Açıklamalarla Kötü UX Tasarımı Örnekleri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Açıklamalarla Kötü UX Tasarımı Örnekleri

“Kötü UX” olarak da bilinen kötü kullanıcı deneyimi, muhtemelen her şirketin zaman zaman yaşadığı bir durumdur. UX’i düşündüğümüzde dijital arayüzleri düşünme eğilimindeyiz. Ancak bu bağlantı, “kullanıcı deneyimi” teriminin ilk kez İnternet’in yaygın olarak kullanılmaya başlandığı 1990’larda ortaya çıktığı zamandan kaynaklanmaktadır.

Aslında UX hayatın hemen hemen her alanına uygulanan geniş bir konudur. Örneğin, zayıf UX tasarımına örnek olarak bir kaldırımı burada görebilirsiniz:

Popülerlikleri el ele gitse de, web tasarımı ile UX tasarımı arasında bir fark olduğunu unutmayın; bunlar aynı yaratık değildir.

Kötü UX Tasarımı Örnekleri

Bu makale boyunca birkaç kötü UX tasarım örneği keşfedeceksiniz. WIX ekibi maalesef sektörümüzde bunlarla çok sık karşılaştığından, örneklerin çoğu kötü UX tasarımlı web sitelerini içerecektir.

Aşağıdakiler gibi bazı kötü web sitesi kullanıcı deneyimi tasarımı konularını ele alacağız:

Kötü kullanıcı deneyimine sahip web sitelerini bulmak hâlâ kolaydır. Hiç sürpriz değil. Her beklentiyi karşılayan veya aşan mükemmel bir web sitesi tasarlamak kolay değildir. Yine de bazıları biraz daha çabalayabilir. Aşağıda bir sahtekarın kötü kullanıcı deneyimi web sitesi örnekleri galerisi bulunmaktadır.

Otomatik Oynatılan Videolar

Otomatik oynatılan video. CNN’i düşünün. Netflix’i düşünün. Bu sadece bir makale veya film seçip aniden sesini kısmak için çabalamanız değildir. Bunlar gerçekleştiğinde rahatsız edici bir kontrol eksikliği de yaşarsınız. Hiçbir şey izlemeyi seçmedin; web sitesi veya uygulama, rahatsızlığı ortadan kaldırma çabasıyla birlikte sizin için buna karar verdi.

CNN’in otomatik olarak oynatılan videoları ve her oturumda e-posta abonelikleri için yalvaran kalıcı pop-up’ları, onu en kötü kullanıcı deneyimi web sitelerinden biri haline getiriyor.

Gizli Gezinme

Bir web sitesini veya uygulamayı herkesin kolayca gezinebilmesini sağlamak en önemli öncelik olmalıdır. Modern web sitelerinin hem masaüstü hem de küçük akıllı telefon ekranlarına sığması gerektiğinden, gezinme genellikle yalnızca bir düğme veya simgenin değiştirilmesiyle ortaya çıkan gizli bir özelliğe dönüştürülür.

Tavsiye Edilen:  AI'nın içerik oluşturma işleri üzerindeki etkisi

Genellikle ekran genişliği belirli bir eşiğin altına düştüğünde tam menü gizlenir ve mobil menü geçişi görünür. Bazen web siteleri hem masaüstü hem de mobil ekranlarda gezinmeyi gizlemeye başvurur. Bir kullanıcının bir ürünle nasıl arayüz kurduğuna genel olarak kullanıcı arayüzü denirken tüm deneyim “UX” olarak kabul edilir. Gezinme genellikle UI ve UX’in bir parçasıdır, ancak UI ve UX arasında farklılıklar olduğunu unutmayın.

İşte gizli gezinmeye bir örnek: Medium.com. Sağ üstteki simgenin tıklanabilir olduğunu ve birçok önemli bağlantı içerdiğini gösteren hiçbir şey yoktur.

Kullanılabilirlik çalışmaları, bu uygulamanın, temel özellikler için her zaman kolayca görülebilecek simgeler eklenerek geliştirilebileceğini göstermektedir. Etkili simgeler içeren bir web tasarımı örneği: Yahoo posta uygulaması gelen kutusu. İnsanların amaçlarını belirlemelerine yardımcı olmak için simgeler tek başına yeterli olmadığından, bir metin etiketi de eklenmiştir.

Zor Navigasyon

İlerleyen Teknoloji Üniversitesi zorlu bir müfredat sunmaktadır. Ancak, bir kurs bulmak için önce siyah bir arka plan üzerinde küçük gri metinle yazılmış çok katmanlı bir açılır alt menüden oluşan bu göz testine girmelisiniz. onların web sitesi.

