Ağızdan Ağıza Pazarlama DTC Başarısı İçin Neden Önemlidir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Ağızdan Ağıza Pazarlama DTC Başarısı İçin Neden Önemlidir?

İnsanlar konuşmayı sever. İyiyi, kötüyü, özellikle de çirkini konuşacaklar. Eski deyiş nasıl oluyor? Her halkla ilişkiler iyi bir halkla ilişkiler midir?

Bazı sektörlerde durum böyle olabilir ama e-ticarette oyunun adı sağlıklı, pozitif markanız hakkında dedikodu yapın.

Bu nedenle DTC markaları, marka bilinirliğini, güvenini ve satışlarını artırmak için güçlü bir araç olarak giderek daha fazla ağızdan ağza (WOM) pazarlamaya yöneliyor.

Peki markanız için ağızdan ağza volanınızı nasıl çalıştırırsınız?

Bugün WOM pazarlamanın çeşitli türlerini, DTC markalarına sağlayabileceği faydaları, başarılı kampanya örneklerini ve daha fazlasını ele alacağız.

İşte başlıyoruz ⬇️

İçindekiler

#cta-visual-pb#Ağızdan ağza pazarlamanın gücünden yararlanınMarkanızı dönüştüren ve ilgi uyandıran sayfalar tasarlayın. Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Ağızdan ağıza pazarlama nedir?

Ağızdan ağıza pazarlama, bir ürün veya şirket için doğal konuşmalar ve öneriler oluşturmaya yönelik bir stratejidir. Başka bir deyişle, insanların günlük diyaloglarda markanız ve ürünleriniz hakkında özgün bir şekilde konuşmasını sağlamaktır.

WOM pazarlaması, yeni müşterilere ulaşmanın ve kişisel öneriler yoluyla markanızı oluşturmanın etkili bir yoludur; bu, geleneksel reklam kanalları aracılığıyla yapılması zor bir iştir.

Neden?

Alışveriş yapanlar, markaların kendisinden ziyade çevrelerindeki kişilerin ve hatta yabancı müşteri yorumlarının tavsiyelerini daha sık dinliyor.

Aslında, bir müşteri araştırması şunu buldu: yalnızca Katılımcıların %34’ü %81’i güvenin satın alma kararlarında belirleyici bir faktör olduğunu söylemesine rağmen kullandıkları markaya güveniyorlar.

Müşterilerin markanız hakkında konuşabileceği gerçeğini kontrol edemezsiniz. Sen yine de olabilmek deneyimlerini kontrol edebilirler.

İster bir satın alma işlemini tamamlıyor ister yalnızca sitenize göz atıyor olsun, markanızla olumlu bir etkileşim, markanızın duyarlılığını (ve müşterilerin sizin hakkınızda nasıl konuştuğunu) etkileyecektir.

Başarılı bir ağızdan ağza pazarlama kampanyası için ne yapılır?

Elbette insanların senin hakkında konuşmasını sağlayamazsın ama sen olabilmek onları konuşturan ilgi çekici çevrimiçi alışveriş deneyimleri yaratın.

Herhangi bir harika ağızdan ağza pazarlama kampanyasının birkaç bileşenini ele alalım.

Müşteri ihtiyaçlarını öngören ilgi çekici site içeriği

İle Müşterilerin %40’ı Tamamen çevrimiçi alışveriş yapmak, mükemmel bir e-ticaret deneyimi yaratmak çok önemlidir.

Kaliteli görseller, net harekete geçirici mesajlar, çok sayıda ayrıntı içeren ilgi çekici ürün sayfaları ve kullanımı kolay ödeme içeren bir çevrimiçi alışveriş deneyimi, harika bir e-ticaret sitesinin basit formülüdür.

Örneğin GE Appliances, çevrimiçi cihaz satın almanın göz korkutucu olabileceğini biliyor. Bu nedenle, ürün açılış sayfaları bol miktarda ayrıntı (hem görsel hem de metinsel) sağlamaya odaklanır.

Dahası, alışveriş yapanlar satın almadan önce ürünü IRL olarak görmek istediklerine karar verirlerse, stokta ürünün bulunduğu kendilerine en yakın mağazayı bulma seçeneğine de sahip oluyorlar.

