2023’te Veri Güvenliğinin Önemi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:2023’te Veri Güvenliğinin Önemi

Veri Güvenliği, temel bilgileri koruyan bir dizi prosedür ve politika anlamına gelir. Dolayısıyla, önemini anlamak çok önemli hale geliyor. Gelin bu kapsamlı blogun içeriğine bir göz atalım.

Siber Güvenlik konulu YouTube videomuz, siber güvenlikle ilgili her ayrıntıyı size sağlayacaktır.

Veri Güvenliği Nedir?

Veri Güvenliği, dijital verileri istenmeyen erişime, bozulmaya veya hırsızlığa karşı korur. Donanım ve yazılım cihazlarına fiziksel güvenlik sağlayan ve tüm yönlerini kapsayan bir kavramdır. bilgi Güvenliği. Ayrıca yazılım uygulamalarına yönetim ve erişim kontrolleri ve mantıksal güvenlik sağlar. Aynı zamanda bir şirket tarafından izlenecek politika ve prosedürleri de kapsar.

Veri Güvenliği neden önemlidir?

Veri, herhangi bir şirket için üreten, edinen, kaydeden ve takas eden değerli bir varlıktır. Onu dahili veya harici yolsuzluktan ve yasa dışı erişimden korumak, bir şirketi mali kayıp, itibar zedelenmesi, tüketici güveninin bozulması ve marka aşınmasından korur. Ayrıca, hükümet ve sektör tarafından verilerin güvenliğini sağlamaya yönelik düzenlemeler, bir şirketin iş yaptığı her yerde uyumluluğu sağlamasını ve sürdürmesini kritik hale getirir.

Siber Güvenlik ile Bilgi Güvenliği arasındaki farkı öğrenin!

Veri Güvenliğinin ana unsurları

Veri Güvenliğinin tüm şirketlerin uyması gereken üç bileşeni gizlilik, bütünlük ve kullanılabilirliktir. CIA üçlüsü, verilerin korunması için bir güvenlik paradigması ve çerçevesidir. İstenmeyen erişimi ve veri hırsızlığını önleme açısından her bir temel parçanın anlamı budur.

  • Gizlilik: Yalnızca uygun kimlik bilgilerine sahip yetkili kullanıcıların verilere erişmesini sağlar.
  • Bütünlük: Tüm verilerin doğru, güvenilir olmasını ve gerekçesiz değişikliklere eğilimli olmamasını sağlar.
  • Kullanılabilirlik: Devam eden iş ihtiyaçları için verilerin zamanında ve güvenli bir şekilde erişilebilir ve kullanılabilir olmasını sağlar.

Çalışmak için Siber Güvenlik kursları arıyorsanız, bizim bir göz atın Siber Güvenlik kursu. Askerliğinizi hızlandırın ve hemen kaydolun!

Veri İhlalinin Sonrası

Bir veri ihlalinin ani etkileri daha az bilinir, ancak bir işletme için maliyetli olabilir. Bir veri ihlalinin ardından, şirketler genellikle bir dizi acil finansal sonuçla karşı karşıya kalır. Bir veri ihlali, Ödeme Kartı Endüstrisi Güvenlik Standartları Konseyi tarafından ceza verilmesine neden olabilir. Koşullara bağlı olarak düzenleyici makamlar ve kart ağı markaları tarafından ek bir para cezası verilebilir.

Adli soruşturmalar bir tür adli soruşturmadır. Bir veri ihlalinin sonuçlarından biri, bir şirketin veri ihlalinin nedenini belirlemek için adli soruşturma yürütmekten sorumlu olmasıdır. Bu soruşturmalar sıklıkla gelecekteki veri ihlallerinin önlenmesine yardımcı olabilecek kanıtlar ve içgörüler üretir.

Veri ihlaline maruz kalan işletmeler, bilgileri açığa çıkan tüketiciler için kredi izleme için ödeme yapmak zorunda kalabilir. Kart değiştirme maliyetlerini, kimlik hırsızlığı onarımını ve daha fazla uyumluluk gereksinimini içeren düzeltme faaliyetleri yapılmalıdır. Dolayısıyla veri güvenliğinin önemi açıktır.

Tavsiye Edilen:  Python ile Etik Hacklemeyi Öğrenin

Etik Hacking Kursumuza kaydolun ve Ethical Hacking konusunda sıfırdan ustalaşın!

Veri Güvenliği Kontrol Türleri

Verilerin güvenliğini sağlamak ve veri ihlalinden kaçınmak için aşağıda belirtilen kontrol önlemlerine uyulmalıdır.

Giriş kontrolu

Merkezi sistemlere ve verilere hem fiziksel hem de dijital erişimin sınırlandırılması, verilerin güvenliğini sağlamaya yönelik bir strateji örneğidir. Tüm bilgisayarların ve aygıtların parola korumalı olmasını ve fiziksel yerlerin yalnızca yetkili çalışanlar tarafından erişilebilir olmasını sağlamayı içerir.

kimlik doğrulama

Verilere erişim izni vermeden önce, erişim kısıtlamaları ve kişilerin doğru şekilde tanımlanması gibi kimlik doğrulama önlemleri sağlayın. Parolalar, PIN’ler, güvenlik belirteçleri, kaydırmalı kartlar ve biyometri yaygın örneklerdir.

