2023’te Satışları Artırmak İçin 16 Kara Cuma E-ticaret İpucu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023’te Satışları Artırmak İçin 16 Kara Cuma E-ticaret İpucu

Tatil alışveriş sezonu yaklaşırken her bilinçli tüccarın aklındaki büyük olay Kara Cuma ve Siber Pazartesi’dir.

Daha fazlasıyla 2022’de yalnızca Kara Cuma’da 9 milyar dolar harcandı (artı Siber Pazartesi’de 11 milyar dolar!), satıcıların yıllık etkinlikten en iyi şekilde yararlanmak için bu yıl Kara Cuma ve Siber Pazartesi’ye nasıl hazırlanmaları gerektiğini anlamaları zorunludur.

Aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ileri atlayın:

#cta-visual-pb#Web sitenizi BFCM’ye hazırlayınBlack Friday fırsatlarınız için özel açılış sayfaları oluşturmak için Shogun Sayfa Oluşturucu’yu kullanın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Perakendede Black Friday’in önemi

Her yıl, e-ticarette Büyük 5 olarak da bilinen Siber Hafta, Şükran Günü’nden Siber Pazartesi’ye kadar sürüyor.

Bu, yıldan yıla yoğun tüketici harcamalarının beş tam günü anlamına geliyor.

2022’de Siber Hafta gerçekleşti yaklaşık 36 milyar dolar Kara Cuma yaklaşık 9 milyar dolar, Siber Pazartesi ise 10 milyar dolardan fazla gelir elde etti.

2022’nin kabaca görüldüğünü düşünürsek 1,03 trilyon dolar Tüm yıl boyunca yapılan toplam çevrimiçi harcamaya baktığımızda, 365 günün yalnızca beşinin toplam yıllık harcamanın yaklaşık %4’ünü oluşturması özellikle etkileyici.

Bu süre zarfında çok fazla satışın devam ettiği ve tüketicilerin düşene kadar alışveriş yapma “ruh hali” içinde olduğu göz önüne alındığında, markaların yeni ilişkiler kurması ve mevcut müşterilerini daha iyi elde tutmak için beslemesi her zamankinden daha önemli.

Mackenzie Frazier’e göre TechRadar:

“…perakendeciler genellikle en iyi fırsatlarını Kara Cuma’ya ayırır, ancak geçen yıl en iyi fırsatların Kara Cuma’ya yaklaştığını gördük.”

2021 ve 2022’de gördük birçok perakendeci bir haftalık alışverişi bir aya uzatmak. Buna büyük pazarlar da dahil AmazonTüketici davranışını yönlendiren.

Tedarik zincirindeki zorluklar nedeniyle perakendecilerin bu yıl da sipariş karşılama ağlarındaki baskıyı azaltmak için satış dönemlerini genişletmelerini bekliyoruz.

Satışlarını Siber Haftaya odaklamak yerine pazar yerlerinin ve markaların Kasım ayı ve hatta 4. çeyrek boyunca erken fırsatlar ve uzatılmış fırsatlar sunmaya başlamasını bekleyebiliriz.

Shannon Flynn’e göre BlackFriday.com:

“…pandemi hem alışveriş yapanlara hem de mağazalara mağaza içi fırsatlar yerine çevrimiçi fırsatlara daha fazla odaklanma konusunda ilham verdi. İnsanlar ev konforunda alışveriş yapmanın rahatlığını seviyor, dolayısıyla bu alışveriş biçimi popüler olmaya devam edecek.”

Biz de bekliyoruz tüketiciler Siber Hafta boyunca çevrimiçi alışverişe devam edecekGeleneksel olarak fiziksel mağazalarda geçirilen bir alışveriş günü olan Kara Cuma da buna dahildir.

Geçtiğimiz yıl, alışveriş yapanların fiziksel mağazalarda uzun kuyruklardan kaçınırken, çevrimiçi siparişlerini giderek daha popüler hale gelen Çevrimiçi Satın Al Mağazadan Teslim Alma (BOPIS) seçeneği aracılığıyla teslim almaya devam ettiklerini gördük.

