Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS), Amazon’un satıcılarına sunduğu çeşitli hizmetler için ortak bir terimdir. Bu şemsiyeye Amazon’da ürünlerinizin reklamını yapmanın üç yolu dahildir – Sponsorlu Ürünler, Sponsorlu Markalar ve Amazon Görüntülü Reklamlar.

Amazon bitti Dünya çapında 300 milyon aktif müşteri ve alışveriş yapanların %75’i yeni ürünler ve markalar keşfetmek için Amazon’u kullanın. Aynı zamanda çeşitli sektörlerdeki KOBİ’ler arasında hızla büyüyen bir platformdur. Araştırmalar gösteriyor ki bitti İşletmelerin %50’si 40.000 $ harcıyor veya her ay Amazon reklamlarında daha fazla.

Çevrimiçi pazarlama ürünleri söz konusu olduğunda, Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS), birçok işletmenin yanı sıra Amazon pazarlama ajansları ve uzmanları için hızlı bir şekilde tercih edilen bir seçenek haline geldi. Aslında, bazı pazarlamacılar hareket ediyor %60 reklam bütçelerinin yüzdesi Google’dan Amazon’a.

AMS, işletmelerin son derece etkili reklam kampanyalarıyla hedef kitlelerine daha iyi ulaşmalarına yardımcı olabilecek çok çeşitli hizmetler sunar. Bu yazıda, AMS’nin ne olduğuna ve onu kendi avantajınıza nasıl kullanabileceğinize bir göz atacağız.

Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS) nedir?

Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS) Amazon’un tüm reklamcılık ürünlerinin ortak adıdır. Aslında yeniden adlandırıldı Amazon Reklam Konsolu, ancak birçok pazarlamacı bunu hala AMS olarak adlandırıyor. Satıcıların reklamlarını yayınlamasına ve yönetmesine yardımcı olan ve şunları içeren bir dizi Amazon reklam aracıdır: Sponsorlu Ürün Reklamları, Başlık Arama Reklamları (diğer adıyla Amazon Sponsorlu Markalar), Ve Amazon Görüntülü Reklamları.

AMS, arama sonuçlarında, ürün detay sayfalarında ve Amazon platformundaki diğer alanlarda görünen reklam kampanyaları oluşturmanıza, yönetmenize ve optimize etmenize olanak tanır. Kampanyanızı anahtar kelimeler, bütçe, coğrafi konum, müşteri ilgi alanları, ürün kategorisi ve daha fazlası gibi çeşitli kriterlere göre de özelleştirebilirsiniz.

AMS ayrıca, tıklamalar ve gösterimler gibi performans metriklerini izlemenize olanak tanıyan ayrıntılı raporlama özellikleri de sağlar, böylece her bir kampanyanın başarısını kolayca ölçebilir ve buna göre ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu bilgiler, zaman içinde müşteri davranışını izlemek, yüksek performanslı anahtar kelimeleri belirlemek ve maksimum verimlilik ve yatırım getirisi için kampanyaları optimize etmek için kullanılabilir.

[Banner][Looking for an Amazon Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-marketing-services][orange]

AMS aracılığıyla kullanılabilen reklam türleri

Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS), hedef kitlenize ulaşmanıza ve onlarla etkileşim kurmanıza yardımcı olacak çeşitli reklam türleri sunar. Hedeflerinize, bütçenize ve istediğiniz kampanyalara bağlı olarak Amazon Sponsorlu Ürünler, görüntülü reklamlar ve Amazon Sponsorlu Markalar gibi farklı reklam türleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Her birine bakalım.

Sponsorlu Ekran

Sponsorlu ürün reklamları (Ürün Görüntülü Reklamları olarak da bilinir), Amazon’daki küçük, metin tabanlı reklamlardır. Müşteriler belirli anahtar kelimeler girdiğinde veya onlar için aşağıdakiler gibi farklı ölçütler seçebileceğiniz ürün sayfalarında arama sonuçlarının üst kısmında görünürler:

  • müşterinin çıkarları
  • Arama geçmişleri
  • Prime üyesi olup olmadıkları

Sponsorlu Görüntülü Reklamlar resim veya video gösterebilir ve hedef kitlelerinde anında satış yapmak veya marka görünürlüğünü artırmak isteyenler için çok uygundur.

