A/B, uygulama mağazası girişinizi test edin ve indirme sayısını katlanarak artırın

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: A/B, uygulama mağazası girişinizi test edin ve indirme sayısını katlanarak artırın

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Bir mobil uygulamanın başlangıcından tasarlanmasına, geliştirilip uygulama mağazalarında kullanıma sunulmasına ve hatta güncellemeleri uygulamaya kadar olan yolculuğu uzun soluklu ve karmaşık bir süreçtir.

Birçok karmaşık adımı içerir ve sağlıklı ve olumlu bir sonuç için hepsinin kapsanması gerekir. Böyle bir adım, yine birkaç farklı adımın toplamı olan ASO veya App Store Optimization’dır.

planlayıp planlamadığınız bir uygulama oluştur ve uygulama mağazalarında başlatın veya uygulama mağazası listeleme öğelerinde canlı bir A/B testi yaptırın, uygulamanıza rakiplerin diğer uygulamalarından daha iyi performans göstermesi için ihtiyaç duyduğu ekstra gücü verebilir.

Bu öğeleri test etmek, uygulama mağazası girişinizin her yönünü mükemmelleştirmenize yardımcı olabilir ve sonuçta uygulama indirme ve dönüşüm oranlarınız üzerinde geçerli bir etkiye sahip olabilir.

Öyleyse ayrıntılara girelim ve nasıl çalıştığını öğrenelim. Sonuna kadar bizi izlemeye devam edin ve Google Play Store ve Apple App Store’da optimize edilmiş öğelerle güçlü bir sayfa oluşturmanın tüm temellerini keşfedin.

A/B testi nedir?

Öncelikle A/B testinin temellerini öğrenerek başlayalım.

Adından da anlaşılacağı gibi, esasen A/B testi, iki (veya bazen daha fazla) tesisi, seçeneği, ürünü, tasarımı, öğeyi vb. karşılaştırma ve ardından en iyisine daraltma işlemidir.

Bu genellikle mevcut seçenekler hakkında bir üçüncü taraf görüşü almak için yapılır, böylece sonuçları ölçmek ve her seçeneğin artılarını ve eksilerini ve güçlü ve zayıf yönlerini listelemek daha kolay hale gelir.

Diyelim ki “Yükle” veya “Sepete Ekle” gibi belirli bir özellik için iki CTA butonu tasarladınız. İnsanları iki gruba ayırabilir ve mevcut seçeneklere yanıt vermelerini isteyebilirsiniz. Deneyin sonunda, hangi düğmenin en iyi performansı gösterdiğini söyleyebileceksiniz.

Geliştiriciler A/B testini çoğunlukla web sayfalarını ve uygulamanın genel performansını ve özelliklerini test etmek için kullansa da, uygulama mağazası girişi öğelerinizi de test edebileceğinize ve en iyi sonuçlar ve daha yüksek dönüşümler için her bir öğeyi mükemmelleştirebileceğinize inanıyoruz.

Ne de olsa, test kullanıcılarınıza ilham veren şey potansiyel kullanıcılarınıza da ilham verebilir. Oysa, deney gruplarınızı etkilemekte başarısız olan şey, büyük olasılıkla gerçek izleyicilerinizden de soğuk davranacaktır.

A/B testi, uygulama mağazası listeleri için neden önemlidir?

Yukarıdaki sorunun cevabı oldukça açık ve basittir. Uygulama mağazası sayfasında yer alan her öğeyi mükemmelleştirmek için uygulama mağazası listelerinizi A/B testi yapmanız gerekir. Ancak o zaman her kullanıcının dikkatini zahmetsizce çekebilecek ve harekete geçmeleri için onlara ilham verebileceksiniz.

Uygulama mağazası öğelerinin A/B testi, birden çok avantaj sağlayabilir ve uygulamanızın birçok önemli yönü ve başarı metriği üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

A/B testinin herhangi bir uygulama mağazası listesi için önemli olmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

1. Uygulama listeleme öğelerini değerlendirin

Uygulama mağazası girişinin ilk ve en önemli avantajı, uygulama sahiplerinin uygulama mağazası girişi için en iyi varlıkları belirlemesine yardımcı olmasıdır. Bu da uygulamanın genel görüntüsüne, estetiğine ve performansına katkıda bulunur.

Örneğin, uygulama simgesini test ediyorsanız ve onu uygulama mağazaları için optimize ediyorsanız, genel olarak uygulamanız için en iyi logoyu veya simgeyi oluşturmanıza da yardımcı olur.

Uygulama simgesi yalnızca uygulama mağazalarında değil, aynı zamanda kullanıcıların cihazlarında ve başka yerlerde de görünür ve böylece uygulamanızın en iyi görüntüsünü sergiler. Benzer şekilde, işletmeniz için önemli olan diğer unsurları optimize etmenize yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  Sesten Metne Uygulama Nasıl Geliştirilir?

