Ağ Güvenlik Anahtarı Nedir ve Nasıl Bulunur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Ağ Güvenlik Anahtarı Nedir ve Nasıl Bulunur?

Bu blogda aşağıdaki konular ele alınmaktadır:

Ağ Güvenlik Anahtarı nedir?

Ağ Güvenlik anahtarları, yetkili kullanıcıların ağ sistemlerine erişimini sağlayan kodlardır. Bu kodlar alfabetik ve sayısal şifreler veya parola cümleleri şeklinde olabilir. Çeşitli ağ güvenlik anahtarı türleri, biyometrik giriş kodları ve parolalar veya dijital imzalar vb. olabilir.

Ağ güvenlik anahtarlarının tek amacı, bir kablosuz ağa veya cihaza yetkisiz erişimi ve erişilebilirliği engellemektir. Ağ Güvenlik anahtarları, yetkili kullanıcı ile ağ veya yönlendiriciler vb. arasında güvenli bir bağlantı kurulmasına yardımcı olur.

Ağ güvenlik anahtarları, finansal işlemler, çevrimiçi iş ve kişisel bankacılık, OTP’ler, çevrimiçi portallar, kurumsal hesap oturumları vb. gibi günlük işlemlerin çok önemli bir parçasıdır. Güvenlik anahtarları da hayatımızı daha kolay ve daha güvenli hale getirdi.

Şimdi, aşağıda işletmelerin ve diğer kullanıcıların neden ağ güvenlik anahtarlarına ihtiyaç duyduğunu keşfedeceğiz.

Ağ Güvenlik Anahtarı Neden Gereklidir?

 • Ağ Güvenliği anahtarları, finansal işlemler ve daha fazlası gibi önemli etkinlikleri gerçekleştirmek için güvenli bir ortam sağlar.
 • Ağ Güvenliği anahtarları, tüm ağ sistemini yetkisiz ve zorunlu erişime karşı korur.
 • Ağ Güvenliği anahtarları, verileri güvende tutmaya yardımcı olur.
 • Ağ güvenlik anahtarı, yabancı virüslerin veya diğer siber tehditlerin sisteme ve tüm sistem ağına girmesini ve etkilemesini engeller.
 • Bir ağ güvenlik anahtarı, yalnızca yetkili ve izin verilen kullanıcıların ağa veya sisteme girmesini sağlar.
 • Ağ güvenlik anahtarları, ağ kaynaklarına verilen kimlik doğrulama ve yetkilendirme kontrolüyle ilgilenir. Bu şekilde, verilerin kullanılabilirliğini ve bütünlüğünü korumak için veriler iç kaynaklardan da güvende tutulur.

Ağ Güvenlik Anahtarınızı Nasıl Bulursunuz?

Bazen, bilgisayarınızın ağ güvenlik anahtarınızı girmenizi gerektirdiğini fark edebilirsiniz. Çoğu zaman anahtarı nerede bulacağımızı bilemeyiz. Kablosuz ağın ayrıntılarını ve güvenlik anahtarı parolasını içeren bir çıkartma içeren yönlendiricidir.

Bu güvenlik anahtarı parolası, ağ güvenlik anahtarıdır. Ancak, her yönlendiricinin üzerinde bu ayrıntıların yer aldığı etiket bulunmaz. Bu gibi durumlarda, bilgisayarınızın ağa bağlı olması koşuluyla aşağıdaki noktaları takip edebilirsiniz:

Ağ Güvenlik Anahtarını Bulma

Windows 10 gibi en son Windows sürümleri söz konusu olduğunda, ağ güvenlik anahtarınızı bulmak için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekir:

 • ‘Başlat’ menüsüne sağ tıklayın ve “Ağ Bağlantıları” öğesini seçin.
 • Şimdi ‘Ağ ve Paylaşım Merkezi’ seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki pencere kutusu görünür.
 • Wi-Fi ağının adını girin.
Tavsiye Edilen:  AI Cover Şarkıları Nasıl Yapılır? (2023 Kılavuzu)
 • Şimdi bir “Kablosuz Özellikler” seçeneği göreceksiniz. Üzerine tıklayın ve ardından Güvenlik sekmesine tıklayın.
 • “Karakterleri Göster” onay kutusunu bulun ve ağ güvenlik anahtarınıza erişin.

Şimdi, yukarıdaki adımlar Windows sistemleri içindi. Şimdi bir Mac Sisteminde ağ güvenlik anahtarının nasıl bulunacağını anlayalım:

 • Ekranın sağ üst tarafına gidin ve “Ara” simgesine tıklayın.
 • Arama çubuğuna “Anahtarlık Erişimi” yazın.
 • “Anahtarlık Erişimi”ne girdikten sonra ekranınızda bir iletişim kutusu belirecektir.
 • İletişim kutusunda görünen Wi-Fi ağınızın adına çift tıklayın
 • Şimdi, “Şifreyi Göster” onay kutusunu seçin
 • Son olarak, Mac şifrenizi girdikten sonra ağ güvenlik anahtarı gösterilecektir.

