Amazon Satıcısı ve Satıcısı: 2023 İçin Fark + Artıları ve Eksileri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Amazon Satıcısı ve Satıcısı: 2023 İçin Fark + Artıları ve Eksileri

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Yeni bir müşteri tabanına girmek için can atan B2C alanında mısınız? Bir Amazon mağazası açmayı mı düşünüyorsunuz? Dünyanın en büyük pazarında yeni girişiminize başlarken dikkate almanız gereken çok şey var.

İster yeni başlıyor olun, ister yerleşik bir işiniz olsun, Amazon’da satış yapmak, e-ticaret şirketiniz için karlı yeni bir gelir akışının kilidini açmanın bir sonraki adımı olabilir.

Ama bekleyin… Amazon satıcısı olmakla Amazon satıcısı olmak arasındaki fark nedir? Yeni başlıyorsanız ve şimdiden kafanız karışmış hissediyorsanız, yalnız değilsiniz.

Vendor Central ve Seller Central’a erişimin işletmeniz için neler yapabileceği de dahil olmak üzere, Amazon mağazanızı başlatmak için sizin için en iyisini (ve en alakalı) seçebilmeniz için Amazon ile olan her ilişkinin artıları ve eksileri konusunda size yol göstereceğiz.

Amazon satıcıları vs Amazon satıcıları

Bir Amazon satıcısı ile bir Amazon satıcısı arasındaki en büyük fark, Amazon ile olan ilişkileridir. Bir Amazon satıcısı, ürünleri Amazon’a toptan fiyattan satan bir üretici veya distribütördür.

Öte yandan, bir Amazon satıcısı, ürünleri doğrudan Amazon pazarı aracılığıyla müşterilere satan bir kişi veya işletmedir. Bunların her biri, satış kanallarınızı genişletmek için güçlü araçlar sağlayan işletmeniz için heyecan verici seçeneklerdir.

[Banner][Want to Improve your Amazon Setup?][Work with an Amazon Expert on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-vendor-vs-seller][orange]

Amazon satıcısı olmanın artıları

Yüksek üretim kapasitesine ve tedarik zinciri verimliliğine sahip misiniz? Ürünlerinizi toptan fiyata satma imkanınız var mı? “Evet” ise, Amazon’un Satıcı Modeli sizin için mükemmel kurulum olabilir. İşte bir Amazon satıcısı olmanın artıları.

Liste kaydınızda görüntülenen Amazon tarafından satılıyor

Bunun liste kaydınızda olması, Amazon’un ürününüzü satın aldığı ve kendi marka şemsiyesi altında müşterilerine yeniden sattığı anlamına gelir.

Müşteriler için bu rozet, satın alma işlemi Amazon’un müşteri hizmetleri ve iade politikaları kapsamında olduğundan, daha fazla güven ve itimat anlamına gelir. Aynı zamanda, hızlı ve güvenilir nakliye ve diğer Amazon ürünleriyle birlikte paketleme olanağı anlamına gelir.

Bu, satın alma işlemini Amazon’un arama sonuçlarında öncelikli yerleşim alan Amazon Prime için uygun hale getirir.

bu rozete sahip ürünler tarihsel olarak daha yüksek oranda dönüştürmek satıcı tarafından sağlanan listelemelerden daha fazla. Tek başına bu ürünlerdeki dönüşüm oranları, Satıcı Modelini dikkate almak için yeterlidir.

Pazarlama araçlarına erişim

Amazon Pazarlama, hem Amazon satıcılarına hem de satıcılara fayda sağlayabilir, ancak satıcı olmanın belirli avantajları vardır – işinizi büyütmenize yardımcı olacak daha fazla pazarlama aracına erişim elde edersiniz. Satıcı olmanın bazı avantajları şunlardır:

Amazon Pazarlama Hizmetlerine (AMS) Erişim

AMS, yalnızca satıcıların kullanabileceği bir reklam araçları paketidir. Amazon Pazarlama Hizmetleri, satıcıların Amazon’da ürünlerinin görünürlüğünü ve satışlarını artırabilen sponsorlu ürün reklamları, görüntülü reklamlar ve video reklamlar oluşturmasına olanak tanır.

amazon reklamcılığı

Amazon reklamları, markaların ve satıcıların ürünlerini tanıtmalarına ve müşterilere Amazon’un web sitesinde, mobil uygulamasında ve diğer mülklerinde ulaşmalarına yardımcı olur. Platform, görüntülü reklamlar, video reklamlar, sponsorlu ürünler ve sponsorlu markalar dahil olmak üzere bir dizi reklam seçeneği sunar.

Reklam kampanyalarınızı iyileştirecek bir uzman mı arıyorsunuz? Birinci sınıf Amazon PPC uzmanlarımızdan birini işe alın.

