Amazon PPC Basitleştirildi: 2023 İçin Adım Adım Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Amazon PPC Basitleştirildi: 2023 İçin Adım Adım Kılavuz

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Amazon, e-ticaretin en büyük oyuncularından biri olmaya devam ediyor. %37,8 ABD’deki pazar payı (ve dünyanın hemen her köşesindeki lider noktalar). Bir düşünün: Bu, ABD’deki tüm e-Ticaret satışlarının üçte birinden fazlası, bir platformu.

Ve yine de, süper rekabetçi. Dan daha fazla var 75 milyon ürün Amazon envanterinde ve 6 milyon üçüncü taraf satıcılar. Yani Amazon’da satış yapmak istiyorsanız yapmalısın rekabeti geride bırakmak ve ürün listeleme sayfasındaki ilk sıraları kazanmak için elinizden gelen her şeyi yapın.

Sağlam bir Amazon PPC stratejisi bu konuda size yardımcı olabilir. Bu yazıda, Amazon Reklamlarının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve dünyanın en büyük e-Ticaret platformunda daha fazla satış elde etmek için nasıl kullanılacağını açıklıyoruz.

Amazon PPC nedir?

Amazon sponsorlu reklamlar olarak da bilinen Amazon tıklama başına ödeme (PPC), açık artırma tarzı ücretli bir reklam platformudur. Üçüncü taraf Amazon satıcılarının ve markalarının hedeflenen anahtar kelimeler için reklam satın almalarını ve sponsorlu reklamlar olarak Amazon’un aramasında ilk sonuçlar olarak sponsorlu ürünlerini göstermelerini sağlar.

Amazon PPC reklamverenleri, gösterimler için değil, yalnızca tıklamalar için ödeme yapar; bu nedenle, reklamınız sonuç olarak birden çok durumda (ürünün popülaritesine bağlı olarak yüzlerce, hatta binlerce) gösterilebilirken, siz yalnızca gerçek tıklamalar için ödeme yaparsınız.

Bu, maliyetleri düşük tutarken rekabette öne çıkmanıza yardımcı olur. Ayrıca, satış veya inceleme geçmişinizin olmadığı yeni bir ürün lansmanı için özellikle kullanışlıdır, çünkü her şeyi sizin yerinize yapabilir.

Amazon PPC kampanyaları çeşitli durumlarda kullanışlıdır:

  • Rakiplerinizden sıyrılmak istediğinizde
  • Satış veya inceleme geçmişiniz olmadığında yeni bir ürün lansmanınız olduğunda
  • Ürününüzün performansını ve organik sıralamasını yükseltmek istediğinizde

[Banner][Looking for an Amazon Ads Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-ppc][orange]

Amazon PPC açık artırması nasıl çalışır?

Amazon PPC açık artırması, Google PPC teklifine benzer şekilde çalışır. Alakalı anahtar kelimeler için teklif verirsiniz ve ardından reklam alanı için diğer reklamverenlerle rekabet edersiniz.

Tıklama başına maliyetinizin, rakibinizin bir sonraki en düşük teklifinin 0,01 üzerinde olması gerekir. Örneğin, teklifiniz 1,00 TL ise ve bir sonraki en düşük teklif 0,75 TL ise, 0,76 TL ödersiniz.

Amazon PPC reklamlarını ne zaman başlatmalıyım?

Yeni bir liste kaydı oluşturur oluşturmaz Amazon PPC stratejinizi ve kampanyalarınızı başlatmak en iyisidir. Amazon PPC reklam kampanyanızı erken başlatmak, yeni ürününüzle daha fazla karşılaşmanın yanı sıra, ürünle ilgili daha fazla reklam verisi toplamanıza da yardımcı olur. Sonuç olarak, bu, kampanyanızı buna göre optimize etmenize olanak tanır.

Amazon PPC buna değer mi?

Kısacası, evet, Amazon PPC buna değer. Daha fazla tüketici doğrudan Amazon’da alışveriş yapmaya başladıkça, giderek daha fazla satıcı ve marka, Amazon’un ürün listeleme sayfalarında en iyi arama sonuçları için rekabet ediyor. İyi bir Amazon PPC stratejisine sahip olmak, ürününüzü aramanın üst sıralarına taşımanıza olanak tanır, böylece Amazon ürün sayfanızda daha fazla dikkat çekebilirsiniz.

Buna göre AdBadger, ortalama Amazon TBM’si (Tıklama Başına Maliyet) 0,89 ABD Doları ve ortalama dönüşüm oranı %9,87’dir. Karşılaştırıldığında, diğer e-Ticaret platformlarındaki ortalama dönüşüm oranı %1,33’tür.