2. Uygulama konumlandırmasını güçlendirin

Uygulamanızı test ederken ve süreci tamamlamak için bir grup insanı dahil ederken, aynı zamanda farklı türde kullanıcı karakterleri oluşturmanıza ve anlamanıza yardımcı olur. Bu da size potansiyel kitleniz hakkında bir fikir verir ve uygulamayı doğru konumlandırmanıza yardımcı olur.

A/B testi, uygulama mağazası sayfanızda uygulamak isteyebileceğiniz güncellemeler ve değişikliklere hedeflenen kitlenin ne kadar sıcak baktığını anlamanıza da yardımcı olabilir. Yeni özellikleri gösteren güncellenmiş bir ekran görüntüsü veya yalnızca küçük bir uygulama içi düğme olabilir. Değişiklik ne olursa olsun, etkisini önceden değerlendirebileceksiniz.

Önerilen Okuma: Kullanıcı karakterleri nedir ve neden önemlidir?

3. Trafik kaynaklarını tanımlayın ve doğrulayın

Bazı kullanıcılar bir uygulamayı doğrudan arayarak gelir, bazıları uygulamaya bir bağlantı yoluyla ulaşır ve bazıları da bir reklam aracılığıyla fark edebilir. Trafiğin kaynağı, kullanıcının potansiyel amacı hakkında çok şey söyler ve çabalarınızı doğru yöne yönlendirmenize yardımcı olur.

Örneğin, kullanıcılar uygulamanızı ücretli reklamlar aracılığıyla bulduklarında, uygulama mağazası sayfasına yönlendirilirler ve ekran görüntüleri karar vermelerinde önemli bir rol oynayabilir. Öte yandan, doğrudan uygulama mağazası sayfanıza gelen kullanıcılar, uygulama adına ve simgesine daha fazla dikkat edebilir.

Uygulama mağazası girişinizin geniş ölçekte A/B testi, kanallarınızı ve potansiyel kitlelerinizi tam olarak belirlemenize yardımcı olabilir. Kullanıcı edinme yöneticileri, farklı kanallardan gelen kullanıcıların içeriğe nasıl tepki verdiğini anlayabilir ve böylece nihai olarak güçlü ve zayıf yönleri belirleyebilir.

4. Potansiyel kullanıcıların davranışlarını değerlendirin

A/B testçileri, gerçek kitlenizi taklit eden veya onlara benzeyen bir grup insandan başka bir şey değildir. Çeşitli uygulama varlıklarıyla etkileşime girmelerine, uygulamayı test etmelerine ve geri bildirimlerini paylaşmalarına izin vermek, farklı bakış açılarını anlamanıza ve boşlukları belirlemenize yardımcı olur.

Bu faktörlerin kaydını tutmak, varsa sorunların zamanında çözülmesine yardımcı olabilir ve gerçek hedef kitlenize ve potansiyel uygulama kullanıcılarına kusursuz ve mükemmel bir uygulama mağazası ürün sayfası sunmanıza yardımcı olabilir.

5. Daha fazla yükleme ve dönüşüm çekin

Bazen başarı sadece bir değişiklik uzağınızdadır. Detaylandıralım! Bir uygulamanın, aksi takdirde iyi görünen ancak belirli cihaz veya ekran türlerinde çekici görünmeyen bir simgesi olduğunu hayal edin. Bu durumda, yalnızca simgeyi değiştirmek, uygulamayı hızlandırabilir ve uygulama için daha fazla göz küresi ve indirme çekebilir.

Bu sadece bir örnek. Bununla birlikte, yukarıda listelenen tüm faktörler, uygulama mağazası listeleme varlıklarınızı ve öğelerinizi optimize etmenin, darboğazları ortadan kaldırmaya ve indirme ve dönüşümlerinizi artırmaya yardımcı olabileceği gerçeğiyle özetlenebilir.

Hedefler ve önem, farklı işletmeler için değişebilir ve farklı olabilir. Bununla birlikte, sonuç olarak, uygulama mağazası öğelerini test etmenin herhangi bir uygulama için kritik olduğu ve bu, herkes için aynı kalır.

Test edilebilecek uygulama mağazası öğeleri nelerdir?

Artık uygulama mağazası öğelerini test etmenin önemini öğrendiğimize göre, şimdi sizin için “öğeler” terimini deşifre edelim.

