8 En İyi B2B E-Ticaret Platformu (+ Kendi Kriterlerinizi Seçin)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:8 En İyi B2B E-Ticaret Platformu (+ Kendi Kriterlerinizi Seçin)

B2B işlerinin yapılma şekli son birkaç yılda hızla değişti. Satıcılar müşterilerle etkileşim kurmanın daha etkili yollarını arıyor ve alıcılar da çevrimiçi ortamda kendilerini daha rahat hissetmeye başladı. Genel olarak e-ticaretin büyümesi sayesinde, B2B alıcıları artık dijital ortamda vakit geçirmeye alışkın. Çevrimiçi portalları, kişiselleştirilmiş dijital hesapları kullanırken ve büyük anlaşmaları çevrimiçi olarak müzakere edip tamamlarken kendilerini rahat hissediyorlar.

Bu artan aşinalık, B2C tüketicilerinin beklentilerine benzer şekilde yüksek kaliteli, kişiselleştirilmiş B2B deneyimlerine yönelik bir beklentiyi de beraberinde getiriyor.

Peki B2B şirketleri müşteri ilişkilerini koruyup geliştirirken büyümeyi nasıl ölçeklendirebilir?

Doğru e-ticaret platformunu seçmek bunun büyük bir parçasıdır. B2B e-ticaretin son derece uzmanlaşmış dünyasında, seçtiğiniz platformun hizmetleri ve işlevselliği çok önemlidir.

B2B e-ticaret operasyonlarınızı daha verimli hale getirmeniz gerekiyorsa veya genişletmeyi düşünüyorsanız, mevcut en iyi B2B e-ticaret platformlarını, alışveriş listenizde bulunması gereken temel özellikleri ve en iyi seçeneği seçme kriterlerini bilmeniz gerekir. senin işin.

Siz değerlendirirken en iyi platformlar ve en önemli ipuçlarından oluşan özetimiz sizi kapsıyor.

Burada şuna bakacağız:

B2B e-ticaret nedir?

B2B e-ticaret, bağımsız bir tüketici yerine başka bir işletmeye çevrimiçi satış yapmaktır. B2B e-ticaret, site ziyaretçilerinizin bireysel tüketiciler yerine bir işletme adına hareket etmesi açısından B2C’den farklıdır.

Bu, müşteri yolculuğuna farklı bir yaklaşım getiriyor: Ziyaretçiler genellikle ürüne veya hizmete olabildiğince hızlı ve verimli bir şekilde ulaşmak istiyor.

Ancak B2B eğilimleri, bunu yaparken artık (aynı zamanda) mükemmel bir müşteri deneyimi beklediklerini gösteriyor. Beklentileri boş zamanlarında B2C müşterisi olmaktan öğreniliyor.

#cta-visual-pb#Tüm ekibinizin oluşturmaya başlamasını sağlayınDaha büyük e-ticaret ekipleri için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, içerik oluşturma sürecinizi ölçeklendirmeniz için size benzersiz roller ve izinlerle 10’dan fazla kullanıcı koltuğu sunar çabalar.Daha fazla bilgi edin

B2B e-ticaret platformu nedir?

Standartlardan ve web trendlerinden etkilenmesine rağmen B2B satıcılarının B2C markalarına kıyasla farklı gereksinimleri vardır, bu nedenle B2B e-ticaret web siteleri genellikle benzersiz özelliklere ihtiyaç duyar.

Diğer şeylerin yanı sıra şunları yapabilmeleri gerekir:

 • Özel, kısıtlı alanlar sağlayın Müşterilerin hesaplarının ayrıntılarını görebilecekleri ve tekrar alışveriş yapan müşteriler olarak stokları hızlı bir şekilde yeniden sipariş edebilecekleri yer.
 • Özel fiyatlandırmayı ayarlayın çeşitli müşteri ayrıntılarına dayalı
 • Esnek ödeme yöntemleri ve seçenekleri sunun

B2B e-ticaret portalınızın veya sitenizin bu özelliklerinin, farklı bir dizi e-ticaret hizmetleri veya yetenekleri tarafından desteklenmesi gerekir; bu, muhtemelen B2B için özel olarak tasarlanmış hizmetlere sahip bir e-ticaret platformuna ihtiyaç duyabileceğiniz anlamına gelir.

