ADA Uyumlu E-Ticaret Web Sitenizi Tasarlama

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:ADA Uyumlu E-Ticaret Web Sitenizi Tasarlama

Web siteniz herkesin erişimine açık olmalıdır.

Dünyada bir milyar insan bir tür engellilik yaşıyor, Dünya Bankası’na göre. Yüzde yirmisi var önemli sakatlıklar.

İnsanlar bilgisayar kullanmak ve internette gezinmek için özel ekipmanlara ve yardımcı teknoloji cihazlarına ihtiyaç duyabilirler. Ekran okuyuculardan akıllı hoparlörlere, masaüstü video büyütücülerinden büyük baskılı klavyelere kadar her şey.

varken web siteniz için belirlenmiş bir yasal gereklilik yokADA uyumlu bir e-ticaret web sitesi tasarlamak için izlemeniz gereken sağlam kurallar vardır.

Engelli Amerikalılar Yasası nedir?

Engelli Amerikalılar Yasası (ADA) bir sivil haklar yasasıdır. Engelliliği tanımlar “bir veya daha fazla önemli yaşam aktivitesini önemli ölçüde sınırlayan fiziksel veya zihinsel bozukluk” olarak tanımlanır.

ADA, engelli kişilere karşı ayrımcılığı yasaklar ve bu bireylerin genel hayata katılma konusunda aynı fırsatlara sahip olmalarını garanti eder.

Bu, mal veya hizmet satın almayı, istihdam fırsatlarından yararlanmayı ve hükümet program ve hizmetlerine katılmayı içerir.

Kaynak: NMG Teknolojileri

Başkan George HW Bush ADA’yı 1990’da yasalaştırdı.

iken Erişilebilir Tasarım için ADA Standartları halka açık konaklama yerleri ve ticari tesislere ilişkin standartları kapsamakta olup, web tasarımının en iyi uygulamaları hakkında herhangi bir bilgi sağlamamaktadır.

Bu yüzden çoğu işletme güveniyor Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG). WCAG, Web Erişilebilirlik Girişimi ve World Wide Web Konsorsiyumu tarafından 1993 yılında oluşturuldu.

WCAG yönergeleri yasal düzenlemeler olmasa da, web sitenizin genel erişilebilirliğini geliştirmek açısından son derece faydalıdır. WCAG’a göre tüm web sitelerinin şöyle olması gerekir:

 • algılanabilir: Web sitesi ziyaretçilerinin engellilik durumuna bakılmaksızın web sitesini tüm yönleriyle algılayabilmeleri gerekir.
 • Çalıştırılabilir: Bir web sitesinin kullanıcı arayüzü ve navigasyonunun tüm bileşenlerinin çalışır durumda olması gerekir.
 • Anlaşılabilir: Web sitesi öğelerinin tüm ziyaretçiler tarafından anlaşılması kolay olması gerekir.
 • güçlü: Web sitesinin çeşitli yardımcı teknolojilerle uyumlu olması gerekir.

ADA/WCAG Uyumluluk Düzeyleri

Web sitelerinin ADA uyumluluğuna ilişkin yasal olarak tanımlanmış bir kriter bulunmadığından, web sitenizin mümkün olduğu kadar erişilebilir olmasını sağlamanın en güvenli yolu WCAG kullanmaktır.

WCAG, web siteleri için üç farklı uyumluluk düzeyini özetlemektedir:

 1. A Düzeyi Uyumluluk

A Düzeyi uyumluluğu, WCAG uyumluluğunun en temel ve karşılanması en kolay düzeyidir. A düzeyi uyumlu olmak için web sitelerinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere 20’den fazla farklı kriteri karşılaması gerekir:

 • Ziyaretçiye sunulan tüm metin dışı içeriğin bir metin alternatifinin olması gerekir.
 • Web sitesinin, önceden kaydedilmiş yalnızca ses veya önceden kaydedilmiş yalnızca video ortamı gibi zamana dayalı ortamlar için alternatifler sunması gerekir.
 • Renk, bilgi aktarmanın veya bir eylemi belirtmenin tek aracı olarak kullanılmamalıdır.
 • Tüm web sitesi özelliklerinin bir klavye arayüzü kullanılarak çalıştırılabilmesi gerekir.
 • Tüm web sayfalarının konusunu veya amacını açıklayan başlıklara sahip olması gerekir.

A düzeyi uyumluluk kriterlerinin tam listesini burada bulabilirsiniz Burada.