Daha fazla tüketiciye online alışverişin rahatlığını öğreten salgın sayesinde tüketiciler kalabalık mağazalardan vazgeçip evlerinin konforunda ve güvenliğinde alışveriş yapabileceklerini biliyor. Ancak yine de bu çok kanallı deneyimle fiziksel alışveriş deneyiminin keyfini çıkarabilirler.

Nihayet, McKinsey & Şirketi tüketicilerin %71’inin şirketlerin teslimat yapmasını beklediğini buldu kişiselleştirilmiş etkileşimlerve %76’sı bu gerçekleşmediğinde hayal kırıklığına uğruyor.

Bu, Kara Cuma sırasında kapsamlı fırsatlar sunmanın yeterli olmadığı anlamına geliyor.

Bunun yerine markalar, farklı hedef kitle grupları için farklı e-postalar ve promosyonlar kullanmak gibi mesajlarını her temas noktasında alıcılarına göre uyarlamalıdır.

Uç: Mesajınızı uyarlamak için hedef kitlenizin önceki satın alımlarını kullanın. Geçmişteki satın alımları ile BFCM sırasında sunduğunuz bazı fırsatlar arasında bağlantı kurmaya çalışın. Mevcut Kara Cuma reklamlarınızı etkilemek ve yönlendirmek için yıl boyunca satın alma geçmişine bakın.

#cta-visual-pb#Alıcı deneyiminizi özelleştirinHer alıcı kişiliği için kolaylıkla özel açılış sayfaları oluşturun.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Satışları artırmak için 16 Kara Cuma e-ticaret pazarlama stratejisi

Artık Kara Cuma’nın temellerini ve neler bekleyebileceğimizi ele aldığımıza göre, günü en iyi şekilde değerlendirmek için kullanabileceğiniz bazı Kara Cuma pazarlama stratejilerinden bahsedelim.

1. Mümkün olan en kısa sürede hazırlanmaya başlayın

“O güne kadar asla geç değildir.”

—Eric BandholzBeardbrand’ın CEO’su ve Kurucusu

Kara Cuma için planlamaya ve beyin fırtınasına başlamanın ideal zamanı Temmuz veya Ağustos aylarıdır. Başlamak için bir sonraki en iyi zaman Şimdi.

Kara Cuma pazarlama stratejinizi değiştirmenin yanı sıra Kasım ayına kadar yeterli envanteri planlamak için kendinize zaman vermek istiyorsunuz.

Bu aynı zamanda kampanyanızı planlamanız ve hangi öğeleri dahil edeceğinize karar vermeniz için size alan bırakır.

BFCM etkinliğinize hangi ürünleri dahil edeceğinizi belirleyerek başlayın.

Yeni ürünler mi tanıtacağınızı yoksa mevcut ürünleri mi tanıtacağınızı ve ne tür anlaşmalar veya teklifler yapabileceğinizi düşünün.

Ardından Black Friday pazarlama fikirleri hakkında beyin fırtınası yapın Müşterilerinizi heyecanlandıracak (ve güvenlerini teşvik edecek) bir kampanya teması veya taktikleri için.

Amacınız BFCM terfinizin ötesinde uzun vadeli bir ilişki yaratmak olmalıdır.

2. Kara Cuma’dan önceki günlerde beklenti yaratın

Resim: Geri Sayımınız

“Kara Cuma Siber Pazartesi, tüm yıl boyunca gelirinizin %20 ila %40’ını oluşturabilir, bu nedenle dönüşüm oranınızı ve ortalama sipariş değerinizi en üst düzeye çıkaracağınız bir strateji geliştirmek gerçekten önemlidir.”

— Joe VelaPostscript’te Müşteri Başarısı Yöneticisi

Planlamaya ne zaman başlarsanız başlayın, potansiyel müşterilerinizi BFCM’ye giden yolda birçok şekilde heyecanlandırabilirsiniz.

Satışınız için beklentiyi artırıyor daha fazla dönüşüme yol açabilir. Sunulanlarla başlayın ve bunları geliştirin.

3. Mağazanız için en iyi teklife karar verin

Başarılı bir BFCM kampanyası oluşturmak için, bir e-ticaret anlaşmasını ilgi çekici kılan şeyin ne olduğunu düşünün.