Elbette bunlar yalnızca ortalama rakamlardır ve bir sektörden diğerine değişebilirler – ancak Amazon PPC reklamlarının neden buna değer olduğuna dair size iyi bir basketbol sahası numarası da verebilirler.

Amazon’da 300 milyondan fazla ürün var. Listeniz, ne kadar büyük veya avantajlı olursa olsun, rakipleriniz arasında kolayca kaybolabilir. İyi bir Amazon PPC stratejisi, iyi bir fiyata milyonlarca potansiyel yeni müşteriye ulaşmanıza yardımcı olabilir – bu nedenle, evet, kesinlikle iyi bir Amazon PPC’ye yatırım yapmayı düşünmelisiniz.

Amazon PPC’yi neden denemeliyim?

İyi oluşturulmuş bir Amazon PPC stratejisi, ürünleriniz için görünürlük elde etmenin ve pazarda rekabetçi kalmanın harika bir yoludur. Sponsorlu reklamlar, arama motoru sonuç sayfasında daha belirgin konumlarda görünme eğiliminde olduğundan, ürün sıralamanızı yükseltmek için de harika bir araçtır.

Ayrıca, ürün sayfanıza trafik çekmenin ve satışları artırmanın etkili bir yoludur. İyi bir Amazon PPC stratejisine yatırım yaparak, Amazon müşterilerinin devasa satın alma potansiyelinden yararlanabilir ve daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Bunu düşün: Amazon her gün yaklaşık 1,6 milyon paket gönderiyor. Bu, saniyede 18’den fazla sipariş ve saatte 66.000’den fazla sipariş kaydettiği anlamına gelir. Bu, Amazon’un işiniz üzerinde ne kadar harika bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor.

Daha da güzel haberler var. Amazon PPC’ye giriş ücreti çok düşüktür ve sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için daha fazla veri ve satış geldikçe kampanyalarınızı özelleştirebilirsiniz. 5 ABD Doları gibi düşük bir tutarla başlayabilir, suları test edebilir ve ardından Amazon reklam harcamalarınızı kademeli olarak artırabilirsiniz. Amazon PPC’deki teklif verme sisteminin hem yatırımı hem de kolaylığı, onu düşük, minimum riskli bir kuruluş haline getirir.

Tavsiye Edilen:  Google Search Console'u Kurmak ve Kullanmak İçin Nihai Kılavuz

Amazon, sizinki gibi ürünleri aktif olarak arayan müşterilere ürün listelemelerinizi gösterebilmeniz açısından diğer PPC kanallarına kıyasla benzersizdir. Dolayısıyla, PPC’ye ne kadar para harcadığınız ile ne kadar satış oluşturabileceğiniz arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Bu, diğer PPC platformlarında mutlaka doğru değildir. İnsanlar sosyal medya platformlarında sosyalleşmeye (ya da haber akışlarını akılsızca aşağı kaydırmaya) gidiyor, bu da ürününüzle ilgilenen bir kitle bulmanızı zorlaştırıyor.

Aynı şekilde, arama amacına bağlı olarak, insanlar mutlaka Google’da hemen bir satın alma işlemi aramazlar. Görüntülü reklamlara gelince, potansiyel alıcınızın dikkatini çekebilirler, ancak yine de gerçek bir satın alma işlemi yapmaya hazır olmayabilirler.

İnsanlar Amazon’a gidip bir ürün aradıklarında, satın almaya hazırdırlar. İhtiyaçlarını karşılayan en iyi ürünü arıyorlar ve Amazon’daki reklamlar onların dikkatini çekmenize ve ürün sayfanıza getirmenize yardımcı olabilir. Bu, tıklamaları satışa dönüştürmeyi (ve Amazon PPC’nizden sağlam bir yatırım getirisi elde etmeyi) çok daha kolaylaştırır.

Amazon Ads fiyatlandırması/ücretleri nelerdir?

Amazon’un dijital reklam maliyeti, bir anahtar kelime açık artırması yoluyla belirlenir, böylece fiyatlar sektörünüze göre dalgalanabilir. Ürün kategorinize, sezona ve rekabete bağlı olarak, reklam başına 0,01’den birkaç dolara kadar ödemeye başlayabilirsiniz.