Yedeklemeler ve Felaket Kurtarma

İyi güvenlik, bir sistem arızası, felaket, veri bozulması veya ihlali durumunda verilere güvenli bir şekilde erişmek için bir stratejiniz olduğu anlamına gelir. Geri yüklemek için, sabit sürücü, yerel ağ veya Bulut gibi farklı bir biçimde tutulan bir yedek veri kopyasına ihtiyacınız olacaktır.

Veri Silme

Verilerin düzenli olarak uygun şekilde atılması gereklidir. Veri silme işlemi, herhangi bir depolama aygıtındaki verileri tamamen silmek için yazılım kullandığından, veri silme normal veri silme işleminden daha güvenlidir. Veri silme, verilerin kurtarılamamasını ve dolayısıyla yanlış ellere geçmemesini sağlar.

Veri Maskeleme

Veri maskeleme yazılımı, harfleri ve sayıları vekil karakterlerle gizleyerek bilgileri gizler. Bir kişi verilere yasa dışı bir şekilde erişse bile, başarıyla maskelenir. Yalnızca yetkili bir kullanıcı verileri aldığında orijinal durumuna geri döner.

Veri Esnekliği

Kapsamlı güvenlikle, arızalara dayanabilir veya arızalardan kurtulabilirsiniz. Elektrik kesintilerinden kaçının ve doğal afetleri azaltın çünkü bu faktörler veri korumasını ihlal edebilir. Veri gizliliği, dayanıklılığı donanım ve yazılımınıza dahil ederek uygulanabilir.

şifreleme

Bir bilgisayar algoritması, şifreleme anahtarlarının yardımıyla metin karakterlerini okunamaz bir biçime dönüştürür. İçeriğin kilidi yalnızca uygun anahtarlara sahip olan yetkili kişiler tarafından açılabilir ve erişilebilir. Bir dereceye kadar, dosyalardan ve veritabanlarından e-posta konuşmalarına kadar her şeyin güvenliği sağlanmalıdır.

Bir iş görüşmesine mi hazırlanıyorsunuz? bizim bir göz atın Siber Güvenlik Mülakat Soruları iş aramanızda başarılı olmanıza yardımcı olmak için!

İşletmeler İçin Veri Güvenliğinin Önemi

Bir kuruluşun Veri Güvenliğine nasıl uyum sağladığını ve bu alanda veri güvenliğinin önemini anlayalım. Veri Güvenliği, veritabanlarını, web sitelerini ve bilgisayarları istenmeyen erişime karşı korumak için uygulanan korumaları ifade eder. Bu prosedür aynı zamanda veri kaybı veya bozulmasına karşı önlemleri de içerir. Küçük firmalar ve büyük işletmeler, verilerin güvenliğini sağlamak için koruma önlemleri uygulamalıdır. Etkili bir bilgi güvenliği planına sahip olmamanın şirketler için ciddi sonuçları olabilir. Veri güvenliğinin kritik olmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • İş sürekliliğini sağlamak için
  • Veri ihlalini önlemek için
  • Yasadışı erişimi uzak tutmak için
Tavsiye Edilen:  2023'te Sosyal Medya Pazarlaması için Yapay Zeka İçerik Takvim Araçları

Salesforce Veri Güvenliği

Salesforce.com, günümüzde mevcut olan en gelişmiş internet güvenlik çözümlerinden bazılarını kullanır. Güvenli Yuva Katmanı (SSL) teknolojisi, hem sunucu kimlik doğrulamasını hem de veri şifrelemeyi kullanarak bilgilerinizi korur.

SSL teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için SSL El Sıkışma Nedir başlıklı blogumuza göz atın!

VTYS’de Veri Güvenliği

Veritabanı yönetim sistemi, yalnızca yetkili kullanıcıların veritabanına erişimini sağlayarak ve hassas verilere her erişildiğinde izin kontrolleri gerçekleştirerek veri korumasını ve gizliliğini sağlar.

Son zamanlarda, verilerin güvenliğini sağlamak giderek daha önemli hale geldi. Herkesin kişisel yaşamlarında veri korumasına ihtiyacı vardır. Her şirketin veritabanında korunması gereken büyük miktarda veri vardır. Bilgilerin herhangi bir şekilde tehlikeye atılması şirkete ciddi şekilde zarar verecektir. Yerinde bir şekilde “Veri yeni petroldür” denir. Veri, herhangi bir şirket için en önemli unsurdur. Sonuç olarak şirketler, Veri Güvenliği için önemli bir maliyetle güçlü güvenlik kullanmaya hazırdır.

Herkes güvenliğe öncelik verdiği için Veri Güvenliği moda bir kelime haline geldi. Günlük yaşamda verilerin güvenliğini sağlamanın önemini özetler. Verileri güvende olmayan bir şirket tehlikededir. Bu nedenle, uzun vadeli bir işi yönetmek için verileri korumanın gerekliliğini anlamalısınız.