Bu tatil alışveriş sezonunda kampanyalarınızı ve tahminlerinizi haritalandırmadan önce teklifinize karar vermeniz gerekiyor.

Hem müşterinize hem de işletmenize hitap etmeli.

Her marka benzersizdir; bu, markanız için en iyi sonucu verecek anlaşma türünün etrafta gördüğünüzle aynı olmayabileceği anlamına gelir.

Tavsiye Edilen:  Yazılım Geliştirme Sanatı

Kara Cuma sırasında neyi başarmak istediğinize göre teklifinizi dikkatlice seçin.

Kara Cuma ve Siber Pazartesi (BFCM) için üç yaygın teklif türü şunlardır:

 • Özel ürün lansmanları
 • Paketler
 • Site genelinde indirimler

Uç: Çok fazla teklif tüketicilerin alışveriş deneyimini zorlaştırıyor. Örneğin, haftanın her günü için farklı bir teklif sunmak yerine, BFCM genelinde “site genelinde %25 indirim” indirimini tanıtmak isteyeceksiniz.

Etkili BFCM kampanyaları, hedefe yönelik, alakalı teklifler sunmak için belirli müşteri segmentlerini hedefler.

İncelenecek potansiyel segmentlerden bazıları, geçen yılın alıcıları, fırsat arayan alışveriş yapanlar ve henüz bir satın alma işlemi gerçekleştirmemiş web sitesi ziyaretçileridir.

Özel ürün lansmanları

BFCM bir fırsattır Yeni ürünler için heyecan (ve gelir) yaratın Başlatıyorsun.

Büyük gün(ler)de bir sıçrama yapmak için saklamaya değer olabilecek yeni eşyalarınızı düşünün. Onları Kara Cuma pazarlamanızın yıldızları yapın.

Lululemon bunu 2020 BFCM etkinliği sırasında yaptılar.

Heyecan yaratmak için dijital bir tanıtım hazırladılar:

“Kara Cuma şimdi başlıyor. Az önce düşen tüm ekipmanlara bakın.”

Resim: Lululemon

Kampanyanızı oluşturmaya başladığınızda Kara Cuma promosyonlarınızı, paketlerinizi ve yeni ürün lansmanlarınızı yürütmek için özel bir açılış sayfası oluşturmak isteyeceksiniz.

Paketler

Başka bir Kara Cuma fikri de müşterilerinizi heyecanlandırmak için paket ve kademeli indirimleri dahil edin etkinliğinizin öncesinde.

Mantıksal olarak bir araya gelen öğeleri paketlediğinizden emin olun. Bunu hemen hemen her ürünle yapabilirsiniz; dış mekan malzemeleri, elektronik ürünler, sağlıklı yaşam ürünleri ve daha fazlası!

Veya indirimlerinizi, ne kadar harcarsa harcasın herkesin bir fırsattan yararlanabileceği şekilde katmanlandırın.

Kademeli bir indirim şöyle görünebilir: 30 Dolar indirimde 10 Dolar, 75 Dolar indirimde 25 Dolar ve 125 Dolar indirimde 50 Dolar.

Beardbrand, site genelinde indirimler veya kuponlar uygulandığında paketlerden yararlanma konusunda mükemmel bir Kara Cuma pazarlama örneği sunuyor marka ahlakınıza uygun değil; müşterilerini toplu satın alma karşılığında ödüllendirmek için paketlemeyi başlattılar.

Müşterilerine 11 adet premium üründen oluşan paketi %25 indirimle sunarak AOV’lerini %19 artırdılar.

Resim: Sakal markası

Site genelinde indirimler

Site genelindeki indirimleri kullanmanın birkaç yolu olmasına rağmen Shopify, en iyi Kara Cuma stratejilerinden birinin müşterileri daha fazla satın almaya teşvik ederek ortalama sipariş değerini (AOV) artırmaya odaklanmak olduğunu söylüyor.

Örneğin, site genelindeki tüm ürünlerde %25 indirim sunan bir indirim yerine, 200$’ın üzerindeki bir siparişte %35 indirim yapmayı deneyin.

Bu anlaşma ile AOV’nizi artırabilir ve kar marjlarınızı iyileştirebilirsiniz.