Tavsiye Edilen:  Finsta nedir? Bu Kafa Karıştıran Instagram Trendini Açıklıyoruz

Gereksinimler: Sponsorlu Görüntülü Reklamlar, Amazon Marka Tescili’ndeki satıcılar, kitap satıcıları, satıcılar ve ayrıca Amazon’da ürün satan müşterileri olan ajanslar tarafından kullanılabilir.

Maliyet: Sponsorlu Görüntülü Reklamlar, tıklama başına ödeme modelinde çalışır, bu nedenle reklamlarınıza aldığınız her tıklama için ödeme yaparsınız (reklam gösterimleri için ödeme yapmak yerine). Sponsorlu Görüntülü Reklamlar için tıklama başına maliyet (TBM), bağlı olarak değişir. anahtar kelimenin rekabet düzeyi, ürün kategorisi ve diğer faktörler. Minimum bütçe yoktur.

Sponsorlu Marka Reklamları

Sponsorlu Marka Reklamları (önceden Başlık Arama Reklamları), müşteriler belirli anahtar kelimeleri aradıklarında arama sonuçlarının en üstünde görünen sponsorlu reklamlardır. Bu reklam birimleri bir logo, özel bir başlık ve birden çok ürünün yanı sıra fiyatları ve üst düzey derecelendirmelerini içerir.

Sponsorlu Marka Reklamları, insanlar satın alacak bir şey ararken ürün farkındalığını yaymanıza yardımcı olur.

Kaynak: Kar Balinaları

Gereksinimler: Amazon Sponsorlu Marka Reklamları, Amazon Marka Kaydı’na kayıtlı satıcıların yanı sıra satıcılar, kitap satıcıları ve ajanslar tarafından kullanılabilir.

Maliyet: Sponsorlu Marka Reklamları, günlük minimum 1 ABD doları bütçeyle sunulur. Ürün reklamlarında olduğu gibi, yalnızca tıklamalar için ödeme yaparsınız. Buna göre Amazonmarka reklamlarının %5,5’lik bir Yatırım Getirisi vardır — bu nedenle, doğru reklam stratejisiyle harcadığınız her kuruş için 5,5 ABD doları geri kazanmalısınız.

Video Reklamlar

İki tür Amazon video reklamı vardır. İlk tür, ürünler için normal bir ürün reklamında olduğu gibi gösterilen normal video reklamlardır ve Amazon OTT video reklamları da vardır.

Bunlar, genellikle bağlantılı TV’lerde, Amazon Freevee, Twitch, TV kanalları ve ağ yayıncısı uygulamalarında video akışlarında gösterilen kısa kliplerdir.

Müşterileri arama geçmişlerine ve ilgi alanlarına göre hedeflemek için bu reklamları kullanabilirsiniz. Basit ama etkili bir mesajla müşterinin dikkatini çekmek ve Amazon satıcılarının erişimlerini genişletmelerine ve marka görünürlüğünü artırmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Gereksinimler: Bir ürün satıp satmadıklarına bakılmaksızın herkes Amazon’un akış reklamlarını kullanarak reklam verebilir. Markalar, satıcılar, satıcılar ve ajansların tümü Amazon’un akış reklamlarıyla reklam verebilir.

Maliyet: Amazon video reklamları programatik olarak satılır ve bin maliyet esasına göre ödeme yaparsınız (yani, reklamlarınızın aldığı her 1.000 görüntüleme için ödeme yaparsınız). minimum. Yönetilen bir hizmet paketi için minimum 50 bin dolarlık bir kampanyaya ihtiyacınız olacak.

Amazon DSP’si

Amazon DSP (Talep Tarafı Platformu), markaların ve reklamverenlerin programlı olarak reklam satın almalarını sağlayan bir platformdur. Web genelinde binlerce web sitesine ve mobil uygulamaya erişimle, hedeflerine ve hedef kitleye göre özelleştirilmiş reklam kampanyaları oluşturmalarına olanak tanır.

DSP reklamları görüntü tabanlı, video veya sesli olabilir ve Amazon içinde ve dışında gösterilebilir.

Kaynak: sürekli

Gereksinimler: Amazon DSP satıcılar, satıcılar, ajanslar veya diğer her türlü reklamveren için kullanılabilir.

