Android vs iOS: Bilmeniz gereken Mobil İşletim Sistemi pazar payı istatistikleri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Android vs iOS: Bilmeniz gereken Mobil İşletim Sistemi pazar payı istatistikleri

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Mobil uygulamalar her sektörde baskın bir rol oynuyor ve birçok işletme için büyümeyi ve genişlemeyi kolaylaştırıyor. Özel uygulama geliştirme ihtiyacındaki artış ve ücretsiz uygulama oluşturucu araçları, mobil uygulamalar için artan popülerliğin ve talebin en büyük kanıtıdır.

Mobil işletim sistemleri söz konusu olduğunda, Android ve iOS, pazarın neredeyse tamamını kapsayan iki kilit oyuncudur. Android çok daha geniş bir erişime sahip olsa da, en popüler olanın itibarını kazanan iOS’tur.

Bugün iki devin pazar payını karşılaştırmak ve ikisi hakkında bazı istatistikler ve gerçekler öğrenmek için buradayız. O halde lafı fazla uzatmadan başlayalım ve iki mobil işletim sisteminin karşı karşıya geldiği konumu öğrenelim.

bu blogda

  1. Android ve iOS pazar payı: Genel bakış
  2. Android ve iOS: Önemli istatistikler ve cihaz tabanlı işaretli paylaşım
  3. Android ve iOS: Kullanıcı ve satıcı payı istatistikleri
  4. Android ve iOS gelir istatistikleri
  5. Mobil işletim sistemlerinin konum bazında pazar payı

Android ve iOS pazar payı: Genel bakış

İşletim Sistemleri, herhangi bir cihazın can damarıdır. Ancak akıllı telefonların yaygınlaşması, mobil işletim sistemlerini yıllar içinde masaüstü işletim sistemlerinden daha popüler hale getirdi. Google’ın sahip olduğu Android ve Apple’ın sahip olduğu iOS, dünyayı yöneten en popüler iki mobil işletim sistemidir.

Android, birçok nedenden dolayı burada dünya lideri olarak ortaya çıkıyor. Android, daha fazla cihaz seçeneği, daha uygun fiyatlı ve esnek altyapı ve Google güvencesiyle geliyor. Bunlar, onu dünyadaki hemen hemen her ülkede en popüler yapan faktörlerden bazılarıdır.

Bununla birlikte, iOS, ezoterik çekiciliği nedeniyle daha niş pazarlarda ve birinci dünya ülkelerinde endüstrinin oldukça büyük bir payını tüketiyor. Cihazlar, uygulamalar vb. açısından daha az ve daha pahalı seçenekler nedeniyle daha az kişinin erişimi ve uygulanabilirliği içinde kalır.

Bu nedenle, küresel istatistiklere baktığımızda, Android’in tek başına pazarın neredeyse dörtte üçünü, iOS’un ise neredeyse geri kalanını kapsadığını görüyoruz. İki işletim sistemi birlikte pazarı birden fazla yönetiyor 6 milyar kullanıcılar tüm dünyaya yayıldı.

Tavsiye Edilen:  Beş Dijital Reklam Trendi 2023

Android ve iOS: Önemli istatistikler ve cihaz tabanlı işaretli paylaşım

İşletim sistemleri nihayetinde masaüstü bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları vb.

Bazı istatistikleri gözden geçirelim ve aynı şeyi öğrenelim:

Mobil işletim sistemi pazar payı

Mobil işletim sistemlerini küresel kullanım gücü açısından karşılaştırdığımızda Android tartışmasız lider olarak karşımıza çıkıyor. gelen son raporlara göre İstatistik sayacı, Android dünya çapında %71,45’lik bir paya sahipken iOS, küresel mobil işletim sistemi pazarında %27,83’lük bir paya sahiptir. Birleşik payları, toplam pazar payının %99’undan fazladır.

Samsung ve KaiOS gibi mobil işletim sistemlerinin geri kalanı birlikte pazar payının %1’inden azını oluşturuyor. Bu, Android ve iOS’un gerçekten rekabet edilemeyecek iki rakipsiz mobil işletim sistemi olduğunu göstermeye devam ediyor.

Tablet işletim sistemi pazar payı

Farklı işletim sistemlerinin popülerliğini göz önünde bulundurduğumuzda tablolar değişiyor. tablet cihazlar. iPad’ler muhtemelen dünyanın en popüler tablet cihazı olduğundan, iOS burada %53,63 ile lider olarak öne çıkıyor.

Ancak Android burada da iOS ile kıyasıya rekabet etmeyi başarıyor. Tablet işletim sistemlerinde de %46,3 pazar payına sahiptir. Windows, Linux, BlackBerry OS ve diğerleri birlikte tablet işletim sistemi pazar payının geri kalanını oluşturur.

Tüm cihazlarda işletim sistemi pazar payı

Tüm cihazlarda tüm işletim sistemlerinin pazar payını düşünürsek, Android & iOS burada da rekabette üst sıralarda yer alıyor. Mayıs 2022’ye göre İstatistik, Android, toplam pazar payının %43,23’ünü oluşturuyor. Listenin ikinci sırasında %29,2 pazar payı ile Windows yer alırken, iOS %17,67, OS X (macOS) %5,79 ve Linux pazarın yaklaşık %0,95’ini kapsıyor.

Açıkça görülüyor ki, Android ve iOS, %60’tan fazla toplam payla burada da pazarı yönetiyor. Bu, mobil cihazların ve uygulamaların önemini daha da vurguluyor ve ayrıca Android’in tüm cihazlarda pazarın baskın bir payını kapsadığını gösteriyor.

