8 Kolay Adımda Amazon FBA Kargo Planı Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: 8 Kolay Adımda Amazon FBA Kargo Planı Nasıl Oluşturulur?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Amazon FBA (Fulfillment by Amazon), girişimcilerin ürünlerini müşterilerin eline hızlı ve verimli bir şekilde ulaştırmaları için inanılmaz bir fırsattır.

FBA, Amazon’un devasa Prime müşteri tabanına erişmenizi sağlar ve küresel müşteri hizmetleri ağından yararlanmanıza olanak tanır. Amazon FBA, ürünlerinizin nakliyesini üstlenir ve geri ödemeler ve iade işlemleri de dahil olmak üzere müşteri hizmetlerinin büyük bölümünü yönetir.

Bu hizmetten en iyi şekilde yararlanmak isteyen tüm işletmeler için bir Amazon FBA Deposu nakliye planı oluşturmak zorunludur. Ancak süreç göz korkutucu olabilir ve birçok girişimci, uzman ve Amazon ajansı nereden başlayacağını bilemez.

Bu kapsamlı adım adım kılavuz, Amazon satıcı hesabınızdan etkili ve verimli bir Amazon Lojistik nakliye planı oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size sağlayacaktır. Bu planı, sahip olduğunuz tüm çeşitli pazarlama kanalları için kullanabilirsiniz (kendi e-Ticaret mağazanızda satış yapıyor olsanız bile).

Sonunda, ürünlerinizin zamanında ve verimli bir şekilde teslim edilmesini sağlamak için süreci ve atmanız gereken kritik adımları daha iyi anlayacaksınız.

1. Adım: Sevk edilecek envanteri seçin

Amazon’da bir gönderi oluşturabilmeniz için önce gönderilecek envanteri seçmeniz gerekecek, bu nedenle ürününüzü ekleyin Yeni bir liste oluşturmak için katalog menüsündeki düğmesine basın.

Bir kargo planı oluşturmak için ürün listelemenin eksiksiz olması gerekmese de, bunun Amazon Seller Central hesabınıza eklenmesi ve Amazon Lojistik (FBA) olarak ayarlanması gerekir.

[Banner][Looking for an Amazon Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-fba-shipping-plan][orange]

Bir ürün eklerken seçtiğiniz öğeye bağlı olarak, şu anda Satıcıdan Gönderim olarak ayarlanmış olabilir. Doğru ayara sahip olduğunuzdan emin olmak için gönderilecek ürün/ürünlerin kutularını işaretleyin ve ürün listesinin yukarısındaki Seçilen Eylem düğme.

Açılır menüyü kullanarak Değiştir’i seçin. Amazon tarafından yerine getirildi.

Liste kaydınız oluşturulduktan sonra, Amazon’a göndermeye hazırsınız. Amazon Seller Central’daki kontrol panelinizden şuraya gidin: Envanter > Envanteri Yönet.

Ardından, tek tek ürünler veya birden fazla SKU gönderme seçeneğine sahipsiniz. Amazon Lojistik’e yönelik ürünleri seçmek için sol taraftaki kutuları işaretlemeniz yeterlidir. Şuraya git: Seçilen Eylem düğmesine basın ve açılır menüden seçin envanter gönder/yenile.

Onaylamanız istenecektir. Seçtiğiniz ürünleri iki kez kontrol edin ve ardından “Evet devam et”.

2. Adım: Alım yerini seçin

Sevk edilecek envanter kalemlerini seçtikten sonraki adım menşe adresini girmektir. Bu, gönderinizin alınacağı fiziksel konumdur.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT'de Özel Talimatlar Nasıl Kullanılır?

Ev veya ikamet adresiniz, iş adresiniz, nakliye komisyoncunuz veya bir tedarikçinin deposu olabilir. Varsayılan olarak en son gönderim adresi uygulanacaktır, bu nedenle örnekte alternatif bir adres seçmeniz veya eklemeniz gerekir, tıklayın başka bir adresten gönder.

3. Adım: Hazırlık ve etiketleme ayrıntılarınızı ekleyin

Aşağıdakiler, nakliye sürecindeki kritik adımlardır. Amazon’un aşağıdakiler dahil olmak üzere gerektirdiği ilgili gönderim ayrıntılarını girmeniz gereken yer burasıdır:

  • Paketleme detayları
  • Hazırlık ve etiketleme gereksinimleri
  • Göndermeyi planladığınız miktar

Paketleme tipini girmek için iki seçeneğiniz vardır – ayrı birimler veya yeni bir paketleme şablonu oluşturmak. Tek seferlik gönderiler için veya aynı pakette birden fazla SKU gönderirken, tek tek öğelerin paketlenmesi önerilir.

Her yeni gönderi planı oluşturduğunuzda aynı koli ambalajlı ürünleri göndermeyi planlıyorsanız, gelecekteki gönderiler için daha sonra başvurabileceğiniz bir paketleme şablonu oluşturmaya değer.