Müşterileri deneyimlerini paylaşmaya teşvik eden bir ödül programı

Müşterileri puan veya ödül karşılığında düşüncelerini paylaşmaya teşvik etmek, ağızdan ağza pazarlamanızı geliştirmenin harika bir yoludur.

Örneğin cilt bakım markası Blume piyasaya sürüldü BlumetopiaAlışveriş yapanların farklı eylemleri tamamladıkça puan toplamasına olanak tanıyan bir ödül sistemi.

Blumetopia açılış sayfası açık ve ilgi çekicidir ve alışveriş yapanlara programın anlaşılması kolay bir özetini sunar.

Müşteriler yorum bırakarak puan kazanabilir, bu da hem Blume hem de müşteriler için bir kazan-kazan durumu haline gelir.

Artı, Müşterilerin %68’i harcayacak Daha Belirli ödül avantajlarının kilidini açmak için. Yani bir ödül programı yalnızca ağızdan ağza pazarlama stratejiniz için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda kârınız için de harikadır.

Ağızdan ağıza pazarlamanın faydaları

Ağızdan ağıza pazarlamaya yatırım yapmak, markanız için başka bir gelir artırıcı kanal yaratmak anlamına gelir.

Sadık müşterilerin diğer potansiyel müşterilere övgüler yağdırmasını hiç düşünmeden yaparak, gelirinizi ve kitle tabanınızı artırabilirsiniz.

Ağızdan ağıza pazarlamanın dört temel faydasına bakalım:

1. Müşterilerle gerçek bir bağ kurar

Ağızdan ağıza pazarlamanın en büyük faydalarından biri, sosyal kanıtlardan yararlanarak potansiyel müşterilerle doğal bir bağ kurmaktır.

DTC markaları, ürünü veya hizmeti kullanan gerçek kişilerin olumlu deneyimlerini paylaşarak ürünlerinin gerçek bireylerin gerçek sorunlarla baş etmelerine nasıl yardımcı olduğunu göstermek.

Bu tür kişiselleştirilmiş iletişim, marka etrafında onları rakiplerden ayırmaya yardımcı olan ve müşterileri işletmenizin sadık savunucuları olmaya motive eden bir atmosfer yaratır.

2. Güven ve güvenilirliği geliştirin

Geleneksel reklamcılıkta aile veya arkadaşlar arasındaki güveni kopyalamak neredeyse imkansızdır.

Bir müşterinin tavsiyesi herhangi bir reklamdan daha fazla önem taşır çünkü gerçekten kastetmedikleri sürece ürününüz hakkında övünmeleri için hiçbir neden yoktur.

Daha ne, alışveriş yapanlar bir markanın fikri yerine tamamen yabancı birinin fikrine güveneceklerdir; İyi yorumlar ve derecelendirmeler, müşterilerin markalara güvenmesinin ikinci önemli nedenidir.

Kaynak: Pazarlama Grafikleri

Ağızdan ağıza pazarlama, müşterilerin talep ettiği çok ihtiyaç duyulan güveni kolaylaştırır.

3. Mevcut kampanyaları geliştirin

WOM pazarlama, sağladıkları ilave erişim nedeniyle diğer pazarlama kampanyalarınızı güçlendirmenin harika bir yoludur.

Alışveriş yapanlar, markanızla ilgili deneyimlerini çevrimiçi olarak veya aileleri ve arkadaşlarıyla sohbet ederek, istenmeden paylaştığında, markanız için etkileyici olarak hareket ederler.

Bu, (başka türlü markanızı bilmeyen) müşterilerin sizinle çevrimiçi bağlantı kurmasına ve en son kampanyanızı görmesine yol açabilir.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT ve Finans Sektörü: Raporları ve Analizleri Otomatikleştirme

4. Web sitesi trafiğini ve dönüşümleri artırın

Markanız hakkında olumlu bir şekilde konuşan daha fazla insan, sitenize daha fazla trafik gelmesi anlamına gelebilir. Sitenizde daha fazla göz olması, kârlılığınızın artmasına yol açabilir.

Ancak markanız müşteri yorumlarını toplamaya ve göstermeye önem verirse, bunun dönüşüm oranınız üzerinde derin bir etkisi olabilir.