Amazon reklamlarına ne kadar harcayacağınız tamamen bütçenize ve kampanya hedeflerinize bağlıdır. Ortam ne kadar rekabetçi olursa, Amazon TBM’si o kadar yüksek olur (ve dolayısıyla reklamlarınız için o kadar fazla ödemeniz gerekir).

Genel olarak, paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olmanın en iyi yolu, daha küçük meblağlarda para denemek ve sonuçlara göre bütçenizi ayarlamaktır.

6 Amazon PPC reklamlarını kullanmanın faydaları

Amazon PPC, e-Ticaret işletmeniz için tam bir ezber bozan olabilir ve işte nedeni:

Ürün satışlarınızı artırır

Amazon reklamları, potansiyel alıcılara ulaşmanın ve ürününüzün görünürlüğünü artırmanın etkili bir yoludur. Doğru, en alakalı anahtar kelimeleri hedefleyerek ve kampanya ayarlarınızı ve reklam metninizi optimize ederek daha fazla gösterim, tıklama ve satış elde edebilirsiniz.

Kampanya performansınızı artırmanıza yardımcı olacak bir araç mı arıyorsunuz? En iyi Amazon PPC yazılımı listemize göz atın.

Organik sıralamanızı yükseltir

Ürün sayfanızı ne kadar çok kişi görür ve satın alırsa, organik arama sonuçlarında o kadar iyi sıralanır. Sponsorlu reklamlar, sayfanıza daha fazla trafik çekecek, sıralamalarda daha hızlı yükselmesini ve Amazon’un arama sisteminde daha görünür olmasını sağlayacaktır.

Marka bilinirliği oluşturur

Ürününüzü piyasaya yeni sürüyorsanız veya markanızı yeni pazarlara genişletmek istiyorsanız, Amazon PPC bunu yapmanın harika bir yoludur.

Mere Exposure Effect (aynı zamanda aşinalık ilkesi olarak da bilinir), insanların yalnızca onlara aşina oldukları için şeyleri tercih ettiklerini belirtir. Amazon reklamları, daha fazla kişiye ulaşmanıza ve marka bilinirliğini artırmanıza yardımcı olabilir.

Rakiplerin kapma pozisyonlarından kaçınmanıza yardımcı olur

Organik sıralamalara ulaşmak zor olabilir, ancak Amazon PPC’nin yardımıyla ürününüzü potansiyel müşterilerin önüne kolayca çıkarabilirsiniz. Bu şekilde, rakiplerinizin önünde üst sıraları güvence altına alabilirsiniz.

Amazon Satın Alma Kutusunu almanıza yardımcı olur

Satın Alma Kutusu, satışlar üzerinde doğrudan etkisi olduğu için Amazon’daki en önemli unsurlardan biridir. Özünde, ürün sayfasının sağ tarafında müşterilerin ürününüzü satın almak için tıklayabilecekleri bir kutudur. Satın Alma Kutusunu güvence altına almak, sayfanın en görünür alanı olduğu için daha fazla tıklama ve satış almanıza yardımcı olur.

Amazon reklamları, oraya daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir. Sezon indirimlerinde ivme kazanmanıza yardımcı olur. Tatil sezonu geldiğinde veya özel etkinlikler geldiğinde, ürününüzün öne çıkmasını sağlamak istersiniz. Amazon PPC reklamları, daha fazla müşterinin platformda ürününüzü bulmasını sağlayarak tam da bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Size gerçek zamanlı geri bildirim sağlar

Amazon ürün reklamlarıyla, kampanyalarınızı optimize etmenize ve ürün sayfanızda ince ayarlar yapmanıza yardımcı olacak değerli müşteri geri bildirimlerini ve verilerini gerçek zamanlı olarak alabilirsiniz.

Örneğin, belirli bir teklifin aramada ilk sonuç olarak gösterildiğini ancak insanların buna tıklamadığını fark ederseniz, bu, fiyatlandırmanızı veya sunumunuzu ayarlamanız gerektiği anlamına gelebilir. Aynı şekilde, insanlar reklama tıklayıp satın almıyorsa, bu, ürün sayfanızda onları ikna edecek kadar ayrıntı bulunmadığı anlamına gelebilir.

Sonuç olarak, Amazon reklamları satışlarınızı artırmanın, görünürlüğü artırmanın ve potansiyel alıcılara ulaşmanın harika bir yolu olabilir. İster ürününüzü yeni piyasaya sürüyor olun, ister rekabet avantajı elde etmek istiyor olun, Amazon PPC bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Doğru strateji ve günlük bütçe ile kısa sürede daha fazla tıklama ve satış elde edebilirsiniz!

