2023’te SEO Buna Değer mi? Organik Arama Kampanyalarının YG’sini Analiz Etme

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: 2023’te SEO Buna Değer mi? Organik Arama Kampanyalarının YG’sini Analiz Etme

Pazarlama kanallarının çokluğu göz önüne alındığında, birçok işletme sahibi ve yönetici, arama motoru optimizasyonunun (SEO) buna değip değmeyeceğine karar vermekte zorlanıyor.

Ücretli arama reklamcılığının aksine, SEO size Google sıralamasında en üst sıralarda yer almayı garanti etmez. Dahası, SEO, günlük harcamalarınızın gelir artışına tam olarak nasıl dönüştüğünü size söyleyen, önceden oluşturulmuş bir performans kontrol paneliyle birlikte gelmez.

Üstelik sektör jargonla dolu. Kendi kendini atayan “SEO uzmanlarının” çoğu, daha çok övülen yutturmaca sanatçılarına benziyor. Dolayısıyla konuyla ilgili düşünceli bir rehberlik bulmak zor olabilir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bazı işletmeler SEO’nun kendileri için işe yaramayacağı sonucuna varıyor.

Ancak soğuk, somut veriler farklı bir hikaye anlatıyor. Bu yazıda, 2023’te SEO’nun buna değip değmeyeceğine dair rakamların ne söylediğine bakacağız. Ayrıca, insanların organik aramaya yatırım yapmayı düşündüklerinde dile getirdikleri bazı yaygın itirazları da ele alacağız.

SEO ne kadar etkilidir?

Kısa cevap şudur: SEO, işletmeniz için tonlarca farkındalık, trafik ve satış yaratabilecek uygun maliyetli bir pazarlama kanalıdır.

Ancak bunun için sadece bizim sözümüze güvenmeyin. İşte iddiamızı destekleyecek bazı istatistikler.

Daha fazla marka bilinirliği

Organik arama motoru sıralamanızı iyileştirmek, çok daha büyük bir potansiyel müşteri havuzuna ulaşmanızı sağlar.

Google’ın şunları işlediği gerçeğini düşündüğünüzde Saniyede 40.000 sorgu ama sadece %0,63 İkinci sonuç sayfasını tıklayan kullanıcıların oranı ne kadar yüksek olursa, hedef kitlenizin markanızı o kadar çok tanıyacağı açıktır.

Ancak faydaları sadece marka bilinirliğinin ötesine geçiyor. Potansiyel müşterileriniz sitenizin aradıkları sorgular için tutarlı bir şekilde göründüğünü ne kadar çok görürse, markanızın güvenilir olduğunu o kadar fazla varsayarlar. Mantık basittir: Google sitenizin en üst sıralarda yer almaya değer olduğunu düşünüyorsa işletmeniz muhtemelen yasaldır.

Daha fazla trafik

Google etraftan alıyor 80 milyar aylık ziyaretler ve yaklaşık olarak Tüm organik tıklamaların %65’i ilk üç sonuçtan birine gidin.

Bu, siteniz arama sonuçları sayfalarının (SERP’ler) üst sıralarına çıkmaya başladığında trafikte orantısız artışlar elde edeceğiniz anlamına gelir. Üstelik bu trafik, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında aktif olarak bilgi arayan kullanıcılardan oluşur ve ücretsizdir!

Gerçek şu ki Tüm web trafiğinin %53’ü organik arama yoluyla gelir. Bu rakam ücretli aramada %15’e, organik sosyal medya için ise %5’e düşüyor.

(Görüntü Kaynağı)

Daha fazla satış

Artan marka bilinirliği ve trafik, daha fazla satış yapmanıza yardımcı olmadıkça pek bir anlam ifade etmez.

İyi haber şu ki, uygun SEO, vitrin alışverişçilerinden kararsız potansiyel müşterilere ve satın almaya hazır alıcılara kadar müşteri yolculuğunun her aşamasında potansiyel müşterileri çekmenize olanak tanır.

Tavsiye Edilen:  Resimlerinize Hayat Verin ve Video Oluşturun

Bunu anlamak önemlidir Çevrimiçi alışveriş yapanların %51’i yeni ürünler bulmak için Google’a dönün. Ortalama olarak, organik potansiyel müşteriler %14,6 yakın oran. Daha ne, Yerel aramaların %71’i 24 saat içinde mağaza ziyaretine yol açar.

Tıklamalar için ödeme yapmadığınız için SEO müşteri edinme maliyetleri nispeten düşüktür (ortalama 942$ ücretli arama için 1.907 ABD dolarına karşılık). B2B işletmeleri için ise organik arama, iki kat daha fazla gelir diğer tüm kanalların birleşimi gibi.

Bu nedenle, hiç de şaşırtıcı değil İşletmelerin %63’ü civarında organik aramaya aktif olarak yatırım yapın. Pazarlamacıların %50’si kullandıkları en karlı kanalın bu olduğunu söylüyorlar.

Veriler Yalan Söylemez – SEO Her Zamankinden Daha Önemli

Organik arama sıralamanızı hızla yükseltmeye hazır mısınız? Ücretsiz bir strateji edinmek için hemen ekibimize ulaşın.

