2023’ün En İyi Dijital Pazarlama Kitapları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: 2023’ün En İyi Dijital Pazarlama Kitapları

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Pazarlama alanında hiçbir derece, kampanya yürüten gerçek deneyimin yerini alamaz. Harika derecelere sahip ve deneyimsiz adaylar, kanıtlanmış bir geçmişe sahip adaylar lehine genellikle reddedilir. Bu, özellikle etkileyici özgeçmişleri olan ancak çok az deneyime sahip dijital pazarlama danışmanları için geçerlidir.

Buradaki zorluk, deneyime sahip olmadan ilk pazarlama işinizi nasıl alacağınızdır. Cevap, dünyanın en iyi markaları ve pazarlama guruları tarafından öğrenilen derslerden öğrenmektir. Tüm bu bilgileri dijital pazarlama kitaplarında bulabilirsiniz.

Bu yazıda, 2023’te mutlaka okumanız gereken en iyi dijital pazarlama kitaplarının bir listesini derledik. Hem acemiler hem de pazarlama gazileri için iyidir.

Hadi dalalım.

[Add Banner Here]

1. Jab, Jab, Jab, Sağ Kanca – Gary Vaynerchuk

Bu kitap, gelen pazarlamanın ilkelerini gerçekten iyi açıklıyor. Bu, sosyal medya gurusu olan girişimci Gary Vaynerchuk’tan bir klasik. Kitabın ana önermesi, kitlenize tanıtım materyali yayınlamaktan 3 kat daha sık yararlı bilgiler vermeniz gerektiğidir.

Bu, yüksek kaliteli ilgi çekici içeriğin nasıl oluşturulacağına ve içeriğin Facebook, Instagram, Pinterest ve mobil cihazlar için bağlamsal olarak nasıl uyarlanacağına dair harika bir kılavuz.

2. İzinli Pazarlama – Seth Godin

İzinli Pazarlama, bu yıkıcı pazarlama fikriyle ilgilenir. TV reklamlarından Facebook videolarına, Google Ads’e ve bir Forbes makalesini okurken açılan rahatsız edici afişlere kadar pek çok reklamın yüzümüze çarptığı bir dünyada.

Bu kitap, hedef kitlenizden onlara pazarlama yapmak için izin alma fikrini tanıtıyor. Bu, şirketlerin içerik oluşturma, hikayelerini çevrimiçi paylaşma ve markalarını büyütme yöntemlerini değiştiriyor.

3. Epik İçerik Pazarlaması – Joe Pulizzi

Bu, içerik pazarlamasının “İncil’i” olarak kabul edilir. Joe, Content Marketing Institute’un kurucu ortağıdır ve farklı şirketler için içerik pazarlaması yürütme konusunda geniş deneyime sahiptir.

Bu kitap o kadar iyi ki, MBA düzeyindeki kurslar için tamamlayıcı bir okuma işlevi görmeli. Hedef kitleniz için değerli içerik oluşturmak, markanızı konumlandırmak ve potansiyel müşterileriniz için kullanıcı deneyimini dönüştürmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsar.

4. Dijital Pazarlama: Strateji, Uygulama ve Uygulama – Dave Chaffey ve Fiona Ellis

Ders kitabı olmadan hiçbir liste tamamlanmış sayılmaz. Bazen, yürütmeden önce belirli bir pazarlama kanalı için teori ve üst düzey strateji hakkında gerçekten iyi bir genel bakış elde etmek istersiniz. Eh, bu kitapta her ikisi de var.

Sıfırdan bir pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulacağına dair çok pratik bir bölümü var ve ardından sosyal medya, arama motoru pazarlamacılığı ve dönüşüm oranı optimizasyonu gibi belirli dijital kanallarla ilgili en iyi taktiksel tavsiyelerden bazılarını içeriyor.

5. Hacking Growth – Sean Ellis ve Morgan Brown

Bu kitabı seviyorum. Sean Ellis, “growth hacking” terimini icat eden ünlü bir girişimci ve melek yatırımcıdır. Pazarlamanın çok kabarık olduğu ve pek çok markanın zamanını herhangi bir sonuç getirmeyen teorik marka kampanyalarıyla boşa harcadığı bir çağdaydı.