Ürün sayfanızı uygulama mağazaları için optimize ederken, çeşitli varlıkları A/B testi yaparak geliştirmeye çalışabilirsiniz. Bu, aşağıdaki unsurları içerir:

1. Uygulama Adı veya Başlığı

Bir uygulama adı veya başlığı, işletmenizi tanımlayan şeydir. Uygulama adı söz konusu olduğunda, genellikle taviz verilmemesi gereken markanızdan veya işletme adınızdan türetildiği için, neredeyse herhangi bir değişiklik kapsamı yoktur.

Ancak istisnalar olabilir ve ana markanızdan tamamen farklı bir uygulama adınız ve markanız olabilir. Önemli olan doğru adı seçmektir ve bu konuda kararsızsanız A/B testi sizin çareniz olabilir.

Tavsiye Edilen:  Scrum Master Uygulama Topluluğu Oluşturmanın İpuçları

Ayrıca uygulama adını, uygulamanızın amacını bir tümceyle açıklayan bir alt başlıkla birleştirebilirsiniz. Örneğin, Duolingo – Dil Dersleri uygulama adıdır, oysa İspanyolca, Fransızca ve daha fazlasını öğrenin altyazıdır.

Benzer şekilde, hem başlığı hem de alt başlığı kullanabilir ve uygun olduğunda alakalı ve açıklayıcı anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. En iyi fikirlerinizi bir kenara bırakın ve testçi grubunuz için neyin en iyi olduğunu görün.

2. Simge

Uygulama mağazası sayfanız için A/B testi yapabileceğiniz bir sonraki önemli şey simgedir. Bir simge, marka logonuz veya logonuza benzer bir şey olabilir ve kullanıcıların uygulama mağazalarında ve başka yerlerde markanızı ve uygulamanızı tanımasına yardımcı olur.

Boyutu, renkleri, şekilleri vb. test edin ve sizin için neyin işe yaradığını görün. Ayrıca logoya metin ekleyip eklememeniz gerektiğini, köşelerin keskin mi yoksa küt mü olması gerektiğini ve daha fazlasını kontrol edebilirsiniz. Kullanıcıların dikkatini çekme ve indirmelere ilham verme potansiyeline sahip, uygulamanız için en iyi simgeyi bulun.

3. Ekran görüntüleri

Ekran görüntüleri, herhangi bir uygulama mağazası girişinin son derece önemli bir yönüdür. Potansiyel kullanıcılarınız uygulamanızın içeriğini bu ekran görüntülerine göre değerlendireceğinden, girişinizi yapabilir veya bozabilir.

Bu nedenle, iki veya daha fazla ekran görüntüsü grubu oluşturabilir ve hangilerinin en iyi sonucu verdiğini ve potansiyel kullanıcıları etkileme olasılığının yüksek olduğunu görebilirsiniz. Promosyon anlık görüntüleri kullanmak yerine, gerçek uygulama özelliklerinden yararlanın ve daha fazla etkileşime ve yanıta ilham verenleri sonlandırın.

Ayrıca, yatay ekran görüntülerinin sizin için en iyi şekilde çalışıp çalışmayacağını veya portrelerin daha uygun olup olmayacağını veya ikisinin bir karışımının gitme yolu olup olmadığını test edebilir ve anlayabilirsiniz. Sadece test alanınızı seçin ve uygulama mağazası girişleriniz için mükemmel ekran görüntülerini bulmak üzere onunla devam edin.

4. Açıklama ve Tanıtım Metni

Uygulama açıklamaları, bir markanın birkaç kelimeyle niteliklerini anlatıp birkaç saniyede müşteriyi etkilemesine benzer.

Uygulama mağazası ziyaretçileri genellikle tam uzunluktaki uzun açıklamaları okumazlar. Ancak yaşadıkları her ne olursa olsun, onları cezbedecek ve uygulamayı indirmeye ikna edecek kadar etkileyici olmalıdır.

Bir açıklama ayrıntılı ayrıntılar, sosyal kanıt, web sitelerinize veya diğer kaynaklara bağlantı vb. özelliklerinizin bir listesini içerebilir. Dili evrensel tutmayı veya yerelleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Kanıt için bazı istatistikler ekleyebilir veya yalnızca uygulama özelliklerine odaklanabilirsiniz.

Temel olarak, A/B testi hangi yoldan gideceğinize karar vermenize yardımcı olabilir. Test kullanıcılarınıza çeşitli seçenekler sunabilir ve hangi açıklamaların ve tanıtım metinlerinin en çok ilgiyi ve olumlu geri bildirimi çekmeyi başardığını görebilirsiniz.

Yukarıda listelenen bu unsurların dışında, uygulama mağazası ürün sayfanıza eklemek isterseniz önizleme videolarını da test edebilirsiniz. Ayrıca bazı örnek sayfaları gözden geçirin ve çeşitli test ortamlarını tasarlamak için ilham ve fikir almak üzere rakip sayfalarınızı inceleyin.