Maliyet: DSP reklamları için fiyatlandırma, biçime ve yerleşime göre değişir. Self servis müşterisiyseniz, kampanyalarınızın kontrolü tamamen sizdedir ve herhangi bir yönetim ücreti ödemezsiniz. Ancak, yönetilen hizmet seçeneği için ödeme yapıyorsanız, minimum 50.000 ABD Doları tutarında bir harcama hazırlamanız gerekir (bu tutar ülkeden ülkeye değişebilir.)

Amazon Atıf

Amazon Attribution, markaların ve satıcıların kampanyalarının performansını farklı kanallarda takip etmelerini sağlayan güçlü bir araçtır. Hangi kampanyaların işe yaradığını anlamanızı sağlar, böylece yatırım getirinizi ölçebilir ve bütçenizi nereye yatıracağınız konusunda daha akıllı kararlar verebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Affiliate Marketing 2023'te Buna Değer mi? Cevaplanan Sorular
Kaynak: SatıcıUygulaması

Gereksinimler: Amazon Attribution satıcılar, satıcılar, ajanslar veya diğer herhangi bir reklamveren türü için kullanılabilir.

Maliyet: Diğer Amazon Pazarlama Hizmetlerinden (yukarıda açıklanan reklam türleri gibi) farklı olarak, Amazon İlişkilendirmesi ücretsizdir.

Amazon mağazaları

Amazon mağazaları, e-ticaret devinin atan kalbidir. Ürünlerinizi sergilemenin ve müşteriler için kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaratmanın mükemmel bir yoludur. Amazon mağazaları ile ziyaretçilerin sunduğunuz ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmak için görseller, videolar, editoryal içerikler ve ürün bilgileri ekleyebilirsiniz.

Gereksinimler: Satıcılar, satıcılar veya acenteler gibi Amazon hesabı olan herkes bir Amazon mağazası kurabilir.

Maliyet: Amazon mağazalarının kurulumu ve kullanımı ücretsizdir. Ancak, görüntüleri veya diğer ortamları barındırmayla ilgili maliyetler olabilir. Ayrıca, Amazon’u e-Ticaret faaliyetleriniz için bir aracı olarak kullanmanın da maliyeti olabilir.

Amazon’un reklamcılık seçenekleri paketi, markaların ve satıcıların platformda hedef kitlelerine ulaşmaları için kapsamlı bir yol sağlar. İşletmeler, birden çok biçim, hedefleme yeteneği ve mevcut maliyet yapıları sayesinde kampanyalarını her bütçeye veya hedefe uyacak şekilde kolayca uyarlayabilir.

Her bir AMS reklamı türünün, nasıl kullanıldığına bağlı olarak kendi avantajları vardır. Ancak birlikte ele alındıklarında, tüm kanallarda satışları artırırken Amazon’daki varlıklarını artırmak isteyen irili ufaklı işletmeler için güçlü fırsatlar sunuyorlar.

Reklamlar nasıl optimize edilir ve yönetilir?

Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS) aracılığıyla reklamları optimize etmek ve yönetmek, reklam kampanyalarınızın başarılı olmasını ve bütçenizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için önemli bir adımdır.

AMS ile, bütçeleri belirleme ve hedefleri tanımlama, kitleleri bölümlere ayırma, reklam öğelerini test etme, performans metriklerini izleme ve daha fazlası gibi reklamları optimize etmek ve yönetmek için çeşitli yöntemler vardır.

Maksimum Yatırım getirisi elde etmek istiyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken bazı Amazon AMS en iyi uygulamalarını burada bulabilirsiniz:

1. Bütçenize dikkat edin

Bütçenizi belirlerken, hedeflenen kitleye ulaşmak için (her kampanya ve her ürün listesi için) yeterli bütçe ayırdığınızdan emin olmanız önemlidir. İster daha fazla satış elde etmek ister marka bilinirliğini artırmak isteyin, her kampanya için hedefinizi belirleyerek bunu yapabilirsiniz.

Daha uzun kampanyalar için günlük bütçeler belirlemek de yararlıdır. Bu, doğru kişilere ulaşmaya devam ederken harcamalarınızı takip etmenize yardımcı olacaktır. Kitleleri ilgi alanlarına, demografik özelliklerine ve geçmiş davranışlarına göre bölümlere ayırarak kampanyalarınızı daha fazla hedefleyebilirsiniz.