Bu kitap, işlevler arası ekipler ve hiper büyümenin kilidini açan hızlı test ve yineleme döngüleri fikrini sunuyor. Ayrıca IBM, Walmart, Microsoft, LinkedIn, Facebook ve Uber gibi en büyük markalardan bazı gerçekten harika hikayelere ve pratik marka bilinci oluşturma stratejilerine sahiptir. Gerçekten kolay ve süper ilham verici bir okuma.

6. Gençlik – Jay Baer

Jay Baer, ​​son on yılın en tanınmış pazarlama etkileyicilerinden biridir ve bu kitapta yararlı olma fikrine, müşterinize değer sağlamanın önemine ve bunun her şirketin DNA’sının bir parçası olması gerektiğine odaklanıyor.

Fikir 2022’de oldukça açık görünebilir, ancak o zamanlar oldukça çığır açıcıydı. Şirketlerin nasıl “gençlik” yarattığına ve bunu her takıma aşıladığına dair bazı pratik örnekler almak istiyorsanız buna göz atın.

7. Sosyal Medya İncili: İş Başarısı İçin Taktikler, Araçlar ve Stratejiler – Lon Safko

Pek çok insanın LinkedIn etkileyicilerinden sosyal medya ipuçlarını öğrenmekten hoşlandığını biliyorum ama bazen belirli bir platformda eski güzel bir kitabı okumak istersiniz. Bu, pazarlamaya yeni başlayan veya sosyal medya stratejisini yenilemek isteyen kişiler için harika bir kitap.

Tavsiye Edilen:  2023 Yılında Can Sıkıntınızı Giderecek En İyi 24 Web Sitesi

8. Kancalı – Nir Eyal

Nir Eyal, insan psikolojisi üzerine gerçekten çığır açıcı birçok araştırması olan bir Stanford İşletme profesörüdür. Bu kitapta, bir ürün oluşturma ve markanızı müşterinizin bir alışkanlık kazanmasına yardımcı olacak şekilde pazarlama fikrini ortaya koyuyor. Ve bir kez “bağlandıklarında” bu müşteri sadakatini oluşturabilir ve gerçekten harika bir marka olabilirsiniz.

9. Büyük Veriye Dayalı İşletme – Russell Glass ve Sean Callahan

Veri bilimi, günümüzde büyüme korsanlığından daha popüler bir terim haline geliyor ve bunun iyi bir nedeni var. Büyük şirketler ve kuruluşlar, daha iyi kararlar almak ve pazarlama kampanyalarını otomatikleştirmek için büyük verilere ihtiyaç duyar. İlgi çekici, okuması kolay ve tüm konuyu gerçekten sindirimi kolay lokmalık parçalara ayırıyor.

10. Nefret Edenlere Sarılın – Jay Baer

Jay Baer’den çok önemli bir konuyu ele alan başka bir harika okuma – müşteri hizmetleri. Her şey sosyal medyada görünür durumda ve birkaç müşteri şikayeti bir şirketin itibarını bir gecede tam anlamıyla mahvedebilir. Bu kitapta Jay, müşterilerin neden şikayet ettiğini, nasıl bir yanıt beklediklerini ve çevrimiçi ortamda iyi durumda kalmanızı sağlamak için nasıl uygun şekilde etkileşim kuracağınızı açıklıyor.

11. Etki: İkna Psikolojisi – Robert Cialdini

Kitlenizi ikna edici bir şekilde nasıl yazıp pazarlayacağınıza dair çok önemli bir okuma. Robert Cialdini, konuyla ilgili 35 yıldan fazla bilimsel araştırma yaptı ve ilgi çekici pazarlama kampanyaları oluşturmak için karşılıklılık, bağlılık, tutarlılık, otorite ve sosyal kanıt ilkelerini nasıl uygulayacağınızı gerçekten öğretiyor.

12. SEO Sanatı (3. baskı) – Eric Enge

Bu, arama motoru optimizasyonu ile ilgili her konuda klasik bir kılavuzdur. Sayfa içi optimizasyon, bağlantı oluşturma, arama analitiği ve doğru SEO ekibini oluşturma hakkında ihtiyacınız olan her şeyi kapsar.