4. Seçilebilir anahtar kelimelerle SMS yoluyla pazarlama yapın

Kampanyanızı oluşturduktan sonra (yani envanter, promosyon malzemeleri ve mağazanızda özel bir açılış sayfası), müşterilerinize SMS metinleriyle, özellikle de isteğe bağlı anahtar kelimeler içeren SMS metinleriyle pazarlamaya başlayın.

O zamandan beri Tüketicilerin %75’i Özel teklifler içeren kısa mesajlar almakla ilgilenen BFCM, SMS pazarlamasından yararlanmanın tam zamanıdır.

Shogun’un 2021 Xperience Commerce konferansı sırasında Joe Vela şu örneği kullandı:

“En iyi Kara Cuma, Siber Pazartesi fırsatlarımızın tümünü almak için ‘Günlük Fırsatlar’ı yanıtlayın!”

Bunun gibi katılımlarla Joe şöyle diyor: “Pek çok fırsatınızda dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan ilgili bir abone segmenti yaratacaksınız.”

Digiday’e göre, DTC markaları müşterilere SMS yoluyla başarıyla ulaşıyor: Birşey üzerine araştırma yapmak SMS pazarlama %70’lik bir tıklama oranı (TO) ve yaklaşık %25’lik bir dönüşüm oranı gösterir.

Dolayısıyla, bu taktiği henüz denemediyseniz, yılın en büyük indirim hafta sonu, Kara Cuma anlaşmalarınız için beklenti oluşturmak amacıyla “önceden katılmayı” denemek için harika bir zaman olabilir.

Shopify mağazanız varsa aşağıdaki gibi uygulamaları kullanabilirsiniz: SMSBump, DipnotVe Mahremiyet SMS pazarlamasını tanıtmak ve otomatikleştirmek.

5. Perşembe günü büyük biletler satmayı düşünün

Xperience Commerce etkinliğimiz sırasında Shogun ekibi uzman panelistler Postscript Müşteri Başarısı Müdürü Joe Vela ile röportaj yaptı; Beardbrand’ın CEO’su ve Kurucusu Eric Bandholz; ve Klaviyo Müşteri Evangelisti Val Geisler, markaların Kara Cuma ve Siber Pazartesi (BCFM) dönüşümleri için tasarlanmış bir kampanyayı nasıl uygulayabilecekleri hakkında sohbet edecek.

Her üç uzman da 2020’nin Kara Cuma’sından önceki Perşembe günü büyük biletlerde “büyük dönüşüm oranları” gördüklerini kabul etti.

Pek çok tüketici, BFCM sırasında büyük bilet satın almak için tüm yıl boyunca bekler (TV’leri, yeni elektronik cihazları, ev aletlerini vb. düşünün).

Kara Cuma’ya yaklaşan hafta geldiğinde, bu tüketiciler ne satın alacaklarını biliyor ve fırsatların gerçekleşmesini bekliyorlar.

Müşterilerinizi memnun edebilir ve dönüşümleri artırabilirsiniz. Perşembe günü büyük bilet ürünlerinizi sunuyorsunuz Cuma yerine.

6. Mesajlarınızı kişiselleştirin

Resim: Gerçekten İyi E-postalar

Müşteriler Kara Cuma ve Siber Pazartesi civarında mesaj yağmuruna tutuluyor.

Ancak markanızın diğer firmalardan öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. müşterileriniz için Kara Cuma mesajlarınızı kişiselleştirme.

Müşterilerinizle BFCM’nin bitmesiyle sona eren geçici bir ilişki yerine kalıcı bir ilişki kurmaya çalışın.

Alışveriş yapanların yüzde doksan birinin satın alma olasılığı yüksek eğer istediklerini teklif edersen senden.

Müşteri segmentasyonuna, geçmiş satın alma işlemlerine ve göz atma geçmişine dayalı kişiselleştirme sağlam seçenekler olsa da, tatil odaklı bir şeyler de sunabilirsiniz.

Örneğin şunları yapabilirsiniz: yeni bir ürünün harika bir kutu açma deneyimini tanıtın YouTube kanalınızda (ve belki de alıcılarla doğrudan konuşmak için ilk etapta bir kanal başlatabilirsiniz).

