Antivirüs Yazılımı Nedir? – Tanım, Türler ve Kullanım Alanları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Antivirüs Yazılımı Nedir? – Tanım, Türler ve Kullanım Alanları

Aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve YouTube’da Siber Güvenlik eğitimimizi izleyin!

Antivirüs Yazılımı Nedir?

Antivirüs yazılımı, kötü amaçlı yazılım, casus yazılım ve kimlik avı gibi siber tehditleri tespit etmeye yardımcı olan özel bir yazılımdır.

Bu yazılımı indirerek, yazılımın bu tür tehditleri anında sileceği ölçüde ayarları değiştirebilirsiniz. Otomatik veya manuel tehdit algılama düzeyi, seçtiğiniz virüsten koruma yazılımının türüne göre değişir.

Antivirüs yazılımlarına arka planda da tehditleri tespit etme izni verilebilir.

Aşağıda, virüsten koruma yazılımının karşı tasarlandığı farklı siber tehdit türleri bulunmaktadır.

E-dolandırıcılık

Kimlik avı saldırılarında, bir banka veya devlet temsilcisinden, hesabınızın üçüncü bir şahıs tarafından ele geçirildiğini veya güvenliğinin ihlal edildiğini belirten bir posta alacaksınız. Postanın amacı, saldırganın verilerinizi kolayca getirebileceği verilen bağlantıya tıklamanızı sağlamaktır. Bazen maillerdeki hikayeler oltalamanın türüne göre değişebilmektedir.

Google, Yahoo ve Microsoft gibi teknoloji devleri, postanızdaki bu tür iletileri filtrelemek için çalışıyor. Bu tür e-postaların çoğu filtrelenip istenmeyen e-postalara gönderilirken, kimlik avı e-postaları bazen algoritmanın etrafından dolanır ve birincil postanıza gelir.

Bu tür mailler görürseniz hemen kalıcı olarak silin.

Kötü amaçlı yazılım

Antivirüs’ü anlamak için kötü amaçlı yazılımları anlamak önemlidir. Kötü amaçlı yazılım, banka hesabınızı yağmalamak, kimliğinizi çalmak ve daha pek çok kötü amaçlı etkinlik amacıyla çalışır.

Birkaç kötü amaçlı yazılım önemli dosyalarınızı silebilir, sisteminizin çökmesine neden olabilir, sunucunuza zarar verebilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

casus yazılım

Casus yazılım genellikle cihazınızın işletim sistemine girer, faaliyetlerinizi gözetler ve buna göre reklamlar oluşturur. Bazen. casus yazılımlar da istenmeyen reklamlar oluşturur.

Ancak, antivirüs yukarıda belirtilen siber tehdit türlerini bulmak için nasıl çalışır? Bu blogun bir sonraki bölümü, antivirüs nedir, aynı cevabı verecektir.

Tavsiye Edilen:  Facebook Reklam Kitaplığı - Nedir ve nasıl kullanılır?

!

Antivirüs Nasıl Çalışır?

Herhangi bir virüsten koruma yazılımı yüklediğinizde, genellikle dünyadaki mevcut ve popüler virüslerin önceden yüklenmiş bilgileriyle birlikte gelir.

Virüsten koruma yazılımı çalıştırdığınızda, bilgisayarınızın bilgileri ve önceden yüklenmiş bilgilerle eşleşir. Bir maç olduğunda, aynı şekilde bilgilendirileceksiniz. Virüsten koruma yazılımındaki temizle, temizle veya sil seçeneğini belirleyerek etkilenen dosyaları manuel olarak silebilirsiniz.

Ayrıca, gelecekte de bu tür kötü amaçlı yazılımları veya virüsleri otomatik olarak silmek için ayarları değiştirebilirsiniz.

Neyin antivirüs olduğunu daha etkili bir şekilde anlamak için, neyin kötü amaçlı yazılımdan koruma olduğunu da anlamak önemlidir. Aşağıdaki bölüm aynı konuyu ele alacaktır.

Antivirüsün Önemi

Antivirüs, herhangi bir cihazda önemli bir rol oynar. Aşağıda, sağladığı en iyi korumalardan birkaçı bulunmaktadır.

  • Antivirüs, şirket sistemlerine belirgin bir şekilde sızan kötü amaçlı yazılımları ve virüsleri algılar. Bu, bilgisayarın hijyeninin korunmasına yardımcı olacaktır.
  • Bilgisayar korsanlarının büyümesi bugünlerde çok büyük. Bilgisayar korsanları, sisteminizdeki hassas ve gizli verileri hedefleme eğilimindedir. Antivirüs varlığında, veri erişim etkinliği ve daha fazlası tespit edilebilir. Ayrıca, veriler antivirüs yazılımı tarafından büyük ölçüde korunacaktır.
  • Bilgisayarınıza düzenli olarak harici cihazlar takarsanız, virüsten koruma yazılımı PC/dizüstü bilgisayarınızı herhangi bir harici cihazdan gelebilecek olası virüslerden koruyacaktır.

Yukarıda belirtilen yöntemler sayesinde PC/laptop bilgisayarınız virüslere karşı büyük ölçüde korunacaktır. Sonuç olarak, bilgisayarınızın ömrü uzun olacaktır.

Antivirüs ve Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma

Antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma arasındaki benzerlik, her ikisinin de cihazınızı saldırganlardan korumak için tasarlanmış olmasıdır.