B2B e-ticaret platformunuzun sahip olması gereken kritik özellikler

Her B2B işletmesi farklı olduğu için ihtiyaç duyacağınız özellikler herkes için aynı olmayacaktır.

Ancak genel olarak bir B2B platformunda aramanız gereken temel özellikler şunlardır:

Kilitli/kısıtlı erişim alanları

Ticari müşterilerin kendilerine özel indirim ve teklifleri görüntüleyip uygulayabilecekleri kendi müşteri hesaplarına ihtiyaçları vardır. B2b’ye yönelik bir e-ticaret platformunun, bu alıcılar için sitenizin güvenli, doğru bir şekilde güncellenen, kısıtlı bir alanını destekleyebilmesi gerekir.

Özel müşteri portalları

Müşterilerin yalnızca tekrarlı satın alımlar yapamayacağı, aynı zamanda müşteri hizmetleri ve desteği de alabileceği verimli ve sezgisel bir b2b ticaret portalı, müşteri deneyimine önemli ölçüde katkıda bulunur.

B2B satıcıları arasındaki ortak endişe, self-servis müşterilerinin bir portal aracılığıyla kişisel dokunuştan mahrum kalması anlamına gelmesidir, ancak bu özel alanlar aslında B2B müşterileri için katma değer sağlama fırsatıdır.

 • Kişiselleştirilmiş bir alanda ürünleri görebilme, fiyat teklifi alabilme ve sipariş verebilme Müşterilerinizin e-posta veya telefon üzerinden gidip gelme zamanını kurtarır. Özellikle belirli anlaşmalar veya bilinen spesifikasyonlar varsa, önceki etkileşimlerden müşteri alanında dahili olarak müşteri kaydı olarak erişilebilen listeleyebilirsiniz.
 • Ayrıca portalın içinde kişiselleştirilmiş mesajları ve önerileri de görüntüleyebilirsiniz.ve 1.1 müşteri hizmetleri sohbetleri sağlayın. Bu, kusursuz bir müşteri yolculuğu oluşturmaya yardımcı olur ve rahatlığı artırır. Özel mesajlaşma için, önceki satın alma işlemlerine dayanarak bir müşteriye portalında sorabileceğiniz ilgili en çok satan ürünlerin olup olmadığını düşünün.

Esnek fiyatlandırma seçenekleri

Hangi müşterinin siparişi verdiğine, siparişin büyüklüğüne, yeni veya tekrarlanan siparişlere, alıcının konumuna vb. bağlı olarak fiyatları ayarlayabilmeniz gerekir. Bunu yapabilmek ve ilgili, yerelleştirilmiş maliyetleri görüntüleyebilmek, B2B satın alma yolculuklarınızı kolaylaştıracaktır. daha verimli hale getirin ve müşterileriniz için anlaşılması kolay teşvikler sağlayın. Bunu kolaylaştıracak bir platforma ihtiyacınız olacak.

Esnek ödeme seçenekleri

B2B müşterileri her zaman kredi kartlarından ön ödeme yapmazlar. Faturalandırma, satın alma siparişi ile ödeme vb. sunmak, müşterilerinize ihtiyaç duydukları esnekliği sağlar. Çoğu zaman, B2B siparişleri önemli ölçüde daha pahalı olduğundan uyumluluk, ödeme ve ödeme ağ geçitleriniz sorunsuz bir deneyim oluşturmak için kesinlikle dikkate alınması gereken bir şeydir.

Tavsiye Edilen:  2023'TE EN İYİ KRİPTO PAZARLAMA AJANSLARI

Mükemmel güvenlik

Müşterileriniz B2B işlemleri ve müşteri hesapları için üst düzey güvenlik bekleyecektir. Seçtiğiniz platformun minimum PCI Düzey 1 uyumlu olduğundan ve size SSL sertifikası sunduğundan emin olun.

