Alan Adı Yenileme ve Alan Kaydının Bitiş Tarihi – Showeblogin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Alan Adı Yenileme ve Alan Kaydının Bitiş Tarihi – Showeblogin

Sitenizin kayıtlı alan adını, kayıt tarihi sona ermeden önce/sonra otomatik veya manuel olarak yenileyin. Alan adını aktarın, iptal edin veya silin.

Alan adı yani ile ilgili çeşitli konuları tartıştık. Alan Adı ve Alt Alan Adı Nedir? Neden Alan Adı Almalıyım? Web Siteleri İçin En İyi Alan Adını Seçmek İçin Gelişmiş Faktörler. Web Siteniz için En İyi Alan Adı Kayıt Kuruluşunu Seçin ve Bir Alan Adının Kayıtlı Sahibini ve Geçerliliğini Arayın.

Geçen Pazartesi, canlı ziyaretçilerimden alınan alan adıyla ilgili bazı soruları seçtim.

  1. Alan adını bir yıl mı yoksa bir yıldan fazla mı yenilemem gerekiyor.
  2. Tam yıl yenileme ücreti ödemek zorunlu mu?
  3. Efendim, web sitem ünlü ve popüler olursa, alan adımı korumak için alan adı sağlayıcım diğerlerinden daha yüksek fiyat talep eder mi?

Bu sorular benim için çok ilginçti. Alan adınızın yenilenmesi ile ilgili aynı/benzer sorgunuz varsa, alan adınızı yenilemek için nihai karar vermenize yardımcı olabilecek bu kılavuzu okuyunuz. Bu yüzden, size bir Alan Adının yenilenmesi hakkında ayrıntılı olarak açıklamak için buradayım.

Yıllık Alan Adı Ücreti:

Alan adı ile ilgili dikkat etmeniz gereken ilk şey, alan adı kayıt kuruluşuna ödediğiniz ücretin yıllık bir ücret olmasıdır. Bu nedenle, alan adı kaydı veya alan adınızın yenilenmesi için aylık taksit ödemenize izin verilmez.

Diğer bir deyişle, o alan adının sahipliğini devam ettirmek için alan adınızın yıllık yenileme ücretini ödemeye devam etmelisiniz. Dolayısıyla sadece bir kez ödediğiniz ve sonsuza kadar sizin olan fiziksel bir mal/mülk değil. Bunun yerine, alan adınız için yıllık yenileme ücretlerini ödemeniz ve bağlantılı web sitesinin keyfini çıkarmaya devam etmeniz gerekir.

Alan Adı yenileme süresi:

Alan adınızı ilk bitiş tarihinden sonra yenilediğiniz süre, alan adınızın yenileme süresi olarak bilinir. Alan adınızın tescilinden itibaren ilk bitiş tarihinden itibaren alan adınızı en az bir yıl süreyle yenilemeniz gerekmektedir.

Tavsiye Edilen:  2023'te WordPress'i yükledikten sonra önemli değişiklikler – Showeblogin

Ancak, alan adınızı minimum gerekli olan bir yıl yerine daha uzun bir süre için yenilemenizi şiddetle tavsiye ederim. Gelecek belirsizdir ve alan adı ve yenileme ücreti için gelecekteki fiyatı tahmin edemezsiniz. Ancak, alan adınızın güncel fiyatını alan adı sağlayıcınıza ödeyebilirsiniz. Demek istediğim, alan adınızı birkaç yıl önceden yenileyebilir ve mevcut fiyattan kendinizi koruyabilirsiniz.

Alan adı sağlayıcınızın yılda 12 ABD doları ücret aldığını varsayalım, ardından 120 ABD dolarını 10 yıl önceden ödeyebilir ve 10 yıl boyunca alan adınızın kayıtlı sahibi olarak kendinizi güvenceye alabilirsiniz.

Alan Adı Ömür Boyu Tek Kayıt Kuruluşu:

TAMAM! Alan adınızı korumaya karar verdiniz ancak aynı alan adı sağlayıcısı ile devam etmek istemiyorsunuz. Evet! Alan adınızın ömrü boyunca tek bir kayıt kuruluşuna bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bu, alan adınızı bir kayıt şirketinden başka bir kayıt kuruluşuna transfer etmekte özgür olduğunuz anlamına gelir.

Ancak alan adının son kullanım tarihini beklememelisiniz, aksi halde sorun yaşayabilirsiniz. Demek istediğim, alan adınızı yeni kayıt kuruluşuna transfer etmek istiyorsanız, öncelikle yeni kayıt kuruluşuna normal alan ücretini ödeyin ve ardından onların verdiği talimatları izleyin.

Bazıları bana, sitesi başarılı olursa, alan adı sağlayıcısının normal yenileme ücretinden daha fazlasını talep edip etmeyeceğini sordu. Sanmıyorum ve alan adı sağlayıcınızın normal fiyattan daha fazla ücret aldığını fark ederseniz, alan adınızı başka bir kayıt kuruluşuna aktarabilirsiniz. Ancak, ücretin çeşitli faktörlerden dolayı farklı olabileceğini aklınızda bulundurmalısınız, yani. Gizlilik Koruması ve Alan Hırsızlığı Koruması vb.

Daha sonra, kayıt operatörünüzü tekrar değiştirmek istediğinizi düşünüyorsanız, yukarıda açıklanan işlemin aynısını uygulayarak alan adınızı farklı bir alan adı sağlayıcısına transfer etmekte özgürsünüz.