Okumaya Devam Edin: Veritabanı Güvenliği

Veri Güvenliği Artık Daha Önemli

Bulut ve veri merkezi ayarları aracılığıyla ağdan geçen veri miktarı katlanarak arttı. Dolayısıyla, Bulut Veri Güvenliği ve veri merkezi güvenliği burada devreye giriyor. Göre şu anda “zettabyte çağında” yaşıyoruz. Üretilen trafik miktarı için en uygun adım, bilinen her yerde hassas veya kişisel bilgilerin aktarımını yönetmek ve korumaktır. Hem proaktif işletmeler hem de küresel düzenleyiciler önemli ölçüde ilerliyor. Verilerin güvenliğinin şimdi daha da önemli olmasının en olası nedenleri şunlardır:

  • Siber saldırılar herkese zarar verir.
  • Hızlı teknik gelişmeler siber saldırıları artıracaktır.
  • Siber kaygıların bir sonucu olarak artan yasa ve yönetmelikler çıkarılabilir.

Bizim Siber Güvenlik Eğitimi blog, Siber Güvenlik temellerini kavramanıza yardımcı olacaktır.

Veri Güvenliği—En İyi Uygulamalar

Aşağıdaki beş öneri, kullanmayı seçtiğiniz çerçeve ne olursa olsun, mevzuata uyum yolunda size yardımcı olacaktır.

Toplanan verileri doğrula

Şirketler, tabi oldukları uyum düzenlemelerine bağlı olarak, kart sahibi bilgilerini (PCI DSS), sağlık kayıtlarını (HIPAA), AB sakinlerinin PII’lerini (GDPR) veya diğer verileri korumakla yükümlü olabilir. Veri bulma ve sınıflandırma araçları, yukarıda belirtilen kart sahibi bilgilerini uygun güvenlik önlemleriyle korumak için düzenlenmiş verileri bulmanıza yardımcı olabilir.

Tavsiye Edilen:  Kompletny przewodnik po marketingu produktów na rok 2023

Tehlike seviyelerini düzenli olarak inceleyin

Birçok uyumluluk yasası, düzenli risk değerlendirmeleri yapmanızı gerektirir. Risk değerlendirmesi,

Tehlikeleri tanımlayın.

Oluşma olasılığını ve tehlikelerin olası etkisini tahmin edin.

En önemli riskleri azaltmak için önlemler uygulayın.

Uygulanan önlemlerin başarısını değerlendirin.

Haydarabad’daki kapsamlı Siber Güvenlik eğitimimize bugün kaydolarak geleceğinize yatırım yapın!

İyi düşünülmüş bir strateji oluşturun

Kuralların çoğu, politikalar ve süreçler, personel eğitimi ve BT güvenliği dahil olmak üzere idari, fiziksel ve teknik kontrollerin bir karışımını gerektirir. Tüm bunları başarılı bir şekilde yönetmek için sağlam bir stratejiye ihtiyacınız olacak. Şirketinizin nerede durduğunu belirlemek için mevcut kontrol listelerini kullanın ve bir Veri Güvenliği stratejisi oluştururken standart bir çerçeve ile başlamayı düşünün.

biraz daha oku

Kuralların anlaşılmasına yardımcı olmak için erişilebilen çeşitli kaynaklar vardır. Örneğin, Birleşik Krallık Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), en sık GDPR sorgularını ele alan kapsamlı bir el kitabı oluşturmuştur.

Yardım isteyin

Yanıtlardan daha fazla sorunuz varsa ve şirketinizde bir dahili uyum görevlisi yoksa, şirketiniz için geçerli olan kuralları bilen harici danışmanlar tutmayı düşünün. Profesyonel rehberlik, bilgi güvenliği programınızı hızlı ve verimli bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olarak uzun vadede paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Bir adım önde olun: Uygulama güvenliği bilginizi geliştirin ve yazılımınızdaki riskleri proaktif olarak azaltın!

Çözüm

Veri Güvenliği artık olmazsa olmazımız ve veri güvenliğinin önemi her geçen gün artıyor, bu nedenle şirketinizin yapmak istediği finansal yatırımlar bunu yansıtmalıdır. Yatırımınız baştan sona kapsamlı ve sürekli olmalıdır. Çalışanlarınıza koruma ve en iyi rehberlik ve eğitimi sağlamalısınız. Tek bir hata, tüm ağı çökertmek için yeterlidir. Bunu önlemek için çalışanlarınızı eğitimli tutun. Daha sıkı veri kısıtlamalarını işinizi korumanın bir yolu olarak algılamak daha kolaydır. Önemli veri içgörülerine erişim yoksa, ekibiniz müşterilere hizmet sağlamakla sınırlı olacaktır. Veri Güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemize gidin ve şimdi siber güvenlik kursu sertifikalarına kaydolun!

Şüphelerden rahatsız mı oldunuz? bizim için atla Siber Güvenlik topluluğu hemen!