Aslında araştırmalar gösteriyor ki müşteriler en az 12 yorumu okuyun bir satın alma işlemi yapmadan önce.

#cta-visual-pb#Ağızdan ağza pazarlamayla markanızın görünürlüğünü artırınDönüştüren sayfalar oluşturun ve mutlu müşterilerinizin konuşmasını sağlayın. Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Ağızdan ağıza pazarlama türleri

Göz önünde bulundurulması gereken çeşitli ağızdan ağıza pazarlama türleri vardır.

Birlikte kullanıldığında müşterilerin sohbet etmesini sağlayan (iyi anlamda 😉) güçlü bir volan yaratabilirsiniz.

E-ticaret için etkiye göre sıralanan her türe bakalım.

1. Organik ağızdan ağıza pazarlama

Organik ağızdan ağıza pazarlama şunları içerir: Müşterilerin herhangi bir teşvik olmaksızın bir ürün veya markayla ilgili deneyimlerini paylaşması.

Müşteriler düşüncelerini paylaşmaya teşvik edilmediğinden, dürüst ve tarafsız fikirlerini sosyal medya veya IRL üzerinden çevreleriyle paylaşabilirler.

Bu tür ağızdan ağza pazarlama, yeni müşterilerin markanız hakkında bilgi edinmesinin en özgün yoludur.

2. Ağızdan ağıza pazarlamanın teşvik edilmesi

Bu tür kulaktan kulağa pazarlama, müşterileri bir marka hakkındaki haberi yaymaya motive etmek için indirimler veya puanlar gibi ödüller kullanır.

Teşvik edilen programlar (yukarıdaki Blumetopia örneği gibi) iki açıdan oldukça etkilidir:

  1. Müşteriler deneyimlerini puanlarla, indirimlerle veya bir tür ödülle paylaşmaktan doğrudan yararlanır.
  2. Markalar, müşterilerin hem ürünleriyle hem de markalı kanallarıyla ilgili deneyimlerini öğrenirken yorumları ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri toplar

Artı, ortalama ABD tüketicisi neredeyse 17 sadakat programıAlışveriş yapanların tasarruf etme, kazanma veya her ikisini birden yapma şansını sevdiği açıktır.

3. Tavsiye niteliğinde ağızdan ağıza pazarlama

Yönlendirmeli WOM pazarlaması teşvikli pazarlamaya benzer, ancak biraz farklıdır.

Bu tür genellikle markaların müşterilere aileleri ve arkadaşlarıyla indirim veya bir tür avantaj elde etmek için kullanabilecekleri benzersiz bir bağlantı veya kod vermesini içerir.

Şunun gibi programlar Amazon Gelir Ortaklığı Programı Bu tür bir WOM’u besleyin. İnsanlar programa kaydolur ve özelleştirilmiş bir bağlantı aracılığıyla ürünleri paylaşırlar.

Bu tür ağızdan ağza pazarlama, etkileyicilerin alanına girer (buna bir dakika içinde ulaşacağız!), ancak müşterilerin katılmak için çok sayıda takipçiye sahip bir etkileyici olması gerekmez.

Ancak onlar Yapmak Kaydolmaya uygun olabilmek için bir tür nitelikli web sitesi trafiğine sahip olmanız gerekir.

Bunun harika bir örneği, sosyal medya platformlarında “mutfak stoku” veya “kiler stoku” araması yapmanızdır.

Amazon’dan satın aldıkları ürünlerle mutfaklarını dolduran, etkileyici olan ve olmayan kullanıcıların yüzlerce (binlerce olmasa da) videosunu mutlaka göreceksiniz.

Kaynak: YouTube’da LGQUEEN Ev Dekorasyonu

Bu videonun kaç kez izlendiğine dikkat edin…2,9 milyon 🤯

LGQUEEN Home Decor, video açıklamasında benzersiz Amazon mağazası bağlantısını içeriyor, böylece izleyicilerin videodaki ürünleri görmesi ve satın alması kolaylaşıyor ve ona komisyon kazandırılıyor.

4. Etkileyici ağızdan ağıza pazarlama

Son olarak etkileyici pazarlama, ürünlerinizi tanıtmak için popüler sosyal medya kullanıcılarıyla çalışmayı içerir.