Ve hepimiz Amazon başlığını biliyor ve seviyoruz. Kullanılabilirlik felaketlerinin bu kombinasyonu inanılmaz derecede meşgul ve çekici olmayan bir şekilde tasarlanmış. Masaüstü görünümünde yatay bir hedef sırası görürsünüz, ancak menünün çoğu mobil menü geçişinin altında gizlidir.

Menü “hamburger” simgesi sol üst köşeye sıkıştırılmıştır. Sağlanan alanda yaşam mücadelesi verdiği için menü geçişini bulmak son derece zordur.

Koyu UX

“Koyu UX” veya “karanlık modeller”, bazı web sitelerinin kullanıcıyı kasıtlı olarak aldatma, bilgileri gizleme, kafasını karıştırma veya kandırmaya çalışma yöntemlerini ifade eder. Yanlış yönlendirme, mahremiyet Zuckering, roach motelleri ve diğerleri gibi Dark UX’in birçok tekniği hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu adresi ziyaret edin: https://www.darkpatterns.org/.

Tavsiye Edilen:  Lüks Marka Tasarımı – Başarı İçin 6 Temel Unsur

Darkpatterns.org, Harry Brignull tarafından koyu desenlere ilişkin farkındalığı artırmaya yönelik bir kampanyanın parçası olarak tasarlandı. Darkpatterns’in twitter beslemesi @darkpatterns, herhangi biriyle karşılaşmanız durumunda bu karanlık teknikleri ortaya çıkarmak için harika bir yerdir.

İşte karanlık UX kandırmacasının en zararlı örneklerinden biri: dev yeşil indirme düğmesi reklamları. Dikkatsiz olanlar için, bu düğmeler kullanıcıyı, ihtiyaç duyduğu ürünün indirme bağlantısını bulduğunu düşünmesi için kandırır. Ancak gerçekte bunlar yanıltıcıdır ve kullanıcıya istemediği bir şeyi yaptırmaya yönelik muhtemelen tehlikeli girişimlerdir.

Google bu uygulamanın denetimini sağlamıştır ve bu tür reklamları görüntüleyen web sitelerini engelleyecektir, ancak bu yazının yazıldığı an itibarıyla bunlar hâlâ yaygın olarak kullanılmaktadır.

Keşfedilebilirlik

Bir web sitesinde bir şeyin bulunması zor olduğunda, bu, UX keşfedilebilirlik kategorisine girer. Örneğin aşağıdaki Facebook Arkadaş Listesine bakın. Bağlantı, alttaki sol menüde gizlidir ancak yalnızca Diğer’e tıklandıktan sonra görünür. Bulmak neden bu kadar zor? Hiç mantıklı değil.

Arkadaşlar Facebook’un özüdür. Çirkin küçük resim stili simgelerin uzun listesinin sonundadır. Arkadaş Listesi, Facebook’ta bulunması zor olan tek seçenek değil. Güvenlik ayarlarınızı güncellemek amacıyla en son Facebook güvenlik Nasıl Yapılır belgesi için Google’a danışmanız gerekebilir.

Verim

Muhtemelen tüm kullanılabilirlik sorunlarının en ciddisi, yavaş yüklenen bir web sitesidir. Bu en ciddi olanıdır çünkü birisinin içeriğinizi görmesini engelleyecek olanıdır. Birçok kullanılabilirlik araştırması, yüklenmesi 2 saniyeden uzun süren web sitelerinin hemen çıkma oranlarının yüksek olduğunu, yani kullanıcının siteye hiç gitmemeyi seçtiğini göstermektedir. Kaliteli bir SEO firmasının yardımını almak, yavaş yükleme süreleriyle mücadele etmenin bir yoludur.

Bazı tanınmış e-ticaret sitelerinin performansını kontrol ettik ve bu büyük perakendecinin mobil deneyimi nedeniyle 4 puan (olası 100 üzerinden) aldığını görünce şaşırdık. 15. sınıfta masaüstü deneyimi pek de iyi değildi. Çoğu zaman bazı basit yapılandırma adımlarının uygulanması, web sitesinin yüklenme sürelerinin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  San Diego Marketing Peyzaj: SEO, Web Tasarımı, PPC

Yavaş yükleme süreleriyle uğraşıyorsanız Austin’deki SEO ajansımızdan yardım alın!

WIX’un Yardımıyla Kaliteli Tasarım Alın

Makalemiz esas olarak dijital UX ile ilgili olsa da, doğal olarak WIX’da, ister web sitesi, ister kartvizit, broşür veya kutu olsun, müşterilerimiz için yarattığımız her şeyde iyi ve kötü UX tasarımıyla ilgileniyoruz!

Houston, DFW ve Austin web tasarım ekibimiz ve pazarlama strateji uzmanlarımız parmaklarınızın ucunda. Bugün bizimle iletişime geçin Ücretsiz danışmanlık randevusu almak için!