Ağ Güvenlik Anahtarlarının Önlediği Tehditler Nelerdir?

Yukarıda belirtildiği gibi, ağ güvenlik anahtarları, tüm ağın ve saklanan verilerin yetkisiz erişime karşı korunmasına yardımcı olur. Şimdi ağ güvenlik anahtarları kullanılarak önlenebilecek farklı siber tehditlerin neler olduğunu anlayalım:

Yakın mesafe Wi-Fi bağlantısı

Komşuların izinsiz olarak birbirlerinin Wi-Fi ağlarına bağlandığını görmek yaygındır. Bu, Wi-Fi ağlarının korumasız olduğu veya zayıf bir güvenlik şifresine sahip olduğu durumlarda mümkün olur. Çoğu zaman, komşunuzun ağ sistemlerinizde bulunan bilgilere erişmesi ve bu bilgileri kötüye kullanması mümkün olabilir.

Kablosuz ağınız ayrıca potansiyel olarak komşular tarafından saldırıya uğrayabilir. Ayrıca, Wi-Fi ağınıza kimlerin giriş yaptığını takip etmek mümkün olmadığından bunu engelleme şansınız da azalır. Dolayısıyla, ağ güvenlik anahtarlarının bu koşullarda faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Hedefli Ağ Saldırıları

Hedefli ağ saldırıları aynı zamanda ‘Wardriving’ olarak da bilinir. Basitçe, yakın mesafede bulunan en zayıf güvenlikli Wi-Fi ağlarını kısa listeye almak, onları hedeflemek ve ağ sistemlerine saldırmak anlamına gelir.

Savaş sürüşü, yalnızca hedefin ağ sistemine saldırmak ve aynı ağa bağlı diğer kullanıcıların sistemlerinde bulunan bilgi ve verileri tehlikeye atmak amacıyla yapılır.

Kötü İkiz Saldırı

Kötü İkiz Saldırılar, bilgisayar korsanının kullanıcıları ağ sistemine güvenmeye ve oturum açmaya kandırmak için yasal bir ağ gibi göründüğü saldırıları ifade eder.

Örneğin, bir bilgisayar korsanı bir alışveriş merkezinin Wi-Fi ağı gibi davranabilir, burada alışveriş merkezine giren müşteriler bunu alışveriş merkezinin Wi-Fi ağı olarak alır ve aynı şekilde oturum açar. Bu kullanıcılar artık siber saldırılara eğilimli hale gelebilir ve sonunda verilerini tehlikeye atabilir.

Ağ Güvenlik Anahtarlarını Kullanmanın Avantajları

Ağ güvenlik anahtarlarını kullanmak, kullanıcılarına çeşitli avantajlar sunar. Aşağıda önemli olanlardan bazılarını tartıştık:

Hacker girişinin önlenmesi

Birçok kullanıcı, sistem güvenliği için Güvenlik Duvarlarını, Anti-virüsleri vb. etkinleştirir. Ancak herhangi bir siber güvenlik sistemi, yerinde bir Ağ Güvenliği anahtarı olmadan eksiktir. Bilgisayar korsanlarını dışarıda tutmak ve istenmeyen kullanıcıların yetkisiz girişini engellemek için sınıfının en iyisi şifreleme tesisi sunar.

Tavsiye Edilen:  Instagram Makaralarına Metin Nasıl Eklenir?

Çevrimiçi Veri koruması

Bu dijitalleşme çağında, çevrimiçi verilerin korunması çok önemlidir. Ancak kopmuş veya kopmuş bağlantı şansı her zaman vardır. Saldırganlar ani bağlantı kesintilerinden faydalanabilir ve ağ sistemine yetkisiz erişim elde edebilir.

Ancak, ağ ile ilişkili bir ağ güvenlik anahtarı varsa, bilgisayar korsanları veya saldırganlar bozulan veya kopan bağlantıları kullanamaz. Bu nedenle, ağ güvenlik anahtarlarının düzenli kullanıma sokulması her zaman tavsiye edilir.

Katmanlı Güvenlik

Ağ güvenlik anahtarları, ağınız ve bununla ilişkili bağlı sistemler için ekstra bir güvenlik katmanı görevi görür. Siber tehditlerin çoğu, ağın giriş düzeyinde silinir. Ağınız yüksek güvenlikli ise, depolanan verilerle birlikte sistemleriniz de yeterince güvenli olacaktır.

