Alan Adınızı Nasıl Kaybetmezsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Alan Adınızı Nasıl Kaybetmezsiniz?

Alanınızı aniden kaybederseniz, dünyanın en hızlı sunucusunda barındırılan, herhangi bir yerdeki en gelişmiş web sitesine sahip olmanın hiçbir anlamı yoktur. Alan adınız olmadan telefon numaranızı bile yayınlayamazsınız; en azından birinin onu hemen bulabileceği bir yere.

Zamanla bir işletme, işletmeyi çevrimiçi olarak tanımlamak için kullanılan alan adına giderek daha karmaşık bir şekilde bağlı hale gelecektir. Adres muhtemelen baskı ve çok sayıda gelen bağlantı dahil olmak üzere birden çok yerde kullanılıyor. Alan adınızı kaybetmek işletmeniz ve SEO’nuz için felaket olabilir.

Çoğu kişinin alan adının ne olduğu konusunda kesin bir fikri yoktur, o yüzden önce temelleri ele alalım.

Alan Adı Nedir?

Alan adı, “Wix.com” gibi bir dizi sayıyı temsil eden bir kelimedir. İnsanlar kelimeleri sayı dizilerini hatırladıklarından çok daha hızlı hatırlayabilirler. Ancak bilgisayarların İnternet’teki sunucuları bulmak için kelimelerden daha fazlasına ihtiyacı vardır.

Bu nedenle, sunucuları tanımlamak için kullanılan sayı dizilerinden oluşan IP adreslerini sözcüklerle eşleştirmek için alanlar icat edildi. Örneğin, tarayıcınızın adres çubuğuna google.com yazmak yerine 216.58.213.14 girdiğinizde bu sizi yine de Google’ın web sitesine yönlendirecektir!

Bir alan adını “kaydettiğinizde”, onun numaralarına erişebilirsiniz ve dolayısıyla o alan adıyla ilgili web sitesi barındırma ve e-posta gibi çeşitli şeyleri kontrol edebilirsiniz.

Alan Adı Nasıl Kaydedilir

Bir alan adı almak için, onu alan adı hizmetleri sağlayan bir şirket aracılığıyla kaydettirmeniz gerekir. Alan adınızı kaydederken kayıt süresini belirteceksiniz.

Kayıt süresi, yenileme için ödeme yapılmaksızın sona ererse, alan adı herkes tarafından ele geçirilebilir. Süresi geçmiş alan adı, tek amacı muhtemelen pahalı olan alan adını sizden uzaklaştırmak olan programlar tarafından bir milisaniye içinde kilitlenebilir. Bu gerçekleştiğinde, yeni tescil ettiren bunun için ne isterse onu ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda siber işgal veya etki alanı ele geçirme olarak da bilinir.

Tavsiye Edilen:  GPT-4 API'sine nasıl erişilir?

Bunu nasıl bilebilirim? Bana oldu. Muhtemelen bildirim e-postalarının eksik olması nedeniyle alan adlarımdan birinin süresi doldu. Tekrar kaydetmeyi denediğimde, kayıt memurunun şimdi 1600,00$ istediğini keşfettim! Bu, bir işletmenin özümseyebileceği çok fazla bir şey olmayabilir ama benim için imkansızdı.

Daha sonra birisi onu satın aldı ve bana geri satmaya çalıştı. O zaman satın alabilirdim ama talihsizliğimden kâr elde etmeye çalışan bir siber işgalciye ödeme yapma fikri düşünülemezdi. Yıllarca bekledim ama sonunda başka bir gecekondu sakini bana yaklaşık 100 dolar teklif ettiğinde pes ettim.

Alan Adınızı Nasıl Geri Alabilirsiniz – Yasal Başvuru

Bir avukat tutmak pahalıdır ancak alan adı karışıklığını çözmek için gerekli olabilir. Siber işgal mağdurları için alanımı kaybettiğim zamana kıyasla daha fazla yasal koruma mevcut. Ancak kaçınabileceğiniz bir durumdur.