2. Amazon’un hedefleme araçlarını kullanın

Reklamınızı gören kitleyi farklı kriterlere göre daha iyi hassaslaştırmak için Amazon’un “Otomatik Hedefleme” veya “Gelişmiş Hedefleme” gibi hedefleme araçlarını kullanın.

3. Test edin, test edin ve ardından biraz daha test edin

A/B testi, hangisinin hedeflenen kitlede yankı uyandırdığını belirlemek için bir reklamın birden çok sürümünü aynı anda yayınlamanıza yardımcı olabilir. Bir reklamın iki farklı varyasyonunu, farklı kopyayı, reklam öğelerini ve reklam biçimlerini test edebilirsiniz.

4. Hedef kitlelere odaklanın

ROAS’ı artırmanın en iyi yollarından biri, daha ilgili müşterileri hedeflemektir. Bu, kitleleri coğrafya, yaş, ilgi alanları ve daha fazlası gibi özelliklere göre bölümlere ayırarak yapılabilir.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Aşçılık Kursları: Çevrimiçi Aşçılık Kursları Vermeye Başlayın

Belirli ürün veya hizmetler için potansiyel müşterilere daha iyi ulaşmak için kapsamlı bir anahtar kelime stratejisi oluşturmalısınız.

5. Kampanya performansını analiz edin

Reklam harcamanızdan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için kampanyalarınızın performansını düzenli olarak analiz etmeniz ve izlemeniz gerekir.

Kampanyalarınızın ne kadar başarılı olduğuna dair fikir edinmek için gösterimler, tıklamalar, tıklama başına maliyet (TBM) ve bin gösterim başına maliyet (BGBM) gibi ölçümleri izlemek için Amazon reklam raporları oluşturun.

AMS içindeki raporlama panoları aracılığıyla gerçek zamanlı olarak sunulan bu analiz verileriyle, pazarlamacılar gerektiğinde stratejilerini hızla ayarlayabilir ve bu da reklam harcamalarından elde ettikleri yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olur.

6. Birden çok reklam biçimini test edin

Farklı reklam biçimleri, reklamı yapılan ürün veya hizmete bağlı olarak diğerlerinden daha iyi performans gösterebilir. Hangi biçimin daha yüksek dönüşüm oranlarına ve daha iyi ROAS’a yol açtığını belirlemek için başlık arama reklamları, görüntülü reklamlar ve sponsorlu ürün reklamları gibi farklı reklam türleriyle denemeler yapın.

7. Teklifleri düzenli olarak optimize edin

Amazon reklamlarınızın optimize edilmesi gereken bir başka yönü de tekliflerinizdir. Rekabetteki değişiklikler ve anahtar kelime popülaritesi gibi faktörleri hesaba katın ve teklif stratejinizi ayarlayın.

İstenen sonuçlara yönelik teklif ayarlamaları yapmak için AMS içindeki otomatik kuralları kullanın; bu, işletmelerin her birini ayrı ayrı manuel olarak ayarlamak zorunda kalmadan teklifleri istedikleri zaman ayarlamasını kolaylaştırır. Reklam optimizasyonu tam zamanlı bir iştir ve herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa birinci sınıf Amazon PPC uzmanları listemize göz atın.

8. Negatif anahtar kelimelerden yararlanın

Boşa harcanan reklam harcamalarını ve alakasız trafiği ortadan kaldırmak için kampanyalarınıza negatif anahtar kelimeler ekleyin. Pazar ve arama değişiklikleriyle güncel kaldığınızdan emin olmak için anahtar kelime listelerinizi düzenli olarak ayarlayın.

özet

Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS), işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmaları ve reklam harcamalarından elde ettikleri yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmaları için güçlü bir araçtır.

İşletmeler, Amazon’un hedefleme araçlarından yararlanarak, birden çok reklam biçimini test ederek, teklifleri düzenli olarak optimize ederek ve negatif anahtar kelimeler kullanarak kampanyalarının doğru kişilere ulaşmasını ve istenen sonuçlara ulaşmasını sağlayabilir.

Pazarlamacılar, AMS içindeki raporlama gösterge panoları aracılığıyla sunulan gerçek zamanlı analizlerle, gerektiğinde stratejilerini hızla ayarlayabilir ve bu da reklam harcamalarından elde ettikleri yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olur.

[Banner][Looking for an Amazon Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-marketing-services][blue]