Adli SEO Denetimi – Valf ve Ölçer

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Adli SEO Denetimi – Valf ve Ölçer

Web siteniz SEO trafiğinde ani bir düşüş mü yaşadı? O halde adli SEO denetim uzmanlarından oluşan bir ekibi çağırmanın zamanı geldi.

Bu düşüşü hisseder hissetmez, birçok kişi bunun nedeni olarak hemen algoritma güncellemelerini suçluyor. İçerik değişikliği, teknik sorunlar, kötü amaçlı yazılım yerleştirme vb. gibi eşit derecede suçlanacak bir avuç başka suçlu da olabilir.

Ayrıca bu faktörlerden birkaçının birleşimi de olabilir.

Dolayısıyla, bir adli denetim uygulayarak, düşüşün mümkün olduğu kadar çok olası nedenini değerlendirebileceksiniz. Ancak o zaman web sitenizi bir kez daha kurtarmanın yolunu bulabileceksiniz.

Temel SEO Denetimi ve Adli SEO Denetimi

Temel SEO denetimleri tamamen web sitenizi optimize etmekle ilgilidir. Bu, arama performansını etkileyebilecek mümkün olduğunca çok sayıda sorunun belirlenmesi anlamına gelir.

Bu denetimler her zaman her site tasarımının veya geçişinin başlangıcında yapılmalıdır. Ancak daha da önemlisi, web sitenizin beklendiği gibi performans göstermesini sağlamak için bunların düzenli olarak yapılması gerekir.

Temel bir SEO denetimini siteniz için rutin bir sağlık kontrolü olarak düşünün.

Öte yandan adli SEO araştırmaları trafiği optimize etmek veya artırmakla ilgili değildir. Daha çok arama motoru görünürlüğünü kaybetmiş ve çevrimiçi varlıklarını yeniden kazanmaya çalışan sitelerle ilgilenir.

Böylece işletmeler, kopya içerik gibi teknik sorunları tespit edip onarabilir, bozuk bağlantılarve sitenin arama motoru optimizasyonunu olumsuz etkileyebilecek sunucu hataları.

Adli SEO Denetimini Ne Zaman Yapmalısınız?

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, herhangi bir sitedeki trafiğin tipik doğası, alçalıp akmasıdır. Haftanın belirli zamanları çok fazla trafik oluşturmazken, yılın belirli dönemleri çok yoğun geçeceğini biliyorsunuz.

Bununla birlikte, web trafiğinin genel yönü her zaman hafif bir yukarı açıyla sağa doğru akmasıdır.

Tavsiye Edilen:  Emlak SEO - Çevrimiçi Ortamı Fethetmek İçin 17 İpucu

Ne yazık ki bazen bir web sitesi SEO uzmanlarının ani düşüşler olarak adlandırdığı durumla karşılaşabilir. Bu düşüşleri düzeltmek için teknik sorunlardan algoritma güncellemelerine ve manuel işlemlere kadar uzanan nedenleri keşfetmeniz gerekir.

Bu nedenle, sorunun kökenine etkili bir şekilde inmek için, bu düşüşe yol açabilecek tüm potansiyel faktörleri derinlemesine incelemelisiniz.

İşte o zaman adli SEO uzmanlarından oluşan bir ekip yardımcı olabilir.

Bu profesyonellerden oluşan ekip, buldukları her şeyi belgeleyerek ve bulgularını ayrıntılı bir zaman çizelgesiyle eşleştirerek başlıyor.

Tüm boşlukları ve sorunlu noktaları keşfettikten sonra sitenin SEO sıralamasını olumsuz yönde etkileyen tüm sorunları çözeceklerdir.

Arama sıralamaları geliştikçe web sitesinin genel performansı da artacaktır. Daha sonra, artan site hızı, net gezinme, mobil kullanım kolaylığı ve optimize edilmiş erişilebilirlik ile kullanıcı deneyiminde bir iyileşme gelecektir.

Sonuç olarak web sitesi trafiği artacak ve dönüşüm oranları artacaktır.

Adli SEO Denetimi için Hangi Kaynaklar Gereklidir?

Aşağıda etkili bir denetim yürütmenize yardımcı olacak birkaç temel kaynak bulunmaktadır:

 • Backlink analiz araçları: Bu araçlar, bağlantı kurma stratejilerinizi geliştirebileceğiniz alanları belirlemek için web sitenizin backlink profilini analiz eder.
 • Google Analytics: web sitesi trafiği, dönüşüm oranları, kullanıcı davranışı ve içerik analizi hakkında değerli bilgiler sağlar
 • Google Search Console: Sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansını izler, olası sorunları vurgular ve derinlemesine bir yapı analizi yapar
 • Web sitesi tarama araçları: Bu araçlar, yinelenen içerik veya bozuk bağlantı analizi gibi teknik sorunların olduğu alanları belirlemek için sitenizde ‘tarar’

Adli SEO Denetimi Neleri Kapsar?