Markalar genellikle kampanyalarda marka ve/veya ürünlerle ilgili deneyimlerini paylaşma, kutu açma, bir tür “meydan okuma” ya da sadece etkileyicinin takipçilerine bunun hakkında konuşması gibi etkileyicilerle çalışır.

Altyazı: Güzellik etkileyicisi Mikayla Nogueira Kendisinin denediği bir TikTok yayınladı Rare Beauty’nin Yumuşak Tutam Dudak Yağları ve aynı zamanda markayla ortaklaşa bir hediye duyurusu da yapılacak.

Etkileyici kişilerle çalışmak, kendi değerleriyle uyumlu müşterilerle daha özgün ilişkiler kurmak isteyen her marka için güçlü bir araç olabilir.

5. Sosyal medyada ağızdan ağıza pazarlama

Her ne kadar sosyal medya suları her zamankinden daha dalgalı ve belirsiz olsa da, bu platformların hâlâ müşteri tabanınızı oluşturmak için harika yerler olduğu inkar edilemez.

Youngblood’dan sosyal platform sahnesine TikTok, müşteri katılımı, marka bilinirliği ve kitle oluşturma için kesinlikle başvurulan bir kanal haline geldi.

Ayrıca sosyal medya, insanların (Google İncelemeleri gibi inceleme platformlarının dışında) bağırmak, övgüler yağdırmak ve inceleme yapmak için gittiği yerdir. Sosyal medya platformları, insanların markanız hakkında neler söylediğini öğrenmenin harika bir yoludur.

Ayrıca bu imrenilen sosyal kanıtı toplamak için de harika bir yer.

Sosyal medya (özellikle organik) ile ilgili olan şey, bunun yeterli olmamasıdır. sadece Markanız hakkında yayınlayın. Dinleyicilerinizle etkileşime girmelisiniz.

İşte bunu yapmanın birkaç yolu:

  • Yorumlara ve DM’lere zamanında yanıt verin
  • Marka hayranlarının sizi takip etmeye teşvik edilmesi için indirimler, yaklaşan indirimler vb. hakkındaki özel bilgileri yalnızca sosyal kanallarınızda paylaşın
  • Müşterilerin görmek istediği anketler, testler ve stil kılavuzları gibi ilgi çekici içerikler yayınlayın

6. İçerik pazarlaması

İçerik, markanızı ve hedef kitlenizi birbirine bağlar. Bu, müşterilerinizle “Hoşunuza gidebilecek bu ürünü satıyorum” ifadesinin çok ötesine geçen bir şekilde bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Bu bir topluluk sürücüsüdür.

Güçlü içerik pazarlamanın temeli, ister eğitim olsun, ister bir sorunu çözmek, ister insanları mutlu etmek olsun, değer sağlamaktır.

Hepsinden iyisi, içerik her şekil ve boyutta gelir: blog gönderileri, canlı yayınlar, denemeler, yeni gelen gönderiler, nasıl yapılırlar ve çok daha fazlası.

Tavsiye Edilen:  2023'te Kodlama İçin ChatGPT Nasıl Kullanılır?

İçeriğinizde yaratıcı olun, hedef kitlenizde neyin en iyi yankı uyandırdığını görün ve oradan yola çıkın.

Bunun harika bir örneği şuradan: Rumpl. Rumpl, Rumpl’un ikonik teknik battaniyeleri üzerinde inanılmaz yaratıcıların tasarımlarını içeren Rumpl Sanatçı Bölümü’nü (RAD) kurdu.

Kaynak: Rumpl

Bu sadece benzersiz ürünler yaratmanın yaratıcı bir yolu olmakla kalmıyor, aynı zamanda öne çıkan sanatçıların izleyicilerini de kendine çekerek Rumpl’un müşteri tabanını daha da geliştiriyor.

Bu şekilde Rumpl, normalde sahip olamayacakları, değerlerine uygun müşterilerle bağlantı kurarken, markaları etrafında güçlü, gerçek bir topluluk oluşturuyor.

#cta-mini-pb#Rumpl’un Shogun Sayfa Oluşturucu ile dönüşüm oranını nasıl %20 artırdığını görün. Devamını oku

Başarılı bir ağızdan ağza kampanya nasıl oluşturulur?

