Açılış Sayfası Dönüşüm Oranlarına İlişkin Nihai Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Açılış Sayfası Dönüşüm Oranlarına İlişkin Nihai Kılavuz

Açılış sayfalarınız etkili mi? Veya daha fazla dönüşüm yapmanıza olanak sağlayacak farklı şekilde yapabileceğiniz bir şey var mı?

Bu cevaplanması zor bir soru olabilir. Sonuçta sayfanıza gelen kişilerin %100’ünü asla dönüştüremezsiniz; ancak tam olarak yüzde kaçı hedeflemelisiniz?

Ne yazık ki “iyi” bir dönüşüm oranını temsil eden tek bir rakam yok.

Açılış Sayfası Dönüşüm Oranlarını Anlamak

Bazı çevrimiçi pazarlama uzmanları, dönüşüm oranlarına pek fazla dikkat etmemeniz gerektiğine inanıyor. Genel hedefiniz her zaman dönüşüm oranınızı artırmak olacaktır; belirli bir hedef belirlerseniz, o hedefe ulaştıktan sonra rehavete kapılma ihtimaliniz vardır.

Bununla birlikte, kıyaslamalar hala faydalıdır. Açılış sayfası tasarımına yönelik mevcut yaklaşımınızın işe yarayıp yaramadığını başka nasıl bileceksiniz?

Kelime Akışı Yüzlerce sitedeki açılış sayfalarının dönüşüm oranlarını analiz eden bir çalışma yürüttüler: Ortalama oranın %2,35 olduğunu buldular.

Ancak bu rakamı bağlam içine koymak önemlidir. %2,35’lik ortalama tüm sektörlerin birleşimidir.

Sektörlere ayrı ayrı baktığınızda ortalama dönüşüm oranlarında ciddi bir fark var.

Resim kredisi: Geri dönme

Diyelim ki sayfanızın %5 dönüşüm oranına sahip olduğunu varsayalım. E-ticaret mağazanız yüksek öğrenim, emlak veya sağlık sektörüne aitse bu oldukça ciddi bir rakamdır; ortalamanın yaklaşık iki katıdır.

Ancak kredi/borç verme veya mesleki eğitim/iş eğitimi sektöründeyseniz dönüşüm oranınız aslında ortalamanın biraz altında olacaktır. Bu size geliştirilecek çok yer olduğunu gösterir.

Aynı sektördeki mağazalar için dönüşüm oranlarının da farklı olduğunu bilmelisiniz. Teknoloji alanında Apple veya ayakkabı alanında Nike gibi sektör liderleri, küçük mağazalara kıyasla müşterileri daha kolay dönüştürebilecek.

Bu tanınmış markalara müşteriler zaten güveniyor; küçük mağazaların, ziyaretçileri ürünlerinin satın alınmaya değer olduğuna ikna etmesi daha fazla çaba gerektiriyor. Genel olarak mağaza ne kadar büyük olursa temel dönüşüm oranı da o kadar yüksek olur.

Trafik Kaynakları ve Dönüşüm Oranları

Ayrıca açılış sayfanıza gelen trafiğin nereden geldiği de önemlidir.

Resim kredisi: Akıllı İçgörüler

Ücretli arama ve organik aramadan gelen trafik, dönüştürülmesi en kolay olan trafiktir; sosyal ve görüntülü reklamlardan gelen trafik ise %1 veya daha az gibi kasvetli bir ortalama dönüşüm oranına sahiptir.

Bu farklı durumlarda ziyaretçinin zihniyetini düşündüğünüzde bu çok mantıklı geliyor. Birisi bir arama motorundan geldiğinde, zaten kendi sayfasıyla alakalı bir şey arıyordu. Öte yandan, sosyal ve görüntülü reklamların halihazırda yapmakta oldukları işle hiçbir ilgisi olmayabilir.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer bir faktör, ziyaretçinin hangi eylemi gerçekleştirmesini sağlamaya çalıştığınızdır. Uygun fiyatlı bir ürün bile olsa, bir ürünü satın almak, ziyaretçinin önemli miktarda bağlılığını gerektirir. Ürününüz karşılığında zar zor kazandıkları paranın bir kısmından ayrılmak zorunda kalacakları gerçeğinden bahsetmeye bile gerek yok, tüm nakliye ve fatura bilgilerini doldurmak zaman alır.

