Acemiyseniz Anahtar Kelime Araştırması Yapmanın Gülünç Derecede Kolay 6 Yolu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Acemiyseniz Anahtar Kelime Araştırması Yapmanın Gülünç Derecede Kolay 6 Yolu

Büyük olasılıkla, bu makaleyi okurken buraya yazdığınız ve geldiğiniz şey budur. Bu, en önemli sorularımıza (ve bazen o kadar da önemli olmayan!) yanıt almanın en hızlı yolu olsa da, hiçbir zaman durup düşünmedik. Nasıl böyle alakalı cevaplar aldık, değil mi?

İnternet üzerinden bir şeyler bulmayı kolaylaştıran, arama çubuğuna girdiğiniz kelimelerdir. Bu terimler anahtar kelimeler olarak bilinir ve arama motoru optimizasyonunda ayrılmaz bir rol oynar.

İnsanların markanızı sizin bu sayfayı bulduğunuz kadar kolay bulmasını istiyorsanız, anahtar kelime araştırmasına biraz zaman ayırmanız önemlidir.

Bu kılavuz, anahtar kelime araştırması yapmayı bilmeyen veya süreci göz korkutucu bulan herkes içindir. İnsanların en çok aradığı anahtar kelimeleri aramanın bazı ilginç yollarını size anlatarak işinizi kolaylaştıracağız.

Temel Konulara Dönelim: Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, anahtar kelime araştırması, anahtar kelimeleri araştırmak anlamına gelir. Hedef kitlenizin kullandığı dili anlama süreci olarak tanımlanır. Ardından, anahtar kelimeleri arama hacimlerine göre analiz eder, karşılaştırır ve önceliklendirirsiniz.

Anahtar kelime, tek bir terim veya bir dizi kelime olabilir. Örneğin, ‘pembe ayakkabılar’ bir anahtar kelimedir. Benzer şekilde, ‘kadınlar için pembe ayakkabılar’ da bir anahtar kelimedir.

Gerçekten Önemli mi?

SEO’ya yeni başlayan biriyseniz, anahtar kelime araştırmasının öneminden şüphe duyabilirsiniz.

Ancak fark edilmek istiyorsanız, bir anahtar kelime stratejisi oluşturmak çok önemlidir.

Biliyor musun?

%60,67 tüm aramaların %0,16’sı en popüler anahtar kelimelerden kaynaklanmaktadır.

En iyi ve en alakalı anahtar kelimeleri kullanmanın, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza ve markanız için daha fazla dikkat çekmenize yardımcı olabileceği açıktır.

Anahtar Kelime Araştırması Yapmanın Gülünç Derecede Kolay Yolları

Tavsiye Edilen:  Gelirinizi En Üst Düzeye Çıkarmak için Kârlı Bağlı Kuruluş Pazarlama Platformlarını Nasıl Seçersiniz?

Düşünün, Beyin Fırtınası Yapın ve Bir Liste Oluşturun

Akıllı bir ekibe sahip olmak harikalar yaratabilir!

Çeteyi bir araya toplayın ve sektörünüzle ilgili bazı terimler üzerinde beyin fırtınası yapın. Bunu yapmanın en iyi yolu, Google’da bir şey ararken muhtemelen arayacağınız terimleri düşünmektir.

Ayrıca, içgörülerini almak için paydaşlarla bir beyin fırtınası oturumu planlayabilirsiniz.

Rakipleri Gözetleme

Rakiplerinizin neler yaptığına bakmak size zaman kazandırdığı gibi trafiği kolayca yakalamanıza da yardımcı olur.

Ama önce rakiplerinizi bulmanız gerekiyor. Dolayısıyla, kadınlar için elbiseler satıyorsanız, bu terim için daha fazla rakip bulacaksınız. Unutmayın, eBay ve Amazon gibi büyük markalar dikkat edilmesi gereken rakipler değildir. Sizinkine benzeyen markaları fark etmeniz gerekiyor.

