Anahtar Kelime Eşleme: Stratejinin Kodunu Çözme ve Nasıl Kullanılacağı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Anahtar Kelime Eşleme: Stratejinin Kodunu Çözme ve Nasıl Kullanılacağı

Google, SEO için gelişmiş algoritmalar ve sıralama faktörleri bulmuş olabilir. Ancak, anahtar kelimeler hala önemini koruyor ve bu da anahtar kelime eşlemenin öneminin altını çiziyor.

İçeriğinize doğru anahtar kelime grubunu dahil etmek, bu anahtar kelimeler için arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sıralamanıza yardımcı olabilir.

Ancak, bu işi söylemek yapmaktan daha kolaydır.

Binlerce başka web sitesi – rakipleriniz – muhtemelen aynı anahtar kelimeleri hedefliyor ve SERP’lerde gıpta ile bakılan 1 numaralı konum için yarışıyor.

Bu tam olarak anahtar kelime eşlemenin diğerlerine göre avantaj elde etmenize yardımcı olabileceği yerdir.

Ama tam olarak nedir ve bundan yararlanmaya nasıl devam edersiniz?

Hadi bulalım.

Anahtar Kelime Eşleme nedir?

Anahtar kelime eşleme, anahtar kelimeleri web sitenizdeki farklı sayfalara atadığınız bir süreçtir. Bu anahtar kelime ataması, konuya ve her sayfanın amacına göre yapılır.

Ama tam da burada başlıyor.

Tüm anahtar kelimelerinizi her sayfaya eşledikten sonra, web sitenizin yapısını yansıtmak için bunları grafik haline getirmeniz gerekir.

Özetle, tıpkı web siteniz gibi yapılandırılmış bir anahtar kelime haritanız olur ve her anahtar kelime sayfalara eşlenebilir.

Anahtar Kelime Eşleme nedir?

Anahtar kelime eşlemenin arkasındaki fikir, arama motorlarının her sayfanın alaka düzeyini ve bağlamını anlamasını kolaylaştırmaktır. Bu süreçte, izleyicilerinizin aradıkları bilgileri keşfetmelerine de yardımcı olursunuz.

Ve hepsi bu değil.

Bir anahtar kelime haritası, web sitenize daha fazla trafik çekmek için hangi içeriği oluşturmanız gerektiğini, nerede optimizasyona ihtiyaç duyulduğunu ve sayfaları nereye eklemeniz gerektiğini belirlemenize de yardımcı olur.

Tipik olarak, anahtar kelimelerinizi ve sayfalarınızı yönetebileceğiniz sütunlara sahip bir e-tabloda bir anahtar kelime haritası oluşturabilirsiniz. Arama hacmi, anahtar kelime zorluğu ve daha fazlası gibi diğer ölçümleri de dahil edebilirsiniz.

Temel olarak, anahtar kelime eşlemesinden yararlanmayı seçmezseniz, sayfa içi SEO stratejiniz daha az yapılandırılmış olacaktır. Ve tam da bu nedenle çok sayıda anahtar kelime fırsatını kaçırmanız muhtemeldir.

Neden Anahtar Kelime Eşleme Yapmanız Gerekiyor?

Anahtar kelime eşlemenin öneminden ve bunu web siteniz için yapmanızın neden önemli olduğundan bahsettik.

Ancak, anahtar kelime eşlemenin belirli avantajlarını anlamak için ayrıntılara girelim.

1. Anahtar Kelime Boşluklarını Keşfetmeye Yardımcı Olur

Anahtar kelime eşleme, hedeflediğiniz tüm anahtar kelimeleri takip etmenize yardımcı olur. Ancak, stratejinizdeki anahtar kelime boşluklarını belirlemenize de yardımcı olur.

Bunlar, anahtar kelime araştırması sırasında gözden kaçırmış olabileceğiniz anahtar kelimelerdir ve içeriğinize dahil ederseniz bunlar için sıralama yapabilirsiniz. Anahtar kelime eşleme yoluyla, bu gizli anahtar kelime fırsatlarını keşfedebilir ve bu anahtar kelimeleri alakalı hedef sayfalarla da eşleştirebilirsiniz.

