3PL Lojistiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:3PL Lojistiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ölçeklenen bir e-ticaret markası olarak sorunlar üzerinize yoğun ve hızlı bir şekilde gelecektir.

Sitenizin kapasitesini artırmanın ve pazarlama girişimlerinizi genişletmenin yanı sıra, Ayrıca yerine getirme kapasitesini artırmamız gerekiyor.

Ancak bunu yapmak inanılmaz derecede pahalı olabilir ve enerji tüketebilir.

Hızla büyüyen birçok çevrimiçi marka, işlerinin özüne odaklanabilmek için depolama ve nakliye ihtiyaçlarını karşılamak için uzman şirketlere başvuruyor.

Aşağıda, üçüncü taraf lojistik sağlayıcıları aracılığıyla ölçeklendirmeye başladığınızda bilmeniz gereken her şeyin bir özetini ve ihtiyaçlarınız için doğru 3PL ortağını nasıl bulacağınıza dair bazı bilgileri paylaşacağız.

Devam etmekten çekinmeyin:

3PL lojistiği nedir?

3PL veya üçüncü taraf lojistiği, siparişlerin yerine getirilmesi, envanter yönetimi ve diğer depolama ihtiyaçlarınızla ilgili olarak dışarıdan veya dışarıdan yardım almak anlamına gelir.

Malların kendi depolarınıza teslim edilmesi yerine, envanteriniz doğrudan sizin için depolama, toplama, paketleme ve nakliye sürecini yürüten 3PL ortağınıza teslim edilir.

Bu, hızlı ölçeklenen e-ticaret markaları için harika olabilir çünkü satışları hızlı bir şekilde artırabilirler ve ekstra iş yükünü veya genel giderleri bir 3PL şirketine halledebilirler.

Bir 3PL iş ortağı seçerken pek çok seçenek vardır; bazıları tam sipariş karşılama hizmetleri sunarken bazıları ihtiyacınızın yalnızca bir kısmını karşılayabilir; dolayısıyla işletmeniz için doğru 3PL şirketini bulmak önemlidir (bu konuya biraz sonra değineceğiz) .

3PL şirketlerinin farklı türleri nelerdir?

3PL şirketleri veya hizmet sağlayıcıları farklı şekil ve boyutlarda olabilir; dolayısıyla işiniz için hangisinin en uygun olduğuna karar vermeden önce seçeneklerinizin neler olduğunu anlamalısınız.

Bu üç türe ayrılır:

Dağıtım: En yaygın 3PL hizmeti türü olan bu ortaklar, ürünleriniz için depolama ve dağıtım sağlar. 1-2 günlük gönderimi sürdürürken daha fazla kanala genişlemek isteyen küçük ve orta ölçekli bir işletmeyseniz bu sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Mali ve bilgi: Büyük miktarda siparişle ilgilenen daha büyük bir markaysanız, uluslararası tedarik zincirleri konusunda uzman bilgisine sahip bir 3PL ile ortaklık kurmalısınız. Sipariş karşılama süreçlerini nasıl optimize edeceğiniz konusunda bilgi ve tavsiye sağlayabilir ve değişen küresel çalışma koşullarına hızlı bir şekilde uyum sağlamanıza yardımcı olabilirler.

Toplu taşıma: Bu 3PL şirketleri genellikle depolama hizmetlerine ek olarak malların taşınmasını da sağlar. Sipariş karşılama sürecinin farklı bölümleri için birden fazla organizasyonu yönetmek yerine yalnızca tek bir 3PL sağlayıcısıyla uğraşmak istiyorsanız FedEx gibi şirketler harika bir çözüm olabilir.

3PL’yi kimler kullanmalı?

Peki markanız üçüncü taraf bir lojistik sağlayıcıyla çalışmaya hazır mı? Aşağıdakilerin mevcut büyüme aşamanızın bir parçası olduğunu düşünüyorsanız, daha resmi 3PL hizmetlerini değerlendirmeniz gerekebilir:

  • Büyük miktarlarda sipariş gönderiyorsunuz: Aldığınız siparişlerin sayısına yetişemediğinizi fark ederseniz, dışarıdan yardım almak, her şeyi kendiniz yerine getirmekten daha etkili olacaktır. Genel bir kural olarak: Ayda 100’den fazla sipariş alıyorsanız, bir sipariş karşılama ortağı aramaya başlamanın zamanı gelmiş olabilir.
  • Teslimat sürelerinizi kısaltmanız gerekiyor:Müşterilerin beklentisi 1-2 günde ücretsiz gönderim (Amazon/Prime etkisi budur). Satışlarınızı yakın zamanda artırdıysanız ve bu teslimat zaman çizelgesini karşılamakta zorlanıyorsanız, altyapısı halihazırda mevcut olan bir 3PL lojistik ortağı, müşteri beklentilerini karşılamanıza yardımcı olabilir.
  • Kendi depo alanınız tükeniyor: Yakın zamanda satışlarınızı artırdıysanız kapasite başka bir sorun olabilir. Bu sorumluluğu kendiniz üstlenmek yerine ekstra kapasite sağlayacak bir 3PL ortağı getirmek daha akıllıca olabilir. Bu aynı zamanda deponuzun organizasyon açısından da asi hale gelmesi durumunda da geçerlidir.
  • Ölçeklendirmek istiyorsunuz: Markanızı ölçeklendirmek birçok zorluğu da beraberinde getirir. Ekstra yerine getirme gereksinimlerinizi uzman bir 3PL sağlayıcısının halletmesine izin vermek, risklerin bir kısmını ve ölçeklendirme yükünü ortadan kaldırır.

#cta-visual-pb#İçerik oluşturmayı birden fazla vitrinde ölçeklendirinDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli vitrinleriniz genelinde içeriği kolaylıkla kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır .Daha fazla bilgi edin

Tavsiye Edilen:  Github Copilot X Bekleme Listesi: Şimdi Nasıl Katılabilirsiniz?

3PL süreci ve dikkat edilmesi gereken noktalar

E-ticaret işinizin her yönünü kendiniz halletmeye alışkınsanız, başka bir şirketin ürünlerinize bakmasına ve bunları müşterilerinize göndermesine izin vermek, kontrolü elinizden bırakmak gibi gelebilir; o halde hadi sürecin gizemini açığa çıkaralım.

Bir 3PL iş ortağından mal gönderimi genellikle şu şekilde gerçekleşir:

Alma

Mallarınız doğrudan 3PL deposuna ulaşır. Kendi sisteminizle entegre olan ve iş ortağı tarafından alınan stoğu kaydetmenin basit bir yolunu sağlayan envanter yönetim sistemine sahip bir 3PL seçmelisiniz.

Depolama

SKU’larınızın her birine, 3PL iş ortaklarının alanı içinde kendi özel alanı atanacaktır.

Toplama

Satış kanallarınızdan birine bir sipariş geldiğinde, 3PL sağlayıcısının deposuna yeniden yönlendirilir ve burada depo personeli tarafından alınır. E-ticaret için özellikle değerli 3PL sağlayıcıları, müşteri siparişinden depoya toplama sürecinin tamamını otomatikleştirme yeteneğine sahip olmalıdır.

Paketleme

Bir 3PL ortağı seçerken anlaşmaya nelerin dahil olduğunu öğrendiğinizden emin olun. Bazı 3PL’ler paketleme maliyetlerini genel fiyata dahil ederken diğerleri bunun için ayrı ücret alır. Operasyonunuzun bu kısmını dışarıdan temin ettiğiniz için, Ambalaj malzemelerinin boyutu, ağırlığı ve maliyeti konusunda önceden anlaşmalar yapmanız gerekecek. Özel paketleme ihtiyaçları olan uzman bir perakendeciyseniz 3PL ortağınızın bunları karşılayabileceğinden emin olun.

Nakliye

Müşterileriniz açısından bu, markanızla gerçek dünyadaki ilk etkileşimi belirlediği için sürecin en önemli kısmıdır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, hızlandırılmış nakliye hizmeti sunan bir 3PL şirketini seçerek bunu müşterilerinize sunabilirsiniz.

İadeler

3PL’ler yalnızca siparişleri sizin adınıza göndermez, aynı zamanda iade edilen siparişleri de yerine getirir.

3PL ölçeklendirme markalarına nasıl fayda sağlayabilir?