Artık bildiğimiz gibi, web sitenizin çeşitli arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamasını yükseltmek için adli SEO denetimleri gereklidir. Bunu, trafikte düşüşe neden olabilecek çeşitli sorunlara işaret ederek, trafiğin tam potansiyeline ulaşmasını engelleyerek ve maksimum görünürlük sağlayarak yapar.

Tavsiye Edilen:  7 rodzajów SEO dla marketera cyfrowego

Adli denetimin bir web sayfasının eksik çalışmasını derinlemesine incelemesi gerektiğinden, sorunun özünü ortaya çıkarmak için tüm temelleri kapsaması gerekir. Buna, site performansını etkileyen sayfa içi veya sayfa dışı sorunları belirlemek için teknik incelemelerin uygulanması da dahildir.

Bu nedenle, bu tür denetimler genellikle aşağıdakilerin tümünü inceler:

 • Geliştirici değişiklik günlükleri
 • Barındırma sunucusu değişiklikleri
 • Veri değerlendirmesi, anahtar kelime araştırması ve anahtar kelime analizi
 • Sitede yapılan son ve önceki SEO değişiklikleri
 • Site Bütünlüğü
 • Google’ın algoritmalarında olası değişiklikler
 • Pazar segmentinin gelişimi
 • Negatif SEO
 • Dış faktörler

Adli SEO Denetiminin Olası Sonuçları Nelerdir?

Siz ve ekibiniz web sitenizin düşmesinin olası tüm nedenlerini inceledikten sonra belirli bir sonucu garanti etmenin bir yolu yoktur. Ancak iki senaryodan birinin gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz.

Sorunu Çözmenin Bir Yolunu Bulun

Olası ilk sonuç, nedeni bulup sorunu çözebilmenizdir. Bu işlem tamamlandıktan sonra birkaç hafta beklemeniz gerekecektir. Google yeniden indeksleyecek ve yeniden değerlendirecek Trafiğin yeniden başlamasından önce web siteniz.

Ziyaretçilerin web sitenize aynı anda akın etmeyeceğini unutmamalıyız. Trafik akışının normale dönmesi zaman alacak. Sabırlı ol; işler yavaş ama emin adımlarla yoluna girecek.

Sorunu Çözemiyor musunuz?

Kapsamlı bir adli SEO araştırması yaptıktan sonra bekleyebileceğiniz ikinci senaryo, sorunun kaynağını bulamamanız veya bulamamanız ancak düzeltilememesidir.

Her iki durumda da çizim tahtasına dönüp yeni bir iş modeli tasarımı yaratmalısınız. Bunu yaparken, ilk seferinde neyin yanlış gittiğini hatırlayın.

Ne olduğunu bilmek, yeni sitenizde bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilir. Dolayısıyla benzer aksiliklerin önüne geçmek için daha donanımlı olacaksınız.

SEO Denetim İhtiyaçlarınız için Valve+Meter’ı Seçin

Müşteriler genellikle web siteleri için profesyonel SEO denetimleri gerçekleştirmek üzere Valve+Meter’a başvurur. Temel ThinkFirst SEO Denetim hizmetimiz, adli SEO denetimlerinin sunduğundan çok daha fazlasını sunar. Neredeyse her işletme bu ayrıntılı analizden yararlanabilir. Bugün birlikte nasıl çalışabileceğimizi konuşalım!

Tavsiye Edilen:  Satın alma yoluyla bir müşterinin yaşam boyu değerini en üst düzeye çıkarmak

Son Not

Adli SEO denetimi, web sitenizi tanımak için harika bir fırsattır. Bu süreç sayesinde sitenizin arama motoru sıralamalarını etkileyen alanları vurgulayabileceksiniz. Sorun giderildikten sonra trafiği yeniden kazanmak ve şirketinizin markasına rekabet gücünü korumak ve çevrimiçi varlığını artırmak için ihtiyaç duyduğu pazar avantajını sağlamak için çalışabilirsiniz.

Bunların hepsi yeterince basit görünse de, bu tür bir denetim, temel bir optimizasyon denetiminden daha kapsamlıdır. Sorunun kaynağını belirlemek ve ardından düzeltmek için sitenizin iç işleyişinin tüm ayrıntılarına dalması gerekir.