Alan Adı Nedir ve 2023’te Neden Önemlidir – Showeblogin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Alan Adı Nedir ve 2023’te Neden Önemlidir – Showeblogin

2023’te Alan Adı: Çevrimiçi kişisel veya ticari kimlik oluşturmak, yani bir web sitesi veya blog oluşturmak için bir alan adı satın almanız gerekir. Bir alan adı satın almak, bir Şahıs, işletme veya kuruluş için internette varlığa sahip olmanın ilk adımıdır. Bugün domain ve önemi hakkında konuşacağız.

Alan Adı Nedir?

Basit bir ifadeyle, bir alan adı, sitenizin veya blogunuzun adresi olacaktır. Alan adı her zaman .us, .in, .com, .info, .org veya .net gibi iki veya daha fazla karakterden oluşan bir uzantı ile biter.

Genellikle bir web sitesi adresi olarak adlandırdık. İnternet kullanıcıları, benzersiz alan adınız aracılığıyla web sitenizi bulacak veya tanımlayacaktır. Daha iyi anlamak için bu Etki Alanı Adı örneklerine bir göz atın.

  • google.com
  • AUBSP.com
  • SuperWebTricks.com

Aslında alan adı, insanların alfabetik karakterleri, yani İnternet Protokolü (IP) Adresi için kullanılan ad, kelime veya harfleri kolayca hatırlaması için geliştirildi.

IP adresi İnternetteki cihazları tanımlayan bir sayı dizisidir. Biliyor musun? İnternete bağlanan her cihaza benzersiz bir IP Adresi verilir.

Başka bir deyişle, aynı IP adresi aynı anda iki veya daha fazla cihaz yani tarafından kullanılamaz. Kişisel Bilgisayarlar, Dizüstü Bilgisayarlar, Cep telefonları veya web sunucuları.

IP adresi için Google.com alan adı kullanılır 172.217.164.174 ve buna göre artık IP adresi yerine alan adının kullanılmasının ardındaki nedeni anlayabilirsiniz. Bu, SuperWebTricks.com’u uzun numaralar dizisi yerine, yani sitemin Showeblogin IP adresini hatırlamanın çok daha kolay olduğu anlamına gelir.

Etki Alanı nasıl çalışır?

Alan adı, DNS sunucusu veya ad sunucusu olarak da bilinen DNS (Etki Alanı Adı Sistemi) aracılığıyla çalışır. Herhangi bir internet tarayıcısına ne zaman bir alan adı yazsak, bir DNS servisi bu alan adını hemen karşılık gelen IP adresine çevirir.

Tavsiye Edilen:  İşbirlikçi Beyin Fırtınası Neden Başarılı İçerik Fikrinin Anahtarıdır?

Örneğin, SuperWebTricks.com alan adı, Showeblogin web sitemi tanımlar. Bir kullanıcı SuperWebTricks.com alan adını web tarayıcısına yazdığında, DNS sunucusu alan adını, kullanıcıyı SuperWebTricks.com siteme bağlamak için İnternet tarafından kullanılacak IP numaralarına çevirecektir.

Alan Adı Yapısı

Bir alan adında genellikle dört bölüm vardır, yani. Önek, Alt Alan Adı, Ad ve Uzantı. Daha iyi anlamak için site adresime bir göz atın https://www.microsoft.com

Etki Alanı Öneki

Alan Öneki (HTTPS): Bir alan adının Önek kısmı, alanın internet uygulama protokolüdür.

Standart Önek: http://
Güvenli Önek: https://

alt alan adı

Alt alan (www.): Alt etki alanı, web sitesi adının üçüncü düzey etki alanıdır. Site etki alanımda “www” alt etki alanıdır. Ancak, bazı web sitesi sahipleri www bölümünü kullanmazlar, yani web adresi https://microsoft.com olur.

Bu eğitimde alt alan hakkında daha fazla ayrıntıyı tartıştım – Alt alan nedir?

Alan adı

Alan adı (SuperWebHileleri): Web sitesinin ikinci düzey etki alanı, etki alanını kaydeden kişi tarafından seçilen, web sitenizin adresinin ana adıdır.

Alan Uzantısı

Alan Uzantısı (.com): Etki alanı uzantıları, Üst Düzey Etki Alanlarıdır (TLD’ler). Üst düzey etki alanları, mevcut seçeneklerin çeşitliliği için seçilebilir.

Üst düzey etki alanı, Etki Alanı Adı Sisteminde (DNS) bulunan ve DNS kök bölgesinin doğrudan bir alt etki alanı olan bir etki alanı adıdır.

Bu nedenle, alan adı, Ad ve Uzantının birleşimidir, yani microsoft.com

Biliyor musun? Başlangıçta, 1980’lerde oluşturulan yalnızca aşağıdaki yedi üst düzey alan vardı:

  • .com (iletişimmerhametli)
  • .açık (açıkiş)
  • .gov (hükümeterginlik)
  • .org (orgcanlandırma)
  • .edu (eğitimkatyon)
  • .int (intulusal)
  • .mil (militer)

İnternet Tahsisli Numaralar Kurumu (IANA) tarafından yönetilen DNS kök bölgesi veritabanına göre, şu anda 1,5 binden fazla var. üst düzey alanlar mevcut.