Satışları hedeflemek yerine ziyaretçilerin bülteninize kaydolmasını veya ücretsiz bir e-kitap indirmesini sağlamaya çalışıyor olabilirsiniz. Bu işlemler, satın alma işleminden daha kolaydır (ve ücretsizdir), dolayısıyla daha yüksek bir dönüşüm oranı sağlamalarını bekleyebilirsiniz.

Satış ve Dönüşüm Oranları

Dönüşüm oranınızı değerlendirirken ham rakamları da dikkate almalısınız.

Sayfanızda ayda 10’dan az dönüşüm veya 100’den az ziyaret varsa, dönüşüm oranınız için size anlamlı bir şey söylemeye yetecek kadar bilgi toplanmıyor demektir. Bu durumda, dönüşüm oranınızda büyük olasılıkla ani yükselişler ve düşüşler göreceksiniz; bunun nedeni, ortalama bir ziyaretçinin sayfanıza verdiği yanıttaki gerçek değişikliklerin aksine, rastgele farklılıklardan kaynaklanmaktadır.

Farkı düzeltmek için yeterli dönüşüm/ziyaret hacmine sahip olsanız bile, tek bir istatistiğin hiçbir zaman hikayenin tamamını anlatamayacağını unutmayın.

Örneğin, bir ayda 1.000 ziyaretten 50 satış dönüşümüne, sonraki ay ise 250 ziyaretten 25 satış dönüşümüne sahip olabilirsiniz. Dönüşüm oranı açısından bakıldığında bu mükemmel bir haber: Oranınızı ikiye katlayarak %5’ten %10’a çıkardınız! Ancak gelir açısından bakıldığında mağazanız için bunun yarısı kadar satış yaptınız.

Özet olarak şu: Bir açılış sayfasının ortalama dönüşüm oranı %2,35’tir, ancak ait olduğunuz sektöre ve bu sektördeki yerinize bağlı olarak ortalama oranınızın %6 kadar yüksek olduğunu düşünmelisiniz.

Ayrıca beklentilerinizi trafiğinizin kaynağına, dönüşüm işlemi olarak düşündüğünüz şeye ve dönüşüm oranınızı hesaplamak için kullanılan toplam sayılara göre ayarlamalısınız.

Açılış Sayfanızın Dönüşüm Oranını Nasıl Artırırsınız?

Tekrar belirtmek isterim ki, dönüşüm oranınız şu anda ne olursa olsun, her zaman onu geliştirmek için çabalamalısınız.

Yine de kendinizi kaptırmayın. Bazı insanlar dönüşüm oranları konusunda takıntılıdır ve açılış sayfalarında sürekli olarak küçük değişiklikler yapmaktan kendilerini alıkoyamazlar.

Bu alışkanlığa kendinizi kaptırmadığınızdan emin olun. Metninizin yazı tipini veya bir düğmenin rengini değiştirmek gibi küçük ayarlamalar, dönüşüm oranınızda küçük ve kısa vadeli iyileştirmelerden başka bir sonuç vermez.

Önemli ve sürekli bir gelişme için, küçük ayarlamalardan daha fazlasını yapmanız gerekecektir. Ayrıca, birkaç büyük değişiklikle deneme yapmak, uzun vadede sayfalarınızı küçük değişikliklerle sürekli güncellemekten daha az zaman ve para gerektirir.

Bu dört öneriyi deneyin.

1. Teklifinizi Benzersiz Hale Getirin

Aynı sektördeki çevrimiçi mağazalar potansiyel müşterilere benzer teklifler sunma eğilimindedir. Örneğin internetteki bir hukuk bürosuna ait hemen hemen her web sitesi ziyaretçilerine “ücretsiz danışmanlık” sunuyor.

Açılış sayfanızın dönüşüm oranı düşükse bunun nedeni bunun gibi yumuşak bir teklif olabilir. Yani, kalıpların dışında düşünün.

Promosyon olarak sunabileceğiniz benzersiz bir ürün veya hizmet sunuyorsanız, daha genel bir şey yerine bunu kullanın. Daha fazla insanı tıklamaya ikna etmenize yardımcı olacaktır.