Uluslararasılaştırma özellikleri

Fiyatları yalnızca yerel para birimlerinde belirleyip görüntüleyebilmeniz değil, aynı zamanda müşterilerinizin maliyetlerinin dökümünü görmesini de kolaylaştırmanız gerekir. Nakliye ve vergi maliyetleri gibi şeyler ülkeden ülkeye önemli ölçüde farklılık gösterir; bu nedenle, B2B satış konusunda ciddiyseniz, bu bilgileri müşteri portalında doğru bir şekilde görüntülemenize olanak tanıyan uluslararasılaştırma özellikleri çok önemlidir.

En iyi 8 B2B e-ticaret platformu

Bu kadar çok arka uç çözümü mevcut olduğundan, bir B2B e-ticaret platformunun nasıl seçileceğini bilmek zor olabilir. Artık değerlendirme yaparken neye ihtiyacınız olduğunu belirlemenize yardımcı olacak bazı düşünceleriniz var. Haydi pazarın sunduğu en iyi B2B e-ticaret çözümlerine bakalım.

BigCommerce B2B Sürümü

Kredi: Büyük Ticaret

BigCommerce, en popüler B2C platformlarından biridir ve aynı zamanda kapsamlı bir B2B e-ticaret paketi sunar. Yurtdışındaki müşterilere satış yapan işletmeler, satın alma deneyiminizi uyarlamanıza yardımcı olan uluslararasılaştırma özellikleriyle özellikle ilgilenecektir.

BigCommerce, 100’den fazla para biriminin yanı sıra çeşitli küresel nakliye şirketleriyle entegrasyonları destekler; böylece yerel vergi ve gönderim bilgilerini müşterilerinize doğrudan sitenizde görüntüleyebilirsiniz.

Artıları

 • Olağanüstü uluslararasılaştırma özellikleri – Yukarıdaki özelliklere ek olarak BigCommerce, ürün sayfaları da dahil olmak üzere siteniz için herhangi bir dili kullanmanıza olanak tanır.
 • Kullanıma hazır çok çeşitli entegrasyon yetenekleri – Diğer kurumsal yazılımlarınızı (ERP, CRM, POS vb.) hızlı ve kolay bir şekilde bağlayabilirsiniz.
 • B2B ve B2C arasındaki siloları ortadan kaldırın – BIgCommerce B2B, orijinal B2C platformunun üzerine inşa edilmiştir; bu, her ikisini de kapsayan perakendeciler için harika bir haber. İşletmenizin farklı bölümleri için ayrı platformlar kullanmanıza gerek yoktur; stok seviyelerinin takibi, sipariş yönetimi vb. konularda büyük miktarda zaman ve kaynak tasarrufu sağlar.

Eksileri

 • Yalnızca kurumsal planlarında mevcuttur – BigCommerce, B2C platformu için rekabetçi fiyatlar sunarken, satıcılar yalnızca kurumsal plandaki B2B sürümünü oluşturan eklentilere erişebilir. Bu, daha küçük B2B işletmeleri için bir dezavantajdır.
 • Nispeten karmaşık – BigCommerce birçok yararlı hizmet ve entegrasyona sahiptir. Ancak ciddi bir kurumsal çözümün boyutu ve ölçeği yeni başlayanlar için bunaltıcı olabilir. Bu ve fiyatlandırma yapısı, onu çevrimiçi satıcıları ölçeklendirmek için ideal kılar, ancak küçük ölçekli markalar için pek uygun değildir.

Fiyatlandırma

BigCommerce’in Kurumsal fiyatlandırması, hizmet düzeyine ve yıllık satışlara bağlı olarak tartışılabilir.

OroCommerce

Kredi: OroCommerce

BigCommerce’den farklı olarak OroCommerce, özellikle B2B pazarı için tasarlandı. Büyük ölçekli B2B operasyonlarını yürütme kapasitesiyle birlikte, beklediğiniz tüm B2B e-ticaret özelliklerini (özel müşteri hesapları, müşteri düzeyinde fiyatlandırma vb.) sunar. Ayrıca işletmenizin her iki bölümüne de aynı platformdan erişebilmeniz ve yönetebilmeniz için bir B2C seçeneğiyle birlikte gelir.

