Anahtar Kelime Araştırma ve Eşleme Kılavuzu + Şablon

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Anahtar Kelime Araştırma ve Eşleme Kılavuzu + Şablon

Bir anahtar kelime araştırma şablonu mu arıyorsunuz?

Doğru yere geldiniz.

Her SEO stratejisinin başlangıç ​​noktası aynıdır – anahtar kelime araştırması. Bu olmadan, muhtemelen web sitenizi hedef kitlenizin önüne çıkaramaz veya SERP’lerin üst sıralarına ulaşamazsınız.

Anahtar kelime araştırmasının önemi küçümsenemez.

Neredeyse tüm SEO kararları bu noktadan başlar ve bu yüzden bunu doğru şekilde yapmak önemlidir. Şimdi, anahtar kelime araştırmasında size yardımcı olabilecek çok sayıda gelişmiş araç var.

Ancak bu sürecin büyük bir kısmı el emeği içerir.

İşte burada bir anahtar kelime araştırma şablonu ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Öyleyse, elbette şablonumuzla, anahtar kelime araştırmasını nasıl doğru bir şekilde yapabileceğinize bir göz atalım.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemli?

Şablonumuzu kullanarak anahtar kelime araştırmasını ve eşlemeyi nasıl yapabileceğinizi derinlemesine incelemeden önce, bunun neden bu kadar önemli olduğunu anlayalım.

Anahtar kelimeler, web sitenizin SERP’lerde öne çıkmasını sağlamanın temelini oluşturur ve içeriğinize de eklenmelidir. Sonuç olarak, doğru anahtar kelimeleri seçmek, web sitenizi hedef kitlenizin önüne çıkarmada anlaşmayı bozar.

Daha ne?

Anahtar kelime aynı zamanda iyi bir aranma hacmine ve daha düşük anahtar kelime zorluk puanına sahip olmalı ki bu anahtar kelime için kolayca sıralanabilsin ve daha geniş bir kitleye ulaşabilsin.

Buna ek olarak, araştırdığınız bu anahtar kelimelerin her birini belirli bir URL ile eşleştirmek, onları yamyamlaştırmadığınızdan emin olmak için önemlidir.

Ancak tüm bunlar için neden bir anahtar kelime araştırma şablonu kullanmalısınız?

Hadi bir bakalım.

Anahtar Kelime Araştırma Şablonunun Amacı Nedir?

Anahtar kelime araştırması SEO için olmazsa olmazdır. Ancak, anahtar kelimeleri analiz etmek için anahtar kelime araştırma şablonunu kullanmanın birkaç nedeni olabilir.

Sahip olabileceğiniz başlıca anahtar kelime araştırma şablonu hedeflerinden bazıları şunlardır:

 • Anahtar kelimeleri anahtar kelime zorluğuna göre sıralama: Bu, sıralamanız kolay olabilecek anahtar kelimeleri bulmak için yapılabilir.
 • Anahtar kelimeleri tahmini arama hacmine göre sıralama: Bu, web sitenize en fazla trafiği çekebilecek anahtar kelimeleri tespit etmek için yapılabilir.
 • Oluşturabileceğiniz potansiyel trafiği ve müşteri adaylarını tahmin edin: Anahtar kelime araştırması, içerik stratejinizin trafik ve olası satış yaratma üzerindeki etkisini anlamanıza yardımcı olabilir.
 • İçerik stratejiniz hakkında bilinçli kararlar vermek için: Anahtar kelime araştırmasından elde edilen içgörüler, işiniz için sonraki adımlara karar vermenize yardımcı olabilir. içerik pazarlama strateji.
Tavsiye Edilen:  Azure CLı nedir? Tanım, Çalışma ve Kurulum Kılavuzu

Bunu açıklığa kavuşturduktan sonra, anahtar kelime araştırma sürecine geçelim.

Fazlası var…

Şimdi web sitenize daha fazla organik trafik akışını sağlayacak diğer 102 adımı keşfetme zamanı. SEO Kontrol Listesini buradan alın.

Nasıl göründüğüne bir göz atmak ister misiniz?
E-postanızı girin ve

Şablonla Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Şablonumuzu kullanarak anahtar kelime araştırmasını nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Önkoşullar

La başlamak bu bağlantıya tıklayın ve şablonun bir kopyasını oluşturun kullanımınız için.