Doğru yapıldığında 3PL lojistiğinin ölçeklendirmenize yardımcı olabilecek çeşitli faydaları vardır. Yani:

Üçüncü taraf bir sağlayıcıyla ortaklık yapmak paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir

İşletmenizi seviyelendirmek için daha fazla kapasite istiyorsanız, depolama, envanter yönetimi ve nakliye konularında halihazırda yatırım yapmış özel bir şirket bulmak genel maliyetlerinizi azaltabilir. Bu, aşina olmadığınız bir alanda büyük ve devam eden bir yatırım yapmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

3PL lojistiği aynı zamanda yeni pazarlara daha az riskle giriş yapmanıza da yardımcı olabilir

ABD’de yerleşikseniz ancak denizaşırı pazarları araştırıyorsanız, gitmek istediğiniz coğrafyada halihazırda faaliyet gösteren bir şirketle çalışmak, yasa ve yönetmelikleri araştırmaktan, konumları araştırmaktan ve ihtiyaç duyduğunuz yeri bulmaktan çok daha basit olabilir. depolarınızı temel alın.

#cta-paragraf-pb#Doğru 3PL ortağıyla, yeni küresel konumlarda lansmanla ilgili risklerin çoğu denklemden çıkarılır. Bu, özellikle hedef pazarın garantili bir başarı olup olmayacağından emin değilseniz geçerlidir. Eğer tek başınıza giderseniz, beklendiği gibi sonuçlanmayan bir girişim için çok büyük miktarda zaman, çaba ve para harcamak durumunda kalabilirsiniz.

Üçüncü taraf lojistik, tedarik zinciri şoklarına karşı bir tampon sunuyor

Kovid ve jeopolitik istikrarsızlığın neden olduğu aksama, stoklar üzerinde baskı yarattı 40 yılın en yüksek seviyeleri. Giderek daha öngörülemez hale gelen bu arazide kendi başınıza gezinmeye çalışmak tuzaklarla doludur.

Dayanıklı sipariş karşılama konusunda size rehberlik edecek içgörü ve deneyime sahip doğru ortağı bulabilirseniz, bu, tedarik zinciri risklerini tamamen ortadan kaldırmaz ancak bunları önemli ölçüde azaltarak depolarınızda ve depolarınızda malların tükenmesi potansiyelini en aza indirir. Envanterinizin büyük bir kısmını stokta yok olarak işaretlemeniz gerekir.

Ölçeklendirme sırasında olağanüstü bir müşteri deneyimini sürdüreceksiniz

Sonuç olarak, bir 3PL lojistik şirketi kullanmanın en büyük yararı, kendinizi gerçekleştirmenin karmaşık ayrıntılarına kaptırmak zorunda olmamanızdır.

Eğer ölçeklendiriyorsanız, bu çok büyük. Günde onlarca siparişten yüzlerce siparişe geçmek büyük bir girişimdir. Bu, işiniz için heyecan verici ama aynı zamanda haftanın her günü size gerçek zorluklar sunacak bir zaman.

Bir e-ticaret yöneticisi veya yöneticisi olarak günlük hayatınız engellerle doludur ve bu arada operasyonlarınızı hızlandırırken müşteri deneyiminin sürekliliğini de sağlarsınız.

Tavsiye Edilen:  Başsız Ticaretin Avantajları Konusunda E-ticaret Uzmanları

Harika bir 3PL şirketiyle ortaklık kurmak sektör uzmanlığına erişmenizi sağlar. Temas noktalarında olağanüstü müşteri deneyimine sahip başarılı bir çok kanallı marka oluşturduysanız, muhtemelen mükemmel pazarlama ve teknik bilginiz vardır, ancak lojistik becerileriniz ve uluslararası nakliye tarifeleri bilginiz en güçlü noktanız olmayabilir.

Yıllarca, hatta onlarca yıldır lojistik ve tedarik zinciri deneyimine sahip birini bulmak, işinizin en fazla değer katabileceğiniz alanlarına odaklanmanızı sağlarken, o da ürünlerinizin en hızlı ve en hızlı şekilde gönderilmesini sağlamaya devam eder. verimli bir şekilde mümkündür.

Bir 3PL ortağından bekleyebileceğiniz hizmetler

Tüm 3PL’ler sunmalıdır depo ve envanter yönetimi: yalnızca doğrudan depolarından toplama, paketleme ve nakliye hizmetleri vermekle kalmıyor, aynı zamanda stok seviyelerini takip ediyor ve malların ne zaman yeniden sipariş edileceğine dair tavsiyelerde bulunuyor.