Artıları

 • B2B tüccarlara özel hizmetler – OroCommerce büyük çevrimiçi satıcıları hedefliyor. Sağlam ve geniş bir B2B e-ticaret hizmetleri yelpazesi sunar.
 • Ayrıca bir CRM – Bu aynı zamanda tam ölçekli bir CRM platformudur, dolayısıyla entegrasyon konusunda endişelenmenize gerek kalmaz ve müşterilerinizi takip edebilir ve arka uç e-ticaret hizmetlerinizi tek bir yerden yönetebilirsiniz.
 • ERP entegrasyonu – ERP’nizi bağlama ve çeşitli iş süreçlerini otomatikleştirme olanağı sağlar.

Eksileri

 • Teknik kurulum ve yönetim – OroCommerce’i vitrininize bağlamak için geliştirici yardımına ihtiyacınız olacak. Ve bu nispeten yeni bir platform olduğundan (2012’de piyasaya sürüldü), daha köklü oyuncular kadar deneyimli geliştiriciler mevcut değil.

Fiyatlandırma

Küçük işletmeleri hedefleyen OroCommerce Topluluğu ücretsizdir. Enterprise sürümü bireysel olarak fiyatlandırılır.

Adobe Ticaret/Magento

Kredi: Adobe

Adobe Commerce (hala sıklıkla Magento olarak adlandırılıyor), aynı platformda B2B ve B2C işlevselliği sunan çok yönlü mükemmel bir çözümdür. Adobe, kişiselleştirmeyi ve müşteri deneyimini B2C platformunun merkezine koydu ve B2B hizmetleriyle de aynı düzeyde rahatlık ve kolaylık sunmak istiyor. Bunu kapsamlı bir özelleştirilebilir müşteri hesabı ayarları ve self servis araçları yelpazesiyle başarıyorlar.

Artıları

 • Kişiselleştirme – Adobe’nin Sezgisel, yönetimi kolay müşteri hesapları, kişiselleştirilmiş öneriler ve mesajlarla bir araya gelerek müşterilerinize değer verdiklerini göstermenin harika yollarıdır. Bireysel ofis tabanlı/gerçek dünya B2B ilişkilerinizin çevrimiçi bir versiyonunu oluşturmanıza olanak tanır.
 • Son derece özelleştirilebilir – Bireysel fırsat ve teklifleri yansıtacak ve en alakalı ürünleri gösterecek şekilde müşteri hesaplarınızı özelleştirilmiş fiyatlandırma ve kataloglarla oluşturun.
 • B2B ve B2C platformu – Adobe, arka uç yönetiminizi kolaylaştıran ve B2B müşterilerinize B2C düzeyinde kanallar arası entegrasyon ve UX sağlayan entegre bir B2B ve B2C platformudur. Silolardan kaçınabilirsiniz!

Eksileri

 • Maliyet – Adobe Commerce, müşteri bazında fiyatlandırılır ve fiyatı, olağanüstü ticari işlevselliğini yansıtır. Ücretsiz bir sürümü mevcut ancak yine de barındırma ve geliştirici masraflarını ödemeniz gerekecek.

Fiyatlandırma

Magento Açık Kaynak hâlâ ücretsizdir ve temel e-ticaret işlevleriyle birlikte gelir. Adobe Commerce, ihtiyacınız olan hizmet düzeyine göre fiyatlandırılır.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Giysi Satmak ve Para Kazanmak İçin En İyi 11 Yer

#cta-visual-pb#Tüm ekibinizin oluşturmaya başlamasını sağlayınDaha büyük e-ticaret ekipleri için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, içerik oluşturma sürecinizi ölçeklendirmeniz için size benzersiz roller ve izinlerle 10’dan fazla kullanıcı koltuğu sunar çabalar.Daha fazla bilgi edin

WooCommerce B2B

Kredi: WooCommerce

WordPress için açık kaynaklı e-ticaret çözümünün bir B2B uzantısı vardır. Bu eklenti paketi kapsamlı B2B işlevselliği sağlar ve WooCommerce kullanıcılarına DTC çevrimiçi mağazalarını B2B sitelerine dönüştürme yeteneği verir.

