Amazon Listeleme Optimizasyonu: En İyi Satıcı Rehberi + En İyi Uygulamalar [2023]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Amazon Listeleme Optimizasyonu: En İyi Satıcı Rehberi + En İyi Uygulamalar [2023]

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

bitti ile Çevrimiçi alışveriş yapanların %60’ı Ürün araştırmasına başlamak için Amazon pazar yerini kullanan tüm Amazon satıcılarının, potansiyel müşterilere ulaşmak için yüksek ürün görünürlüğüne sahip olması ve Amazon’un sıralama algoritmasının gözünde alakalı olması hayati önem taşır.

Amazon arama motoru optimizasyonu (SEO), Amazon’da başarılı bir satıcı olmanın en önemli yönlerinden biridir.

Amazon listeleme optimizasyonu nedir?

Amazon SEO, ürününüzün ürün kategorinizde görülme olasılığını artırmak için ürün listelemenizi iyileştirme veya optimize etme işlemidir. Trafik ve ürün görünürlüğündeki artış, daha fazla satış ve Amazon’un organik arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralama ile sonuçlanır.

İyi optimize edilmiş bir listeleme, yalnızca rekabette öne çıkmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hem tıklama oranınızı (TO) hem de dönüşüm oranınızı (CVR) iyileştirerek daha fazla satış ve daha yüksek kâr sağlar.

Amazon listelemelerinizi 7 adımda nasıl optimize edebilirsiniz?

Amazon listelemelerini optimize etmek, diğer pazar yerlerine ve Amazon rakiplerine göre çok daha kapsamlı bir süreçtir. Liste kayıtlarınızı optimize etmek için izlemeniz gereken adım adım bir süreç.

1. Anahtar kelime araştırması yapın

Amazon SEO, kapsamlı anahtar kelime araştırmasının güçlü bir temeli üzerine kurulmuştur. Hedef kitlenize ulaşmak için bir müşteri gibi düşünmeniz ve Amazon’daki arama çubuğunda kullandıkları belirli kelimeleri veya kelime öbeklerini belirlemeniz gerekir.

[Banner][Looking for an Amazon SEO Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-listing-optimization][orange]

Amazon’a bak

İlk olarak, ürün türünüzü en iyi tanımlayan kısa kuyruklu veya çekirdek anahtar kelimelerle başlayın. Ürününüzü en iyi tanımlayan birincil anahtar kelimeyi belirledikten sonra, ilerleyebilir ve Amazon listeleme optimizasyonunuz için bir anahtar kelime listesi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Amazon’un arama kutusuna çeşitli kelimeler ve kelime öbekleri yazın. Açılır önerilere bakın ve ürününüzle ilgili olası anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin bir listesini derlemeye başlayın.

Herhangi bir anahtar kelime araştırma sürecine etkili bir yaklaşım, bir optimizasyon aracı kullanarak rakip analizi yapmaktır. Helium 10’s Cerebro ve Keyword Scout gibi Amazon satıcılarının kullanabileceği birçok anahtar kelime araştırma aracı vardır.

Ters ASIN araması yapmak, nişinizde aranan uygun anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca belirli anahtar kelimeler için arama hacmi ve rekabet düzeyi gibi veriler de sağlarlar.

Hem yüksek hem de düşük arama hacimli anahtar kelimeleri keşfetmenin yanı sıra, uzun kuyruklu ve kısa kuyruklu anahtar kelimelere de odaklanmanız gerekir.

 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler Nispeten spesifiktirler, daha yüksek DO’ya sahiptirler ve genellikle kısa kuyruklu anahtar kelimelere göre daha düşük arama hacmiyle daha az rekabetçidirler.
 • Kısa kuyruklu anahtar kelimeler genellikle daha geniştir, yüksek arama hacmine sahiptir ve bu nedenle müşteriler Amazon’daki arama çubuğunu kullandıklarında çeşitli sonuçlar ürettiklerinden daha düşük bir DO ile daha rekabetçidirler.

Bazen, anahtar kelime araştırması yapmak bir tavşan deliğine inmek gibi gelebilir, ancak bir Amazon satıcısı olarak, anahtar kelime listeleri oluşturmaya ve ilgili anahtar kelimeleri listelemenize dahil etmeye zaman ayırmanız çok önemlidir.

Tavsiye Edilen:  OpenAI, GPT-4'ü Yayınladı; O nasıl çalışır?