 1. AA Düzeyi Uyumluluğu

AA Düzeyi uyumluluğu, uyumluluğun daha gelişmiş bir şeklidir. AA düzeyinde uyumlu olabilmek için web sitelerinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere 50 farklı kriteri karşılaması gerekir:

 • Tüm canlı ses içeriği için altyazı sağlanmalıdır.
 • Önceden kaydedilmiş tüm video içeriği için sesli açıklamanın sağlanması gerekir.
 • Web sitesinin, kullanıcıların yardımcı teknoloji kullanmadan metni %200’e kadar yeniden boyutlandırmasına izin vermesi gerekiyor.
 • Web sitesi başlıkları ve etiketlerinin amacı veya konuyu tanımlaması gerekir.
 • Bir giriş hatası tespit edilirse ve hatanın düzeltilmesine yönelik öneriler biliniyorsa, web sitesinin bu önerileri kullanıcıya sunması gerekir.

AA düzeyi uyumluluk kriterlerinin tam listesini burada bulabilirsiniz Burada.

 1. Düzey AAA Uyumluluğu

Düzey AAA uyumluluğu, WCAG uyumluluğunun en karmaşık düzeyidir. AAA düzeyinde uyumlu olabilmek için web sitelerinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere 78 farklı kriteri karşılaması gerekir:

 • Önceden kaydedilmiş tüm ses içeriği için işaret dili tercümesinin sağlanması gerekir.
 • Önceden kaydedilmiş tüm senkronize ve yalnızca video ortamları için bir alternatif sağlanması gerekmektedir.
 • Metin görselleri yalnızca dekoratif amaçlarla veya sunulan bilginin önemli olduğu yerlerde kullanılabilir.
 • Kimlik doğrulaması yapılmış bir oturumun süresinin dolması durumunda kullanıcıların, yeniden kimlik doğrulama sonrasında herhangi bir veri kaybı olmadan etkinliğe devam edebilmeleri gerekir.
 • Kelime ve ifadelerin tanımlarını belirlemeye yönelik bir mekanizmanın mevcut olması gerekmektedir.

AAA düzeyi uyumluluk kriterlerinin tam listesini burada bulabilirsiniz Burada.

Kaynak: Çıkış Sistemleri

ADA Uyumluluğunun Önemi

Geçtiğimiz birkaç sene içinde, web sitesi erişilebilirlik davalarının hızla arttığını gördük. İşletmenizi yasal sorumluluktan korumak istiyorsanız web sitenizin ADA uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir.

ADA uyumluluğu, işletmenizi davalara karşı korumanın yanı sıra şunları yapmanızı da sağlar:

 • Daha iyi, daha kapsayıcı bir kullanıcı deneyimi yaratın: Web sitenize erişmek isteyen herkesin erişebildiğinden emin olmanız önemlidir.
 • Marka bilinirliğini ve itibarını artırın: Web sitesini herkes için erişilebilir hale getirme çabası içinde olan bir marka olarak bilinmek istiyorsunuz.
 • Arama motoru sıralamalarını iyileştirin: Tüm görsellere alternatif metin eklemek ve açıklayıcı başlıklar kullanmak gibi birçok WCAG yönergesi de SEO’nun en iyi uygulamalarıdır.

Web Sitenizi Erişilebilirlik Sorunları Açısından Kontrol Etme

Erişilebilirlik sorunları açısından web sitenizi kontrol etmenin hem manuel hem de otomatik yolları vardır.

Kapsamlı bir erişilebilirlik denetimi gerçekleştirmek istiyorsanız birden fazla farklı araç ve yöntem kullanmanız gerekecektir. Başlamak için işte birkaçı:

 • Web Erişilebilirliği: WACG 2.0’ı kullanarak web sitenizi erişilebilirlik sorunları açısından test edin.
 • Renk Kontrastı Erişilebilirlik Doğrulayıcı: Web sitenizde renk kontrastı sorunları olup olmadığını kontrol eden ve ardından tespit ettiği sorunları düzeltmeye yönelik öneriler sunan ücretsiz bir araç.
 • A11y: Web Sitesi Erişilebilirlik Bürosu tarafından sunulan ücretsiz bir araç. WACG 2.1’i temel alarak web sitenizi erişilebilirlik sorunlarına karşı tarar.
 • Erişilebilirlik Analizleri: Web sitenizdeki erişilebilirlik sorunlarını ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilecek ücretsiz bir Chrome uzantısı.

Bütçenize bağlı olarak erişilebilirlik denetimleri ve optimizasyonu konusunda uzmanlaşmış bir şirketle çalışmayı da düşünebilirsiniz.

E-Ticaret Web Sitenizin Erişilebilirliğini Artırmanın 6 Yolu

Yüksek düzeyde ADA ve WCAG uyumluluğu elde etmek kolay bir iş olmasa da, web sitenizin erişilebilirliğini kısa sürede artırmak için uygulayabileceğiniz birkaç düzeltme vardır.

