillerinde programlama becerileri
 • Ağ becerileri
 • Linux işletim sisteminde deneyim
 • Bilgisayar donanımı hakkında temel bilgiler
 • Tersine mühendislik ve kriptografi bilgisi
Tavsiye Edilen:  Ukryta treść i jej wpływ na SEO

Bunlar, Sertifikalı Etik Hacker olmak için yerine getirmeniz gereken Etik Hacking gerekliliklerinden birkaçıdır.

Etik Hacker Araçları

Uzmanlaşmak ve Sertifikalı Etik Hacker olmak için seçebileceğiniz en iyi 10 araç aşağıdaki gibidir:

 • metasploit
 • Nikto
 • Kısmet
 • Acunetix
 • Karındeşen John
 • Wapiti
 • Nmap
 • Tuval
 • Tel Köpekbalığı
 • SQL ninjası

Etik Bir Hacker’ın Yolculuğu

Sertifikalı Etik Hacker olma yolunda, Etik Hacker olmak için bir günlük bir süreç olmadığı için sabırlı olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu alanda profesyonel olmak için, belirli iş rollerinin çeşitli rol ve sorumluluklarında sabır ve deneyim geliştirmeniz gerekir. Başlangıçta yüksek bir maaşla yüksek pozisyonlu bir işe girmezsiniz. Bunun yerine, oraya ulaşmak için birkaç iş rolünden geçmeniz gerekecek. Ancak, oraya ulaşmak için geçen süre kısadır.

İşte nasıl Etik Hacker olunacağına dair adım adım bir süreç.

Onunla Başlamak

Çoğu Etik Bilgisayar Korsanları ya bilgisayar bilimlerinde bir derece ile ya da CompTIA olarak bilinen A+ sertifikasını alarak işe başlar. Bu sertifikayı elde etmek için, kişinin kişisel bilgisayarı sökme ve yeniden oluşturma becerisini test etmeyi ve bileşenleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmayı içeren iki sınavı geçmeniz gerekir.

Bu sınavlara başvurmak ve kalifiye olmak için sahada 500 saatten fazla pratik deneyime sahip olmanız gerekir ve bu, hayatınızın sadece başlangıcı olacaktır. Etik Hacking alanında kariyer. Bu kariyerde ilerlemek için, daha fazla profesyonel deneyim kazanmalı ve CCNA veya Network+ sertifikasına hak kazanmalısınız. Hem CCNA kalifikasyonu hem de Network+ sertifikasyonu, kurulum, bakım, yönetim ve sorun giderme dahil olmak üzere ağ oluşturma alanındaki temel düzeydeki anlayışınızı doğrulamanıza yardımcı olacaktır.

Network Support’ta çalışıyor

Bahsedilen sertifikalardan herhangi birine hak kazandıktan sonra, ağ desteği alanına giren Etik Hacking kariyerinizin bir sonraki aşamasına geçebilirsiniz. Bu rolde, siber güvenlik programlarının kurulması, izlenmesi ve güncellenmesi ve programların iyileştirilmesi için zayıflıklarının test edilmesi gibi birçok faaliyet üzerinde çalışacaksınız.

Tavsiye Edilen:  Sosyal Medya İçerik Sütunları: Nasıl Yapılır + Örnekler | hikaye şefi

Ağ Mühendisi olarak çalışmak

Ağ desteğinde profesyonel deneyim kazandıktan sonra, kariyerinizin bir sonraki aşamasına geçebilirsiniz. Bir sonraki aşamada, sadece desteklemek yerine, ağları tasarlamaya ve planlamaya başlayacaksınız. Şimdi, Etik Hacker olma yolculuğunda güvenlik alanına odaklanmaya başlamalısın. Bunun için güvenlik alanında, yani CISSP, Security+ veya TICSA gibi bir sertifika almanız gerekir. ABD Savunma Bakanlığı, kriptografi, kimlik yönetimi ve erişim kontrolü gibi çok önemli konuların test edilmesini içeren Security+ kalifikasyonunu onaylar.

Öte yandan CISSP sertifikası, uygulama geliştirme, Bulut Bilişim ve risk yönetimi konularında bilgi ve deneyimi test etme açısından güvenlik yeterliliği için dünya çapında tanınmaktadır. Ayrıca TICSA, aynı kavram ve becerileri test ettiği için siber güvenlik testleri açısından da benzer bir seviyededir. Bu akreditasyonu fazlasıyla elde etmek, Etik Hacker olmak için en önemli adım olan bilgi güvenliği alanında bir iş bulmanız için fazlasıyla yeterlidir.