2. Sosyal Kanıt Ekleyin

Ziyaretçilerinizi ürünlerinizin söylediğiniz kadar iyi olduğuna nasıl ikna edebilirsiniz?

Metniniz hem mantığa hem de duyguya ikna edici bir şekilde hitap edecek şekilde harika bir şekilde yazılmış olsa bile, ziyaretçiler bir düzeyde ön yargılı olduğunuzun farkındadır. Bu ürünleri satarak para kazanıyorsunuz, dolayısıyla elbette onlarla ilgili iyi olan her şeyi öne çıkaracak ve potansiyel olarak kötü olan her şeyi dışarıda bırakacaksınız.

Bu nedenle açılış sayfalarınızın sosyal kanıta ihtiyacı var. Ürünlerinizden para kazanmayan birinin övgüsü, kendi sözlerinizden daha fazla ağırlık taşır.

Ürünü daha önce satın almış kişilerin referansları ilgi çekici bir sosyal kanıttır ve sektörünüzdeki saygın yayınlardan (ev eşyaları için Martha Stewart Living veya teknoloji ürünleri için Wired gibi) olumlu sözler daha da iyidir.

Resim kredisi: Hayat Kilidi

3. Aciliyet ekleyin

Aciliyet, açılış sayfalarınıza eklemeniz gereken başka bir unsurdur.

Bu çok farklı şekillerde olabilir. Öncelikle sayfada, özellikle de başlığınız ve harekete geçirici mesaj düğmelerinizin içi gibi göze çarpan yerlerde kullandığınız dili göz önünde bulundurun. Sadece teklifinizi açıklamayın; ziyaretçilerinize bu teklife göre hareket etmelerini söyleyin! “Daha fazla bilgi edinin”, “başlayın” ve “ücretsiz deneyin” gibi ifadelerin dönüşüm oranlarını iyileştirdiği gösterilmiştir.

Diyelim ki sayfanızda “%20 indirim” sunuyorsunuz. Basitçe “%20 indirim” satırının önüne “Sınırlı süre” ibaresini eklemek teklifi daha güçlü hale getirecektir. Bu sadece sıradan bir teklifse ziyaretçi, şimdi karar vermezse daha sonra her zaman bu teklife dönebileceğini düşünecektir. Ama eğer bu bir sınırlı zaman teklif ederse, eğer ilgilenirlerse ilerlemek için baskı hissedeceklerdir.

Yaratıcı olabilir ve sayfanıza, ziyaretçinin teklifinizden yararlanmak için ne kadar zamanının kaldığını gösteren bir geri sayım saati ekleyebilirsiniz. Bu daha fazla aciliyet yaratır ve bu da doğrudan daha fazla dönüşüme yol açar.

Başka bir aciliyet numarası: Açılış sayfanızda ücretsiz deneme sunuyorsanız, deneme süresini uzatmak yerine kısaltın.

Kissmetrics bir teklifin sonuçlarını karşılaştırdı 14 günlük deneme ve 30 günlük denemeve 14 günlük denemenin, ürünü iki kat daha fazla kişinin kullanmasıyla sonuçlandığını buldular. Görünen o ki, daha kısa süre, insanları ürünü mümkün olan en kısa sürede kullanmaya teşvik ederken, 30 gün ise onlara bunu unutmaları için yeterli zaman veriyor.

Resim kredisi: Oyun istasyonu

4. Değişikliğinizi Test Edin

Dönüşüm oranınızı takıntı haline getirmemelisiniz ancak bununla hiçbir şey yapmamak arasında bir orta yol var.

A/B testi, açılış sayfası ayarlamalarınızın performansını ölçmenin mükemmel bir yoludur.

A/B testiyle bazı ziyaretçilere sayfanın orijinal sürümünü, diğer ziyaretçilere ise sayfanın aynı zaman diliminde değişiklik gösteren sürümünü gösterebilirsiniz. Bu, değişikliklerinizin gerçekten daha yüksek bir dönüşüm oranıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını görmenize olanak tanır.

Benzersiz bir teklif, sosyal kanıt, aciliyet ve düzenli (ancak çok sık olmayan) A/B testi — bunlar başarılı bir açılış sayfasının temel bileşenleridir.

Tavsiye Edilen:  Sosyal kanıtın müşteri edinme üzerindeki etkisi