Tavsiye Edilen:  İş dünyasında çok kanallı müşteri deneyiminin önemi

A+ İçerik

A+ İçeriği, ürün açıklamasının altında görünen ve resimler, videolar ve karşılaştırma tabloları içerebilen gelişmiş ürün içeriğidir. A+ İçeriği yalnızca satıcılar tarafından kullanılabilir ve ürünlerini rakiplerinden ayırmaya ve dönüşüm oranlarını artırmaya yardımcı olabilir.

Amazon Perakende Analitiği (ARA)

ARA, satıcılara satışlar, dönüşüm oranları ve müşteri davranışı dahil olmak üzere ürün performanslarına ilişkin ayrıntılı içgörüler sağlayan bir raporlama aracıdır. ARA, satıcıların veri odaklı kararlar almalarına ve daha iyi performans için ürün listelemelerini optimize etmelerine yardımcı olabilir.

Satıcı Merkezi

Amazon Vendor Central, satıcıların ürün listelemelerini, envanterlerini ve siparişlerini yönetmek için kullandıkları web tabanlı bir portaldır. Vendor Central satıcı firmalara fırsatlar ve promosyonlar oluşturma, eğitim ve destek kaynaklarına erişim gibi ek araçlar ve kaynaklar sağlar.

Basitleştirilmiş iş modeli

Ürününüzü toplu olarak FBA’ya (Amazon Lojistik) ulaştırmak için önceden artan bir iş yükünüz olsa da, kurulumunuzu tamamladıktan sonra Amazon, Amazon Lojistik Merkezlerinden sizin için her şeyi yapar ve esasen size bir “kur ve unut” gelir akışı sağlar. işiniz için. Kulağa harika geliyor, değil mi?

Satın alma siparişleri oluşturarak ve ödemeleri ve faturaları takip ederek işinizi tamamen Amazon üzerinden yönetmek için Amazon’un Vendor Central’ı kullanabilirsiniz. Satıcı Programının bir başka avantajı da, müşteri hizmetleri sorunlarını kendi başınıza bir müşteri hizmetleri ekibi oluşturmak yerine Amazon’a yükleyebilmenizdir.

Daha iyi ödeme koşulları

Satıcılar genellikle daha uzun ödeme döngüleri ve indirim karşılığında erken ödeme alma seçeneği gibi daha uygun ödeme koşulları alırlar. Amazon, satıcılara avantajlı lojistik seçenekler sunmak ve sipariş karşılamanın iyileştirilmesine yardımcı olmak için elinden gelenin en iyisini yapıyor.

Amazon satıcısı olmanın eksileri

Genel olarak, bir Amazon satıcısı olmanın avantajları olabilir. Ancak, geçiş yapma kararını vermeden önce satıcı olmanın getirdiği diğer gereksinimler ve kısıtlamalara ek olarak kar marjlarınız üzerindeki potansiyel etkiyi de göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Alt kenar boşlukları

Bir Amazon satıcısı olmak, ürün marjlarınızı ve eve götüreceğiniz karı çeşitli şekillerde azaltabilir. İşte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey:

toptan fiyatlandırma

Bir Amazon satıcısı olarak, ürünlerinizi toptan olarak Amazon’a indirimli bir fiyattan satarsınız, bu da doğrudan müşterilere satış yapmaya kıyasla kar marjınızı azaltabilir. Amazon, rekabet avantajını sürdürmeye ve müşterileri için fiyatları düşük tutmak için fiyat kontrolüne sahip olmaya çalıştığından, genellikle satıcılarla agresif bir şekilde fiyat pazarlığı yapar.

Nakliye ve taşıma ücretleri

Satıcı olarak Amazon’a ürün satarken, ürünlerinizi Amazon’un depolarına ulaştırmak için nakliye ve işlem ücretlerini ödemekle yükümlü olabilirsiniz. Bu ücretler, kar marjlarınızı biraz artırabilir ve azaltabilir.

Amazon ücretleri

Amazon’un satıcı modeli, dağıtım, pazarlama ve müşteri hizmetleri gibi çeşitli hizmetler için ücret alır. Bu satıcı ücretleri, ürününüzün kategorisine göre değişebilir ve normal sipariş karşılama maliyetlerinizi önemli ölçüde artırabilir.

Hacim gereksinimleri

Amazon, satıcı olarak statünüzü korumak için belirli hacim gereksinimlerini karşılamanızı isteyebilir. Bu, üretim ve tedarik zinciriniz üzerinde baskı oluşturarak potansiyel olarak daha yüksek maliyetlere ve daha düşük marjlara yol açabilir.

İade politikaları

Amazon, satılmayan ürünleri size iade etme hakkına sahiptir, bu da ek maliyetlere neden olabilir ve kar marjınızı azaltabilir. Müşterileri memnun etmek için daha az katı olabilirler ve daha fazla iade işleyebilirler, bu yüzden bunun farkında olun.