Artıları

 • Müşteri grupları – Müşterilerinizi segmentlere ayırın ve farklı gruplar için ayrı kurallar, fiyatlar ve katalog görünürlüğü belirleyin.
 • Esnek ödeme seçenekleri – Müşterilere satın alma siparişi numaralarıyla ödeme yapma veya faturayla ödeme yapma seçeneği sunun.
 • Düşük fiyata kapsamlı işlevsellik – WooCommerce B2B, küçük ve hatta orta ölçekli tüccarlara bir B2B satıcısı olarak çalışmaya başlamaları için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlar ve açık kaynaklı yazılım için bir eklenti olarak başlamanın ucuz bir yoludur.

Eksileri

 • Yalnızca WordPress siteleri için kullanılabilir – WooCommerce, WordPress’te kullanılmak üzere özel olarak kodlanmış ve tasarlanmıştır.
 • Sınırlı işlevsellik – WooCommerce B2B’nin temelleri çok iyi kapsansa da, kişiselleştirme ve çok kanallı entegrasyon gibi gelişmiş işlevler bu eklentinin yeteneklerinin ötesindedir.

Fiyatlandırma

99$

Shopify Plus

Kredi: Shopify Plus

Shopify’ın kurumsal sürümü olan Shopify Plus, DTC mağazanızı toptan satış veya B2B sitesine dönüştürme işlevine sahiptir. Olarak bilinir Shopify’da B2BVe Toptan Satış Kanalını değiştirmeHalihazırda Shopify’da mağazalarını işleten ve daha fazla gelir akışı eklemek isteyen markaları ölçeklendirmek için idealdir.

Kurumsal düzeyde B2B hizmetlerine ek olarak Shopify Plus, Shopify’ın ünlü olduğu tüm olağanüstü müşteri deneyimi özelliklerine erişmenizi sağlar.

Artıları

 • Pazar lideri platform – Shopify, mevcut en çok kullanılan ve saygın ticaret platformlarından biridir.
 • Gelişmiş müşteri deneyimi yetenekleri – B2B müşterileri giderek daha fazla B2C ile aynı seviyede bir satın alma deneyimi bekliyor. Shopify Plus, temaları özelleştirmenize, fiyatları müşteri bazında belirlemenize ve otomatik ödeme olanağı sunmanıza olanak tanır.
 • B2B/B2C esnekliği – B2B operasyonunuzu mevcut sitenizde kurmayı veya özel bir vitrin oluşturmayı seçebilirsiniz.

Eksileri

 • Yalnızca Shopify Plus’ın parçası olarak mevcuttur – Temel Shopify paketlerinden birini kullanıyorsanız yükseltme yapmanız gerekir.
 • Maliyet – Shopify’daki B2B, premium ticaret hizmetlerinin bir parçasıdır. Kapsamlı işlevsellik elde edersiniz, ancak bu, daha küçük satıcıların bütçelerinin üzerinde olabilir.

Fiyatlandırma

Shopify Plus aylık 2.000 ABD dolarından başlıyor.

TrueCommerce Netalog’u

Kredi: TrueCommerce

Bu platform doğrudan B2B e-ticaret pazarını hedeflemektedir. Özellikleri, geniş bir müşteri tabanına esnek, kişiselleştirilmiş satın alma seçenekleri sunması gereken büyük satıcılar için tasarlanmıştır.

TrueCommerce, siz ve müşterileriniz arasında standart bir temelde belge alışverişini kolaylaştıran öncü EDI (Elektronik Veri Değişimi) sistemiyle ünlüdür. Bu, satın alma siparişlerinin, taleplerin, faturaların vb. gönderilmesinin otomatikleştirilebileceği ve kolaylaştırılabileceği anlamına gelir.

Artıları

 • Kişiselleştirilmiş sipariş portalı – TrueCommerce son derece esnek, müşteriye özel fiyatlandırma, kişiselleştirilmiş promosyonlar ve yönlü arama sunar; bu, müşteri hesaplarını onların özel ihtiyaçlarına uyacak şekilde oluşturabileceğiniz anlamına gelir.
 • Gelişmiş entegrasyon – TrueCommerce, ERP’niz ve iş sistemlerinizle kapsamlı entegrasyon sunar.
 • Dikey düzlemlerde çalışır – Platform, bira üreticileri ve pub zinciri Green King’den inşaatçı tüccarları Travis Perkins’e kadar birçok farklı sektördeki şirketlerin arkasında duruyor.
 • EDI sistemi – Lider EDI teknolojisi.

