Alışveriş Sepetinden Vazgeçme Oranınızın Yüksek Olmasının 5 Nedeni

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Alışveriş Sepetinden Vazgeçme Oranınızın Yüksek Olmasının 5 Nedeni

Alışveriş yapanları çevrimiçi mağazanıza çekme konusunda harika bir iş çıkardınız. Ancak birçoğunun satın alma işlemi yapmadan web sitenizden ayrıldığı görülüyor.

Tanıdık geliyor mu?

Yalnız değilsiniz: Ortalama çevrimiçi alışveriş sepetini terk etme oranı %69,57. Bu, tüm alışveriş sepetlerinin üçte birinden daha azının gerçekten satın alındığı anlamına geliyor.

Alışveriş yapanlar birçok nedenden dolayı alışveriş sepetlerini terk ediyor. Bu kılavuzda, en yaygın olanları gözden geçireceğiz ve web sitenizde daha fazla müşteri tutmak ve daha fazla satış elde etmek için bunları doğrudan ele almanıza yardımcı olacağız.

#cta-paragraph-pb#En iyi ödeme deneyimini oluşturmanıza yardımcı olmak için gerçek Shopify satıcılarının ödeme özelleştirmelerine bakın.

Potansiyel Müşteriler Alışveriş Sepetlerini Neden Terk Ediyor?

Bu yaygın sorunlardan herhangi birinin mağazanız için geçerli olup olmadığına bakın.

1. Müşteriler Size Güvenmiyor

Baymard’a göre çevrimiçi alışverişlerin yüzde 17’si iptal ediliyor güven eksikliği nedeniyle. Satış yapmaya devam etmek istiyorsanız, alışveriş yapanların güvenini kazanmanın ve sizden alışveriş yaparken kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlamanın bir yolunu bulmanız gerekir.

Güven sinyallerinin yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Güven sinyalleri, alışveriş yapanlara meşru bir işletme yürüttüğünüzü gösteren web sitesi öğeleridir. Güven sinyalinin bir örneği, işletmenizin telefon numarasını, fiziksel adresini ve e-posta adresini web sitenizde görüntülemektir.

Güven sinyalleri son derece etkilidir çünkü insanların sahip olduğu iki spesifik bilişsel önyargıya dayanırlar:

 • Sıfır risk önyargısı: İnsanlar hiçbir şeyi riske atmayacakları durumları tercih ederler. Bu önyargıdan yararlanan bir güven sinyali, alışveriş yapanlara, satın aldıkları üründen memnun kalmamaları durumunda paralarını kolayca geri alabileceklerini gösteren para iade garantisi logosu olabilir.
 • Onay önyargısı: İnsanlar genellikle mevcut görüşlerini doğrulayacak ve onları zaten vermek istedikleri bir kararı almaya ikna edecek işaretler ararlar. Olumlu ürün incelemeleri, bu tür önyargılara etki eden güven sinyalinin bir örneğidir.
Tavsiye Edilen:  Yüksek Kaliteli Blog İçeriği Oluşturma Rehberi: İlgi Çekici Yazılar Yazma ve Alakalı Kalma

Güven sinyallerinin dört ana kategorisi; garantileri, birliktelik sinyallerini, üyelik sinyallerini ve sosyal kanıtı içerir.

Garantiler

Garantiler, alışveriş yapanlara işletmenizden alışveriş yapmanın güvenli olduğunu gösterir. Örneğin, bir satın alma işleminden memnun kalmamaları durumunda paralarını geri alabileceklerinin bir garantisi olabilir. Bu tür bir güven sinyali, tüm sayfalarınızda görüntülenebilmesi için web sitenizin altbilgisine en iyi şekilde yerleştirilir.

Ödeme sayfanızda bir garantinin olması özellikle önemlidir, çünkü terk edilen alışveriş sepetlerinin neredeyse beşte biri, alışveriş yapanların web sitenize yeterince güvenmemesinden kaynaklanmaktadır. kredi kartı bilgilerini girin. Web sitenize Visa, MasterCard ve PayPal gibi şirketlerin güven mühürlerini ekleyerek bu riski azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

İlişkilendirme sinyalleri

İlişkilendirme sinyalleri, işletmenizin diğer saygın işletmelerle bağlantılı olduğunu gösterir. Bu, güveni daha kolay oluşturmanıza yardımcı olur.

İlişkilendirme sinyallerine örnek olarak işletmenizin tanıtıldığı medya kanallarının logoları ve ürünlerini sattığınız markalar verilebilir.

Üyelik sinyalleri

İşletmenizin saygın bir kuruluşun üyesi olduğunu göstermek, alışveriş yapanların sizden alışveriş yaparken kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olmak açısından harikalar yaratabilir. Böyle bir organizasyon Better Business Bureau’dur.