Harika bir ağızdan ağza pazarlama kampanyasının türlerini ve faydalarını ele aldık, peki nasıl bir kampanya oluşturabilirsiniz?

Bugün WOM pazarlamanızı geliştirebileceğiniz dört yola bakalım.

1. Takipçileri markanıza uygun olan etkileyicileri belirleyin

Etkileyicilerle işbirliği yapmak, markanız etrafında olumlu konuşmalar oluşturmanın harika bir yoludur. Ancak etkileyicilerle çalışmak hiçbir şekilde “yap ve unut” yaklaşımı değildir.

Bu bir ortaklık.

Yukarıda tartıştığımız gibi, etkileyicilerle çalışmak, normalde erişemeyeceğiniz kitlelere ulaşmanın harika bir yolu olabilir; Sağ etkileyiciler.

Ortak olabileceğiniz potansiyel etkileyicileri araştırırken şu soruları düşünün:

  • Ürününüzde değer bulacak bir kitleye sahipler mi?
  • Takipçileriyle nasıl bir ilişkileri var?
  • Bu etkileyici marka değerlerinizle uyumlu mu?

Etkileyici ilişkileri aşağıdaki gibi araçlar aracılığıyla bulmanızı ve yönetmenizi öneririz: #paralıbunu daha sonra daha ayrıntılı olarak tartışacağız!

#cta-visual-pb#İlgilenmeye değer e-ticaret deneyimleri oluşturunDönüşüm sağlayan sayfalar oluşturun ve mutlu müşterilerinizin konuşmasını sağlayın. Ücretsiz oluşturmaya başlayın

2. Bir yönlendirme programı oluşturun

Markanızla ilgili olumlu konuşmaları teşvik etmenin en büyük hayranlarınızı ödüllendirmekten daha iyi bir yolu var mı?

Tavsiye programları, süper hayranlarınızı ödüllendirmenin harika bir yoludur Markanızı/ürününüzü genellikle daha düşük veya indirimli fiyatlarla yeni müşterilerle tanıştırırken.

Tekrarlanan satın almaların önünü açıyorlar.

Örneğin lüks iç giyim markası LIVELY yönlendirme programını yeniledi AOV’de %21, tekrarlı alımlarda ise %37 artış görüldü.

LIVELY Kurucusu ve CEO’su Michelle Cordeiro, “Yakın zamanda sadakat programımız LIVELY Rewards’ı yeniledik ve LoyaltyLion kodu kullanılarak yapılan çevrimiçi satın alma yüzdesinin iki katına çıktığını gördük” dedi. “Ayrıca aktif sadakat programı üyelerimizin satın alma olasılıkları artık üye olmayanlara kıyasla iki kat daha fazla.”

Markanızla ilgili içeriği yönlendiren veya paylaşan müşterilere teşvikler sunmak, yalnızca onları takdir ettiğinizi göstermekle kalmaz, aynı zamanda onları paylaşmaya devam etmeye teşvik eder.

3. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği toplayın

Markanız hakkında konuşmalar başlatabilirsiniz olmadan bağlantılar veya yönlendirmeler de.

Nasıl? Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) yakalayarak.

UGC, etkileşimi artırırken ürün ve marka bilinirliğini artırır. Müşterilerin markanız hakkında bilgi edinmesinin başka bir organik yolu.

Ayrıca harika bir web sitesi ve sosyal medya içeriği sağlar!

Bunun harika bir örneği Sıvı Ölüm’dür.

Müşteri videolarını derlediler ve web sitelerinin ana sayfasının başlığında yer alan bir tür öne çıkanlar dizisi hazırladılar.

Kaynak: Sıvı Ölüm

Bu video aynı zamanda marka değerlerini aktarmanın da harika bir yoludur.

Liquid Death’in manifestosunda belirtildiği gibi, “Bizim şeytani misyonumuz insanları güldürmek ve daha fazla sayıda insanın daha sık su içmesini sağlamak, aynı zamanda da plastik kirliliğinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktır.”

Bu, pazarlama kanallarında öne çıkardıkları UGC’de ortaya çıkıyor ve bunu yapmak kesinlikle oldukça heyecan yarattı.

Ağızdan ağza pazarlama kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, dönüşümleri izleyecek, ekibinizin kampanyalar oluşturmasına yardımcı olacak ve genel WOM başarısını ölçecek yazılıma yatırım yapmayı düşünün.