SEO’nun fark yaratmasının gerçek hayattan bir örneği

Yukarıdaki istatistikler sizi SEO’nun önemi konusunda tam olarak ikna etmediyse, belki de müşterilerimizden birinin örnek çalışması sizi etkileyebilir.

Restoration Roofing’in çevrimiçi imajını yenilemesine ve sayfa içi ve sayfa dışı SEO yükseltmelerini uygulamasına yardımcı olduk.

Şirketin organik trafiğini %162 oranında artırmasına yardımcı olmakla kalmadık, aynı zamanda web tasarım yenilememiz de dönüşümlerinin dört katına çıkmasına yardımcı oldu.

Sonuç olarak? SEO sağlam bir yatırımdır.

SEO ile ilgili sık sorulan sorular ve itirazlar

Şimdiye kadar SEO’nun birçok işletme için geçerli bir pazarlama stratejisi olduğuna ikna olduğunuzu umuyoruz. Ancak bunun sizin için doğru olup olmadığı konusunda hala şüpheleriniz var. senin işletme.

Seni duyuyoruz.

Endişelerinizi hafifletmek için SEO ile ilgili bazı yaygın itirazları ele alalım.

İtiraz #1: SEO çok pahalı

SEO’nun etkinliğine rağmen, bazı işletme sahipleri SEO kampanyalarını geliştirmenin ve uygulamanın maliyetinin çok yüksek olduğundan endişe ediyor. Sonuçta SEO “ayarla ve unut” türünde bir faaliyet değildir. Doğru yapmak, uzun süreler boyunca sürekli çalışma ve bakım gerektirir.

Peki SEO’nun maliyeti ne kadar?

Bir göre son çalışma Ahrefs’e göre SEO hizmet sağlayıcılarının %79’u aylık 1.000$ veya daha fazla bir hizmet ücreti talep ediyor. Saatlik ücret alan SEO’ların ortalama ücreti 75 ile 100 dolar arasındadır.

Beklediğiniz gibi, daha deneyimli SEO sağlayıcıları daha yüksek ücretler talep ediyor. Ancak SEO fiyatlandırması aynı zamanda özel iş ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize bağlı olarak da büyük ölçüde değişiklik gösterir.

(Görüntü Kaynağı)

Bazı işletmeler, pazarlama bütçelerini nasıl tahsis edeceklerine karar verirken daha ucuz bir SEO seçeneği üzerinde kumar oynama eğiliminde olabilir. Buna karşı uyarıyoruz. İstatistikler, SEO’ya ayda 500 dolardan az harcayan işletme sahiplerinin %75 500 $ veya daha fazla harcayanlarla karşılaştırıldığında sonuçlarından memnun kalmama olasılıkları daha yüksektir.

Tavsiye Edilen:  2023'te nasıl Etik Hacker olunur?

SEO’nun diğer hizmetler gibi olduğunu unutmayın: ödediğinizin karşılığını alırsınız. İşletmeniz için özel bir stratejinin nasıl tasarlanacağını bilen kaliteli bir SEO sağlayıcısını tercih ederseniz, başarı olasılığınızı önemli ölçüde artıracaksınız. Ve çoğu (makul) bütçeyi karşılayabilecek çok sayıda uygun fiyatlı SEO şirketi var.

İtiraz #2: SEO sonuçları çok uzun sürüyor

Bazı işletme sahipleri SEO’nun çok uzun sürdüğünü düşünüyor.

Küçük işletme dijital pazarlaması üzerine yaptığımız araştırmada, KOBİ sahiplerinin %68,8’inin üç ay veya daha kısa sürede önemli SEO sonuçları beklediğini gördük.

Gerçek şu ki, büyük bir bütçeye ve profesyonel bir SEO hizmetinin uzman desteğine rağmen, üç ay içinde pek çok önemli sonuç görmeniz pek mümkün değildir.

Ancak, iyi hazırlanmış bir SEO stratejisini başlattıktan altı ila sekiz ay sonra, muhtemelen anahtar kelime sıralamalarında ve trafik hacimlerinde istikrarlı iyileşmeler fark etmeye başlayacaksınız. Ayağınızı pedalın üzerinde tuttukça, organik arama performansınızı daha iyiye doğru tamamen dönüştürdüğünüz bir noktaya ulaşana kadar bu ilerlemenin devam etmesini bekleyebilirsiniz.

Google’ın birinci sayfasındaki ortalama sayfa sıralamasının iki yaşında. Yani evet, SEO zaman alır. Ancak bu, biraz sabırlı olmanın size önemli bir rekabet avantajı sağlayacağı anlamına gelir.

İtiraz #3: SEO’lar şüpheli taktikler kullanmıyor mu?

Bunu ilk kabul eden biz olacağız: her SEO iyi bir SEO değildir.

En kötü senaryoda, siyah şapka SEO tekniklerini kullanan bir şirketin kurbanı olabilirsiniz, bu da markanız için feci sonuçlara yol açabilir.