Yeni bir şablon oluşturuyorsanız, tüm alanlara paketinizin boyutları da dahil olmak üzere ayrıntılarını girin ve tıklayın. kaydetmek.

Ürününüz kısıtlanmış bir kategoride değilse hazırlık gerekliliği yoktur ve hazırlık gerekli değil’i seçerek ilerleyebilirsiniz. Ürününüz kısıtlanmış bir ürün kategorisine giriyorsa kategoriyi seçin; Amazon, envanteri göndermeden önce uygun şekilde hazırlamak için ihtiyaç duyacağınız ek paketleme ayrıntılarını sağlayacaktır.

Örneğin, cam gibi kırılgan ürünlerin ek hazırlıklara ihtiyacı olacak ve tüm parçaları ayrı ayrı baloncuklu ambalajla sarmanız gerekecek.

Ürünlerinizi etiketleme söz konusu olduğunda, Amazon’un farklı ürünler için farklı barkod etiketi gereksinimleri vardır. Özel markalı ürünler satıyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey ürününüze, etiketinize veya ambalajınıza basılmış bir UPC veya üretici barkodudur. Çoğu durumda, bu yeterli olacaktır.

Belirli ürün kategorilerinde, her bir ürün için satıcı barkodunun üzerine yerleştirilmek üzere FNSKU etiketi olarak bilinen Amazon Tarafından Oluşturulan Barkoda ihtiyacınız olacaktır.

Benzer şekilde, arbitraj veya toptan Amazon Satıcıları için Amazon Lojistik envanterinizi aynı ürünleri tedarik eden diğer satıcılardan ayırmak için bir FNSKU etiketi gerekli olacaktır. Çoğu durumda Amazon, bir FNSKU etiketinin ne zaman gerekli olduğunu önerecektir.

FNSKU etiketleri Seller Central’da yazdırılabilir ve kendiniz yapıştırılabilir veya küçük bir ücret karşılığında Amazon sizin için yazdırabilir ve etiketleyebilir. UPC barkod seçeneğini kullanıyorsanız veya FNSKU etiketlerini kendiniz yazdırıyorsanız, satıcı tarafından etiketleme.

Adım 4: Kaç birimin sevk edileceğini belirleyin

Hazırlık ve etiket ayrıntılarını sağladıktan sonra, sevkiyat için birim veya karton sayısını girebilirsiniz. Topikal veya sindirilebilir ürünler gibi bazı ürünler için bir son kullanma tarihi vermeniz gerekebilir.

Tek tek birimler gönderiyorsanız, birim sayısını girmek için ilerleyin ve Paketlemeye hazır’ı tıklayın.

Tavsiye Edilen:  AI Etkileyenler Pazarlama Ortamını Nasıl Değiştiriyor?

Kolili ürünler için, gönderi başına kutu sayısını girin; Amazon, paketleme şablonunu oluştururken sağladığınız bilgilere göre gönderi kutusu başına birimleri hesaplayacaktır.

Artık kargo planı ayrıntılarınızla ilgili tüm bilgileri sağladığınıza göre, onayla’yı tıklayıp bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

5. Adım: Amazon’a Gönderin

Bireysel birimleri seçtiyseniz, bir veya daha fazla paket halinde gönderip göndermeyeceğinizi onaylamak için ek bir adımı tamamlamanız istenecektir.

Daha sonra paket boyutlarını sağlamanız istenecektir.

Onayla ve devam et’i tıkladığınızda Amazon SKU’larınızı doğrular, kargo ücretlerini hesaplar ve lojistik merkezi kargo varış noktalarını uygular.

6. Adım: Gönderimi onaylayın

Bu noktada, SKU’lardan miktar ve paketleme özelliklerine kadar ihtiyaç duydukları tüm ayrıntıları Amazon’a sağladınız. Bu adımda, gönderinizin lojistiği ile ilgili ayrıntıları onaylayacaksınız.

Gönderim tarihinizi girerek başlarsınız. Bu, gönderinizin 2. Adımda verdiğiniz adresten alınacağı tarihtir. Kesin teslim tarihini bilmiyorsanız, bir tahminde bulunun.

Seçtiğiniz nakliye hizmeti, ürünlerinizin nasıl paketlendiğine bağlı olacaktır. Çoğu Amazon satıcısı için bu, Küçük Paket Teslimatı (SPD) olacaktır.

Daha büyük gönderiler gönderen profesyonel satıcılar, Kamyon Yükünden Az veya LTL seçeneğini tercih edebilir. Bu, paletler üzerine istiflenmiş olan ve özel palet etiketleri gerektirecek kasaları veya kutuları ifade eder.

7. Adım: İnceleyin ve onaylayın

tıklamadan önce Ücretleri kabul edin ve onaylayıngönderiniz ve nakliye ücretlerinizle ilgili son bir inceleme yaptığınızdan ve kargo şirketinizi seçtiğinizden emin olun.