2. Anahtar Kelime Yamyamlığını Durdurur

Web sitenize ve SEO stratejinize yapabileceğiniz en kötü şey, anahtar kelime yamyamlığının kurbanı olmaktır. Bu, web sitenizin birden çok sayfasının aynı anahtar kelime için sıralama yapmak için birbiriyle rekabet etmesine yol açar.

Elbette, web sitenizi başlattığınızda yapılandırılmamış bir sayfa içi SEO stratejisine gitmek mantıklı olabilir.

Ancak ölçeği büyüttükçe web sitenizdeki sayfa sayısı ve hedeflediğiniz anahtar kelime sayısı artar.

Böyle bir durumda, her sayfa için hedeflediğiniz anahtar kelimeleri takip edemeyebilirsiniz. Birden fazla sayfa için aynı anahtar kelimeyi hedefleyebilirsiniz ve bu, anahtar kelimenin yamyamlaşmasına yol açar.

Anahtar kelime haritalarının imdadınıza yetişebileceği yer burasıdır.

Onlarla, hangi sayfada hangi anahtar kelimenin hedeflendiğini tam olarak bileceksiniz. Bu, aynı anahtar kelimeyi başka bir sayfadan tekrar hedefleme olasılığını ortadan kaldırır.

Tavsiye Edilen:  Twitter Roundup: SEM'de Ağustos Sesleri

3. Dahili Bağlantıyı İyileştirir

Dahili bağlantı, ziyaretçilerinizin web sitenizde mümkün olduğunca fazla zaman geçirmesini sağlamanın yoludur. Hatta arama motoru robotlarının web sitenizdeki yeni sayfaları keşfetmesini ve dizine eklemesini kolaylaştırır.

Daha ne?

Dahili bağlantıyı doğru yaptığınızda, web sitenizde yetim sayfalara sahip olma şansınızı azaltmış olursunuz. Bu da SEO’nuzu daha da güçlendirecektir.

Ancak, anahtar kelime eşleme bu konuda size nasıl yardımcı olur?

Anahtar kelimeleriniz iyi organize edildiğinde, ilgili sayfaları kolaylıkla tanımlayabilirsiniz. Bu da, dahili bağlantı sürecinizi etkili bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Fazlası var…

Şimdi web sitenize daha fazla organik trafik akışını sağlayacak diğer 102 adımı keşfetme zamanı. SEO Kontrol Listesini buradan alın.

Nasıl göründüğüne bir göz atmak ister misiniz?
E-postanızı girin ve

Anahtar Kelime Eşleme Nasıl Yapılır?

Artık anahtar kelime eşleme ve önemi hakkında her şeyi bildiğinize göre, web siteniz için anahtar kelime eşleme sürecini nasıl uygulayabileceğinize bir göz atalım.

Hedef Anahtar Kelimeler Listesi Oluşturun

Anahtar kelimelerinizi haritalamaya başlamadan önce, sıralama yaptığınız ve hedeflemek istediğiniz tüm anahtar kelimeleri (kısa kuyruklu ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler) bulmanız gerekir.

Sıraladığınız anahtar kelimeleri bulmak oldukça kolaydır. Web sitenize trafik getiren tüm arama sorgularını bulmak ve bunları anahtar kelime listenize dahil etmek için Google Search Console’u kullanabilirsiniz.

 1. Trafiği getiren tüm anahtar kelimeleri bulmak için Arama sonuçlarına gidin ve “Sorgular” sekmesini kontrol edin. “Dışa Aktar”ı tıklayarak bu listenin tamamını dışa aktarabilirsiniz.
 1. Benzer şekilde hedeflenecek yeni anahtar kelimeler bulmak için Google Keyword Planner, Semrush veya Ahrefs gibi araçları kullanarak anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

  Tek yapmanız gereken birincil arama terimlerini girmek, ilgili anahtar kelimeleri aramak ve hedeflemek istediklerinizi seçmek.