Alt alan nedir?

Alt alan, ana alan adının bir parçasıdır. Varsayılan olarak www, ana etki alanının bir alt etki alanıdır. Başka bir alan adı satın almak yerine sitenizin farklı alanlarını ayırmak için bir alt alan adı oluşturabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Engelleri Aşmak ve Başarıya Ulaşmak

Bu tür bir alt alan, web sitenizin benzersiz içerik alanlarını tanımlamak için kullanılabilir. Dolayısıyla subdomain kendine has içeriği olan ikinci bir web sitesi de diyebilirsiniz ama yeni alan adı yok.

Diyelim ki siteniz için bir tartışma forumu veya blog oluşturmak istiyorsunuz. forum.alaniniz.com veya blog.alaniniz.com durum siteniz için topluluk/forum veya blog için olabilir.

Alt bölümleme, 127 derinliğe kadar inebilir ve her bir DNS etiketi en fazla 63 karakter içerebilir. Ancak alan adının tamamı toplam uzunluğu 255 karakteri geçmez.

Örnek: Web sitesi URL’sinde, https://ads.google.com, reklamlar. terim olarak “.com” üst düzey alan adının (TLD) bir alt alanı olan Google.com alanının alt alanıdır.

reklamlar[sub-domain].google[domain].com[top-level-domain]

Neden Alan Adı Almalıyım?

Yukarıda alan adının anlamı, alan adının nasıl çalıştığı ve yapısı hakkında tartıştık. Şimdi, işletmeniz veya girişiminiz veya kişisel blogunuz için bir alan adı satın alıp almamanıza karar vermenize yardımcı olacak bazı yararlı faktörler sunuyorum.

Alan Adının Önemi: Web sitesi için kendi alan adınızın olmasının ana nedenleri şunlardır:

Benzersiz Kimlik

Alan adınız varsa, 989 milyondan fazla çevrimiçi web sitesi arasında benzersiz adınız ile çevrimiçi olarak tanınacaksınız. Yani siteme sadece showeblogin sitemin özgün kimliği olan microsoft.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Email kimliği

Müşterileriniz için daha yararlı olacak adını[email protected] veya [email protected] veya [email protected] gibi kendi işletme E-posta Kimliğinizi oluşturabileceksiniz.

marka yapmak

Siteniz için alan adı satın alarak kendi marka isminizi oluşturabilirsiniz. Basit bir soru, bugün kaç kişinin Google ve Wikipedia marka adları yerine Larry Page ve Jimmy Wales adlarını bildiğini gösterecek. Böylece alan adı marka bilinirliğinizi arttıracaktır.

Çevrimiçi Adres

Alan adınız, müşterilerinizin sizinle her zaman ve her yerden iletişim kurmasına yardımcı olabilecek çevrimiçi adresiniz olacaktır.

Tavsiye Edilen:  2023'de Neden Viral Video Pazarlamaya Odaklanmalısınız?

Pazarlama aracı

Evet! Alan adınız, işletmeniz için görünürlük elde etmenize yardımcı olacaktır. Kendi alan adınız ile bir web sitesine sahip olmak en iyi pazarlama araçlarından biridir.

Rekabetçi Dünya

Aynı anda aynı alan adına sahip iki veya daha fazla taraf asla olmaz. Bu dünyada pek çok insan aynı ada sahiptir, ancak alan adınız evrensel olarak benzersiz olacaktır. Dolayısıyla bu rekabetçi dünyada herkes kendi tercihi ile alan adına sahip olmaya çalışmaktadır. Demek istediğim, rakipleriniz kendi web siteniz için satın almak istediğiniz doğru alan adını alabilir.

telif hakkı

Alan adınız varsa, telif hakkınızı ve ticari markalarınızı korumanıza da yardımcı olur.

SEO

Alan adı, içeriklerinizin Arama Motoru Sonuç Sayfasında (SERP) üst sıralarda yer almasına da yardımcı olacaktır. Alan adı, kullanıcıların SERP’de gösterilen bağlantıyı tanımlayabilmeleri ve buna göre sitenizi daha sık ziyaret etmek için tıklamaları için birincil yoldur. Bu, Google, Yahoo ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olduğu anlamına gelir.

Gelecek planı

Pek çok kişi, web sitesi oluşturarak fikirlerini geliştirmeye yönelik gelecek planları için alan adını güvence altına alır. Buna göre gelecekte sitenizi yaptırmak isteseniz bile bugün alan adınızı alabilirsiniz.

Fikrini bana bildir. İşletmeniz için kendi alan adınızın olması zorunlu mu ve neden?

Bir alan adı satın almaya hazırsanız, lütfen çevrimiçi varlığınız için en iyi alan adını seçmek için gelişmiş faktörleri göz önünde bulundurun.