Markanız üzerinde daha az kontrol

Marka hikayenizi anlatmakta titiz misiniz yoksa katı marka yönergelerine mi sahipsiniz? Bunu söylemekten nefret ediyoruz, ancak bir Amazon satıcısı olmak, müşteriye marka sunumunuz üzerindeki kontrolü bırakmak anlamına gelir.

Tavsiye Edilen:  Kurs Oluşturucuları ve Koçları için En İyi Yapay Zeka SEO Aracı

Amazon FBA’yı kullanmak sizin için daha az iş anlamına gelir, aynı zamanda markanız üzerinde daha az kontrol anlamına gelir, çünkü Amazon mesajlaşmayı ve iadeleri yönetir ve hatta fiyatlandırmayı kontrol eder. Sonunda web siteniz ve Amazon arasında kendinizle rekabet edebilirsiniz. Bunu hayal et: Amazon ürünleriniz, aynı Google Alışveriş özet akışı SERP’lerinde ürünlerinizin yanında görünür.

Daha katı lojistik gereksinimler

Daha az kontrol ayrıca, fiyatlandırma ve envanter yönetimi dahil olmak üzere daha katı yönergeler ve gereksinimlerle birlikte gelir. Bu kriterleri karşılamayan satıcılar cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Bir Amazon satıcısı olarak karşılaşabileceğiniz birkaç gereksinim şunları içerir:

  • EDI (Elektronik Veri Alışverişi) uyumluluğu – Satıcıların, satın alma siparişleri ve faturalar gibi ticari belgeleri elektronik olarak değiş tokuş edebilmeleri için Amazon’a satış yapabilmeleri için EDI uyumlu olması gerekir.
  • Envanter yönetimi – Satıcılar, fazla stoktan ve aşırı envanterden kaçınırken talebi karşılamak için yeterli stok olduğundan emin olmak için envanter seviyelerini yönetmekten sorumludur.

Gereksinimleri karşılamak karmaşık ve zaman alıcı olabilir, bu nedenle birçok şirket süreci baştan sona yönetmeye yardımcı olması için Amazon ajanslarıyla çalışmayı düşünür. Yönetim yönü, Amazon’un Vendor Central’ın kullanımıyla kolaylaştırılmıştır.

Amazon satıcısı olmanın artıları

Bir Amazon Satıcısı olmak işletmeniz için oyunun kurallarını değiştirebilir. Başarılı mağazaların saflarına katılmaya hevesliyseniz, Amazon Seller Central’a gıpta ile bakılan erişim dahil olmak üzere bu Amazon ilişkisinin yararları ve zorlukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Girişleriniz üzerinde daha fazla kontrol

Amazon’un satıcı modeli size fiyatlandırma, ürün bilgileri ve müşteri etkileşimi üzerinde Amazon Tedarikçilerinden daha fazla kontrol sağlar. Ayrılmak istemediğiniz bir markanız mı var? Satıcı olmak sizin için Amazon satıcısı olmaktan daha iyi bir seçenek olabilir.

Amazon Seller Central’ı kullanarak ürün listeleri oluşturabilir, envanteri yönetebilir, siparişleri yerine getirebilir, performansı takip edebilir ve müşterilerle doğrudan kendi markanız olarak iletişim kurabilirsiniz.

Liste kayıtlarınız üzerinde daha fazla özerkliğe sahip olmanın bir diğer avantajı da fiyatlandırma kontrolüdür. Satıcılar, ürün marjlarına ve hesaba katılan diğer COG’lere dayalı olarak ürünleri için en iyi fiyatı belirleyebilir.

Daha düşük ücretler

Bir Amazon satıcısı olarak genellikle Amazon satıcılarından daha düşük ücretler ödersiniz, bu da daha yüksek kar marjlarıyla sonuçlanabilir. Amazon satıcı ücretleri genellikle satıcı ücretlerinden daha düşüktür çünkü bir satıcı olarak kendi envanterinizi yönetmekten ve kendi lojistiğinizi yapmaktan siz sorumlusunuz. Bu, Amazon’un depolama, sipariş karşılama ve nakliye açısından daha az maliyete maruz kaldığı anlamına gelir.

Esneklik

Bir Amazon satıcısı olmanın daha az yönergesi vardır ve size işletmeniz üzerinde daha fazla esneklik ve kontrol sağlar. Seller Central’da hangi ürünleri satmak istediğinizi seçebilir, kendi fiyatlarınızı belirleyebilir ve kendi envanterinizi yönetebilirsiniz. Ayrıca, işletmenizin lojistik yönlerini Amazon’a devretmenize olanak tanıyan Amazon’un Amazon Lojistik (FBA) hizmetini kullanma seçeneğiniz de vardır.