  Örneğin, birincil arama terimi olarak “arama motoru optimizasyonu” yazdığınızda Semrush’ın bu anahtar kelime listesini nasıl bulduğuna dikkat edin.

Bu noktada amacınız, olabildiğince çok anahtar kelimeden (web sitenizin sıralamasını istediğiniz anahtar kelimeler) oluşan bir liste oluşturmak olmalıdır. Bu anahtar kelimeleri bulmak için rakip araştırmasından da yararlanabilirsiniz.

Anahtar kelime listesini aldıktan sonra, dışa aktar düğmesine tıklayarak bunları dışa aktarabilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Gruplandırın

Süreçteki bir sonraki adım, benzer anahtar kelimeleri konulara ve arama amacına göre gruplandırmaktır. Bunun arkasındaki fikir, anahtar kelimeleri belirli hedef sayfalara atayabilmeniz için gruplara getirmektir.

 1. Anahtar kelimeleri Google Search Console’dan ve diğer platformlardan dışa aktardıktan sonra, hepsini tek bir e-tabloya ekleyebilirsiniz.
 2. Herhangi bir sorun olması durumunda her zaman bir yedek kopyanız olması için e-tablonuzun bir kopyasını oluşturmanız önemlidir. Ancak, yalnızca orijinal kopya üzerinde çalışacağınızı unutmayın.
 3. Anahtar kelimeleri ve diğer verileri kolayca görebilmeniz için sütunların boyutunu açıkça artırdığınızdan emin olun.
 1. Ardından, tüm girişleri Arama Hacmi sütununa göre sıralayan bir filtre ekleyin.
 1. Girişleri azalan hacim sırasına göre düzenleyebilirsiniz.
 1. Ardından, anahtar kelime eşleme için ilgi konusu olmayan tüm sütunları kaldırın. Bu, TBM sütunu anlamına gelir.
 1. Şimdi arama amacına göre her bir anahtar kelimeyi ayrı bir grupta gruplandırmaya başlamanız gerekiyor. E-tablonuzdaki her bir anahtar kelimeyi satır satır analiz etmeye başlayabilir ve benzer anahtar kelimeleri birlikte gruplandırabilirsiniz.

  Örneğin “sayfa seo nedir”, “sayfa seo” ve “sayfa seo rehberi” benzer anahtar kelimelerdir ve birlikte gruplandırılabilirler. Buradaki sebep, bu anahtar kelimelerin arkasındaki amacın aynı olmasıdır.

 1. Bu anahtar kelimeleri e-tabloda başka bir yere taşıyabilirsiniz. Bu grubu, en uygun olacağını düşündüğünüz sayfaya göre etiketleyin.
Tavsiye Edilen:  Dijital Pazarlamada SEO'nun Ne Olduğunu Anlamak
 1. Bunu tüm anahtar kelimeleriniz için yapmaya başlamanız gerekecek. Bu, anahtar kelimeleri tek tek sayfalarla eşleştireceğiniz adımdır, böylece hiçbir iki sayfada anahtar kelimeler kesişmez.
 1. Burada belirli bir gruba girmeyen bazı anahtar kelimeler görebilirsiniz. Bunlar bir “Outlier” kovasında gruplandırılabilir. Bu, bu anahtar kelimelerin yararsız olacağı anlamına gelmez. Bunları içerik fikirleri bulmak için kullanmaya devam edebilirsiniz.

  Alternatif olarak, bunlara benzer anahtar kelimeleri daha fazla bulmak ve gruplar halinde gruplandırmak için bunları birincil arama terimleri olarak kullanabilirsiniz.

 1. Kovalarınızı tanımlama sürecini kolaylaştırmak için çeşitli arka plan renkleri kullanabilirsiniz.

Listenizdeki tüm anahtar kelimeleri gözden geçirmeyi bitirdiğinizde, hepsini farklı gruplara ayırmış olacaksınız.

Burada bir ipucu.

Yayınladığınız sayfalar için zaten URL’leriniz olabilir. Ancak, henüz oluşturmadığınız birçok başka sayfa olabilir.