Ardından, girdiğiniz birincil arama terimlerine dayalı olarak çok sayıda anahtar kelime keşfetmenize yardımcı olabilecek bir anahtar kelime araştırma aracı seçin.

arasından seçim yapabilirsiniz Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Semruş, KWFinder, Ahrefsve diğerleri.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, SEO için kullanabileceğiniz tek ücretsiz araçtır, ancak diğerleri derinlemesine veri sağlar.

Bu gönderi için Semrush kullanacağız.

Anahtar Kelimeleri Aramaya Başlayın

Artık tüm ön koşullarınız hazır olduğuna göre, anahtar kelime stratejinize başlayalım.

 1. Semrush’a gidin ve Keyword Magic Tool’a gidin. Buraya, web sitenizin nişiyle ilgili bir birincil arama terimi girin. Örneğin bizimki gibi bir web siteniz varsa “SEO rehberi” yazabilirsiniz. Bunu yayınlayın, anahtar kelime araştırması yapmak istediğiniz ülkeyi seçin ve son olarak “Ara” düğmesine tıklayın.
 1. Bir sonraki sayfada, girdiğiniz birincil arama terimiyle ilgili bir anahtar kelime listesi göreceksiniz. Her bir anahtar kelimenin yanında, zorluk puanı, amaç, arama hacimleri, tıklama başına maliyet (TBM) ve rekabet yoğunluğu gibi anahtar kelime verilerini göreceksiniz.
 1. Ardından, anahtar kelimelerinizi eşleme türüne (tam, sıralı veya geniş eşleme) göre filtrelemeye başlayabilirsiniz. Benzer şekilde amaç, hacim, anahtar kelime zorluğu ve TBM için filtreler kullanabilirsiniz. Bu filtreler, aramanızı daraltmanıza yardımcı olacaktır.
 1. Bu anahtar kelime listesinden, web siteniz için kullanmak istediklerinizi işaretlemeye başlayabilirsiniz. Bunlar, şablon aracılığıyla yapacağınız ileri düzey araştırmalar için kullanışlı olacak olanlardır. Buradaki fikir, anahtar kelime araştırmanızı daha ileriye götürmek için kullanabileceğiniz kapsamlı bir anahtar kelime listesi bulmaktır.
 1. “Anahtar Kelime Yöneticisine” düğmesini tıklayarak bu anahtar kelimeleri “Anahtar Kelime Yöneticinize” ekleyin.
Tavsiye Edilen:  100 tetikleyici kelime ve bunların daha etkili pazarlama için nasıl kullanılacağı
 1. Ardından, birincil arama terimi yerine, yeni anahtar kelimeler bulmak için seçtiğiniz anahtar kelimeleri kullanmaya başlayın. Onlar için de aynı süreci takip edin ve onları anahtar kelime yöneticisine ekleyin. İstediğiniz tüm anahtar sözcükleri edindikten sonra, hepsini anahtar sözcük yöneticisinden bir XLSX dosyasına aktarabilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Eşleyin

Artık uzun bir anahtar kelime listeniz olduğuna göre, anahtar kelime yamyamlığını önlemek için her birini web sitenizdeki belirli bir URL’ye eşlemeniz gerekir.

Anahtar kelime eşlemenin resme girdiği yer burasıdır. Aynısı için adım adım bir süreci burada bulabilirsiniz.

Ancak özetle, benzer anahtar kelimeleri gruplandırmanız ve belirli bir sayfaya atamanız gerekir.

Anahtar Kelimelere Kategoriler Verin

Anahtar kelimeler tek tek sayfalara ve URL’lere eşlendikten sonra, bunları farklı kategorilere ayırmanız gerekir. Bu, her bir anahtar kelimenin web siteniz ve sayfaları için hizmet edeceği amacı anlamanıza yardımcı olur.