SadakatAslan

LoyaltyLion, Shopify markaları için yönlendirme ve sadakat pazarlama alanında uzun süredir bir temel teşkil ediyor.

LoyaltyLion ile iğneyi hareket ettiren puanlar, ödül programları ve yönlendirme sistemlerini başlatabilirsiniz.

Özelleştirme ve entegrasyon paketleri, e-ticaret yığınınızı kısa sürede kurup çalıştırmanızı kolaylaştırır.

LoyaltyLion fiyatlandırması Aylık 399 dolardan başlıyor.

TavsiyeŞekeri

ReferralCandy, tahmin ettiğiniz gibi yönlendirmeler yoluyla markaların güçlü ağızdan ağza pazarlama stratejileri oluşturmasına yardımcı olur.

Markanız, ReferralCandy’nin özelleştirilebilir şablonları, yerleşik kayıt formları ve sınıfının en iyisi desteğiyle hızlı ve kolay bir şekilde gelir artırıcı kampanyalar oluşturabilir.

ReferralCandy’nin Fiyatlandırması ayda 47$’dan başlar (yıllık olarak faturalandırılır).

Shogun Sayfa Oluşturucu

Markanızı rakiplerden farklılaştıran özel site içeriği oluşturmak oyunun adıdır.

Shogun gibi sayfa oluşturucu araçlar, e-ticaret ekiplerinin sayfaları daha hızlı başlatmak için iş akışlarını basitleştirmesine olanak tanır.

Bizim arasından seçim yapın 70’den fazla hazır şablon veya bizim kullanarak sıfırdan kendi sayfanızı oluşturun sürükle ve bırak öğeleri.

Müşterilerinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz ve onların ihtiyaçlarına uygun bir A+ e-ticaret deneyimi sunmak, olumlu WOM konuşmalarını artırmanın kesin yoludur.

#cta-visual-pb#Dönüştüren açılış sayfaları oluşturunDönüşümler için tüm hayati öğeleri içeren açılış sayfaları oluşturun ve özelleştirin veya hızla muhteşem bir ana sayfa oluşturun.Bugün tasarlamaya başlayın

#paralı

#paid, başarılı WOM kampanyaları oluştururken dikkate alınması gereken bir diğer değerli platformdur.

İçerik oluşturuculara > etkileyicilere odaklanmaları, marka işbirliklerine ve ilgi yaratmaya yönelik özel bir yaklaşım öneriyor.

Tavsiye Edilen:  Yüksek Kaliteli Fotoğraf Portreleri Oluşturmak İçin 40 Yapay Zeka İstemi

#ücretli olarak, markalar, belirlediğiniz kriterlere göre içerik oluşturucularla eşleştirilir. Buradan markanıza özel bir eşleşme listesinden seçilen yaratıcılar size kampanya fikirleri sunabilir.

#paid ayrıca yaratıcılarınızla doğrudan sohbet etmenize de olanak tanır, böylece tüm iletişimler merkezileştirilir ve herkes aynı sayfada olur; bu, WOM pazarlama başarısının tarifidir!

#ücretli için fiyatlandırma üç aylık taahhütle ayda 499 dolardan başlıyor.

Başarılı ağızdan ağza kampanya örnekleri

Şu ana kadar gördüğümüz gibi ağızdan ağza pazarlama kampanyaları her şekil ve boyutta karşımıza çıkıyor. Ancak gelin en akılda kalıcı, sohbeti teşvik eden kampanyalardan birkaçına dalalım.

Lay’in ‘Milerlerce Koridorda Gülümsemeler’ kampanyası

Kolektif olarak dünyanın 2020’de gülümsemek için daha fazla nedene ihtiyaç duyduğuna şüphe yok.

Lay’s, “toplumlarında olağanüstü şeyler yapan 30 sıradan insanın” gülümsemelerini içeren ‘Milerlerce Koridor İçin Gülümsemeler’ kampanyasını başlattı.

Kaynak: Halkla İlişkiler Haberleri

Kampanya, 1 milyon dolara varan gelirle Smile Operasyonu’ndan doğrudan fayda sağlayacaktı.