Ağ Güvenlik Anahtarı Türleri

Çeşitli kategorilere göre farklı ağ güvenlik anahtarı türleri vardır. Ancak ana geniş ağ güvenlik anahtarı türleri aşağıdaki gibidir:

 • WPA (Wi-Fi Korumalı Erişim)
 • WEP (Kabloluya Eşdeğer Gizlilik)
 • WPA2 (Wi-Fi Korumalı Erişim 2)

WPA (Wi-Fi Korumalı Erişim)

Şifreleme ve kimlik doğrulama, WPA ağ güvenlik anahtarının iki temel işlevidir. WPA ağ güvenlik anahtarı, kullanıcının bilgi ve verilerinin şifrelenmesini sağlar. WPA ayrıca ağ güvenlik anahtarının değiştirilip değiştirilmediğini kontrol ederek ekstra güvenlik sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca ağ sahibinin, kullanıcıları doğrulayarak hangi kullanıcıların girişine izin vereceğine karar vermesine yardımcı olur. WPA’lar ayrıca hemen hemen her tür kablosuz ağ adaptörüyle çalışabildikleri için kullanıcı dostudur.

WEP (Kabloluya Eşdeğer Gizlilik)

Wi-Fi özellikli cihazlar bir set veya tek bir şifre üzerinde çalışır. Bu parola veya geçiş kodu WEP olarak bilinir. WEP’lerin temel amacı, kablosuz ağın kablolu ağ ile eşleşen bir güvenlik düzeyine sahip olmasını sağlamaktır. Bununla birlikte, WEP’ler 2004’ten beri kullanımdan kaldırılmıştır, ancak eski ağ bağdaştırıcılarıyla uyumlulukları nedeniyle birçok kullanıcı tarafından hala tercih edilmektedir. WPA’nın tanıtılmasından sonra, tüm ağ anahtarı türleri arasında en az güvenli olan ve siber saldırılara karşı savunmasız oldukları için WEP’ler teslim edildi.

WPA2 (Wi-Fi Korumalı Erişim 2)

WPA 2, tüm ağ güvenlik anahtarı türleri arasında açık ara en güvenli olanıdır. Kişisel Wi-Fi ve ev düzeyindeki kullanıcılar için WPA 2’de neredeyse hiç güvenlik açığı tespit edilmedi. Kurumsal düzeyde hala çok az veya daha az güvenlik açığı olabilir.

Tavsiye Edilen:  CHATGPT İLE MAKALE NASIL YAZILIR: ADIMLI BİR KILAVUZ

Güçlü Parola Oluşturma

Bir ağ güvenlik anahtarının etkinleştirilmesi iyi bir güvenlik uygulamasıdır. Ancak bilgisayar korsanları tarafından kırılması zor olan güçlü bir ağ güvenlik anahtarına sahip olmak da önemlidir. Güçlü bir parola için şu noktalara dikkat edilmelidir:

 • Daha uzun bir parolanın kırılması daha zordur çünkü daha fazla zaman alır ve tahmin edilmesi zordur. Önerilen minimum karakter uzunluğu 12 karakterdir.
 • Genellikle sayısal, alfabetik ve özel karakterlerden oluşan bir kombinasyon ideal bir paroladır.
 • Akılda tutulması gereken bir sonraki şey, aynı şifreyi asla tekrarlamamaktır.
 • Ayrıca tahmin edilmesi kolay bir şifre kullanmamanız önerilir. Örneğin, ‘Tom@123’ veya ‘123456’.

Parolalar ve Ağ Güvenlik Anahtarı aynı mı?

Bu, ağ güvenlik anahtarları söz konusu olduğunda en yaygın şüphelerden biridir. Genel olarak, her ikisi de aynı şeye atanan farklı terminolojilerdir. Ancak ağ güvenlik anahtarları genellikle ağ yönlendiricilerinde veya modemlerde vs. kullanılır.

Daha ağ yönelimli bir paroladır. Öte yandan, mobil cihazlarda, hesap girişlerinde vb. Temel olarak, ‘şifre’ ve ‘ağ güvenlik anahtarı’ terimleri aynı anda kullanılır ve bunların kullanımı cihazın üreticisine ve türüne bağlıdır.

Çözüm

Şimdiye kadar ‘Ağ Güvenlik Anahtarı’nın ne olduğunu ve neden önemli olduğunu iyi anladığınızı umuyoruz. Bu blog ayrıca, giderek daha fazla insanı ağ güvenlik anahtarlarını kullanmaya ve avantajlarından yararlanmaya teşvik eden bir girişimdir.

Bu küçük günlük alışkanlık, birçok siber saldırıyı daha başlangıcında önlemenize yardımcı olabilir. Bu blogda, mükemmel bir ağ güvenlik anahtarının özelliklerinin neler olduğunu da öğrendik. Siber saldırılar daha karmaşık hale geliyor ve onlarla mücadele çabalarımız da öyle olmalı.

Umarız bu blog okuyucularımıza sistemlerini ve ağlarını koruma konusunda bir miktar faydalı olabilir.