Bilgi Güvenliği Alanında Çalışmak

Bilgi güvenliği alanında çalışmak, Etik Hacker olma yolunda bir kilometre taşıdır. Bir kuruluştaki bilgi güvenliği uzmanının temel iş rolü, çeşitli güvenlik ihlalleriyle ilgilenmek, ağ güvenliğini ve sistemi incelemek, kuruluşta güvenlik önlemlerini almak vb. penetrasyon testine odaklanmanız ve Etik Hackleme araç ve teknikleri konusunda pratik deneyim kazanmanız.

Bu aşamada, Sertifikalı Etik Hacker (CEH) sertifikasına ulaşmalı ve kalifiye olmalısınız. Etik Korsanlık kursumuz, sizi başarılı bir Etik Korsan olmak için temel kavramlarda yetkin hale getirerek bu sertifikaya hak kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, ağlara sızmayı, bir şirketteki mevcut güvenlik sorunlarını belirlemeyi ve daha fazlasını öğreneceksiniz. Bu eğitim programını tamamladığınızda, bir Etik Hacker olma yeteneği ve becerileri kazanacaksınız.

Bu ‘Nasıl Etik Hacker Olunur?’ blog, verimli ve başarılı bir Etik Hacker olmanın çeşitli aşamalarını öğrendiniz. Şimdi, bu alandaki profesyoneller için mevcut olan sayısız iş fırsatıyla karşılaşacaksınız.

Etik Hacker İşleri

Çoğu şirket güvenlik sistemlerini iyileştirebilecek ve onları herhangi bir dış tehdit ve ihlalden koruyabilecek kişileri aradığından, günümüzde hem giriş seviyesi hem de deneyimli profesyoneller için çok sayıda Etik Hacker iş fırsatı vardır. Bu nedenle, Etik Hacker’lara olan talep son yıllarda muazzam bir büyüme gösterdi ve bu artmaya devam edecek.

Tavsiye Edilen:  Sosyal Medyada Çevrimiçi Kurslar Nasıl Satılır (11 Yol)

Etik Hacking uzmanları için çeşitli iş profilleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Etik Hacking Yöneticisi
 • Kıdemsiz Siber Güvenlik Analisti
 • Siber Güvenlik Analisti
 • BT Güvenlik Analisti
 • BT Güvenlik Operasyonları Teknik Analisti
 • Yazılım Güvenliği Mühendisi
 • Ağ Güvenliği Uzmanı
 • Bilgi Güvenliği Analisti

Bu Etik Hacker kariyer kılavuzunda başvurabileceğiniz çeşitli iş rolleri hakkında bilgi edindiniz. Ayrıca, bir Etik Bilgisayar Korsanlığı iş profilinin iş tanımı hakkında net bir fikir edineceksiniz.

Etik Hacker İş Tanımı

Şimdi Accenture, Phillips vb. gibi dünyanın önde gelen bazı şirketlerinin bahsettiği iş tanımlarına ve gereksinimlerine bir göz atalım.

Federal – Siber Tehdit İstihbarat Analisti, Accenture

Ürün Güvenliği Uzmanı, Philips

Etik Hacker Maaşı

Glassdoor’a göre, giriş seviyesi Etik Bilgisayar Korsanları, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda ortalama yaklaşık 69.100 ABD Doları kazanıyor. Deneyimleri ve girdikleri şirketlere göre bu BT uzmanlarının maaşları yılda yaklaşık 102.000 ABD Dolarına yükselebilir.

PayScale’e göre, Hindistan’da, Sertifikalı Etik Bilgisayar Korsanının (CEH) ortalama maaşı yılda yaklaşık 490.900 ₹ve bu miktar yılda ₹ 3.000.000’e yükselebilir.

Ethical Hacking Alanında Kariyerinizi Artırın

Bu blog ‘Nasıl Etik Hacker olunur?’ size Etik Hacking’in ne olduğu ve Etik Hacker’ların kim olduğu hakkında fikir verdi. Ayrıca, Etik Hacker olmak için geçmeniz gereken çeşitli aşamalarla karşılaştınız. Burada, Etik Hacking profesyonelleri için açık olan çok sayıda iş fırsatının yanı sıra iş tanımları ve kazandıkları maaş hakkında da bilgi edindiniz. Öyleyse, Etik Hacking’te kariyerinizde ilerleyin ve Sertifikalı Etik Hacker olun!