Hacim gereksinimi yok

Envanter ve üretim yönetiminde daha fazla esneklik sağlayan hacim gereksinimleri yoktur. Sipariş üzerine yapılan bir işiniz mi var? Bu, ufkunuzu genişletmek için harika bir fırsat olabilir.

Daha fazla markalaşma fırsatı

Amazon Satıcıları, kendi vitrinlerini oluşturup yönetme ve kendi reklam kampanyalarını yürütme yeteneği dahil olmak üzere daha fazla marka bilinci oluşturma fırsatına sahiptir.

Genel olarak, bir Amazon Satıcısı olmak daha fazla kontrol, esneklik ve marka bilinci oluşturma fırsatlarının yanı sıra daha düşük ücretler sunabilir. Ancak, bazı markalar için zor olabilecek daha uygulamalı lojistik ve müşteri hizmetleri gerektiriyor.

Tavsiye Edilen:  Gelirinizi En Üst Düzeye Çıkarmak için Kârlı Bağlı Kuruluş Pazarlama Platformlarını Nasıl Seçersiniz?

Neyse ki Amazon Seller Central, tüm bu bilgileri basit bir yerde düzenlemenize olanak tanır.

Amazon satıcısı olmanın eksileri

Her şey pembe değil ve bir Amazon satıcısı olmadan önce dikkate alınması gereken birkaç dezavantaj var.

Yarışma

Amazon oldukça rekabetçi bir pazardır ve milyonlarca satıcı arasında öne çıkmak zor olabilir. Neyse ki Amazon Seller Central, işinizi büyütmeye devam edebilmeniz için gelişmekte olan kategorilerdeki ürün trendlerini belirlemenize yardımcı olarak size bir avantaj sağlıyor.

Yüksek ücretler

Amazon satıcı ücretleri genellikle Amazon satıcı ücretlerinden düşük olsa da, özellikle Amazon’un FBA programını veya reklam hizmetlerini kullanıyorsanız, yine de artabilir.

Seller Central için herhangi bir abonelik ücreti olmamasına rağmen, satıcılardan satılan her ürün için ürün başına bir ücret alınır. Profesyonel satıcılar, Amazon’un abonelik hizmeti için aylık bir ücret öderler.

Envanter yönetimi

Bir Amazon Satıcısı olarak, kendi envanterinizi yönetmekten ve aşırı stok veya stok tükenmeden talebi karşılamak için yeterli stoğa sahip olmanızı sağlamaktan siz sorumlusunuz.

Müşteri servisi

Amazon, müşteri hizmetlerine ve olumlu incelemelere büyük önem verir ve bir Satıcı olarak müşteri sorularını, iadelerini ve şikayetlerini ele almaktan sorumlu olacaksınız.

Alıcı şikayetleri, bir işletme sahibi olarak zamanınızın büyük bir kısmını alabilir. Amazon’da artan teşhir hacmiyle, artan müşteri hizmetleriyle başa çıkmak için zamanı uygun şekilde bütçelemeniz gerekebilir.

Müşteri hizmetleri şikayetlerinize çok dikkat etmezseniz, olumlu yorumlarınız azalabilir ve satışlarınızı olumsuz etkileyebilir. Unutmayın – bir satıcı olarak kalmak için yüksek düzeyde 5 yıldızlı yorumlara sahip olmanız gerekir.

Politika değişiklikleri

Amazon’un politikaları ve yönergeleri sık sık değişebilir ve güncel ve uyumlu kalmak zor olabilir.

Sahte ve sahte incelemeler

Amazon, sahte ürünler ve sahte incelemelerle ilgili, yasal satıcıların itibarına zarar verebilecek bazı sorunlar yaşadı.

Alt çizgi

Basitçe ifade etmek gerekirse, hem Amazon satıcılarının hem de satıcıların kendilerine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Hangisini seçeceğiniz, hedeflerinize, kaynaklarınıza ve önceliklerinize bağlıdır.

Amazon satıcıları, Amazon ile doğrudan ilişki ve daha fazla pazarlama fırsatı avantajına sahiptir, ancak daha düşük kar marjları ve daha yüksek lojistik gereksinimler vardır. Amazon satıcıları ise işleri üzerinde daha fazla kontrole ve daha yüksek kar marjlarına sahiptir, ancak daha fazla lojistik ve müşteri hizmetini kendi başlarına halletmelidir.

Son olarak, işletmeler her bir seçeneğin artılarını ve eksilerini dikkatli bir şekilde tartmalı ve iş hedefleri ve yetenekleriyle en iyi uyumlu olanı belirlemelidir. Hala sorularınız mı var? Amazon uzmanlarımızdan biriyle konuşun.

[Banner][Want to Improve your Amazon Setup?][Work with an Amazon Expert on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-amazon-vendor-vs-seller][blue]