Ancak bu minimumun ötesinde, bir 3PL sağlayıcısına kaydolduğunuzda ne beklemelisiniz? İşte büyük olanlardan birkaçı:

E-ticaret platformunuzla entegrasyon

Birden fazla kanalda satış yapıyorsanız, kendi ağınıza sorunsuz bir şekilde bağlanabilen gelişmiş depo yönetim sistemine (WMS) veya sipariş yönetim sistemine (OMS) sahip bir 3PL ortağı seçmeniz gerekir. Siparişlerin alınması ve 3PL deposuna kaydedilmesi sürecini otomatikleştirebilmeniz gerekir. Manuel veri girişi, stok seviyelerinde hatalara ve yanlış hesaplamalara yol açabilir, bu da satışlarınıza mal olabilir ve markanızın itibarına zarar verebilir.

Aynı gün veya 2 günde kargo

Müşteriler genel olarak isteksiz online siparişlerinin gelmesi için iki üç günden fazla beklemeleri ve birçok sektörde bu beklentinin iki güne veya daha azına inmesi. Bu talebi karşılamanıza olanak sağlayacak kendi depolarınıza yatırım yapmak muhtemelen karlı olmayacaktır, bu nedenle 3PL ortağınızın bu gereksinimi karşılayacak kaynaklara sahip olduğundan emin olun.

Tersine lojistik/İade yönetimi

Müşteriler sadece siparişlerini hızlı bir şekilde almak istemiyor, aynı zamanda kolayca iade edebilmeyi de bekliyorlar. Satış sonrası bakım, müşteri deneyiminin çok önemli bir parçasıdır. bir anket Müşteri bulmak, ödeme ve teslimat kadar iyi bir iade politikasına da değer verir. 3PL seçeneklerini araştırırken bunu sağlayabileceğinizden emin olun.

Müşteri takip yeteneği

E-ticarette standart olarak görülmeye başlanan müşteri deneyiminin bir diğer kısmı da müşterilerin siparişlerini takip edebilme yeteneğidir. Teslimat sürecinin görünürlüğü, alıcının güvenini artırır ve çevrimiçi satın alma işlemlerini daha kolay hale getirir. Lojistiğinizi dış kaynaklardan sağlıyor olsanız bile müşterilerinizin, siparişleri gelene kadar uçuruma doğru gittiğini hissetmelerini istemezsiniz.

İyi bir 3PL ortağı, müşterilerinizi sitenizde sipariş verdikleri andan ürünleri gelene kadar güncel tutacak teknolojiye sahip olacaktır.

Dağıtılmış envanter

Daha büyük 3PL şirketleri çok sayıda sipariş karşılama merkezine sahip olacak ve bunlar arasında envanteri takip edebilecek bir yazılımla kurulacak; bu da siparişlerin müşteriye en yakın depodan akıllı bir şekilde gönderilebileceği anlamına geliyor. Bu yalnızca siparişlerin daha hızlı ulaşması anlamına gelmez, aynı zamanda katetmeniz gereken çok fazla mesafe olmadığı için nakliye masraflarını da azaltır.

Uluslararası sipariş karşılama

Uluslararası satış yapıyorsanız veya yapmayı planlıyorsanız, uluslararası sipariş karşılama konusunda iyi bilgiye sahip ve zamanında uluslararası nakliye sağlayabilecek bir şirket seçtiğinizden emin olun. FedEx ve UPS gibi daha büyük şirketler bu yeteneklere sahip olmanın yanı sıra e-ticaret işletmeleri için mükemmel entegrasyonlar da sağlıyor (daha fazlası için aşağıya bakın).

Esnek gönderim seçenekleri

Tam kamyon yükü (FTL) nakliyesi, eğer sıklıkla büyük siparişler gönderiyorsanız ekonomi sağlayabilir; ancak kamyon yükünden daha az (LTL), gönderileriniz diğer ürünlerle birleştirildiğinde ve yalnızca kapladığınız alan için ödeme yaptığınızda, daha iyi bir seçenek olabilir. Büyük miktarlarda sevkiyat yapması gerekmeyen daha küçük e-ticaret markaları için.

Çok kanallı markaları ölçeklendirmek için en iyi 3PL şirketleri

Kullandığınız e-ticaret platformunun veya platformlarının 3PL sağlayıcınızla entegre olmasını sağlamak sürecin önemli bir parçasıdır. Büyük şirketlerin çoğu kapsamlı entegrasyonlar sağlar:

Tavsiye Edilen:  WatchOS 10 dahil Apple'ın WWDC 2023'te kaçırdığınız her şey burada!