Alan Adını İptal Et:

Domain süreniz dolduysa bir sonraki dönem için yenileme ücreti ödemeniz gerekmez. Başka bir deyişle, alan adınızı elinizde tutmak istemiyorsanız, alan adı kayıt kuruluşunuz tarafından gönderilen hatırlatma e-postasını dikkate almayın, yani bir sonraki yıl için yenileme ücretini ödemeyin. Bu, sonsuza kadar alan adı ücreti ödeme yükümlülüğünüz olmadığı anlamına gelir.

Tavsiye Edilen:  Strategia treści HubSpot: Liderzy w dystrybucji treści

Ancak, otomatik yenileme sistemini etkinleştirdiyseniz devre dışı bırakmanız gerekir, aksi takdirde alan adı kayıt şirketiniz kredi kartınızdan yenileme ücreti alır.

Web Sitesi için Yeni Alan Adı:

Siteniz için farklı bir alan adı kullanmak istediğinizde, sitenizi yeni alan adına yönlendirmeniz gerektiğini unutmayın, aksi takdirde o alan adına bağlı tüm potansiyel ziyaretçiler ve SEO suyu sonsuza kadar kaybolacaktır.

Ancak, sitenizi kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız, alan adınızın yenileme ücretini daha fazla ödemenize gerek yoktur. Alan adı sağlayıcınızın izin verdiği ek sürenin sona ermesinden sonra alan adınız feshedilecek ve siteniz çevrimiçi varlığından kaybolacaktır.

Alan Adınızı Bitiş Tarihinden Önce Yenileyin

Herhangi bir alan adını yenilemenin iki yolu vardır, yani. A) Otomatik yenileme ve B) Manuel yenileme.

A) Otomatik Yenileme:

Alan adının süresi dolmadan önce alan sahibinin otomatik olarak yenileme faturası almasına yardımcı olduğu için alan adının otomatik olarak yenilenmesi önerilir. Bazı alan adı kayıt şirketleri, alan adı kaydınızın sona erme tarihinden sonraki gün alan adı yenileme faturası gönderir. Kayıt sorumlularının çoğu, son kullanma tarihinden 30 gün önce kayıtlı e-posta adresine otomatik olarak bir hatırlatma e-postası gönderir.

Otomatik yenilemenin en güzel yanı, alan adı hesabınıza para eklediyseniz veya Kredi/Banka kartı bilgilerinizi verdiyseniz, alan adınızın otomatik olarak yenilenmesidir. Ancak, kartınızın kullanım süresi dolmuşsa, alan adı kayıt şirketi alan adınızın yenilenmesi için size bildirimde bulunabilir ve alan adınızı park edebilir. Daha sonra, yenileme ve kullanım ücretini (varsa) ödeyerek alan adınızı manuel olarak yenileyebilirsiniz.

Alan adınızı, alan adı sağlayıcınız tarafından belirlenen belirli bir süre dolmadan yenilemediyseniz, alan adı kayıt şirketiniz alan adınızı bir alan adı sektörü müzayede hizmeti ile açık artırmaya çıkarır. Daha sonra alan adınızı iptal ederler ve alan adıyla ilişkili tüm hizmetleri silerler. Kayıt, genel kayıt için serbest bırakmadan önce alan adını elinde tutabilir.

Tavsiye Edilen:  [Data Study] Bir Marka Adı İçin Sıralama Olasılığı En Yüksek Web Siteleri

B) Manuel Yenileme:

Alan adlarınızı otomatik olarak yenilenecek şekilde ayarlamadıysanız, alan adı kayıt tarihinizin sona erme tarihinden önce manuel olarak yenilemelisiniz. Ancak, alan adı kaydınızın süresi dolduğunda ve iptal etmeden önce alan adı sağlayıcınız size bir hatırlatma gönderebilir.

Alan adınızı manuel olarak yenilemek için, alan adı hesabınıza giriş yapmanız ve alan adlarını istediğiniz zaman bir, beş veya on yıl olarak belirlediğiniz bir süre için yenilemeniz gerekir. Alan adınızı daha uzun süre yenilemek daha iyidir.

Alan Adımı Süresi Dolduktan Sonra Yenileyebilir miyim?

Çoğu durumda alan adınızı, alan kaydınızın sona erme tarihinden sonra bile yenileyebilirsiniz. Ancak, alan adınızın uzantısına ve kayıt kurallarına bağlıdır.

Diğer bir deyişle, alan adı uzantınızın kaydı izin veriyorsa, alan adı kayıt şirketiniz süresi dolmuş alan adınızı yenilemeniz için belirli günler boyunca elinde tutar.

Genel olarak, .COM, .ORG ve .NET gibi alan adı uzantıları, alan adınızın yenilenmesi için ek ücret veya ceza ödemeden bir ödemesiz süre verir. Ancak, ülke kodu (ccTLD) alan adı uzantılarının herhangi bir ödemesiz süresi yoktur ve bu nedenle, alan adınızın kayıtlı sahibi olarak kalabilmeniz için son kullanma tarihinden önce uzantınızı yenilemeniz gerekir.

Bazı alan adı kayıt şirketi, alan adınızın sona erme tarihinden sonra size alan adlarınızı yenilemenizi hatırlatmak için birden fazla e-posta gönderir. Çoğu alan adı sağlayıcısı, alan adını iptal etmeden önce yaklaşık 40-45 gün tutar. Bu süre zarfında alan adınızı yenilerseniz, normal yenileme ücretine ek olarak bazı ekstra ücretler ödemeniz gerekir.