Anahtar kelimeler için ana kategoriler şunlardır:

 • Temel Anahtar Kelimeler: Bunlar, web sitenizdeki belirli bir sayfa için ana hedef anahtar kelimelerdir. Bu, her sayfaya atayacağınız tek hedef anahtar kelimedir ve buradaki kural, iki sayfanın aynı temel anahtar kelimeye sahip olmamasıdır. Ek olarak, sayfanızın ana fikrini en iyi şekilde aktarmalıdır.
 • İkincil Anahtar Kelimeler: Bunlar, temel anahtar kelimeden biraz farklı olan ancak onunla alakalı olan anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler için de sıralama yapabilir ve web sitenize de trafik getirebilirler. Tipik olarak, anahtar kelime araştırması için ana terim olarak temel anahtar kelimeyi kullanarak bunları bulabilirsiniz.
 • Aksesuar Anahtar Kelimeleri: Bunlar, temel anahtar kelimelerinizle alakalı ancak hacimleri ve rekabetleri düşük olan anahtar kelimelerdir. Bu onlar için sıralamayı kolaylaştırır. Bunları, SERP’lerin “İnsanlar da Soruyor” bölümünde bulabilirsiniz.
 • Anahtar Kelime Varyasyonları: Bunlar, temel anahtar kelimenizin eşanlamlıları ve varyasyonlarıdır ve ayrı bir sayfada kullanılmaları gerekmez. Kısaltmalar, çoğullar vb. içerirler.
 • LSI Anahtar Kelimeleri: Bunlar, temel anahtar kelimeye anlamsal olarak benzer anahtar kelimelerdir, ancak mutlaka eşanlamlılar değildir.

Anahtar kelimeleri farklı kategorilere ayırdıktan sonra, bunları şablonda düzenlemeye geçebilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Şablona Dahil Edin

Ham verilerden seçtiğiniz anahtar kelimeler, şablona farklı gruplar halinde eklenebilir.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Bilgi İşiniz İçin En İyi Üyelik Sitesi Platformunu Nasıl Seçersiniz?

Temel olarak, tüm temel anahtar kelimeler, temel sayfalarınızı temsil eder. Benzer şekilde, aksesuar anahtar kelimeleri aksesuar sayfalarını temsil eder.

Daha ne?

İkincil anahtar kelimeler, her sayfa için temel anahtar kelimelerle birlikte kullanılacaktır.

Anahtar kelime hacimleri, her sayfanın web sitenize ne kadar potansiyel trafik çekebileceğini anlamanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu rakamlardan da potansiyel geliri hesaplayabilirsiniz.

Öyleyse devam et ve şablondaki bilgileri doldurmaya başlayın.

SSS

1. Anahtar kelime araştırma raporu nasıl oluşturulur?

Anahtar kelime araştırma raporu oluşturmak için izleyebileceğiniz adımlar şunlardır:

 1. Anahtar kelime araştırması yapın
 2. Anahtar kelime listesi yapın
 3. Anahtar kelimeleri ayırın
 4. Anahtar kelimeleri farklı URL’lerle eşleyin

2. İyi bir anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

İyi anahtar kelime araştırmasını şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Doğru anahtar kelime araştırma aracını bulun
 2. Birincil arama terimlerini girin
 3. Anahtar kelimeleri hacme, anahtar kelime zorluğuna vb. dayalı olarak filtreleyin.
 4. Arama amacını belirleyin
 5. Onları doğru sayfalara eşleyin

3. Anahtar kelime araştırmasını nasıl organize edersiniz?

Anahtar kelimelerinizi çekirdek, ikincil ve yardımcı olmak üzere türlerine göre düzenleyebilirsiniz.

4. Bir web sitesinden anahtar kelimeleri nasıl ayıklayabilirim?

Bir web sitesinin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını görmek için Semrush veya Ahrefs gibi bir rakip analiz aracından yararlanabilirsiniz.

5. En iyi anahtar kelime araştırma aracı hangisidir?

En iyi anahtar kelime araştırma araçları şunlardır:

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı
 • Semruş
 • KWFinder
 • Ahrefs
 • Moz

Son düşünceler

Anahtar kelime araştırması, tüm SEO stratejilerinin temelidir ve SEO çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bu adımı doğru yapmanız çok önemlidir.

Daha ne?

Anahtar kelimeleri iyi bir şekilde eşlemek, sayfalarınızın SERP’lerde kendi aralarında rekabet edeceği anahtar kelime yamyamlığından kaçınmanıza da yardımcı olabilir.

Öyleyse devam edin ve anahtar kelime araştırmanıza doğrudan anahtar kelime araştırma şablonumuzla başlayın. Şimdi indir.