Alıcı Profilleri ve Testler İçin Tam Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Alıcı Profilleri ve Testler İçin Tam Kılavuz

Müşterilerinizin tamamen kendi istek ve ihtiyaçlarına uygun pazarlama mesajları aldığını hayal edin. Daha sonra, siz tavsiye ettikten sonra mağazanızdan alışveriş yaparken ne kadar güvende hissedeceklerini hayal edin Kesinlikle onlar için doğru ürünler.

Bu tür bir kişiselleştirme, müşterilerinizin markanıza sadık kalmasını sağlar; mağazanızda alışveriş deneyimini basit ama ödüllendirici hale getirir.

Aslında, ABD’li tüketicilerin %78’i marka veya şirketlerden kendilerine özel hazırlanmış içeriklerin satın alma faaliyetlerini artırdığını söyledi.

Başlamak için e-ticaret kişiselleştirme, öncelikle müşterilerinizden etik kurallara uygun şekilde veri toplamanız gerekir. Bu, onların iletişim bilgilerini, ihtiyaçlarını, tercihlerini, demografik özelliklerini, davranışlarını ve daha fazlasını öğrenmeyi içerir. Kişiselleştirme, markanızla olan her etkileşimin özel ve bireysel olmasını sağlamak için müşteri profili verilerinin kullanılmasıyla ilgilidir.

Birçok pazarlamacı kendilerine bu verileri toplamaya nasıl başlayabileceklerini soruyor. Neyse ki eğlenceli bir çözüm var: bir e-ticaret sınavı.

Bu makalede, bu e-ticaret aracını çeşitli şekillerde ve sektörlerde müşterilerle bağlantı kurmak için nasıl kullanabileceğinizi paylaşacağız. Daha sonra bu bilgilerin deneyimlerini kişiselleştirmek için nasıl kullanılacağını paylaşacağız.

E-ticaret Pazarlamacıları Neden Test Kullanmalı?

Pazarlamacıların yüzde yetmiş beşi bir ankette geçitsiz etkileşimli içeriğin daha yüksek derecede kurşun beslemeyle sonuçlanabileceğini bildirdi. Ve ABD müşterilerinin %87’si Daha kişiselleştirilmiş ödüller ve marka deneyimleri anlamına geliyorsa, etkinliklerinin ayrıntılarının takip edilmesini istiyorlar.

Bu nedenle sınavlar daha fazla e-posta, SMS ve Facebook Messenger katılımı toplamak için mükemmel bir araç haline geldi: Bunlar, sitenizde veya seçtiğiniz platformda belirgin bir şekilde görüntülenir. Üstelik ilgi çekicidirler; müşteriniz bir Google anketini doldurmakta tereddüt edebilir, ancak etkileşimli bir test ilgi çekicidir.

Başka bir önemli özellik mi? Kişiselleştirilmiş mesajlaşma ve yeniden hedefleme için kullanmak üzere müşterilerin test yanıtlarına dayalı olarak alıcı profili verilerini toplayabilirsiniz. Gerçek sihrin gerçekleştiği yer burasıdır.

Tavsiye Edilen:  Web Sitenizin SEO'sunu Geliştirmek İçin Şema İşaretleme Nasıl Kullanılır?

Testlere devam etmeden önce alıcı profillerine bakalım.

Alıcı Profilleri Nelerdir?

Alıcı profili, gerçek hayattaki müşteri verilerinize dayanır. Bir alıcı gibi tüketicinin kurgusal bir temsili değil kişilik.

Bir müşterinin hoşlandığı, hoşlanmadığı, tercihleri ​​ve ihtiyaçları hakkında veri toplamak, size o müşterinin gerçekte kim olduğu hakkında tam bir profil sunar.

Alıcı Profillerini Nasıl Düzenlersiniz?

İlk olarak, her alıcı profilini benzer düşüncelere sahip insanlardan oluşan bir gruba ayırın.

Ardından kampanyaları yeniden hedefleyin ve benzer alıcı kişilerini hedeflemek için benzer hedef kitleler oluşturun. Pazarlamanızı hedeflemek amacıyla e-posta, SMS veya Facebook Messenger katılımı gibi bilgileri tanımlamak amacıyla alıcı profili verilerini eşleştirmek için test sırasında katılımları ekleyin.