Bir rakip listeniz olduğunda, web sitesi bağlantısını bir rekabet istihbarat aracına yerleştirin. Bu şekilde, en iyi anahtar kelimeleri bulacaksınız.

Araçların Gücünden Yararlanın

Beyin fırtınası yapıp rakiplerinizin ne yaptığını anlayabilseniz de, önemli terimleri kaçırıyor olma ihtimaliniz var.

Anahtar kelime araştırma araçları, en üst sıradaki anahtar kelimeleri bulmanın kolay bir yoludur. Bir tohum anahtar kelime girersiniz ve araç, anahtar kelime fikirleri sunar.

Anahtar kelime araştırma araçları hakkında bilginiz yoksa, her zaman Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile başlayabilirsiniz. En üst sıradaki terimleri bulmak için kullanabileceğiniz birkaç başka araç var.

‘İnsanlar da Soruyor’ Bölümünü Kaçırmayın

Bunu size daha önce söylemediysek, anahtar kelimeler soru şeklinde de olabilir. Bu tür anahtar kelimeleri bulmanın en iyi yolu, arama motoru sonuç sayfalarında ‘insanlar şunu da soruyor’ bölümüne bakmaktır.

Bu, bir soruya tıklayarak daha da fazla soru bulmanızı sağladığından, en iyi anahtar kelime araştırma ipuçlarından biri olmalıdır. Bu sorular etrafında içerik oluşturabilir ve bunları anahtar kelime olarak da kullanabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  İşinizi Büyütmek İçin 7 Basit SEO Adımı

Nişinize Daha Derin Bakın

Anahtar kelime araştırması, tamamen nişinizle ilgili anahtar kelimeleri bulmakla ilgilidir. Ama bu da sizi bir yere kadar kısıtlıyor. Bunun nedeni, yukarıda belirtilen yollarla bulduğunuz anahtar kelimelerin tohum anahtar kelime ile sınırlı olmasıdır. Ancak, uzun kuyruklu anahtar kelimelere de ihtiyacınız var.

Nişinize daha derinlemesine bakarak sorunu çözebilirsiniz. Müşterilerinizin ne aradığını anlamak için Soru-Cevap sitelerine, gruplara ve forumlara göz atın.

Google Suggest’ten yararlanın

Google, BAE’dir. Ciddiyiz.

Küçük bir işletmeniz varsa ve anahtar kelime araştırmasına fazla para harcamak istemiyorsanız, Google Suggest’ten yararlanabilirsiniz.

Arama çubuğuna bir şey yazdığınızda açılır. Hemen benzer terimlerin bir açılır listesini alırsınız. Örneğin, ‘dijital pazarlama’ terimini ararsanız, olası benzer anahtar terimlerin bir listesini alırsınız.

Bu yöntemin neden popüler olduğunu merak mı ediyorsunuz? Bunun nedeni, Google’ın tüketici davranışını öğrenirken edindiği içgörüleri almanıza olanak sağlamasıdır.

Son düşünceler

Yukarıda belirtilen yollar, geleneksel anahtar kelime araştırma yöntemlerinin ötesine geçmenize yardımcı olacaktır. Bunlar, üst sıralarda yer alan anahtar kelimelerden oluşan bir hazineye sahip olmanın sadece kolay değil aynı zamanda eğlenceli yöntemleridir.

Ancak anahtar kelime araştırması oyunun sonu değil. Bunu yapbozun bir parçası olarak kabul edin. Diğer bazı faktörler web sitenizin sıralamasını etkiler. Bu nedenle, yapbozun tüm parçalarını bir araya getirmeye yardımcı olabilecek bir SEO ajansıyla ortaklık kurmayı düşünmelisiniz.

Biriyle işbirliği yapmayı planlıyorsanız, AdLift ile iletişime geçmeyi düşünün. Biz SEO bulmaca çözücüleriyiz ve tüm parçaları yerine koymanıza yardımcı olacağız. Web sitemizi ziyaret edin ve hizmetlerimizi bugün keşfedin!