Eksileri

 • Yalnızca B2B – TrueCommerce, B2C deneyimini B2B çevrimiçi satışa getirdiğini iddia etse de bu, özel bir B2B çözümüdür. Eğer sizin de bir B2C işletmeniz varsa, her iki mağazanızı da aynı arka uçtan yönetemezsiniz.

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma istek üzerine mevcuttur.

Oracle’dan SuiteCommerce

Kredi: Oracle NetSuite

Oracle NetSuite, B2B ve B2C’ye hizmet veren bir ticaret platformu olan SuitCommerce biçiminde e-ticaret hizmetleri de sunan bulut tabanlı bir ERP çözümüdür. Esas olarak bir ERP olduklarından, iş sistemlerinizin yerel entegrasyonu B2B satıcıları için büyük bir artı noktadır.

Artıları

 • Verilerin tek görünümü – Netsuite, envanter yönetiminden müşteri yolculuklarına kadar çevrimiçi işletmenizin tek bir görünümünü sağlamak için ERP’den, ticaret platformundan, müşteri hizmetlerinden ve diğer alanlardan gelen verileri bir araya getirir.
 • Çok kanallı – B2B ve B2C müşterileri, tümü tek bir arka uçtan desteklenen çok çeşitli temas noktalarını kullanabilir.

Eksileri

 • Üçüncü taraflarla entegrasyon eksikliği – Netsuite’in diğer iş çözümleriyle entegrasyonlar çok iyi olsa da, üçüncü taraf hizmetlerinin entegrasyonunun kapsamı sınırlıdır.
 • Yalnızca NetSuite ERP ile kullanılabilir – ERP’niz olarak NetSuite’i zaten kullanıyorsanız veya geçiş yapmayı düşünüyorsanız, e-ticaret hizmetleriyle yerel entegrasyon olasılığı buna değebilir. Mevcut ERP’nizden memnunsanız, erişim elde etmek için kendinizi ihtiyaç duymadığınız birçok işlevselliğe kaydolurken bulabilirsiniz.

Fiyatlandırma

Talep üzerine mevcuttur.

Biber

Kredi: biber

Pepperi, olağanüstü bir müşteri arayüzü sağlama konusunda uzmanlaşmış özel bir B2B platformudur. Kullanımı kolay self servis portalı son derece özelleştirilebilir olduğundan mobil ve masaüstünde sezgisel müşteri yolculukları oluşturabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Satın alma başarısını artırmak için müşteri sadakat programlarından yararlanma

Artıları

 • B2B müşterisi düşünülerek tasarlandı – Müşterilerinize Sezgisel, özelleştirilebilir ve esnek bir çevrimiçi satın alma deneyimi sunun.
 • Çok kanallı – Pepperi mobil cihazlar için optimize edilmiştir ve satış kanallarını tek bir arka uç konumuna entegre eder.
 • Mükemmel entegrasyon yetenekleri – ERP sistemlerine ve teknoloji yığınınızın diğer bölümlerine hızla bağlanın.

Eksileri

 • Giriş seviyesi değil – Pepperi harika bir platform ama maliyeti onu yeni başlayanlar için uygun kılmıyor.
 • Yalnızca B2B – B2C yönü yoktur, dolayısıyla işinizin o kısmını Pepperi ile yürütemezsiniz.

Fiyatlandırma

Aylık 500 dolardan başlıyor.

B2B e-ticaret platformu seçiminizi yapmak için uzman ipuçları

Artık dikkate almanız gereken bir kısa listeniz olduğuna göre platformunuzu nasıl seçmelisiniz? Uzman ipuçlarımız işleri daraltmanıza yardımcı olmak için burada!

1. Her şeyden önce müşteri deneyimine odaklanın

B2B alıcıları geri kalanımızla aynı dünyada var olduğundan, B2C ile aynı düzeyde dijital deneyim beklemeye başlıyorlar. Kişiselleştirilmiş müşteri yolculukları ve zengin dijital deneyimler, B2B e-ticarette giderek daha önemli hale geliyor. Mağazada gezinmeyi, görünümü ve hissi ve sipariş kolaylığını göz önünde bulundurarak seçtiğiniz platformun özellikle modern deneyimleri kolaylaştırmaya yardımcı olacağından emin olun.