Veya yapabilirsin dijital istek ve alışveriş listelerini dahil edin Tüketicilerin ailelerine ve arkadaşlarına gönderebilecekleri sitenizde; hatta insanları bu listeleri kullanarak sanal olarak birlikte alışveriş yapmaya teşvik edecek bir pazarlama kampanyası bile oluşturabilirsiniz.

Diğer bazı fikirler şunlardır:

İster e-posta ister SMS mesajı gönderin, kişisel bilgileri kullanmak müşterileri şaşırtabilir ve memnun edebilir.

Adlarını, sizinle satın aldıkları son ürünü ve hatta daha sonra kullanmak üzere sakladıkları bir ürünü ekleyin.

Bu tür ayrıntıların eklenmesiyle hedef kitleniz markanızla daha kişisel bir bağ kuracaktır.

7. Markanızı insanileştirin

Markanıza kişilik kazandırın böylece insanlar şirketinizde çalışan gerçek kişileri görebilir.

Tavsiye Edilen:  Yapay Zeka Yazılım Geliştirmenin Gizemini Ortaya Çıkarma: İşletmeler İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Örneğin, Joe Vela’nın şu terk edilmiş alışveriş sepeti kopyalama önerisini deneyin:

“Ben Postscript’ten Joe. Sepetini terk ettiğini gördüm. Herhangi bir konuda yardımcı olabilir miyim?”

Val ayrıca markanızı orijinal olarak insanileştirme konusunda iyi bir noktaya değindi.

Bunu, e-posta abonelerinize BFCM e-postalarından önceden vazgeçme şansı veren bir örnekle açıkladı.

Mesajınız şunu söyleyebilir: “Şu anda çok sayıda e-posta ve mesaj aldığınızı biliyoruz. Kara Cuma Siber Pazartesi pazarlama e-postalarımızdan vazgeçmeyi tercih ediyorsanız ancak e-posta listemizde kalmak istiyorsanız burayı tıklayın.

Bu, hedef kitlenize tatil promosyonlarından ziyade onlara öncelik verdiğinizi gösterir; Val’in belirttiği gibi, “Ekstra 10 dolar kazanmak uğruna sizinle konuşma yeteneğimizi kaybetme riskine girmeyeceğiz.”

8. Markaya özel pazarlama varlık tasarımları yapın

Reklam öğeleriniz şöyle olmalıdır: orijinal ve göz alıcı Müşterinin dikkatini çekmek için rekabet etmek. Şunları yapmak isteyeceksiniz:

 • Teminatların tasarlanmasına yardımcı olması için bir ajans veya profesyonel kiralayın. Veya bütçeniz üçüncü bir tarafı karşılayamıyorsa kendi kreatiflerinizi tasarlamak için Canva gibi araçları kullanın.
 • Reklamlar için sağlam bir kopya yazın. Bu sadece yaratıcı düşünme egzersizi değil; araştırmaya dayalı psikoloji. Kopya aynı zamanda sitenizdeki mesajlarla da tutarlı olmalıdır.
 • Pazarlama varlıklarını kampanyanıza göre tasarlayın ve düzenleyin. Sosyal medya ve blogunuz için farklı format ve boyutlarda reklam öğelerine ihtiyacınız olacak. Influencer pazarlamasından yararlanmayı planlıyorsanız varlıklarını hazır tutun.

Yeniden hedefleme ve ücretli reklamcılık tatil sezonunda pahalıdır, bu nedenle bu taktikler için oldukça büyük bir bütçe ayırın.

“Kara Cuma” ve “Siber Pazartesi” gibi genel terimlere teklif vermek yerine, reklam harcamalarını “XYZ ürünü satın al” gibi yüksek satın alma amacına sahip anahtar kelimelere odaklayın.

Uç: Kullanın Ürün açılış sayfalarınızda aciliyet hissi yaratmak için geri sayım sayacı uygulaması.

9. Dönüşümler için açılış sayfanızı oluşturun ve test edin

Resim: Swarovski

İşletmeler genellikle kampanyaları tanıtmak için web sitelerinin ana sayfasını kullanır.

Ancak ana sayfanızda zaten çok fazla bilgi bulunduğundan bu durum kafa karışıklığına neden olur ve müşterilerin dikkatini dağıtır.