Bu kitabı ilk gördüğümde ilk pazarlama işimi aldım ve ‘vay canına bu gerçekten harika bir kapı durağı olur’ diye düşündüm 😅. Çok büyük bir hacim ama SEO’da uzmanlaşmak istiyorsanız buna değer.

13. Pazarlama ve Halkla İlişkilerin Yeni Kuralları – David Meerman Scott

Bu, dijital pazarlama ve halkla ilişkiler hakkında gerçekten güzel bir okuma. 2007’de yazıldı, ancak birçok fikir bugün hala geçerli. Orada da bazı harika gerçek dünya örnekleri ve vaka çalışmaları var. Podcast, blog yazımı, doğrudan pazarlama ve çok daha fazlası gibi çeşitli pazarlama kanallarını kapsar.

14. Aptallar için Dijital Pazarlama – Ryan Deiss ve Russ Henneberry

Aptallar kitaplarını seviyorum. En önemli bilgileri en basit şekilde yazmaları için her alandan en iyi uzmanları alırlar. Aptallar için dijital pazarlama, her dijital pazarlamacının bilmesi gereken pazarlama temelleri, stratejileri, taktikleri ve araçları hakkında harika bir genel bakış sağlar. Süper pratik bir rehber ve okuması gerçekten eğlenceli.

15. Bir Hikaye Markası Oluşturmak – Donald Miller

Pazarlamacılar için çok önemli bir beceri, hikaye anlatma becerisidir. Marka hikayenizi sitenizde ve sosyal medya platformlarında ilgi çekici bir şekilde paylaşma yeteneği, ürününüzün başarısını artırabilir veya bozabilir. Bu kitap, tüm insanların yanıt verdiği yedi evrensel öykü noktasını ele alıyor ve pazarlamacıların müşteri yolculuğu boyunca etkili mesajlar oluşturmasına yardımcı oluyor.

16. Favori Müşterim Sensin – Mike Monteiro

Mike Monteiro, interaktif bir tasarım stüdyosunun kurucu ortağı ve tasarım direktörüdür ve grafik tasarımcılar için birçok kitap yazmıştır. Bu, grafik tasarımcıların işe alım sürecini ele alır ve herhangi bir pazarlamacının, pazarlama ekipleri için daha iyi adayları işe almasına yardımcı olabilir.

17. Yalın Analitik – Benjamin Yoskovitz ve Alistair Croll

Analitik, pazarlamacılar için öğrenmesi zor bir konudur. Ortaokuldaki matematik gibi, ondan korkan çocukları hatırlıyor musun? O çocuk olma. Bu kitap, verilerinizi analiz etmenize, odaklanmak için doğru ölçümleri seçmenize ve verilerinizi işinizi büyütmek için kullanmanıza yardımcı olabilir.

Bununla ilgili harika bir şey, LEAN metodolojisini tüm konuya tanıtması ve her iş türü için – SaaS, e-Ticaret, medya siteleri ve mobil uygulama işletmeleri – ayrıştırmasıdır.

18. Reklam Üzerine Ogilvy – David Ogilvy

David Ogilvy, dünyanın en tanınmış reklam ajanslarından birini kurmuş olarak biliniyor. Tüm kitapları, herhangi bir pazarlama yöneticisi için bir zorunluluktur, ama özellikle bu.

Tavsiye Edilen:  İnternet Pazarlama Bursu

Bu kitapta, reklamcılıkla ilgili en eski tavsiyelerden bazılarını paylaşıyor. Bu nedenle, sahada başlıyorsanız veya yürüttüğünüz kampanyalar hakkında yeni bir bakış açısına ihtiyacınız varsa, satın alınacak kitap budur.

19. Bilimsel Reklamcılık – Claude Hopkins

Reklamcılıktan bahsetmişken, konuyla ilgili zamansız bir klasik daha var. Bu kitap aslında David Ogilvy tarafından tavsiye edilmiş ve performans pazarlamasında en bilinen metin haline gelmiştir.