2. Ürün başlığınızı optimize edin

Ürün başlığınız, ürününüzün belirli bir arama terimiyle alaka düzeyini belirlemek için Amazon’un arama algoritması tarafından kullanılan birincil alandır. Potansiyel alıcıların dikkatini çeken açıklayıcı ürün metni oluşturmanız önemlidir.

Ürün adı optimizasyon stratejinizi düşünürken, önce marka adınızla başlamak istersiniz. Önemli sayıda müşteri aramasının marka adına göre yapılması bir yana, marka bilinirliğini artırır ve alışveriş yapanlara sizin saygın, köklü bir marka olduğunuzu aşılar.

Marka adınızın ardından, sattığınız ürünün türünü açıklamak için ana anahtar kelimelerinize öncelik verin. Hedef kitlenizin ürününüzü aramak için büyük olasılıkla kullandığı anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini göz önünde bulundurun.

Potansiyel bir alıcının dikkatini çektikten sonra, öğenizin özelliklerini ve avantajlarını açıklamak için kalan karakterleri kullanın. Bu, ürününüzün boyutunu, rengini veya diğer özelliklerini içerebilir. Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleri vurgulayın

Görünürlüğünüzü ve TO’nuzu artırmak için ana anahtar kelimelerinizden mümkün olduğunca fazlasını ekleyin, ancak anahtar kelime doldurmaktan kaçının. Başlığınızın anlamlı ve okunabilir olması gerekir. Ve mülkünüzü aynı anahtar kelimede kullanmayın, her kelimeyi yalnızca bir kez kullanın.

Ürün başlığı optimizasyonu söz konusu olduğunda bazı hayırlar vardır. Amazon, “yüksek kalite” veya “en çok satan” gibi belirli ifadelerin yanı sıra “ücretsiz kargo” gibi tanıtım mesajlarına izin vermez. Amazon’un kurallarına ve yönergelerine bağlı kalmak, listelemenizin gizlenmesine karşı koruma sağlayacaktır.

3. Ürün açıklamanızı optimize edin

Sayfanın aşağısında görünen ürün açıklamanız, ürününüzün özelliklerini ve faydalarını genişletebileceğiniz ve başlığınıza veya madde işaretlerine uymayanlardan bahsedebileceğiniz yerdir.

Anahtar kelime listenizin geri kalanını dahil etmek için ideal bir yerdir. Tüketicilerin sorunlu noktalarına değinmek ve ürününüzün rakiplerinizden ne kadar üstün olduğunu vurgulayarak, ürününüzün yaşamlarını nasıl olumlu yönde iyileştireceğini müşteriye iletmek için emrinizde 2.000 karakteriniz var.

Ürün açıklamanız önemli olup Amazon algoritması tarafından indekslenirken, A+ içeriğine sahip olmak ürün sayfanızı bir üst seviyeye taşıyacaktır. A+ içerik, Marka Tesciline sahip satıcılara Seller Central üzerinden sunulan bir özelliktir ve satıcıların marka hikayelerine yer vererek daha yaratıcı olmalarını ve tüketici güvenini artırmalarını sağlar.

Bir dizi yüksek kaliteli ürün açıklaması oluşturmak için özelleştirilebilir modülleri kullanabilirsiniz. Anında alışveriş yapanların dikkatini çekmek, duygusal bir tepkiyi tetiklemek, daha yüksek dönüşüm oranları elde etmek ve sıralamanızı etkilemek için metin ve ek görselleri birleştirin.

4. Ürününüzün temel özelliklerini optimize edin

Ürün sayfanızda anahtar kelime için optimize edilmiş madde işaretlerinin kullanılması, temel özelliklerinizi sindirilebilir bir biçimde açıkladığınız yerdir. Her madde işareti, ürününüzün ne olduğunu özetlemeli ve onu öne çıkaran avantajları ve özellikleri vurgulamalıdır.

Tüketicilerin dikkate almasını istediğiniz ilk beş özelliği ve avantajı vurgulayın. Bir müşteri gibi düşünün ve tüketicilerin ürününüzün daha ince ayrıntıları veya kullanımıyla ilgili olabilecek sorularını yanıtlayın. Amazon, size beş madde işareti genelinde 1000 karakterlik bir kullanım sınırı verir ve başlığa sığmayan ana anahtar kelimeleri dahil etmek için başka bir harika yerdir.