Alıcı Profilinde Ne Tür Veriler Bulunur?

Bir programla toplayabileceğiniz sonsuz miktarda veri vardır. e-ticaret testitüre göre bölünebilir. Bu, bazı müşterilerinizin hangi noktalarda benzerlikler, hangi noktalarda farklılık gösterdiğini anlamanıza yardımcı olacak ve böylece her biri için benzersiz bir deneyim yaratabileceksiniz.

Bir test kullanarak toplamaya başlayabileceğiniz türlerden bazıları şunlardır:

  • Niteliksel veriler: Bu veriler müşterinin tercihleri, sıkıntılı noktaları ve motivasyonlarıyla ilgilidir. Müşterilerinizin ürünleriniz hakkında ne hissettiğini ve markanızdan en çok hangi ürünü beğendiklerini gösterir. Ayrıca, size yardımcı olacak ürünler önerebilmeniz için şu anda hangi sorunlarla karşı karşıya olduklarını da söyler.
  • Demografik veri: Bu veriler, müşterinin yaşını, cinsiyetini, konumunu veya markanızı keşfettiği kaynağı paylaşır.
  • Etkileşim verileri: Bu veriler size bir müşterinin işletmenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu ve temas noktalarını anlatır. Örneğin bir müşterinin quizinizi tamamlamadan çıkıp çıkmadığını, hangi sayfadan çıktığını, quizde hangi butonlara ve cevaplara tıkladığını, hangi ürünleri sepetine eklediğini quiz sonuçlarından görebilirsiniz.

ayrıca var tutum verileri (müşterilerin işletmeniz hakkında ne düşündüğü),tanımlayıcı veriler (yaşam tarzı alışkanlıkları ve davranışları) ve iletişim verileri (genellikle e-posta adresi veya telefon numarası).

Tavsiye Edilen:  İçerik Fikri İçin Yaratıcı Yönünüzden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Müşteriniz Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek ve Satın Almalarını Sağlamak için Alıcı Profillerini ve Testleri Nasıl Kullanabilirsiniz?

Bu tüketici bilgilerini yakalamak için istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz. İşte bir güzellik markasının site ziyaretçilerine sorduğu soru:

Resim kaynağı: Kirpikler

Bu sorunun iki nedeni var. Öncelikle bu, müşterilerin geçmişi hatırlaması için eğlenceli bir ek sorudur. Ancak bu aynı zamanda müşterinin potansiyel yaş aralığını anlamanın da incelikli bir yoludur.

Müşteriye açıkça yaşını sormadan demografik verileri yakalamak için yaratıcı bir alternatiftir.

Elbette ürünlerinize daha fazla katılım sağlamak için sınavları da kullanabilirsiniz. Örneğin aynı güzellik markası (aynı testte) kullanıcılara göz şeklini, kirpik uzunluğunu ve kirpik tercihlerini de soruyor:

Kullanıcının sonuçlarını almadan önce e-posta adresini girmesi gerekir (Bonus: İlk siparişlerinde %15 indirim alırlar!):

Oradan, test sonuçlarına göre, doğrudan alışveriş sepetlerine ekleyebilecekleri ideal bir kirpik seti sunulur. Potansiyel bir satışı ve yeni müşteriyi yakalamanın yanı sıra mağazanız, satın alma işlemini gerçekleştiren kişi hakkında da sağlam verilere sahip olacaktır.

Bu bilgiye sahip olduğunuzda, bunu kullanıcılarınıza daha iyi hizmet vermek ve onları memnun etmek için kullanabilirsiniz.

Geliri Artırmak İçin Alıcı Profili Verilerini Kullanmanın 4 Yolu

Alıcı profili verilerini toplamaya başladıktan sonraki adım, bunları işletmenize uygun şekilde düzenlemektir.