Reklam etkinliğinizi nasıl ölçeceğiniz ve reklamlarınızda psikolojiyi nasıl kullanacağınız gibi alandaki birçok temel fikri açıklamaya yardımcı olur. 1920’lerde yazılmış olmasına rağmen günümüz reklamcıları için şaşırtıcı bir şekilde geçerliliğini koruyor.

20. Sahip Olduğunuz Her Şeyden Alabildiğiniz Her Şeyi Elde Edin – Jay Abrahams

Jay Abraham, en tanınmış pazarlama danışmanlarından ve koçlarından biridir. Ve bu kitapta, tüm ilkelerini ve kanıtlanmış stratejilerini damıtıyor. Aslında çok pratik bir cilt, hiçbir tüyo yok, teori yok ve işinizi büyütmek için şu anda uygulayabileceğiniz tonlarca değer dolu öneri.

21. İçerik Makinesi – Dan Norris

İşte, işini hiçbir çevrimiçi reklam olmadan 2 yılda 0 dolardan 600 bin dolara çıkaran bir ajans sahibinin gerçekten harika bir hikayesi. Bunu içerikle yaptı ve bu kitapta içerik pazarlama çabaları için kullandığı çerçeveyi tam olarak paylaşıyor. Listemizdeki içerikle ilgili diğer kitaplardan biraz daha basit ama yine de gerçekten harika bir okuma.

22. Uzman Sırları, Russell Brunson

Russell Brunson, popüler bir dijital pazarlama aracı olan Click Funnels’ın kurucu ortağıdır. Bazı insanlar için, Russell satış taktiklerinde fazla agresif görünüyor, ancak gerçekten harika bir hikayesi (Tıklama Hunilerini 7 rakamlı bir işletmeye dönüştürdü) ve pazarlama hunileri oluşturma becerisine sahip.

Tüketici psikolojisi konusunda gerçekten eşsiz bir bakış açısına sahip ve işletme sahiplerinin hikayelerini anlatmasına ve satışlarını artırmasına yardımcı oluyor. Her pazarlamacının okuması gereken bir kitap.

23. Beni Düşündürme – Steve Krug

Bu, tüm zamanların en sevdiğim kitaplarından biri. Pek çok harika mizah ve web kullanılabilirliğine ilişkin bir ton değerli içgörü içeren eğlenceli bir okuma. Steve, nokta iletişim patlaması sırasında şirketlerin dönüşüm oranlarını artırmalarına yardımcı olan süper başarılı bir iş danışmanıydı.

O zamanın pek çok başarısını ve başarısızlığını yaşadı, bu yüzden işe yarayan şeylere ışık tutacak benzersiz bir konuma sahip. Ve o zamandan beri, eyleme dönüştürülebilir içgörüleri, web kullanılabilirliğinin temel kavramları haline geldi. Dönüşüm oranı optimizasyonu, mobil pazarlama veya web tasarımı yapan herkesin okuması için mükemmel bir kitap.

24. Hit Yapımcılar: Dijital Dikkat Dağıtma Çağında Popülerlik Bilimi

İşte içeriğin viral olmasını sağlayan şey hakkında harika bir okuma. Pop müziğin yükselişi, bazı filmlerin neden popüler olduğu ve Facebook ve Etsy gibi internet devlerinin başarısına neyin yol açtığı hakkında bir sürü harika hikaye var. Influencer pazarlaması, hikaye anlatımı veya sosyal medya yönetimi ile ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.

25. Sosyal Medya Pazarlaması – Yeni Başlayanlar İçin Hepsi Bir Arada

Sosyal medyadan bahsetmişken, kullanmakta olduğunuz tüm çeşitli sosyal medya platformlarında meydana gelen son değişiklikleri öğrenmek istiyorsanız, işte okumak için harika bir kitap. Kitap, Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin ve Youtube’daki en son değişiklikleri içerir, sosyal medyayı diğer çabalarınızla nasıl birleştireceğinizi ve çevrimiçi topluluğunuzu nasıl büyüteceğinizi açıklar.

26. Dijital Pazarlama Stratejisi – Simon Kingsnorth

Bu kitabı en iyi pazarlama stratejisi kitapları listemizde ele aldık ancak burada da mansiyonu hak ediyor. Bu kitap ders kitabı gibidir. Geniş bir yaklaşım benimser ve bağlı kuruluş pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması ve pazarlama otomasyonu gibi birçok farklı pazarlama kanalından geçer ve her kanal için en iyi bilinen tekniklerden bazılarını sunar.