Önerilen Okuma: App Store ve Play Store listeleri için videolar oluşturma: Eksiksiz kılavuz

Uygulama mağazası öğelerinizi A/B testi için en iyi stratejiler

Artık uygulama mağazası öğelerinizin A/B testi hakkında her şeyi bildiğinize göre, süreç boyunca aklınızda tutmanız gereken bazı yararlı ipuçlarını ve stratejileri hızlıca gözden geçirelim:

1. Araştırma yapın ve net hedefler belirleyin

Farklı fikirler üzerinde beyin fırtınası yapın ve kapsamlı pazar araştırması yapın. Bu, en iyi varyasyonları ve test öğelerini oluşturmanıza ve doğru yönde ilerlemenize yardımcı olacaktır. Onlara ulaşmak için çaba sarf etmeye başlamadan önce hedeflerinizi net bir şekilde listeleyin ve ancak bundan sonra testleri yapmaya devam edin.

Tavsiye Edilen:  TikTok Gibi Herkesin Kontrol Etmesi Gereken En İyi 15 Uygulama

2. Hipotezinizi formüle edin

Testlerinizin başarısı ve tüm sonuçlarınız hipotezinize bağlı olacaktır. Bu nedenle, mantıksal öncülleri belirlemek ve testler için doğru hipotezi formüle etmek son derece önemlidir. Farklı elemanlar için farklı öncüller listeleyebilir ve buna göre ilerleyebilirsiniz.

3. Tüm olası varyasyonları listeleyin

Tüm olası varyasyonların önceden ortaya konması, zamandan ve kaynaklardan tasarruf sağlayacak ve en iyi sonuçları getirecektir. Varyasyonları oluşturmak için son anı beklemeyin ve tüm numunelerinizi ve seçeneklerinizi önceden hazırlayın.

Kendi araştırmanızı yapın ve listeyi iki veya üç varyasyona kadar daraltın ve her şeyi test edenlere bırakmayın.

4. Testleri çalıştırın ve en iyi değişkenleri bulun

Hedeflerinizi test uzmanlarına net bir şekilde iletin ve geri bildirimleri toplamak ve analiz etmek için kolay erişilebilir ve sorunsuz kanallar oluşturun. Testleri belirlenen sürede çalıştırmaya devam edin ve testlere göre en iyi varyantları bulun.

Seçimlerinizin ardındaki somut sebepleri sıralamaya çalışın, rastgele seçimler bir işe yaramayacaktır. Her nihai seçim, güçlü çıkarımlar ve mantıkla desteklenmelidir.

5. Takipler yapın ve geliştirmeye devam edin

Unutmayın, test doğrusal değil, dinamik ve sürekli bir süreçtir. Testleri birden çok kez çalıştırabilir ve ardından sonuçları buna göre çıkarabilirsiniz. Sizin için en iyi olanı uygulayın ve yanıtlar ve geri bildirimler için tekrar test edin.

Ayrıca, A/B yalnızca uygulama lansmanı için önemli değildir. Ayrıca yeni bir özellik başlattığınızda, uygulamanızın markasını değiştirdiğinizde, bir güncelleme yaptığınızda vb. çeşitli özellikleri test edebilirsiniz. Uygulama mağazası varlıklarınızı düzenli aralıklarla test etmeye devam edin ve listelemenizi güncel tutun.

Önerilen Okuma: Mobil uygulama testi – Android ve iOS mobil uygulamalarını test etmek için eksiksiz bir kılavuz

Sonuç olarak

App Store Optimizasyonu bir günlük bir süreç değildir. Çeşitli cephelerde sürekli özveri ve düzenli çaba gerektirir.

Uygulama mağazası öğelerinizin A/B testi, mağazalardaki girişinizi mükemmelleştirmenize, ASO çabalarınızı güçlendirmenize ve sıralamalarınızı ve görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olabilir.

Öyleyse devam edin ve bugün öğrendiğiniz her şeyi uygulayın ve potansiyel kullanıcılarınız üzerinde güçlü bir izlenim yaratın.

Görüşlerinizi ve geri bildirimlerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşın ve herhangi bir şeyi kaçırırsak bize bildirin.

Hala işletmeniz için bir uygulama geliştirme seçeneklerini araştırıyorsanız, AppMySite’a göz atmayı unutmayın. Geleneksel yöntemleri bir kenara bırakın ve kendi uygulamanızı oluşturun. WordPress uygulama oluşturucu en iyi sonuçlar için.

Mobil uygulama geliştirme ve uygulama mağazası optimizasyonu ile ilgili diğer bloglarımıza da göz atabilir ve sektördeki en son bilgiler ve trendlerden haberdar olabilirsiniz.