5. Ürün resimlerinizi iyileştirin

Muhtemelen bir ürün listelemenin en önemli unsurlarından biri görsellerdir. Metniniz ne kadar açıklayıcı olursa olsun, yüksek kaliteli ürün fotoğrafınız yoksa kimse ürününüzü satın almayacaktır.

Tavsiye Edilen:  Gelecek Burada: Google'ın Yeni Arama Çağına Öncülük Eden Arama Laboratuvarları

Çevrimiçi alışveriş yapanlar, ürününüzü fiziksel bir mağazada olduğu gibi ellerinde tutamazlar, bu nedenle resimlerinizin hikayeyi anlatmasına izin vermelisiniz. Söylediği gibi, “bir resim bin kelimeye bedeldir”.

Resimlerinizi harika hale getirmek için bazı ipuçları:

 • Ürününüzü çeşitli açılardan sergileyin
 • Ürününüzü kullanımda gösterin ve temel özellikleri vurgulayın
 • İlk resim en önemli olanıdır (aramada görünür)
 • Görsel boyutu, renk modu, biçim ve dosya adı gibi Amazon yönergelerine uyun

Ek resimler ve Amazon video reklamları, müşterilere bir listelemeyi tıkladıklarında ve ürün detay sayfanıza geldiklerinde sunulur. Bunları da optimize edin.

Infographics kullanın. Tüketicilere, madde işaretlerinizde vurgulanan özelliklerin ve ürün avantajlarının görsel bir biçimini sunarlar. Boyutlar, ek öğeler ve nasıl kullanılır talimatları gibi ayrıntıları ekleyin ve bazı yaşam tarzı fotoğrafları ekleyin. Duygu yaratmaya ve potansiyel müşterilerinizin hayal gücünü harekete geçirmeye yardımcı olurlar.

Resim kaynağı

Müşterinizi göz önünde bulundurarak yüksek kaliteli görsellerle optimize edin ve doğrudan rakipleriniz yerine sizden satın almaya ikna olmaları için ihtiyaç duydukları gerekli bilgileri ve görselleştirmeyi sağlayın.

6. Ürün arama terimlerini optimize edin

Genellikle arka uç anahtar sözcükleri olarak adlandırılan ürün arama terimleri, müşteriler tarafından görülemeyen gizli anahtar sözcüklerdir. Amazon algoritmasını bir ürünle ilgili belirli anahtar kelimeler hakkında bilgilendirirler (YouTube etiketleri gibidirler).

 • 250 bayta kadar izniniz var
 • Özel karakterler, rakip ASIN’ler ve marka adları kullanmayın
 • Kaydınıza zaten eklediğiniz kelimeleri veya cümleleri tekrarlamayın
 • Henüz kullanmadığınız düşük ve orta arama hacimli anahtar kelimeler kullanın

7. Ürün fiyatını optimize edin

Amazon’da, birçok satıcının fiyat konusunda rekabet ettiği şiddetli bir rekabet var. Statista’ya göre, yaklaşık %50 Çevrimiçi alışveriş yapanların oranı, en iyi fiyatları bekleyerek Amazon’u ziyaret ediyor. Bu nedenle, marjlarınızı yakından takip ederken fiyatlarınızı rekabetçi tutmanız çok önemlidir. Belli ki çok aşağı inmek istemiyorsun.

Amazon listeleme optimizasyonu ipuçları

Başarı için Amazon ürün listelemelerinizi optimize etmenize yardımcı olacak bazı uzman ipuçlarını ve püf noktalarını burada bulabilirsiniz.

1. Daha fazla ürün incelemesi alın

Müşteri memnuniyeti, Amazon için yüksek bir önceliktir, bu nedenle ürün incelemeleri ve ürün derecelendirmeleri, arama algoritmalarında ağır bir ağırlık taşır. İyi bir yıldız derecelendirmesi ve çok sayıda olumlu yorum, Amazon’a iyi bir ürününüz olduğunu söyler ve sizi daha fazla tanıtmaya başlar.

Müşteri incelemeleri TO’nuz için çok önemlidir. Alabileceğiniz olumsuz geri bildirimleri hemen ele alın. İstenirse müşteriler, değiştirilen bir ürün veya geri ödeme karşılığında olumsuz yorumlarını kaldırabilir.

Amazon’un, müşteri incelemelerini talep eden satıcılar söz konusu olduğunda katı yönergeleri vardır, ancak Amazon’un İnceleme İste düğmesi ve Vine Programı gibi birkaç meşru seçeneğiniz vardır.