1. Klavye Gezinmesini Etkinleştirin

Web sitenizin erişilebilirliğini iyileştirmeye çalışırken yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, yalnızca klavye kullanarak web sitenizin tüm özelliklerinden yararlanılabileceğinden emin olmaktır. Bu, bağlantılara ve düğmelere tıklamayı, öğeleri seçip seçmeyi, sayfalarda gezinmeyi, metni otomatik tamamlamayı ve iletişim kutularını kapatmayı içerir.

Web sitenizi klavye dostu hale getirmek, herhangi bir nedenle bilgisayar faresini kullanamayan kullanıcıların web sitenizi sorunsuz bir şekilde kullanabilmelerini sağlar.

2. Web Sitenizi Konuşma Okuyucu Dostu Hale Getirin

Görme engelli ve görme engelli kullanıcılar, belirli bir web sayfasının içeriğini anlamalarına yardımcı olmak için sıklıkla konuşma okuyucularını kullanır.

Web sitenizin erişilebilirliğini geliştirmek istiyorsanız, konuşmanın okunabilir olduğundan emin olmanız gerekir. Web sitenizdeki tüm görsellere alternatif metin ekleyin ve bağlantılarınızı ve başlıklarınızı etiketlerken alakalı, açıklayıcı metin kullandığınızdan emin olun.

Kaynak: Taahhüt Ajansı

Web sitenizi bir konuşma okuyucu kullanarak test edin ve içeriğin sırasız okunması veya metnin gereksiz yere tekrarlanması gibi herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadığınızı görün.

3. Zıt Renkler Kullanın

Web sitenizde zıt renkler kullanmak, web sitenizin renk körlüğü veya renk görme bozukluğu olan kişiler için erişilebilirliğini artırmak açısından çok önemlidir.

Web sitenizde kullandığınız renkler arasında yeterli kontrast yoksa, bazı kişiler sayfa içeriğini okumakta ve farklı web sitesi öğelerini ayırt etmekte zorlanabilir.

WCAG gerektirir en az 4,5:1 kontrast oranı Büyük ölçekli, dekoratif ve logo metinleri hariç, metnin tüm görsel sunumları için.

Kaynak: Canva

4. Altyazıları ve Transkriptleri Kullanın

Web siteniz video veya ses içeriği içeriyorsa, işitme engelli kullanıcılar için sitenizi daha erişilebilir hale getirmek amacıyla altyazıları ve transkriptleri kullanabilirsiniz. Transkriptler, kullanıcıların video içeriğinizi daha iyi anlamaları için ekran okuyucuları kullanmalarına olanak tanıdığından, görme bozukluğu olan kullanıcılar için de faydalıdır.

İçeriğiniz için altyazıları ve transkriptleri kendiniz oluşturabilir veya aşağıdaki gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz: Rev.

5. Açılır Pencerelerden, Otomatik Oynatmadan ve Animasyonlardan Kaçının

Pop-up’lar, otomatik oynatılan videolar ve animasyonlar gibi kullanıcı deneyimini kesintiye uğratan web sitesi öğelerini ve özelliklerini ortadan kaldırmaya veya sayısını azaltmaya çalışın. Sadece dikkat dağıtmakla kalmıyor, aynı zamanda nöbet geçirmeye yatkın kullanıcılar için de tehlikeli olabiliyorlar.

WCAG’a göre web siteniz yanıp sönen herhangi bir öğe içermemelidir saniyede üç defadan fazla. Bu, ışığa duyarlı nöbet bozukluğu olan kullanıcıların web sitenizi herhangi bir sorun olmadan kullanmasını sağlayacaktır.

6. Web Sitenizi Periyodik Olarak Denetleyin

Web sitenizin erişilebilirlik sorunlarını düzeltmek tek seferde yapılacak bir iş değildir. Yeni içerik eklemeye devam ettikçe muhtemelen daha fazla sorunla karşılaşacaksınız.

Web sitenizi erişilebilirlik açısından düzenli aralıklarla denetlemeli ve ortaya çıkan yeni sorunları mümkün olan en kısa sürede çözmeye çalışmalısınız.

Herkes İçin Erişilebilir Olun

İşletmenizi davalardan korumanın yanı sıra web sitenizin erişilebilirliğini artırmak daha iyi, daha kapsayıcı bir müşteri deneyimi oluşturmanıza da yardımcı olur. Marka bilinirliğini artırmanıza ve arama motoru sıralamalarınızı da etkilemenize yardımcı olabilir.

Web sitenizin erişilebilirliğini kendi başınıza geliştirmek için bu kılavuzu kullanabilirsiniz. Ancak mümkün olan her şeyi yaptığınızdan emin olmak için ADA uyumluluğu konusunda uzmanlaşmış bir ajans veya danışmanla çalışmayı da düşünebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Web Sitem Neden Google'da Görünmüyor? – Google'a Nasıl Girilir?