Bunlar için geçici URL’ler bulabilirsiniz. Bunlar, sayfaları yayınlamaya başladığınızda daha sonraki bir aşamada anahtar kelime haritanızda güncellenebilir.

İçerik Fikirleri Üretin

Artık anahtar kelimeleri farklı gruplara yerleştirdiğinize ve bunlara mevcut ve geçici URL’ler atadığınıza göre, işleri daha ileriye götürmenin zamanı geldi.

Bir sonraki adım, bu anahtar kelimeleri web sitenizde kullanmaya başlamaktır. Bunları daha da fazla kullanmak için, bunları iş hesaplamaları ve kararları yapmak için kullanabilirsiniz.

Ve bunu nasıl yapabilirsiniz?

Anahtar kelime grubu size aylık arama trafiğiniz ve web sitenizin potansiyel geliri hakkında harika bir fikir verebilir.

Ek olarak, bunları ilgili sayfalar için yeni URL’ler bulmak için de kullanabilirsiniz.

Daha ne?

Bu anahtar kelime gruplarının önemi, web sitenizi daha iyi yapılandırmanıza da yardımcı olabileceğinden daha da ileri gider.

Bu kovalara dayalı olarak, dizinler, alt dizinler vb. atayarak web siteniz için bir hiyerarşi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Web Sitenizin Potansiyelini Bulun

Yukarıda belirtildiği gibi, bu anahtar kelime gruplarını kullanarak web sitenizin trafik ve gelir potansiyelini kolayca bulabilirsiniz.

İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

 1. “Toplam Hacim” adlı bir satır oluşturarak başlayın. Bu satırı her bir kovanın hemen altında oluşturabilirsiniz.
 2. Ardından, her bölme için toplam hacmi elde etmek üzere TOPLA özelliğini kullanabilirsiniz.
 1. SERP’lerde 1 numaralı konum için beklenen tıklama oranını belirten başka bir satır da oluşturabilirsiniz. Tipik olarak bu oran yaklaşık %35’tir, dolayısıyla elektronik tabloya 0,35 olarak koyabiliriz.
 2. Ardından, “Toplam Potansiyel Pazar” adı verilen başka bir satır oluşturun. Bu, esasen TO ile çarpılan her bir kovanın hacmidir.
 1. Şimdi sahip olacağınız şey, bu anahtar kelimelerin her biri için SERP’lerin en üstünde yer almayı başarırsanız, web sitenizin alabileceği toplam potansiyel trafik olacaktır. Tek yapmanız gereken, her anahtar kelime grubu için tüm “Toplam Potansiyel Pazar” rakamlarını toplamaktır.
 1. Ardından, “Genel Potansiyel Pazar” satırının altında “Beklenen Dönüşüm Oranı” adlı bir satır daha oluşturun. Burada, web siteniz için tahmini bir dönüşüm oranı girebilirsiniz. Bu örnek için, bunu %1,5 olarak alacağız.
 2. Bu satırın altında, “Toplam Aylık Dönüşümler” adlı başka bir satır oluşturun. Bu, esasen Beklenen Dönüşüm Oranının ve Genel Potansiyel Pazarın bir katı olacaktır.
 1. Bir sonraki satırın “Top Line Revenue” olması ve altındaki satırın “Bottom Line Revenue” olarak etiketlenmesi gerekir. Bunların her biri için, her satıştan elde edebileceğiniz tahmini gelir rakamlarını girin.
 2. Bu satırların altında, “Aylık Üst Satır Geliri” ve “Aylık Alt Satır Geliri” olmak üzere iki satır daha oluşturun. Bunlar, esasen ilgili rakamların aylık dönüşüm rakamıyla katı olacaktır.
Tavsiye Edilen:  Web Siteniz İçin Site Haritaları ve Tel Çerçeveler Nasıl Oluşturulur?