Tavsiye Edilen:  SEO Uzmanlığı: Başarı İçin Kanıtlanmış İpuçları ve Teknikler

Artık Amazon Reklamlarının faydalarını bildiğinize göre, oluşturabileceğiniz farklı türlere bakalım.

Amazon Reklam Türleri

Üç ana Amazon reklamı türü vardır: Sponsorlu Ürünler, Sponsorlu Markalar ve Ürün Görüntülü Reklamları.

Amazon Sponsorlu Ürünler

Sponsorlu Ürün reklamları, Amazon’un arama sonuçları sayfalarının üst kısmında gösterilir. Sadece sponsorlu bir etiketle organik listelemeler gibi görünüyorlar.

Amazon Sponsorlu Markalar

Amazon’un marka reklamı seçeneği, markanızın vitrininin veya bir ürün koleksiyonunun reklamını Amazon’un Arama Motoru Sonuç Sayfalarında üstte yayınlamanıza olanak tanır. Bunu resimlerle veya videolarla uygun gördüğünüz şekilde yapabilirsiniz (video reklamların daha ilgi çekici olma eğiliminde olduğunu unutmayın).

Sponsorlu Ekran

Amazon Sponsorlu Görüntülü reklamlar kitle tabanlıdır ve belirli demografileri hedeflemenize veya bir ziyaretçiyi ürününüze yeniden hedeflemenize olanak tanır. Reklamlar genellikle hem Amazon’da hem de harici web sitelerinde yayınlanır, bu da erişiminizi en üst düzeye çıkarmanıza ve Amazon PPC stratejinizi daha kapsamlı hale getirmenize yardımcı olur.

Bilmeniz gereken Amazon PPC terimleri

Amazon reklamlarını yayınlamak için, bir Amazon anahtar kelimesine teklif vermenin birden çok yolu olduğunu bilmelisiniz. Amazon PPC stratejiniz için en iyi seçimi yapmak için bilmeniz gereken temel terimlerden bazıları burada.

Geniş eşleme

Geniş eşleme, en geniş erişime sahip bir anahtar kelime eşleme türüdür. Geniş eşlemeli anahtar kelimelerde, sıra ne olursa olsun, tüm anahtar kelimeler mevcut olduğunda reklamlarınız gösterilir. Örneğin, anahtar kelimeniz “Kadın Ayakkabıları” ise, reklamınız “Kırmızı Kadın Düz Ayakkabılar” aramalarında da gösterilecektir.

Sıralı eşleme

Amazon anahtar kelimeniz için bir sıralı eşleme seçtiğinizde, anahtar kelime öbeğinizin tamamı arama terimindeki tam sırada eşleştiğinde (ayrıca ondan önce veya sonra başka kelimeler olduğunda da) reklamınız gösterilir. Örneğin, anahtar kelimeniz “Kadın Ayakkabısı” ise, reklamınız “Kırmızı Kadın Ayakkabısı” veya “Kırmızı Kadın Ayakkabısı topuklu” araması yapıp “Kışlık Kadın Ayakkabısı” araması yapmadığında gösterilir.

Tam eşleşme

Belirli bir anahtar kelime için Amazon tam eşleme teklif stratejisini seçtiğinizde, reklamınız yalnızca bir kişi tam anahtar kelimeyle arama yaptığında gösterilir, örneğin anahtar kelimeniz “Kadın Ayakkabısı” ise, reklamınız yalnızca bir kullanıcı “Kadın Ayakkabısı” araması yaptığında gösterilir. ve “Kırmızı Kadın Ayakkabısı” değil.

dinamik teklif

Sponsorlu bir ürün kampanyası oluştururken, farklı teklif stratejileri arasından seçim yapabilirsiniz. “Dinamik teklifler – yukarı ve aşağı” en popüler olanıdır; burada Amazon’un algoritması, potansiyel tıklamanın satışa dönüşme olasılığına göre teklifinizi yükseltir veya düşürür.

Bu, satışa dönüşme olasılığı daha yüksek olabilecek gösterimleri kazanmanıza veya satışa dönüşme olasılığı daha düşük olan gösterimler için tekliflerinizi düşürmenize yardımcı olmak için tekliflerinizi gerçek zamanlı olarak artıracakları anlamına gelir.

Dinamik teklif verme, Amazon PPC stratejileriyle daha fazla ilgilenmek isteyen ve reklamlarıyla ilgili çok fazla kontrol sahibi olması gerekmeyen satıcılar için daha uygundur.