Sektörünüze bağlı olarak, güven oluşturmayı daha kolay bir hale getirmek istiyorsanız katılmanız akıllıca olabilecek başka kuruluşlar da olabilir.

Sosyal kanıt

Sosyal kanıt, bir eylemi diğer insanların zaten yapıyor olması nedeniyle daha uygun görme eğilimidir. Bu, insanların sıklıkla kendilerine şu veya bu şekilde benzeyen, kendilerinden daha çekici olan veya arzu edilen bir veya daha fazla niteliğe sahip kişilerin davranışlarını kopyalaması gerçeğine dayanır.

Güven oluşturmak için yararlanabileceğiniz farklı sosyal kanıt türleri vardır:

Uzman tavsiyeleri: Edinebileceğiniz en iyi sosyal kanıt türlerinden biri bir sektör uzmanı tarafından tavsiye edilmek. Sektörünüzdeki uzmanlarla iletişime geçmeyi deneyin ve onların bir veya daha fazla ürünlerinizi incelemek isteyip istemeyeceklerini öğrenin.

Tavsiye Edilen:  Tutarsız Satış Takibi Sorununun Çözümü

Kaynak: doğayapımı.com

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik: Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik referansları, ürün incelemelerini ve müşteri tarafından oluşturulan sosyal medya gönderilerini içerir.

Tüketicilerin %70’i ile çevrimiçi ürün incelemeleri arama Bir ürünü satın almadan önce ve %90’ı incelemelerin satın alma kararlarını etkilediğini kabul ettiğinden, bu tür sosyal kanıtların dönüşüm oranlarını ve satışları artırmada oldukça etkili olduğu açıktır.

Kaynak: instagram.com

Ünlülerin onayları:

Ürünlerinizin bir ünlü veya fenomen tarafından onaylanması, güven oluşturmada son derece etkili olan başka bir sosyal kanıt türüdür.

Etkileyicilere ulaşarak ve ürünlerinizi tanıtmak için işbirlikleri kurarak, istedikleri zaman etkileyicilere başvuran tüketicilerin %49’unun ilgisini çekebileceksiniz. ürün önerileri.

Kaynak: instagram.com

Kalabalığın bilgeliği: Tüketiciler, bir ürünü zaten çok sayıda insanın satın aldığını görürlerse satın almaya daha yatkın olurlar. Satışları gerçek zamanlı olarak göstererek, sattığınız ürün sayısını veya web sitenizin oluşturduğu sosyal paylaşım sayısını göstererek bundan yararlanabilirsiniz.

Kaynak: radyoshack.com

2. Ödeme Süreciniz Çok Karmaşık

Alışveriş sepetini terk etme vakalarının yaklaşık %23’ü, karmaşık ödeme süreci. Ödeme dönüşüm oranınızı artırmak ve daha fazla satış elde etmek istiyorsanız ödeme sürecinizi iyileştirmeniz gerekir.

Bir e-ticaret ödeme sürecini iyileştirmenin en yaygın yolları, alışveriş yapanların hesap oluşturmadan ödeme yapmalarına izin vermek, dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulmak ve tüm süreci mümkün olduğunca hızlandırmaktır.

Alışveriş yapanların hesap oluşturmadan ödeme yapmasına izin ver

Hiç kimse yalnızca tek bir satın alma işlemi gerçekleştirmek için hesap oluşturmak zorunda kalmaktan hoşlanmaz. Aslında, terk edilen alışveriş sepetlerinin %31’i, alışveriş yapanların hesap oluşturmaya istekli değildim sadece kontrol etmek için.

Bunu önlemek için web sitenizde misafir ödemesini etkinleştirmeli ve alışveriş yapanların hesap oluşturma işlemini tamamen atlamalarına izin vermelisiniz.

Kaynak: sandıkandbarrel.com

Yüzde kırk üçün üzerinde E-ticaret işletmeleri arasında, misafir ödemesinin dönüşüm oranlarını iyileştirmede en büyük etkiye sahip olduğunu belirtenlerin oranı. Müşterilerin hesap oluşturmadan ödeme yapmalarına izin vermek, işletmeniz için daha fazla satış elde etmek söz konusu olduğunda muhtemelen yapabileceğiniz en akıllıca şeylerden biridir.

Müşteri bilgilerini toplayamama konusunda endişelenmeyin. Müşterilerinizden, satın alma işlemlerini tamamladıktan sonra bir hesap oluşturmalarını isteyebilir, hatta e-posta adreslerini ve rastgele oluşturulmuş bir şifreyi kullanarak onlar için otomatik olarak bir hesap oluşturabilirsiniz.

Dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulun

Ödeme sayfanızda alışveriş yapan kullanıcılarınız olduğunda, sayfadaki hiçbir şeyin onları ödeme ayrıntılarını girmekten ve ödeme yapmaktan alıkoymasını istemezsiniz. Gezinme bağlantıları, banner’lar ve arama çubukları da dahil olmak üzere, ödeme sayfasındaki dikkatinizi dağıtabilecek tüm unsurları kaldırmanız çok önemlidir.

Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi Amazon bu konuda harika.

Kaynak: amazon.com

Hızlı yap

Alışveriş yapanlar, yalnızca tek bir ürünü satın almak için büyük miktarda bilgi girmeleri gerektiğini gördüklerinde çabuk hayal kırıklığına uğrayabilirler. Ortalama ödeme formu içeren Bir satın alma işlemini tamamlamak için gerçekte ihtiyaç duyulan alan miktarının iki katıdaha az bilgi isteyerek ödeme sürecinizi hızlandırmak sorun olmamalı.

“Selamlama”, “Adres 2” ve “Şirket Adı” alanları gibi bir satın alma işlemini tamamlamak için önemli olmayan alanları kaldırın. Ayrıca, alışveriş yapanların, aynı bilgileri iki kez yazmak zorunda kalmamaları için, siparişlerinin gönderim adresi olarak fatura adreslerini kolayca kullanmayı tercih etmelerine izin verin.

3. Yeterli Ödeme Seçeneği Sunmuyorsunuz

Tüketicilerin %50’si ödeme yapamadıklarında alışveriş sepetlerini bırakıyor favori ödeme yöntemini kullanarak. Bu, e-ticaret işletmelerinin müşterilerine daha fazla ödeme seçeneği sunmaya çalışması gerektiği anlamına gelir.

Bir e-ticaret işletmesi yürütüyorsanız, kesinlikle kredi kartı ödemeleri sunuyorsunuz demektir.

PayPal, Apple Pay ve Amazon Pay ne olacak?

Bu üçü, çevrimiçi mağazanızda desteklemeyi düşünmeniz gereken en popüler dijital cüzdanlardır.

Üçü arasında PayPal kesinlikle en popüler olanıdır. Ayrıca şu özelliklere de sahiptir: en yüksek dönüşüm oranı tüm ödeme yöntemleri arasında.

Kaynak: braintreepayments.com

Ekspres Ödeme özelliği, alışveriş yapanların PayPal hesaplarında zaten bulunan fatura ve gönderim bilgilerinin yardımıyla alışveriş yapanlara hızlı ve sorunsuz bir ödeme deneyimi sağlar.

Hem ApplePay hem de Amazon Pay benzer özellikler sunar.

ApplePay, alışveriş yapanların Touch ID’yi kullanarak tek dokunuşla ödeme yapmalarına olanak tanır. ödeme süresini azalt %60’a kadar ve mobil dönüşümleri iyileştirin %20’ye kadar.

Amazon Pay ise alışveriş yapanların Amazon hesaplarındaki bilgileri kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanıyarak onları fatura ve kargo bilgilerini tekrar tekrar yazmak zorunda kalmaktan kurtarıyor.

4. Web Siteniz Mobil Cihazlar için Optimize Edilmemiş

Akıllı telefon kullanıcılarının %79’u mobil cihaz kullandığını iddia ediyor çevrimiçi alışveriş yapmak için. Bunlara ek olarak, mobil satış 2021 yılına kadar tüm e-ticaret işlemlerinin %53,9’unu oluşturması bekleniyor.

Bununla birlikte, alışveriş yapanların %61’inin bir web sitesinden ayrılma olasılığı yüksektir. düzgün çalışmıyor %45’i mobil cihazlarında tekrar ziyaret etme olasılığı daha düşük böyle bir web sitesi.

Kaynak: invespcro.com

Bu istatistikler, e-ticaret web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmenizi çok önemli hale getirir.

Bu, yarım bırakılan ödemelerin sayısını azaltmanıza, dönüşüm oranınızı artırmanıza ve size rekabet avantajı Küçük işletmelerin %44’ünden fazlası hâlâ mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesine sahip değil.

Kaynak: Smallseotools.com

Peki, web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmeye çalışırken nereden başlamalısınız?

Öncelikle, mobil kullanıcıların web sitenize göz atmak için bilgisayar faresi veya dizüstü bilgisayar dokunmatik yüzeyi kullanmayacağını unutmayın. Bunun yerine parmaklarını kullanacaklar. Bunu hesaba katmak için web sitenizin tüm öğelerine yalnızca başparmakları kullanarak kolayca erişilebildiğinden emin olmalısınız.