Aylık ciro ve ciro rakamları, bu anahtar kelime gruplarının birlikte sürmenize yardımcı olacağı tahmini minimum ve maksimum gelir olacaktır. Tabii ki, SERP’lerde gıpta ile bakılan 1 numaralı noktaya ulaşmayı başarırsanız durum böyle olacaktır.

Düzenli olarak yap

Anahtar kelime eşleme yapmanın son adımı, anahtar kelime eşlemenin burada durması gerekmediğini hatırlamaktır.

Web siteniz dinamiktir ve düzenli olarak içerik eklemeye devam edebilirsiniz. Bu – tahmin ettiğiniz gibi – daha fazla sayfa ve daha fazla anahtar kelime anlamına gelir.

Bu, anahtar kelime haritanızı düzenli olarak yeniden ziyaret etmeniz ve güncellemeniz gerektiği anlamına gelir. Aynısı, onu kullanarak yaptığınız tüm tahminler için de geçerlidir. Bunu yapmamak, web siteniz büyüdükçe anahtar kelimelerin çakışmasına neden olabilir.

SSS

1. Anahtar kelimeler için nasıl harita oluşturabilirim?

Anahtar kelime eşleme için izleyebileceğiniz adımlar şunlardır:

 1. Web siteniz için bir hedef anahtar kelime listesi oluşturun
 2. Anahtar kelimeleri konulara göre gruplandırın
 3. Anahtar kelime gruplarını URL’lere atama
 4. Anahtar kelime gruplarına dayalı içerik fikirleri bulun
 5. Web sitenizin trafik ve gelir potansiyelini öğrenin
 6. Anahtar kelime haritasını düzenli olarak güncelleyin

2. Anahtar kelime URL eşlemesi nedir?

Anahtar kelime URL eşlemesi, benzer anahtar kelimeler kümesine bir hedef sayfa ve URL atama işlemidir. Bu, anahtar kelime keşfini iyileştirmek ve ayrıca anahtar kelime yamyamlaştırma şansını azaltmak için yapılır.

3. Anahtar kelime eşlemenin faydaları nelerdir?

Anahtar kelime eşlemenin faydaları şunlardır:

 • Anahtar kelime yamyamlığında azalma
 • Geliştirilmiş dahili bağlantı
 • Anahtar kelime keşfine yardımcı olur

4. Tek bir sayfaya kaç tane anahtar kelime eşlenmelidir?

Tek bir sayfaya eşleyebileceğiniz anahtar kelime sayısı, o sayfa için oluşturmayı planladığınız içeriğin türüne göre değişir.

Uzun biçimli içerik için, sayfaya eşlenmiş 100’den fazla anahtar kelimeniz olabilir. Ancak, belirli bir konuda kısa içerik yazıyorsanız, 10’dan az anahtar kelimeniz bile olabilir.

5. Anahtar kelimeleri nasıl kümelersiniz?

Anahtar kelimeleri kümelemenin kolay bir yolu yoktur. Anahtar kelime listenizi gözden geçirmeniz ve birbirine benzeyenleri manuel olarak kümelemeniz gerekir. Bu, anahtar kelime eşleme söz konusu olduğunda iyi yapmanız gereken önemli bir adımdır.

Son düşünceler

Anahtar kelime eşleme, web sitenizin SEO’sunu artırmak için yapmanız gereken önemli bir süreçtir. Bu olmadan, büyük olasılıkla birçok anahtar kelime fırsatını kaçırırsınız ve sonunda anahtar kelime yamyamlığı yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Doğru şekilde yapmak için, web siteniz için bir hedef anahtar kelime listesi oluşturun ve ardından bunları kategoriler halinde gruplandırın. Her kategoriyi bir sayfaya atayın ve ardından buna dayalı içerik fikirleri bulun.

Anahtar kelime haritasını kullanarak trafik ve gelir tahminleri de yapabilirsiniz.

Son olarak, güncellemek için anahtar kelime haritanızı düzenli olarak tekrar ziyaret ettiğinizden emin olun. Web sitenizin SEO’sunu optimize etmekle ilgili daha fazla sır öğrenmek istiyorsanız, SEO Kontrol Listemize göz atın.