BFCM’ye özel bir açılış sayfası, bu seçenekleri daraltır ve müşterileri yalnızca belirli bir eyleme yönlendirir, bu da karar verme süreçlerini basitleştirir.

Bu açılış sayfasını SEO için optimize etmek de yardımcı olur mağazanıza organik trafik çekin yılın en yoğun alışveriş hafta sonu boyunca.

Açılış sayfaları yalnızca tıklama oranını (TO) artırmakla kalmaz, aynı zamanda satıcılara, dönüşüm oranı ve gelen potansiyel müşteriler gibi faktörleri izleyerek kampanyalarının etkinliğini artırmalarını sağlayacak veriler ve bilgiler sağlar.

BFCM sayfanız için birkaç dakikadan kısa bir sürede bir açılış sayfası oluşturmak için Shogun gibi kodsuz bir tak ve çalıştır aracı kullanabilirsiniz.

Uç: Dönüşümler için neyin en iyi sonucu verdiğini görmek için her sayfayı A/B testi yapın.

10. E-postanın gücünden yararlanın

Resim: Gerçekten İyi E-postalar

Müşteriler, sevdikleri ve muhtemelen gönderecekleri markalardan Kara Cuma promosyon e-postalarını bekliyor %138 daha fazla harca onları almayanlardan daha.

Bu e-postalar müşterilerin heyecanlanmasına ve hazırlıklı olmasına yardımcı olur.

Etkili bir Kara Cuma e-posta stratejisi spesifik olmalıdır: farklı müşteri segmentleri için farklı e-postalar oluşturun.

Shopify kullanıcıları, bölümlere ayrılmış mesajlar göndermek için e-posta pazarlama araçlarını kullanabilir.

E-posta komut dosyalarını hazırlarken, terk edilmiş sepet e-postalarına özellikle dikkat edin. Müşteriler, özellikle BFCM çevresinde parlak nesne sendromuna sahiptir ve alışveriş sepetlerini terk etmeye eğilimlidirler.

Ancak markanızdan gelen bir e-posta, harekete geçme konusunda ilham verebilir ve onları ödeme sürecine devam etmeye teşvik edebilir.

Stokların tükenmesi ve stoğa geri dönme senaryoları için e-posta şablonlarınızı hazır bulundurun.

Ayrıca BFCM sonrası müşteri iletişimini de düşünün; Alıcılarınızla etkileşim kurmaya devam edin ve onları mağazanıza bağlı tutmak için daha fazla değer sunun.

Uç: Belirli kullanıcıların e-posta listenizden tamamen çıkmaması için abonelerinize BFCM e-postalarından vazgeçme seçeneği sunun.

11. Mağazanızı güçlendirin

BFCM vurduğunda web sitenizin sağlam bir yapıya sahip olması gerekir.

İstediğiniz son şey, yılın en büyük satış etkinliği sırasında, gelir hedeflerinizi ve müşteri deneyiminizi olumsuz etkileyebileceği için bir çöküşle karşı karşıya kalmaktır.

Ayrıca müşterilerinizi, onların fırsatlarını incelemeleri için rakiplerinize gönderebilir.

En kusursuz çevrimiçi alışveriş deneyimini sağlamak için aşağıdakileri öneriyoruz.

 • Web sitenizin hacim kapasitesini test edin. Web sitenizin, Kara Cuma çevrimiçi alışverişindeki artış sırasında benzeri görülmemiş trafiği kaldırabileceğinden emin olun.
 • Çevrimiçi alışverişinizi ve satın alma akışlarınızı iki kez kontrol edin. Web sitenizin kullanıcı dostu olup olmadığını belirlemek için kullanılabilirlik testi yapın.
 • Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Kara Cuma 2019 görüldü 2,9 milyar satış yalnızca akıllı telefonlardan. Bu nedenle, dönüşüm oranınızı artırmak için sitenizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olun.
 • Hız için optimize edin. Hiç kimse, özellikle de çevrimiçi alışveriş yapanların yavaş sayfa hızlarından hoşlanmaz: Araştırma bulguları sayfa hızı yalnızca bir saniye düştüğünde dönüşümler %7 düştü. Yavaşlayan site hızlarıyla mücadele etmek için hareketsiz Shopify uygulamalarını kaldırın.
 • Ödeme sürecinizi kısaltın. Ödeme sayfası bir satış yapar veya bozar. Yüzde on yedi ABD’de çevrimiçi alışveriş yapanların oranı, uzun ödeme süreci nedeniyle satın alma işlemini yarıda bıraktı. Hızlandırılmış ödeme düğmeleri gibi Alışveriş Ödemesi veya Apple Pay Geri dönen müşterilerin siparişleri için ödeme seçeneklerini hızlı bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olun ve böylece süreçteki herhangi bir aksaklığı ortadan kaldırın.