Gemi Bob

Hepsi bir arada 3PL çözümü olarak bilinen ShipBob, kapsamlı entegrasyonlarının yanı sıra geniş yelpazedeki 3PL hizmetleri ve geniş depo ağı nedeniyle DTC e-ticaret perakendecileri arasında popülerdir.

WooCommerce, Shopify ve Shopify Plus, BigCommerce, Squarespace, eBay, Amazon ve Walmart dahil olmak üzere çeşitli e-ticaret hizmetleriyle kullanıma hazır entegrasyon sağlayarak çok kanallı siparişleri doğrudan depoya otomatik olarak göndermenize olanak tanır. Ayrıca API’leri aracılığıyla özel bir entegrasyon da oluşturabilirsiniz.

FedEx

FedEx’in yerine getirme platformu çevrimiçi perakendecilere envanterlerini yönetmeleri için basit bir yol sunar. E-ticaret entegrasyonları arasında eBay, Etsy, Walmart, Shopify ve Magento bulunmaktadır. Ayrıca platformları aracılığıyla veri analizi ve sipariş takibi de sunuyorlar.

GÜÇ KAYNAĞI

Depolama ve nakliye devi, devasa sipariş karşılama merkezleri ağı aracılığıyla dağıtılmış sipariş yönetimi sunuyor. Ayrıca gerçek zamanlı envanter yönetimi platformu ve API işlevselliği aracılığıyla esnek e-ticaret entegrasyonu sunar.

Ismarlama UPS e-ticaret entegrasyonu sağlamada uzmanlaşmış çok sayıda üçüncü taraf bulunmaktadır; bu nedenle, büyük bir geliştirici ekibiniz yoksa bu iyi bir seçenek olabilir.

Shopify’ın Gerçekleştirilmesi

Bu, Shopify’da oluşturulan çevrimiçi mağazalar için harika bir seçenektir. Amerika Birleşik Devletleri içinde esnek gönderim, iki günde teslimat, kapsamlı iade hizmeti ve ölçekli fiyatlandırma yapısı sunuyorlar. Ancak Shopify mağazası değilseniz gönderim hizmetinden yararlanamazsınız.

CH Robinson

Küresel nakliye ve lojistik şirketinin e-ticaret entegrasyonuna yanıtı: NavisferEnvanter seviyelerinin görünürlüğünü sağlayan, nakliyeyi takip eden ve nakliye ödeme kolaylıklarına olanak tanıyan bir platform.

CH Robinson, uluslararası alanda büyük miktarlarda mal göndermesi gereken işletmelere hitap ederken, aynı zamanda daha küçük gönderileri birleştirmek ve tasarruf etmek isteyen çevrimiçi işletmeler için de esnek gönderim seçenekleri sunuyor.

Kuehne + Nagel

Başka bir büyük lojistik şirketi, ancak büyük ve küçük perakendecilere esnek yaklaşımını vurgulayan bir şirket. Bir dizi entegrasyon sağlarlar. API veya EDIihtiyaçlarınıza en uygun çözümü seçmenizi sağlar.

Kırmızı Geyik Gerçekleşmesi

Daha küçük ölçekli gönderilere hitap ettikleri ve destek sağlama konusunda büyük bir üne sahip oldukları için ölçeklendirme yolculuğuna yeni başlayan markalar için iyi bir seçenek.

E-ticaret sitenizin ölçeklendirme hedeflerinizle eşleştiğinden emin olun

Çok kanallı operasyonlarınızı 3PL ortaklarıyla entegre etmeyi ve satış yaptığınız kanal sayısını artırmayı planlıyorsanız, çok çeşitli yazılım ve uygulamalarla çalışabilen bir e-ticaret mağazasına ihtiyacınız olacak.

Teknoloji yığınınızı 3PL şirketleriyle ve işletmeniz için önemli olan diğer üçüncü taraflarla entegre etme aşamasındaysanız, çevrimiçi vitrininizde denemeler yapmak ve güncellemeler yapmak için tüccar dostu bir yönteme sahip olmak, en azından kaldırmanın harika bir yoludur. ölçeklendirme sürecinizin baş ağrılarından biri.

#cta-visual-pb#İçerik oluşturmayı birden fazla vitrinde ölçeklendirinDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli vitrinleriniz genelinde içeriği kolaylıkla kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır .Daha fazla bilgi edin