Marka, Lay’in sosyal kanallarında bu 30 topluluk ayağını ve dünya çapında umut uyandırmak için evsizlere, gazilere, gençlere ve yaşlılara yardım etmek gibi yaptıkları inanılmaz şeyleri vurguladı.

Yanıt son derece olumluydu ve binlerce insan gülümseme çipi poşetleri hakkında konuşuyor ve fotoğraflarını paylaşıyordu.

Wendy’nin viral sosyal medyası

Bazen viral hale gelen tek bir kampanya başlatırsınız, bazen de markanızın tamamı viral bir sansasyon haline gelir.

Yıllardır Wendy’nin sosyal medya kanalları çocukların söylediği gibi biraz dengesiz. Ama bu onların işine yaradı.

Her şeyin başlangıcı Wendy’nin 2017’de bu tweet’e verdiği yanıttı:

Kaynak: Carter Wilkerson Twitter’da

Tweet, akıllara durgunluk veren üç milyon retweet ve yaklaşık 900 bin beğeni üretti; bu, ultra viral bir ağızdan ağza pazarlama kampanyasının işaretiydi.

O zamandan beri Wendy’nin sosyal kanalları arasında kızartmalar, popüler kültür referansları ve bolca mem yer alıyor. Kendilerini, genellikle halka açık, markalı hesaplarda görülen kurumsal normlardan bağımsız bir marka olarak sağlamlaştırdılar ve bu, yüksek etkileşim sağlamaya devam ediyor.

Ağızdan ağıza pazarlamayla ilgili SSS

Ağızdan ağıza pazarlama neden bu kadar etkili?

Ağızdan ağıza pazarlama, potansiyel ve mevcut müşteriler arasındaki güvene dayanan bir sosyal kanıt biçimidir. Alışveriş yapanların, markanın kendisinden ziyade, güvenilir bir kaynak aracılığıyla adını duydukları bir markadan satın alma olasılıkları daha yüksektir.

Ayrıca, geleneksel reklamcılık yöntemleriyle karşılaştırıldığında, başka türlü ulaşamayacağınız kişilere markanızla ilgili bilgileri yaymanın uygun maliyetli bir yoludur.

Ağızdan ağıza pazarlamayı kullanmanın artıları ve eksileri nelerdir?

Ağızdan ağıza pazarlamanın en önemli faydası özgünlüğe dayanmasıdır. Bu konuşmalar, bir ürün veya marka hakkında gerçek fikirleri olan gerçek kişiler tarafından yapılır.

Ancak doğru araçlar olmadan doğrudan görüşmeleri ölçmek zor olabilir.

Ağızdan ağıza reklamın geleneksel reklamcılıkla karşılaştırılması nasıldır?

Veriler, insanların markaların kendi önerileri yerine arkadaşları ve aileleri gibi güvenilir kaynaklardan gelen önerilere güvendiklerini doğruluyor.

Geleneksel reklamcılık genellikle müşterilerde her zaman yankı uyandırmayan logo veya resim gibi görsellere dayanırken, ağızdan ağza pazarlama çok daha organiktir.

Ağızdan ağıza pazarlamayı genel marka stratejinize dahil etmek

İnsanların markanız hakkında olumlu bir şekilde konuşmasını sağlayacak çevrimiçi deneyimler oluşturmak, kârlılığınız üzerinde kalıcı bir etki yaratabilir.

Ne kadar harika olduğunuzu paylaşan kişi sayısı arttıkça müşteri tabanınızda artış anlamına gelebilir.

Ancak insanların günlük konuşmalarda markanız hakkında ne sıklıkla konuştuğunu ölçmek neredeyse imkansızdır; bu nedenle sadakat ve yönlendirme programlarından yararlanmak, başarıyı ölçmenin harika bir yolu olabilir.

İlgi görmeye değer bir marka oluşturmak, özelleştirilmiş bir e-ticaret kanalıyla başlar.

Shogun Sayfa Oluşturucu gibi sürükle ve bırak işlevine sahip bir araç kullanmak, ekibinizin kod olmadan ilgi çekici site içeriği oluşturmasına olanak tanır.

#cta-visual-pb#Ağızdan ağza pazarlamanın gücünden yararlanınMarkanızı dönüştüren ve ilgi uyandıran sayfalar tasarlayın. Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Table of Contents