2. Alıcılar için ne kadar çok fiyatlandırma seçeneği olursa o kadar iyi

Platformunuzu seçerken fiyatlandırma özelliklerine dikkat edin. Hesap düzeyinde fiyatlandırmayı ayarlayabilmeniz ve toplu siparişleri, toplu fiyatlandırmayı ve minimum/maksimum eşikleri karşılayabilmeniz gerekir. Bunlar genellikle ölçeklendikçe B2B için masa bahisleridir.

3. Özelleştirilebilir bir platform seçin

Fiyat listelerini ve self-servis portalları özelleştirmenin yanı sıra, işletmenize özgü ve ticaret platformu sağlayıcınızın geliştirmek için sizinle birlikte çalışması gereken işlevselliğe de ihtiyacınız olabilir.

İşletmenizin ihtiyaç duyduğu tüm uzmanlık özelliklerini not edin. Yani. Bir teknoloji şirketiyseniz, uyumlu ürünleri/hizmetleri ürün sayfanızda sergileyebilmeniz mi gerekiyor? Ödeme sırasında indirimli fiyatları göstermeniz gerekiyor mu? Özel veri kümeleriniz, platform başına kullanıma hazır olarak ne kadar değişiklik yapmanız gerektiğini belirleyen bir faktör olacaktır.

4. Temel teknoloji yığınınızın geri kalanıyla entegre olan bir platform seçin

B2B müşterileri için ERP’nize bağlanabilecek bir platform özellikle önemlidir.

5. B2C işinizi düşünün (siloların yönetimi zordur!)

Eğer sizin de bir B2C işletmeniz varsa, bunun B2B operasyonunuzla birlikte nasıl çalışacağını bilmeniz gerekir. Hem B2B hem de B2C’yi ayrı sitelerle veya bir sitenin ayrı bölümleriyle çalıştırabilen bir platforma sahip olmak birçok marka için en iyi sonucu verir. Tüketicilerin siteyle ayrı hissettirecek bir şekilde karşılaşmasını isteyebilirsiniz ancak e-ticaret ekibiniz, her şeyin bir arada olacağı veya aynı CMS kurulumunda çalışacağı şekilde içeriği yönetmenin bir yolunu isteyebilir.

6. Ekiplerinizi ve şirket genelinde benimsenmeyi düşünün

Bu son noktaya benzer şekilde, bundan faydalanacak olanlar yalnızca müşterileriniz değil; Ekipleriniz sezgisel, üzerinde değişiklik yapılması kolay ve yeni kanalların ve özelliklerin hızlı bir şekilde eklenebileceği bir platform kullanmaktan keyif alacak. İnceleme sitelerine danışın ve platformları kullanan gerçek B2B markaları için uygulama ve uygulama sonrası süreçlerin nasıl gittiğine dair fikir edinin.

Müşterilerinizin hak ettiği B2B web sitesini oluşturun

B2B e-ticaret hizmetlerinizi sunmak için kullanabileceğiniz birçok farklı platform vardır.

Yaptığınız seçim, işletmenizin benzersiz ihtiyaçlarına göre belirlenecektir: Hangi platform, esnek, hızlı ve kullanışlı bir müşteri deneyimi sağlarken aynı zamanda iş hedeflerinizi karşılayacak kadar özelleştirilebilir?

Ancak arka uç iş operasyonlarınızı güçlendirmek için hangi seçimi yaparsanız yapın, kurduğunuz olağanüstü dijital deneyime uygun bir ön uç katmanını düşünebilirsiniz.

#cta-visual-pb#Tüm ekibinizin oluşturmaya başlamasını sağlayınDaha büyük e-ticaret ekipleri için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, içerik oluşturma sürecinizi ölçeklendirmeniz için size benzersiz roller ve izinlerle 10’dan fazla kullanıcı koltuğu sunar çabalar.Daha fazla bilgi edin