Örneğin Google, sitenizin algoritmalarıyla oynamak için aldatıcı taktikler kullandığından şüphelenirse sitenizin tamamının dizinini kaldırabilir. Böyle bir durumda birisi şirketinizin adını arasa bile arama sonuçlarında görünmezsiniz.

Dolayısıyla, bu tür sorunlardan kaçınmak ve işleri normalin dışında tutmak istiyorsanız saygın bir beyaz şapka ajansıyla ekip kurmanız gerekir.

Peki bir ajansın gerçek bir anlaşma olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bunun bir göstergesi, tanınmış sektör ödüllerinin sahibi olmalarıdır.

(Utanmaz fiş: Yakın zamanda Search Engine Land’in Yılın SEO Ajansı da dahil olmak üzere birçok ödül kazandık).

Elbette ödüller tek başına hikayenin tamamını anlatmıyor. Nasıl ki diploması nedeniyle birini hemen işe almamanız gerekiyorsa, bir ajansı da ödülleri nedeniyle hemen işe almamalısınız.

Ayrıca iddia ettikleri sonuçları doğrulayabileceğiniz canlı web sitelerine sahip gerçek şirketlerin (yukarıda paylaştığımız gibi) örnek olay incelemelerini de görmek isteyeceksiniz.

Gibi inceleme sitelerini kullanarak önceki müşterilerden gelen geri bildirimlere bakmalısınız. Clutch.co.

İtiraz #4: SEO’yu kendim yapmak istiyorum. Peki kaliteli tavsiyeyi nerede bulabilirim?

SEO’nuzu dış kaynak olarak kullanacak bütçeniz yoksa, DIY SEO tavsiyesini kimden aldığınıza dikkat edin.

var çok fazla SEO hakkında çok fazla bilgi var.

Ancak bu bilgilerin tümü iyi bilgi değildir. Bu sonuçların çoğunun güncel olmayan tavsiyeler ve hatta gerçekten işe yaramayan şeyler içerdiğini varsaymak yanlış olmaz.

Tavsiye Edilen:  2023'te SEO'da başarılı bir kariyere nasıl başlanır? [Updated]

Peki SEO tavsiyesi için hangi kaynakları aramalısınız?

Google’ın kendi yönergelerini, geçerli verilere erişimi olan tüm SEO yazılım şirketlerini, saygın sektör yayınlarını ve kanıtlanmış bir geçmişe sahip uzmanları öneriyoruz.

 • Resmi kaynaklar: Google Arama Merkezi
 • Üç büyük SEO yazılım sağlayıcısı: Moz, SEMrush, Ahrefs
 • Saygın sektör yayınları: Arama Motoru Arazisi, Arama Motoru Günlüğü, Arama Motoru İzleme, Backlinko
 • Kanıtlanmış bir geçmişe sahip SEO ajansları veya danışmanları: Daha Yüksek Görünürlük vb.

Kural olarak, en son yönergeleri ve araştırma destekli tavsiyeleri takip ederseniz doğru yöne gidiyor olmalısınız.

İtiraz #5: SEO yönetilemeyecek kadar zor görünüyor

SEO yeni başlayanlar için karmaşık bir iş gibi görünebilir.

SEO’nun aşağıdakiler gibi çeşitli alt disiplinlere aşina olmayı gerektirdiği doğrudur:

 • Web tasarımı
 • Kullanıcı deneyimi
 • Mobil optimizasyon
 • İçerik yaratımı
 • Dijital PR
 • Dönüşüm metin yazarlığı
 • Genel strateji

Bu, kendi başınıza halletmeniz gereken çok şey var. Pek çok işletmenin SEO’yu uzmanlara yaptırmaya karar vermesi sürpriz değil.

SEO programınızı yönetmesi için bir ajans tutma konusunda hâlâ kararsızsanız, sitenizdeki her şeyi bir anda düzeltmek için yüksek bir ön ücret ödemenize gerek olmayacağını bilin.

Bizim gibi kaliteli ajanslar SEO’nun uzun vadeli yatırım gerektiren, sonu olmayan bir süreç olduğunu biliyor. Bu nedenle, öncelikle hangi sorunlara öncelik vermeniz gerektiğini belirlemenize ve sürekli optimizasyon için bir plan oluşturmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Karar: SEO 2023’te hâlâ buna değer mi?

Bizim için cevap kocaman bir evet! İstatistiklerin gösterdiği gibi SEO, marka bilinirliğini artırmanın, daha fazla site trafiği çekmenin ve satış gelirini artırmanın mükemmel bir yoludur.

Bununla birlikte, SEO yalnızca doğru şekilde yaklaştığınızda buna değer. Başarılı olmak için saygın bir SEO ajansının desteğine yatırım yapmalısınız (eğer bütçeniz varsa) ve çabalarınızın meyve vermeye başlaması için birkaç ay beklemeye hazırlanmalısınız.

Veriler Yalan Söylemez – SEO Her Zamankinden Daha Önemli

Organik arama sıralamanızı hızla yükseltmeye hazır mısınız? Ücretsiz bir strateji edinmek için hemen ekibimize ulaşın.