12. Stok tükenmesini önlemek için envanterinizi yönetin

Hiçbir şey tatil alışverişi yapanları bir ürünün stokta kalmadığını öğrenmek kadar rahatsız edemez.

Stokta olmayan bir ürünle karşılaştığınızda, %37 Tüketicilerin oranı bunun yerine farklı bir markadan ürün satın alacak.

Önceden yapılması gereken bazı eylemler şunlardır:

 • Tahmini talep ve satışların BFCM sırasında zirveye çıkmasını bekliyoruz.
 • Yeterli malzeme sipariş edin ve yeniden sipariş noktasını hesaplayın.
 • Geçmiş alışveriş trendlerine bakın müşterilerin en çok beğendiği ürünleri anlamak.
Tavsiye Edilen:  ChatGPT Plus'ın Çalışmama Sorunlarını Giderme: Nedenleri ve Çözümleri

Envanter yönetimini düşünürken aynı zamanda sipariş karşılama ve son kilometre teslimatlarını da planlamanız gerekir.

Shopify kargo uygulamaları, özellikle küçük işletmeler için yılın en yoğun döneminde nakliye sorunlarını azaltabilir.

İlgili bir not olarak, iadelerle ilgilenmek için şeffaf bir süreç oluşturun. İade edilen ürünlerle ilgili aktif olarak geri bildirim isteyin ve iade süreciniz boyunca anlaşmazlıkları azaltmaya çalışın.

13. Bir yedekleme planınız olsun

En iyi planlar bile başarısız olabilir. Yılın en yoğun döneminde son dakika hasar kontrolünden kaçınmak için bir acil durum planı oluşturun.

Shopify Analytics, mağazanızın faaliyetlerine ilişkin bilgiler sağlar ve yardımcı olur en kötü senaryolara göre plan yapın.

Web sitesi çökmeleri, gönderim sorunları, bütçe kısıtlamaları veya envanter sıkıntısıyla karşılaştığınızda ne yapabileceğinizi düşünün.

Kriz durumunda etkili müşteri iletişimi size öne çıkma fırsatı sunar. Müşteriyi bilgilendirmek ve markanıza olan güvenini güçlendirmek için şablonları olası aksiliklere karşı hazır tutun.

Son olarak, promosyon kodlarının, envanterin, ödemenin ve sipariş karşılamanın hatasız çalışmasını sağlamak için BFCM’den önce 24 saatlik bir deneme satışı düzenleyin.

Aksiliklerin üstesinden gelmek, müşteriler üzerinde BFCM sona erdikten sonra da devam eden olumlu bir izlenim bırakıyor.

BFCM sırasında bir şirketle iyi bir etkileşim kuran alıcılar, satış sonrasında markanın gelen kutularında belirdiğini gördüklerinde bundan memnun kalacaklardır.

14. Müşteri ilişkilerini güçlendirin

Resim: Süperiniz

BFCM satışlarınızın sadık müşteriler kazanmasını istiyorsunuz.

Ancak acı gerçek şu ki, BFCM’den alışveriş yapanlar güvenilmezdir ve %70’i markanıza geri dönmeyecek satın almalarından sonra.

Müşterileriyle kişisel olarak etkileşim kuran ve çok katmanlı değere sahip bir deneyim yaratan perakendeciler, onlara sadık kalan sadık müşteriler kazanın.