27. Dijital Pazarlama El Kitabı – Simon Kingsnorth

Ve işte Simon’ın ilk kitabının devamı. Bu çok daha pratik (birçok okuyucuya göre ilkinde eksik olan bir şey) ve işletme ve dijital pazarlama ajansı sahipleri için özel taktik bilgiler vermek üzere tasarlandı.

28. Dijital Pazarlama – Annmarie Hanlon

İşte gerçekten harika bir ders kitabı daha. Bu, adım adım bir pazarlama planının nasıl oluşturulacağını, bir dijital pazarlama kampanyasının nasıl kurulacağını ve Google Analytics gibi araçlarla sonuçların nasıl analiz edileceğini öğretir. Bunu, çevrimiçi işinizi pazarlama konusunda çok uzun, adım adım bir kılavuz olarak düşünün. Hem acemiler hem de dijital pazarlama profesyonelleri için harika.

Tavsiye Edilen:  Ahrefs İncelemesi 2023: Sizin İçin En İyi SEO Aracı mı?

29. Dijital Pazarlama Sanatı – Ian Dodson

Bu kitap, pazarlama kursları için en iyi bilinen sitelerden biri olan Dijital Pazarlama Enstitüsünün (DMI) kurucu ortağı tarafından yazılmıştır. Her türlü kampanyayı oluşturmak ve test etmek için yararlı bir araç olan DMI çerçevesini sunar. Bir ders kitabından çok daha pratik ama daha az kapsamlı değil.

30. Gerçekten İşe Yarayan Dijital Pazarlama – Krista Neher

İşte yeni başlayanlar için harika bir kitap. Kampanyalarınızı oluştururken bunu bir plan gibi kullanın ve sürecin her adımında netlik elde etmenize yardımcı olacaktır. Pazarlamada öğrenmeniz gereken her disiplinle ilgili bir bölümü vardır -> SEO, e-posta pazarlaması, diyalog pazarlaması, analitik, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığı.

31. Dijital Pivot: Çevrimiçi Pazarlamanın Sırları – Eric Schwartzman

Eric, dünyanın önde gelen pazarlama danışmanlarından biridir. Cirque de Soleil, Johnson & Johnson ve Çevre Savunma Fonu gibi markalar için çalıştı. Ve ele aldığımız zamansız en çok satanlardan farklı olarak, bu aslında çok yeni. 2021’de yazılmış, gerçekten güncel kalıyor ve covid 19 sonrası dünyada başarılı olmak isteyen girişimci veya pazarlamacı için mükemmel.

32. Dijital Pazarlamayı Anlamak – Damian Ryan

Müşterilerin İlgisini Çekmek ve Başarılı Dijital Kampanyalar Uygulamak İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Son olarak, 100’den fazla üniversitede zorunlu okuma haline getirilen 5. baskısında bir kitap var. Kapsamlı ve kapsamlıdır ve Harvard Üniversitesi ve Hult İşletme Okulu gibi yerler tarafından onaylanmıştır. Pazarlama alanında yeni başlayan herkes için mükemmel bir okuma.

Okunacak en iyi pazarlama kitabı nasıl seçilir?

Çözmeye çalıştığınız en acil iş sorununa bakmalısınız. İşte kendinize sormanız gereken bazı iyi sorular:

  • İşinizi başlatmak üzere misiniz?
  • Dijital pazarlama ortamında sorun yaşadığınız belirli kanallar var mı?
  • Elde tutma ve müşteri tabanınızı sadık müşterilere dönüştürme konusunda çalışmanız mı gerekiyor?
  • Yoksa blogunuz gibi belirli bir kanala mı odaklanıyorsunuz ve içerik pazarlama stratejilerinin kullanması için bazı iyi fikirler mi almak istiyorsunuz?
  • Müşteri memnuniyeti veya kayıp oranı gibi belirli bir iş ölçütüne mi odaklanıyorsunuz?

İyi okumalar!

Table of Contents