Negatif anahtar kelimeler

Negatif anahtar kelimeler, reklamınızın yanlış aramalarda çıkmasını engelleyecek anahtar kelimelerdir. Örneğin, erkek ayakkabılarının reklamını yaparken, bir kullanıcı kadın ayakkabısı aradığında ürün reklamlarınızın gösterilmesini önlemek için “kadın” kelimesini negatif anahtar kelime olarak eklemek isteyebilirsiniz.

Psst: Birinci sınıf bir Amazon PPC uzmanı mı arıyorsunuz? Mayple aracılığıyla bir tane kiralayın. BizNişinizde kanıtlanmış deneyime sahip yüzlerce incelenmiş uzmanınız var.

Gösterimler

Bir reklam gösterimi, “bir reklamın bir ekranda görüntülenme sayısı” olarak tanımlanır. Başka bir deyişle, reklamınız diyelim ki 1.000 gösterim aldıysa bu, Amazon’un reklamınızı kampanya kriterlerine uyan kişilere 1.000 kez gösterdiği anlamına gelir.

Tıklamalar

“Tıklamalar”, bir kişinin Amazon reklamınıza tıklama sayısını temsil eder. Örneğin, reklamınız Amazon’da bir ürün arayan 1.000 kişiye görünebilir. Ancak, bunlardan yalnızca 100’ü gerçekten tıklayabilir, yani tıklamanız- geçiş oranı %10’dur.

Amazon temel performans göstergeleri (KPI’lar)

Amazon temel performans göstergeleri (KPI), bir Amazon reklam kampanyasının başarısını ölçmek için kullanılan ölçümlerdir. Bunları akılda tutmak, kampanyalarınızın beklendiği gibi performans gösterip göstermediğini belirlemenize ve buna göre ayarlamalar yapmanıza yardımcı olacağından önemlidir.

Bununla birlikte, doğru KPI’lar olmadan, Amazon PPC kampanyalarınız söz konusu olduğunda neyin işe yarayıp neyin yaramadığına gözleriniz bağlı kalırsınız ve bu nedenle, yatırım getirisini eve getirmeyen kampanyalara çok fazla para dökme riskiniz vardır.

ACOS

Satışların reklam maliyeti (ACOS), Amazon reklam kampanyalarınızı ölçmek için kullanılan en önemli ölçümlerden biridir. Harcanan tutarla kazanılan tutarı karşılaştırır ve kampanyalarınızın uygun maliyetli olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur.

Kaynak: Kar Balinaları

TBM

Amazon TBM (veya tıklama başına maliyet), Amazon PPC’nizdeki her bir tıklamanın maliyetidir. Makul bir günlük bütçe dahilinde kaldığından emin olmak istediğiniz için bu, en önemli ölçümlerinizden biridir. Amazon TBM’si, rakiplerinizin teklifleri ve hedeflediğiniz alakalı anahtar kelime, hariç tutmak istediğiniz negatif anahtar kelimelerin yanı sıra sektörünüz, mevsimsellik ve diğer faktörler dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olabilir.

TO

Tıklama oranınız, bir eklemeyi tıklayan kullanıcıların, onu gören toplam kullanıcı sayısına oranıdır. TO’nuzu, bir reklamdaki toplam gösterim sayınızı o reklamın aldığı toplam tıklama sayısına bölerek hesaplayabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret Mağazanız için En İyi 9 Muhteşem Pazarlama Otomasyonu E-Ticaret pazarlama otomasyonu hakkında bilmeniz gereken her şey burada. E-posta akışlarını, kişiselleştirmeyi, UI/UX değişikliklerini, SMS'leri ve Upsell'leri ele alıyoruz.Rakefet Yacoby Başlangıç·6 dakika okuma·Güncelleme tarihi: 5 Temmuz 2023
Kaynak: ProfitWhales

Örneğin, reklamınız Amazon’da bir ürün arayan 1.000 kişiye görünebilir. Ancak, yalnızca 100 tanesi gerçekten tıklayabilir – bu, tıklama oranınızın %10 olduğu anlamına gelir.

Dönüşüm oranı

Dönüşüm oranınız, reklamınızın kaç kez satışa dönüştüğü oranıdır. DO’nuzu (veya CR’nizi) hesaplamak için, toplam tıklama sayısını satılan birimlere bölmeniz gerekir. Reklam gösterimleri ve tıklamalar iyi hissettirse de, günün sonunda PPC dönüşüm oranınızın geliri artırdığını unutmayın; bu nedenle, kampanyanızı olabildiğince artırmak için optimize etmek istersiniz.