Ayrıca web sitenizde daha büyük bir yazı tipi boyutunun yanı sıra büyük giriş kutuları ve düğmeleri kullanmaya da çalışmalısınız. Bu, web sitenizin kullanımını kolaylaştıracak ve mobil kullanıcıların yaptığı yanlış tıklamaların sayısını azaltacaktır.

Mobil cihazda bilgi yazmak, masaüstü veya dizüstü bilgisayar klavyesini kullanmaktan daha zor olduğundan, müşterilerinizden talep ettiğiniz bilgi miktarını da azaltmak isteyeceksiniz.

Son olarak, mobil ziyaretçilerin göz atma deneyimini önemli ölçüde bozabilecekleri için mobil e-ticaret web sitenizdeki açılır pencereleri tamamen ortadan kaldırmanızı öneririz.

Kaynak: google.com.tr

5. Müşteriler İade Politikanızı Beğenmiyor

Bir işletmenin iade politikası alışveriş yapanlar için çok önemlidir. İnsanların yüzde altmış altısı bir web sitesinin iade politikasını kontrol edin bir satın alma işlemi yapmadan önce.

Bu, bu kılavuzun başında tartıştığımız sıfır risk önyargısına kadar uzanıyor. İnsanlar, satın aldıkları üründen memnun kalmamaları durumunda ürünü kolayca iade edebileceklerini ve paralarını geri alabileceklerini bilmek isterler. İade politikanız onlara bunu yapabileceklerini bildirmeli ve alışveriş yapanların sizden alışveriş yapmalarını kolaylaştırmak için tüm iade sürecini açıklamalıdır.

Kaynak: hedef.com

Alışveriş yapanlar iade politikanızın şartlarını beğenmezse sizden alışveriş yapma olasılıkları azalacaktır. Bu kadar basit.

İade politikanızı geliştirmek istiyorsanız her türlü yasal jargonu kaldırarak başlayın; Politikanızın anlaşılmasını kolaylaştırın. Müşterilere, satın aldıkları üründen memnun kalmamaları durumunda neler bekleyebileceklerini bildirin.

Para iadesi, değişim veya mağaza kredisi sunuyor musunuz? Alışveriş yapanların bu konuda her şeyi bilmesini sağlayın.

İade politikanızda ayrıca şunlar belirtilmelidir:

 • Hangi öğeler iade edilebilir (ve hangileri edilemez)
 • Ürünlerin iade edilebileceği iade aralığı
 • Ürünlerin iadeye uygun olabilmesi için hangi koşullar altında olması gerektiği
 • İade süreciyle ilgili tüm ücretler

Müşterilerinizin ürünleri iade etmesini ve gerçekten istediklerini almasını mümkün olduğunca kolaylaştırmak için iade sürecinizi basitleştirmeye çalışın. Bu size yardımcı olabilir Tekrarlanan satın alımları artırın önemli ölçüde.

Kaynak: salecycle.com

Son olarak, iade politikanızın kolayca bulunabilmesini sağlamayı unutmayın.

Alışveriş yapanların iade politikanızı bulmaya çalışırken 30 dakika harcamasını istemezsiniz. Web sitenizin üstbilgisine veya altbilgisine iade politikanızın bağlantısını ekleyin.

Ayrıca iade politikanızın kısaltılmış bir versiyonunu ürün ve ödeme sayfalarınızın yanı sıra sipariş onay e-postanızda da göstermeyi düşünebilirsiniz.

Kaynak: returnlogic.com

Alışveriş Sepetinden Vazgeçme Oranınızı Azaltın

Çoğu çevrimiçi alışveriş sepeti, ödeme işleminden önce veya ödeme sırasında terk edilir. Alışveriş yapanların alışveriş sepetlerini terk etmelerinin pek çok nedeni vardır ve bunlardan bazıları sizin kontrolünüz dışında olsa da bazıları değildir.

Alışveriş sepetinizi terk etme oranınızı azaltmak ve daha fazla satış elde etmek için şu beş ipucunu deneyin:

 • Güven sinyallerini kullanın Daha kolay güven oluşturmanıza yardımcı olmak ve alışveriş yapanların sizden alışveriş yapma konusunda daha rahat hissetmelerini sağlamak.
 • Ödeme sürecinizi basitleştirin Alışveriş yapanların satın alma işlemini mümkün olduğunca kolaylaştırmak.
 • Daha fazla ödeme yöntemi sağlayın Böylece alışveriş yapanlar en sevdikleri ödeme seçeneğini kullanarak ödeme yapabilecek.
 • Web sitenizi mobil cihazlar için optimize edin Tüm mobil ziyaretçileriniz için harika bir alışveriş deneyimi sağlamak.
 • İade politikanızı geliştirin müşterilerin ürünleri iade etmesini ve gerçekten istediklerini almasını mümkün olduğunca kolaylaştırmak.

İyi şanlar!