Amazon ortaklı Taşıyıcı UPS’i seçerseniz, nakliye masrafları karşılanacaktır.

Kartonlarınız doğrudan tedarikçinizden, bir nakliye komisyoncusu veya üçüncü taraf bir lojistik şirketi aracılığıyla gönderiliyorsa veya kendi koleksiyonunuzu organize etmeyi tercih ediyorsanız, ortak olmayan bir taşıyıcı seçin ve açılır menüyü kullanarak taşıyıcınızı seçin .

Gönderim planınız tamamlandığında, takip kimliklerinizi sağlamanız gerekecektir. Gönderi etiketlerinizi yazdırmaya devam etmek için ücretleri kabul etmeniz gerekir.

Unutulmaması gereken bir nokta, Amazon ortaklı bir taşıyıcı kullanırken, planınızı iptal etmek ve tüm nakliye masraflarını geçersiz kılmak için 24 saate kadar süreniz vardır.

8. Adım: Etiketlerinizi yazdırın

Son adım, karton etiketlerinizi yazdırıp paketlerinize iliştirerek toplamaya hazır hale getirmektir.

Ücretleri kabul ettikten ve nakliyeyi onayladıktan sonra, baskı kutusu etiketlerini seçmeniz istenecektir. Açılır menüden istediğiniz yazdırma seçeneğini seçtiğinizde, etiketleriniz yazdırılmaya hazır yeni bir sekmede açılır.

Amazon ortaklı bir taşıyıcı kullanarak gönderi yapıyorsanız, etiketiniz kurye gönderisini içerecektir. Ortak olmayan bir taşıyıcı seçtiyseniz, bunun alınması ve her pakete uygulanması gerekir.

Amazon gereksinimlerini karşılamak ve hızlı bir gönderiye sahip olduğunuzdan emin olmak için, gönderi kuyruğuna devam etmek için istemi izleyin ve gönderi kimliklerinizi girmeye devam edin.

Güncellemeler ve gönderinizin durumu için gönderi kuyruğunuzu düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın.

Tavsiye Edilen:  Bir web sitesinin çökmesine neden olan nedir? Bu sorun nasıl önlenir.

Amazon FBA’nızı yönetmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Birinci sınıf Amazon FBA uzmanlarımızdan birini işe alın.

Gönderim birden fazla FBA deposuna atanırsa ne olur?

Varsayılan olarak, gönderi planınızın birden çok gönderim merkezinde birden çok gönderiye bölünmüş olduğunu görebilirsiniz. Gönderinize tahsis edilen lojistik merkezleri, gönderdiğiniz ürünlere ve onları nereden gönderdiğinize bağlıdır.

Bu, daha yüksek bir nakliye maliyetine neden olsa da, müşterilerinize teslimatın Amazon Prime Ücretsiz İki Günde Gönderimi karşılamasını sağlamak için bu sizin yararınızadır.

Böyle bir durumda, her ürünün atanan Amazon Lojistik deposuna teslim edilmesi için her kartonun doğru Amazon Lojistik etiketine sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

Stok Yerleştirme Hizmeti Ücretleri Ne Kadardır?

Çoklu karşılama merkezi gönderilerine karşıysanız, başka bir seçeneğiniz var. Envanterinizi, sizin adınıza bölünüp farklı lojistik merkezlerine dağıtılacağı tek bir lojistik merkezine veya alıcı merkeze göndermenizi sağlayan Amazon Envanter Yerleştirme Hizmeti’ne kaydolabilirsiniz.

Ancak bazı kategoriler, kısıtlı ürünler ve büyük boy ürünler hizmetten muaftır. Teslim alma veya sipariş karşılama merkezinin varış yeri yine de Amazon tarafından belirlenir ve ürün başına bir ücret uygulanır.

Küçük paket teslimatını (SPD) mı yoksa kamyon yükünden daha azını (LTL) mı seçmeliyim?

Amazon’da küçük ve orta ölçekli bir satıcıysanız ve genellikle standart ürünleri tekli kartonlarda veya ayrı ayrı paketlenmiş ürün kutularında gönderiyorsanız, Küçük Paket Teslimatı (SPD) nakliye yöntemi idealdir. SPD gönderileri genellikle UPS, Amazon’un anlaşmalı taşıyıcısı veya sizin seçeceğiniz alternatif bir taşıyıcı aracılığıyla gönderilir.

Less Than Truckload (LTL) yöntemi, Amazon’un anlaşmalı taşıyıcı programının bir parçası olarak da mevcut olsa da, genellikle gelişmiş satıcılar tarafından büyük hacimli, aşırı büyük veya en az 150 pound ağırlığındaki ürünler içeren paletli gönderiler için kullanılır. LTL’ye hak kazanabilmek için, paletli gönderilerin yüklenmesini sağlayacak bir iskeleye ve forklifte sahip olmanız gerekir.

[Banner][Looking for an Amazon Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-fba-shipping-plan][blue]