Müşteri ilişkilerinizi geliştirmek için BFCM’den nasıl yararlanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Teşekkür notu gönderin ve indirimler sunun siparişleriyle birlikte hemen kullanabilirler. Veya hafızalarını canlandırmak ve akıllarının ön saflarında yer almak için birkaç hafta sonra gönderin. Buradaki fikir, müşterilerin ilham almasını ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlamaktır.
 • Bir ödül programı başlatın Bir kerelik müşterileri sadık müşterilere dönüştürmek. Ödülleri ilk satın alma işleminden sonra kullanılabilir hale getirin ve periyodik olarak bağlılık hatırlatma e-postaları gönderin.
 • Bir düşünün yönlendirme programı veya tüketici tabanınızı genişletmek için mevcut sadakat programınıza ekleyin. Alışveriş yapanlar, satın alma deneyiminden tatmin olduklarını hissettiklerinde, takdir ettikleri markaları ailelerine ve arkadaşlarına yönlendirirler.

#cta-paragraph-pb#Genel özetimize göz atın e-ticaret markalarının kullanabileceği en iyi araçlar verimli bir şekilde ölçeklendirmek için.

15. Ücretsiz gönderim sunun

Resim: Paula’nın Seçimi

Herkes ücretsiz gönderimi sever ve bunu BFCM’de sunmak (düzenli olarak ücretsiz gönderim yapmasanız bile) rekabetçi kalmanın akıllı bir yoludur.

Bunu yaparken, BFCM satışlarınız sırasında 2 günlük teslimat teklif etmeyi düşünün.

Tüketicilerin hem hızlı hem de ücretsiz gönderim beklediği göz önüne alındığında, e-ticaret küresel alışveriş alışkanlıklarına daha fazla nüfuz ettikçe, hızlı ve ücretsiz gönderimin olmazsa olmazları haline gelmesi gerekiyor.

#cta-paragraph-pb#Müşterilerin nakliye masraflarınız karşısında alışveriş sepetlerini terk etmemesi için Shopify’a ücretsiz kargoyu nasıl sunacağınızı öğrenin.

16. Otopsi BFCM gerçekleştirin

Üzerinde yoğunlaşmak önemli Bu tatil kampanyası sırasında neler işe yaradı ve ne yaramadı?.

Gelecek sezona güvenle adım atmak için satış sonrası yaşananlar da çok önemli. Çabalarınızı gözden geçirin ve istenen sonuçları ve etkileşimi sağlamak için hangi pazarlama kanallarının ve kampanyaların en iyi şekilde çalıştığını anlayın.

Ayrıca satış sonrası inceleme talep etme Topluluğunuzda güven oluşturmada son derece etkili oldukları için memnun müşterilerden geliyoruz.

İyileştirme alanlarını belirlemek ve müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle daha yakından bağlantı kurmak için bu incelemelerden yararlanın.

Shopify kontrol paneli size bu dönemdeki ortalama sipariş değeri ve dönüşüm oranı gibi analizlere ilişkin bilgiler de verecektir.

Ayrıca rakiplerinizin ürün tekliflerini, pazarlama tekniklerini ve fiyat noktalarını da not edin. Bu rekabet analizi, gelecekteki kampanyalar için de yeniden hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Kara Cuma’yı şimdiye kadarki en iyi satış gününüz yapın

Kara Cuma ve Büyük 5’in tamamı (Siber Pazartesi’ye Şükran Günü), e-ticaret satıcılarının satış yapma, müşteri ilişkileri kurma ve markalarını güçlendirme zamanıdır.

Heyecan yaratarak, tekliflerinizi stratejik olarak seçerek, pazarlamanızı kişiselleştirerek, yeni kanalları test ederek ve satış akışını desteklemek için altyapınızı güçlendirerek erken hazırlanın.

BFCM, markanızı stratejiden teslimata kadar test edecektir; bu nedenle, alıcı deneyiminin her adımını doğru şekilde yaşamanız ve bunu büyük hacimlerde yapabilmeniz hayati önem taşımaktadır.

Bu Kara Cuma’yı şimdiye kadarki en iyi satış gününüz haline getirmek için yukarıda listelediğimiz stratejileri kullanın.

#cta-visual-pb#Hatırlanacak bir Kara Cuma deneyimi oluşturunShogun Sayfa Oluşturucu ile şimdiye kadarki en iyi yılınız olsun.Ücretsiz oluşturmaya başlayın