2. Amazon’un A/B test aracını kullanın

Başarılı bir Amazon SEO stratejisi, sürekli test ve analiz içerir. Farklı ürün görsellerinin, başlıklarının, madde işaretlerinin ve A+ İçeriğinizin performansını karşılaştırmak için A/B testleri veya bölünmüş testler kullanın.

Amazon’u kullanın Deneylerinizi Yönetin Bir öğenin iki sürümünü birbiriyle karşılaştırabilen ve hangisinin en iyi performansı gösterdiğini belirleyebilen Seller Central özelliği.

Amazon, bir müşteri grubuna bir sürüm sunarken, ikinci gruba başka bir sürüm sunulur. Denemeden sonra, hangi sürümün daha yüksek DO’ya sahip olduğunu ve daha fazla satış sağladığını görmek için verileri analiz edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Damla İçeriği Nedir? Damla Besleme Çevrimiçi Kursları Öğrenme Deneyimini Nasıl İyileştirir?

3. Ürün listelemelerinizde bir hikaye anlatın

İlgi çekici bir ürün listeleme, ilgi çekici bir hikaye anlatmalı ve müşterilerinizle duygusal olarak bağlantı kurmalıdır. Büyüleyici bir başlık, resimler, özellikler ve açıklama yazmaya çalışın ve ürününüzün müşterinizin hayatını nasıl olumlu yönde etkileyeceğini gerçekten gösterin.

4. “Sorular ve Cevaplar” bölümünde yaşayın

Soru-Cevap bölümü, müşteri sorularını yanıtlamak, müşterilerinize daha iyi hizmet vermek ve sosyal kanıtınızı sergilemek için başka bir fırsattır. Bu SSS’ler Amazon’un algoritması tarafından dizine eklenir ve sıralamanızı yükseltir. Ayrıca, müşterilerin yaygın sorularını öğrenmek ve bu bilgileri ürün detay sayfanıza eklemek için harika bir fırsattır.

5. Amazon Lojistik’i (FBA) kullanın

Daha fazlasıyla 150 milyon ABD’deki Amazon Prime üyeleri, Amazon pazarında en sık kullanılan filtrenin Amazon Prime olması şaşırtıcı değil. Amazon Prime üyelerine sunulan hızlı, ücretsiz ve güvenilir nakliye seçenekleri ve mükemmel müşteri hizmetleri ile alışveriş yapanlar, FBA sunan satıcılardan alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Müşterilerinize FBA sunmak, incelemelerinize ve arama sonuçları sıralamanıza potansiyel olarak yansıyacak olumlu bir müşteri deneyimi sağlar. Bir FBA planına sahip olmanın ek bir avantajı, Amazon’un paketlemeden sevkiyata ve müşteri sorguları ile iadelerine kadar tüm karşılama gereksinimlerinizi denetleyecek olmasıdır.

paketler

Zamana yatırım yapmak ve Amazon arama motoru optimizasyonunuzu iyileştirmek için tüm adımları atmak, yalnızca satış hızınıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sıralamanızı yükselterek daha fazla ürün görünürlüğü sağlar ve daha fazla alıcı çeker.

Ürün listeleme optimizasyonu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, ürün listelemenizin temel unsurlarına güçlü bir şekilde odaklanarak SEO stratejinizin bir parçası olarak devam eden bir süreç olmalıdır:

 1. anahtar kelimeler
 2. Ürün başlıkları
 3. Ürün Açıklaması
 4. Temel özellikler (madde işaretleri)
 5. Ürün resimleri
 6. Ürün arama terimleri (arka uç anahtar kelimeleri)
 7. Ürün fiyatlandırma

Amazon listeleme optimizasyonu, arama motoru sonuçlarında TO’nun ve ürün detay sayfasında CVR’nin artmasıyla sonuçlanır ve her ikisi de satışların artmasına ve daha iyi arama sıralamalarına katkıda bulunur.

Amazon’da satış yapmak zorlayıcı ve zaman alıcı olabilir ve ürün listeleme optimizasyonu da bir istisna değildir. Satışları artırmak ve geliri artırmak için yardım arıyorsanız, işinizi büyütmenize yardımcı olması için Amazon uzmanlarının veya deneyimli bir Amazon pazarlama ajansının hizmetlerinden yararlanmayı düşünün. İkisine de sahibiz.

[Banner][Looking for an Amazon SEO Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-listing-optimization][blue]