Antivirüs yazılımı, cihazınızı her türlü saldırıya karşı korumak için tasarlanırken, kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı, cihazınızı yalnızca kötü amaçlı yazılımlardan korumak için tasarlanmıştır.

Kısaca antivirüs kullanımlarının evrensel olduğu söylenebilir. Antivirüs kullanımlarının aksine, kötü amaçlı yazılımdan koruma, cihazınızı Truva atlarına ve fidye yazılımlarına karşı etkili bir şekilde korumak için uzmanlığa sahiptir.

Tavsiye Edilen:  AWS Fargate nedir? Tanım, çalışma ve karşılaştırma

Ancak, 2021’de size en uygun virüsten koruma yazılımını seçmek için bilmeniz gereken farklı virüsten koruma yazılımı türleri nelerdir? Bu blogun bir sonraki bölümü, antivirüs nedir, aynı cevabı verecektir. Aşağıdaki virüsten koruma yazılımı örnekleri, ITProPortal’ın 2021 raporuna göredir. daha fazlasını okuyabilirsin Burada.

Popüler Antivirüs Yazılımı

Comodo Windows Antivirüs Yazılımı

Bu yazılım, Windows işletim sistemi ile uyumludur ve her seferinde bir cihazı kapsar. Bu virüsten koruma yazılımı, bulut tabanlı tarama, güvenli alışveriş, oyun modu ve 7/24 teknik destek ile birlikte gelir. Ayrıca güvenlik duvarı koruması ile birlikte gelir.

Bu virüsten koruma yazılımını yıllık 39,99 ABD Doları karşılığında satın alabilirsiniz.

ESET NOD32 Antivirüs

Bu, piyasadaki en yeni virüsten koruma yazılımı türlerinden biridir. Bu yazılım, Windows işletim sistemiyle uyumludur ve aynı anda en fazla beş cihazı destekleyebilir. Bir fidye yazılımı kalkanı, UEFI tarayıcı, açıklardan yararlanma engelleyici ve bulut destekli tarama ile birlikte gelir.

Harici aygıtlarınızı da virüslere karşı tarayan PowerShell ile birlikte gelir. Bu virüsten koruma yazılımını yıllık 39,99 ABD Doları karşılığında satın alabilirsiniz.

Trend Micro Antivirus+ Güvenliği

Bu, piyasadaki en yeni virüsten koruma yazılımı türlerinden biridir. Bu yazılım, Windows işletim sistemleriyle uyumludur ve aynı anda bir cihazı destekleyebilir.

Bu virüsten koruma yazılımı, fidye yazılımı koruması, gelişmiş AI öğrenimi, e-posta dolandırıcılığı koruması ve ödeme koruması ile birlikte gelir. Bu virüsten koruma yazılımı, birçok kişi tarafından yazılımın uygun fiyatı, kolay kullanımı ve nispeten daha güçlü koruması nedeniyle seçilir.

Bu son derece hassas antivirüs programını yıllık 29,95 ABD Doları karşılığında satın alabilirsiniz. Bu yazılımı, yazılımın 30 günlük ücretsiz deneme sürümü aracılığıyla bugün test edebilirsiniz.

Ancak, antivirüs yazılımına yatırım yapmaya değer mi? Bu blogun ‘antivirüs nedir’ konulu sonraki bölümü de aynı cevabı verecektir.

Tavsiye Edilen:  AWS Mikro Hizmetleri - Mimarisi, Kullanım Alanları ve Avantajları

Antivirüs Yazılımının Avantajları ve Dezavantajları

Bilgisayar antivirüsünün hem avantajları hem de dezavantajları aşağıda verilmiştir:

Antivirüs Yazılımının Avantajları:

  • Cihazınız virüslere, Truva atlarına, solucanlara, casus yazılımlara, reklam yazılımlara, rootkit’lere ve keylogger’lara karşı korunacaktır. Sonuç olarak, verileriniz de korunacaktır.
  • Yanlışlıkla bir kimlik avı bağlantısına veya bu tür bir kötü amaçlı bağlantıya tıkladığınız durumlarda, cihazınızı ve verilerinizi koruyacaktır. Antivirüs yazılımı, virüs bulaşma yüzdesini birkaç kat azaltır.
  • Antivirüs yazılımı, gizli bilgilerinizi bilgisayar korsanlarından da korur. Bu, virüsten koruma yazılımının güvenlik duvarı sağlamasıyla mümkündür.
  • Bunu yükleyerek, her yıl bilgisayar onarım maliyetlerinden binlerce dolar tasarruf edebilirsiniz.
  • Antivirüs yazılımı, spam e-postaların da ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Antivirüs Yazılımının Dezavantajları:

  • Virüsten koruma yazılımı büyük boyutlarda olduğundan, cihazınız zaman zaman gecikme yaşayabilir.
  • Çok az virüsten koruma yazılımı, yerleşik güvenlik duvarı sağlamadan gelebilir. Bu, cihazınızın saldırıya uğrama olasılığını artırabilir. Bu nedenle, güvenliği sağlamak için, virüsten koruma yazılımınızın güvenlik duvarı korumasıyla birlikte geldiğinden emin olun.

Çözüm

Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar tüm dünyada gelişiyor. Saldırganlar ve bilgisayar korsanları, yıllardır cihazlarınıza saldırmak ve antivirüs yazılım sistemlerini atlatmak için teknolojik taktikler buluyor. Bu nedenle, güvenlik duvarı koruması ile yatırım yapmanız her zaman tavsiye edilir. Ayrıca, virüsten koruma yazılımını düzenli olarak güncellemek, yazılımın sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.