Android ve iOS: Kullanıcı ve satıcı payı istatistikleri

Dünyada 3 milyardan fazla Android kullanıcısı ve 1 milyardan fazla iOS kullanıcısı var. O zamandan beri akıllı telefonların yıllık satışları dünya çapında yaklaşık 1,56 milyar adede yükseldi, bu sayının önümüzdeki yıllarda büyük marjlarla artması bekleniyor.

Tavsiye Edilen:  Blog Yazmanın Geleceği: Teknolojinin Etkisi

Bu, mobil cihazların ve akıllı telefonların artan satışıyla birlikte, dünya çapında Android ve iOS kullanıcılarının sayısının da sürekli arttığı anlamına gelir. Aslında, bu ikisi neredeyse diğer tüm mobil işletim sistemlerini ortadan kaldırdı ve pazarın neredeyse yüzde 100’ünü kapladı.

Cihazlar söz konusu olduğunda, Apple’ın kendi ekosistemine sahip olduğu iyi bilinmektedir. Öte yandan, Android’in “herkese açık” ekosistemi, dünya çapında çok sayıda satıcı tarafından üretilen her türden akıllı telefon cihazı tarafından besleniyor.

Aslında, Android bir akıllı telefon üreticisi değil, yalnızca diğer satıcılara dayanan bir İşletim Sistemidir. Oysa iOS, İşletim Sistemlerinin üzerinde çalıştığı tüm cihazları da üreten bir Apple ürünüdür.

Android cihaz satıcıları açısından bakıldığında, Android’in ilk günlerinden beri Samsung’un lider olması dikkat çekicidir. Son istatistikler, Çin merkezli üreticilerin Android pazar payının yüzde 55’inden fazlasını elinde tuttuğunu gösteriyor. En iyi oyuncular ayrıca diğerleri arasında Xiaomi, Huawei, Oppo, Vivo, Motorola ve LG’yi içerir.

Android ve iOS gelir istatistikleri

Bu gerçek bazılarına garip gelebilir, ancak Android’in küresel pazarda bu kadar büyük bir paya sahip olmasına rağmen, iOS uygulamalarının ücretli uygulamalar, uygulama içi satın almalar ve diğer uygulama tabanlı satışlarla daha fazla gelir getirdiği tartışılmaz.

Bunun nedeni, iPhone kullanıcılarının uygulamalarına daha fazla harcama yapabilmeleri ve buna hazır olmalarıdır. Aslında, göre kayıtlarAndroid ve iOS uygulama geliri, 2021’de yıllık %19 artış kaydederek 133 milyar ABD dolarına ulaştı.

Kullanım açısından pazar payı çok daha düşük olmasına rağmen iOS’un toplam gelirin %63’ünden sorumlu olması dikkat çekicidir. Bu nedenle, uygulamalarınızla para kazanmak istiyorsanız iOS ekosistemini hedeflemek, Android’den daha iyi bir seçim olabilir.

Aşağıda önerilen bloga göz atabilir ve Android ve iOS uygulamalarında tüketici harcamaları ve Google Play Store ve Apple App Store’dan elde edilen gelirle ilgili daha fazla istatistik öğrenebilirsiniz.

Önerilen Okuma: Uygulamalara tüketici harcaması her zamankinden daha yüksek! İşte bunu nasıl artırabileceğiniz

Mobil işletim sistemlerinin konum bazında pazar payı

Bu bölümde, Android ve iOS mobil işletim sistemleriyle ilgili konuma dayalı gerçekleri tartışacağız. Yukarıda bahsedildiği gibi, Android dünya lideri iken, iOS birinci dünya ülkelerinde daha büyük bir paya sahip. Aslında iOS, ABD, İngiltere ve Kanada’da Android’i gölgede bırakıyor ve liderliği ele geçiriyor.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret Markaları İçin 5 Faydalı Sosyal Medya Pazarlama Aracı

Mobil işletim sistemlerinin konum bazındaki payıyla ilgili bazı istatistiklere daha göz atalım:

Yukarıda da görüldüğü gibi, iOS gelişmiş ülkelerde daha popüler, ancak Android tüm dünyadaki kullanıcıların birincil tercihi. Apple cihazları oldukça maliyetli olduğu için insanlar Apple cihazlarını sevmelerine rağmen iOS cihazlar yerine Android cihazlarını almayı tercih ediyor.

Tamamlanıyor!

Bu, en popüler iki mobil işletim sisteminin, Android ve iOS’un pazar payıyla ilgiliydi. Her ikisinin de kendi yollarıyla önemli ve popüler olduğunu söylemeye gerek yok. Android kitlesel popülariteye sahipken, iOS kendisi için oldukça niş bir pazar oluşturmuştur.

Android, çoğu uygulama için platform unvanını kazanır, ancak iOS çeker ve daha fazla gelir elde eder. Bu tablo ilerleyen zamanlarda değişebilir veya değişmeyebilir ama şimdilik olduğu gibi kalıyor. Maksimum kapsama alanı sağlamak için her iki mobil işletim sistemi için de uygulama oluşturmanızı öneririz.

Bu tür daha fazla pazar payı ve istatistiksel okuma ile ilgileniyorsanız, yayınladığımız diğer bloglara göz atmayı ve WooCommerce – Shopify, WordPress – Wix, WordPress pazar payı, WooCommerce pazar payı gibi çeşitli konularda ayrıntılı bilgi almayı unutmayın. , Shopify pazar payı ve daha fazlası.

Ayrıca yorum bırakabilir ve diğer ilgili karşılaştırma ve pazar payı bloglarını okumak isterseniz bize bildirebilirsiniz. Bunları sizin için örtmekten mutluluk duyarız. Ayrıca, hazır gelmişken, AppMySite’ın Android uygulama oluşturucusuna ve iPhone uygulama oluşturucusuna göz atmayı ve kendi uygulamanızı ücretsiz olarak oluşturmayı unutmayın.