Bir planınız olduğunda, daha kişiselleştirilmiş bir e-ticaret alışveriş deneyimi sunmak için alıcı profillerinizi kullanmaya başlayın. İşte yapmanız gereken birkaç şey:

1. İlgili Ürünlerin Ek Satışı ve Çapraz Satışı

Bir müşteri bir ürün bulmak için testinize katıldığında, testte verdiği yanıtlara göre neye ihtiyacı olduğunu bileceksiniz.

Test sonuçları sayfasında önerilen ürün, ilgili ürünlerin üst satışı veya çapraz satışı için de harika bir yerdir.

Resim kaynağı: Vasanti

2. Pazarlama Kanallarınız Aracılığıyla Doğru Ürün Önerileri Sağlayın

Artık müşterilerinizin kim olduğuna dair bilinçli tahminlere dayanarak ürün tavsiye etme zorluğuyla karşı karşıya kalmayın. Alıcı profili verilerini toplayarak her müşterinin tam olarak ne aradığını ve tatmin olmak için neye ihtiyaç duyduğunu bileceksiniz.

Çok kanallı deneyiminizi kişiselleştirmek için alıcı profili verilerinizi tüm kanallarda senkronize edin. Reklamları belirli gruplara hedefleyin ve son derece kişiselleştirilmiş e-posta, SMS ve Messenger kampanyaları gönderin. Bu, mesajlar anlamlı olduğunda ve değer sağladığında dönüşümleri büyük ölçüde artıracaktır.

Resim kaynağı: Oktan Yapay Zeka Başucu Kitabı

3. Mesajlarınızı Tüm Platformlarda Geliştirin

En etkili mesajları tüm kanallarınızda paylaştığınızdan emin olmak için verilerinizi kullanın. Müşterilerinizin çoğunluğunun yüzlerindeki kırışıklıkların görünümünü azaltmak isteyen 40 yaşında kadınlar olduğunu öğrenirseniz dikkatlerini çekmek için yaşlanma ve cilt bakımıyla ilgili mesajlar kullanmalısınız.

Daha iyi bir etki için tüm deneyimi kişiselleştirin. Sosyal kopyalardan, reklamlardan, e-postadan, SMS’den, Facebook Messenger’dan, web sitesi kopyasından – adını siz koyun, alıcı profillerinize göre kişiselleştirmelisiniz.

4. Alıcı Profilinin Sorunlu Noktaları ve Amacıyla Eşleşen İçerik Oluşturun

Müşterilerinizin karşılaştığı zorlukları anladıktan sonra onlara yardımcı olacak katma değerli ve eğitici içerikler oluşturmalısınız.

Örneğin Kanadalı Yatak şirketi, Çoklu uyku, ideal alıcılarının onu büyük olasılıkla diğer tanınmış markalarla karşılaştırdığını biliyor. Buna yardımcı olmak için şirket, Facebook Messenger aracılığıyla karşılaştırma sohbetleri oluşturdu.

Resim kaynağı: Çoklu uyku Messenger Botu

Konuşmalar daha sonra Polysleep’in ziyaretçilere neden diğer markalara kıyasla Polysleep yatağını seçmeleri gerektiği konusunda daha fazla bilgi vermek için oluşturduğu blog gönderilerine bağlantı veriyor.

Resim kaynağı: Çoklu uyku

Unutmayın, içeriğin alaka düzeyi eksikliği %83 daha düşük yanıt oranları ortalama bir pazarlama kampanyasında. Müşterilerinizin hangi bilgileri aradığını bildiğinizde bu tür eğitim içerikleri oluşturabilirsiniz.

Alıcı profilleri oluşturmak için testler gibi araçları kullanmak, e-ticarette oyunun kurallarını değiştirir.

Alıcı profillerinizi oluşturduğunuzda, mağazadaki kadar gerçekçi bir çevrimiçi deneyim sunacaksınız. Akıllıca ürünler önerebilecek, müşterilerin ihtiyaçlarını dinlediğinizi gösterebilecek ve benzersiz, kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabileceksiniz.

Müşteri deneyimlerinizi kişiselleştirmek için bu verileri toplama hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Octane AI’nin e-ticaret pazarlamacılarına yönelik kişiselleştirmeye ilişkin 400’den fazla sayfalık başucu kitabını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Burada.