Amazon PPC’nizi mi yönetmelisiniz yoksa bir ajansa mı yaptırmalısınız?

Başlarken, platformu tanımak için Amazon PPC’yi kendiniz yönetmeniz önerilir. Ancak, kampanyalarınız daha karmaşık hale geldikçe ve daha fazla uzmanlık gerektirdikçe, bir Amazon uzmanı veya ajansı tutmayı düşünmeye değer.

Evet, biriyle çalışmak Amazon PPC ajansı daha fazla paraya mal olacak, ancak doğru stratejileri kullanırlarsa çok daha iyi sonuçlar da verebilir.

Sıfırdan uygun bir Amazon PPC stratejisi oluşturabilecek, kampanyalarınızı optimize edebilecek, Amazon PPC yönetiminizi yürütebilecek ve harcadığınız her kuruşun size mümkün olan en iyi getiriyi sağladığından emin olabilecekler. Ayrıca, işinizin diğer yönlerine odaklanmak için kullanabileceğiniz zamandan da tasarruf etmenizi sağlarlar.

Sonuç olarak, ekstra maliyetin buna değip değmeyeceğine karar vermek size kalmıştır, ancak bütçeniz varsa ve Amazon PPC kampanyalarınızın sonuçlarını en üst düzeye çıkarmaya ihtiyacınız varsa, bir ajansa dış kaynak sağlamak harika bir seçenek olabilir.

Amazon PPC gereksinimleri – başlamak için neye ihtiyacınız var?

Tamam, nasıl gittiğini görmek için Amazon PPC stratejinizi yürütmeye hevesli olduğunuzu varsayalım. Tebrikler, Amazon PPC gereksinimleri son derece karmaşık değildir, bu nedenle çok kısa sürede çalışmaya başlayacaksınız. Başlamak için ihtiyacınız olan şey:

Geçerli bir Amazon Seller Central hesabı ve onaylanmış ürünler

Amazon’da reklam yayınlamak için bir Amazon Seller Central hesabına ve onaylanmış bir ürüne sahip olmanız gerekir. Genellikle Amazon Seller Central sizi 24 saat içinde onaylar, böylece başlamak için çok uzun süre beklemeniz gerekmez.

Ürün açıklaması ve ürün resimleri

İyi hazırlanmış bir ürün açıklaması ve çekici ürün resimleri, Amazon PPC kampanyalarınızın öne çıkmasına yardımcı olacaktır. Amazon SEO en iyi uygulamalarına uygun olarak yazılmış, ayrıntılı, anahtar kelime açısından zengin bir ürün açıklamanız olduğundan emin olun. Ayrıca, açıklamanızın kullanıcıları bir satın alma işlemi yapmaya ikna edecek kadar ilgi çekici olduğundan emin olun.

Ürün resimlerine gelince, her zaman net, ilgili ve yüksek kaliteli olduklarından emin olun. Düşük kaliteli bir ürün imajı, güven uyandırmadığı ve potansiyel müşterileri sizden satın alma konusunda temkinli hale getirebileceği için, birini ürünü satın almaktan caydırabilir.

Teklif vermek istediğiniz anahtar kelimelerin listesi

Ardından, teklif vermek istediğiniz bir anahtar kelime listesine de ihtiyacınız var. Ürününüz ve ihtiyaçlarınız ile en alakalı anahtar kelimeleri bulmak için Amazon’un yerleşik anahtar kelime araştırma araçlarını kullanabilirsiniz. Amazon SEO (organik pazarlama çabalarınız) için aynı anahtar kelime listesini kullanabileceğinizi unutmayın.

paketler

Amazon PPC’ye başlamak kolaydır ve oldukça ucuz olabilir. Amazon reklamcılığı yürütmenin faydaları ve önemli gelir elde etme potansiyeli ile birleştiğinde Amazon PPC, tüm sektörlerdeki satıcılar için cazip bir seçenektir. Dolayısıyla, işinizi büyütme konusunda ciddiyseniz, kesinlikle denemelisiniz.

İster benzersiz bir ürün satıyor olun, ister bir Amazon satıcı pazarlama departmanında çalışıyor olun, Amazon PPC yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmanıza ve yatırdığınız her kuruştan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Reklam harcamalarınıza ve bunun tıklamalarla nasıl bağlantılı olduğuna dikkat edin ve satış performansı ve ardından iş ihtiyaçlarınıza göre ayarlayın.

[Banner][Looking for an Amazon Ads Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-ppc][orange]