Alan Adınızın Alınmasını Nasıl Önlersiniz

Bir felaketi önlemek için aşağıdaki önlemleri aldığınızdan emin olun:

 • Alan adınızın süresinin dolmasına izin vermeyin. Alan adınızı mümkün olan en uzun süre için kaydedin. Kayıt kuruluşunuzun dosyasında geçerli bir kredi kartı bulundurun ve Otomatik Yenileme özelliğini etkinleştirin.
 • Alan adı yenileme bildirimleri için kullanılan e-posta adresinin çalıştığından ve kullanımınıza sunulduğundan emin olun. Bildirim e-posta adresi alan adıyla eşleşmemelidir; çünkü alan adını kaybederseniz e-posta adresi muhtemelen çalışmayı durduracaktır. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, xyz.com’u kaydettirirseniz bildirim e-posta adresiniz adını[email protected] olmamalıdır.
 • Alan adınızın iletişim bilgileri yasa gereği herkese açıktır. Bir alan adı hırsızının yapacağı ilk şeylerden biri, iletişim e-posta adresini bulup hacklemeye çalışmaktır. Ancak tüm iletişim isteklerini tarafınıza iletirken aracı bir firma ile bilgilerinizi gizleyen bir hizmeti kullanabilirsiniz. Saygın alan adı satıcılarının çoğu ek ücret karşılığında koruma hizmetleri sunar. Alan adı koruması sunan bağımsız şirketler de var.
 • Etki alanı korumasını dağıttıktan sonra bile önceden görünür olan bilgileriniz keşfedilebilir olabilir. Bu nedenle, alan adı iletişim e-posta adresinizi daha önce kullanılmamış bir adresle değiştirmeniz de önemlidir. Yeni e-posta adresi yeni oluşturulmuş bir hesap olmalıdır. Çoğu modern e-posta istemcisi, birden fazla hesaptan mesaj indirecek şekilde yapılandırılabilir.
 • Aramanıza gerek kalmadan alan adı kayıt kuruluşunuzun kim olduğunu öğrenin.
 • Kimlik bilgilerinizin nerede olduğunu bilin. Hem alan adınızı yönetmek hem de diğer nedenlerle, alan adı kayıt sitenize veya web sitesi barındırma hesabınıza anında erişebilmeniz gerekir. Kimlik bilgilerinizi bulamayabilirsiniz. Alan adı kayıt kuruluşunuzun kim olduğunu biliyorsanız, kendinizi alan adının gerçek sahibi olarak tanımlamanın diğer yollarını kullanmak için en azından alan adı kayıt şirketini arayabilirsiniz.

  Dashlane veya LastPass gibi güvenli bir şifre kasası sisteminin faydalı olduğunu görebilirsiniz. Tek bir hesap, tüm cihazlarınızla ve tarayıcılarınızla çalışacak şekilde yapılandırılabilir. Sayısız kez bir müşteriden alan adı veya yönetici erişimi talebinde bulunduk ve panik halinde yapılan bir aramada bir asistanın gelen kutusundan çıkarılan “bir şeye” yönelik test edilmemiş bir kullanıcı/şifre aldık.

 • Alan adı kayıt kuruluşunuzun kim olduğunu hatırlamıyorsanız bu bilgi herkese açıktır ve WhoIs araması yoluyla ulaşılabilir.
 • Bir web sitesi veya bilgi sistemi oluşturma işini yapması için kiraladığınız bir yüklenicinin değil, alan adınızın kontrolünün sizde olduğundan emin olun. Çoğu zaman yüklenici alan adını kendi bilgileriyle kaydeder. Bir anlaşmazlık durumunda, söz konusu kişi alan adının kontrolünden vazgeçmeyi reddedebilir.
 • İletişim bilgilerinde yapılacak her türlü değişikliği alan adı tescil ettirenin onaylaması gerektiğinden emin olun.
 • Tanınmış kayıt şirketlerini kullanın. Birçok büyük ABD şirketi alan adı tescil ediyor. Daha küçük bir şirket aracılığıyla kaydolduysanız alan adını, güçlü bir itibara ve 7/24 alan adı desteğine sahip bir firmaya aktarmayı düşünün.
Tavsiye Edilen:  SEO Ajansları 2023'de BERT'e Nasıl Hazırlanmalı?

WIX’un Alan Adınızı ve Web Sitenizi Güvende Tutmasına İzin Verin

Houston dijital pazarlama ajansımızdaki pazarlama stratejistleri, sayısız sektörden web sitelerini tasarlama ve barındırma konusunda deneyime sahiptir. Houston veya Austin’de özel web tasarımı için lütfen WIX ile bugün iletişime geçin Ücretsiz danışmanlık randevusu almak için.