Araçlar Olmadan SEO’da Nasıl Başarılı Olunur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Araçlar Olmadan SEO’da Nasıl Başarılı Olunur?

Birisi Twitter’dan ilginç bir soru sordu: Hiçbir SEO aracınız olmasaydı, birine içerik stratejisine yaklaşmasını nasıl tavsiye ederdiniz?

Bu, podcast’imizde tartıştığımız eğlenceli bir düşünce egzersizi oldu. SEO’nun nihai hedefi olan mümkün olduğu kadar yüksek sıralamaya uygun birkaç cılız fikri inceledik.

Organik aramada üst sıralarda yer almak için en iyi, en değerli içeriği oluşturmanız gerekir. Ve en iyi içerik, arama yapanın amacına hitap eder ve o konuyu veya anahtar kelimeyi ararken akıllarındaki soruları yanıtlar.

Genellikle Ahrefs’te bulduğumuz verilere dayanarak uygun olduğunu bildiğimiz anahtar kelimeleri buluruz. Daha sonra en uygun içeriği yazıyor, düzenliyor ve yayınlıyoruz.

Ama eğer kullanmasaydık herhangi araçlar, işte yapacağımız şey:

SEO Fırsatı Olup Olmadığını Anlayın

Gibi bir SEO aracı Ahrefler veya Mangooller size arama hacmi, SEO sıralama zorluk düzeyi, rakiplerinize ilişkin veriler ve daha fazlası dahil olmak üzere anahtar kelimelerle ilgili en fazla veriyi verecektir. Ancak yazmak istediğiniz konuları Google’da aramak da size iyi ipuçları verecektir.

Geniş konuları aradığınızda her alan rekabetçi görünecektir. Bir ton içerik var. Ancak ne kadar spesifik olursanız, fırsatları o kadar çok fark edebilirsiniz. Hakkında yazmak istediğiniz konuyu ararsanız ve esas olarak Reddit konularını veya Pinterest gönderilerini bulursanız, bu, başka hiç kimsenin bu konu hakkında yapılandırılmış bir kaynak oluşturmadığı anlamına gelir. Ve bu yaratıcı siz olabilirsiniz.

İşte bir örnek: Yakın zamanda şunun peşindeydim: minimalist veranda mobilyaları. Tasarım kılavuzunu arayarak kolayca bulabileceğimi düşündüm, ancak en iyi sonuçların çoğu Home Depot ve AllModern gibi perakendecilere yönelik ürün kategorisi sayfalarıdır.

(Bunu okuyorsanız ve şimdi minimalist bir iç tasarım blogu başlatmayı düşünüyorsanız, lütfen başlattığınızda bana bir bağlantı gönderin!)

Anahtar Kelime Fikirleri Oluşturun

Anahtar kelime araştırma sürecini hacklemek için Google Arama’yı da kullanabilirsiniz. Hakkında yazmak istediğiniz konuları arayın ve ilgili aramaları arayın.

Örneğin, Cup & Leaf çay örneğini kullanarak, “yeşil çay” diye arama yapıp ardından aşağıya doğru kaydırırsanız, benzer arama sorgularının bir listesini içeren “Yeşil çayla ilgili aramalar”ı görürsünüz:

Tavsiye Edilen:  Sızma Testi - Ayrıntılı Genel Bakış (2019)

Dezavantajı ise bu arama terimleriyle ilgili ayda yalnızca bir düzine kadar sorgunun olabilmesidir. Kesinlikle bilemeyeceksiniz. Ancak bu taktik size hakkında yazmayı düşüneceğiniz ilgili konular hakkında fikir verir.

İyi İçerik Nasıl Oluşturulacağını Öğrenin

Bir sonraki adım, aradığınız konuyla ilgili en iyi beş makaleye bakmak ve bunları okumaktır. Öncelikle kendinize şu soruları sorarak bu içeriği neyin yüksek kaliteli kıldığını öğrenin:

Bu makaleler hangi bilgileri içeriyordu? Tüm makaleleri okuduğunuzda, her web sitesinde yer alan tüm bilgileri ve konuyu ne kadar ayrıntılı bir şekilde ele aldıklarını not edin.

Bilgilerdeki ortak noktalar nelerdir? Tüm makalelerin dahil olduğu bir bölüm var mı gibi kalıpları arayın. Bu, Google’ın belirli bir konudaki hangi içeriği ödüllendirdiği konusunda size ipucu verecektir. “Yeşil çay” örneğinde, Google’daki ilk beş makalenin tümü, yeşil çayın sağlığa yararları hakkında en azından bazı bilgiler içeriyor. Yeşil çay hakkında bir makale yazıyorsanız bu bilgiye de yer vermelisiniz.

En iyi sonuçlar hangi medyayı veya zengin medyayı içeriyor? En iyi beş web sitesinin grafik öğelerine dikkat edin. Ne tür bir görsel kullandılar ve o sayfada kaç görsel kullanıldı? Video veya bir tür etkileşimli grafik gibi zengin medya var mı? İlginiz ve kaynaklarınız varsa, web sitenize eklemek için benzer medya oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Artık en iyi beş sitenin neyi iyi yaptığını bildiğinize göre, neyi onlardan daha iyi yapabileceğinizi düşünebilirsiniz.

Bu sitelerden bir veya ikisi diğerlerinin içermediği bilgileri içeriyor mu? Makalelerden birinde diğerlerinin içermediği bir bilgi varsa, bunun kendi içeriğinize dahil etmek istediğiniz bir bölüm olup olmadığı konusunda eleştirel düşünmelisiniz. “Yeşil çay” örneğinde, yalnızca beşinci arama sonucu olan bir Harvard makalesi, sağlık açısından faydaları olan bir bitki kimyasalı olan flavonoidler hakkında bilgi içermektedir.

Bu flavonoidler hakkında yazmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Şart değil. Ancak yeşil çayın spesifik sağlık yararları hakkında flavonoidlerle ilgili bilgileri içerebilecek veya içermeyebilecek daha fazla ayrıntıya yer vermeniz gerektiğine dair bir ipucu olabilir.

Tavsiye Edilen:  Facebook Pikselini Shopify'a Ekleme: Tam Bir Kılavuz

Bu içeriği daha iyi hale getirecek benzersiz hangi bilgileri biliyorsunuz? İşte bu noktada konu uzmanlığı devreye giriyor. Konuyu, sektörü veya hedef kitleyi gerçekten iyi biliyorsanız, hedef kitlenizin arayacağını bildiğiniz bilgileri içeren yeni içeriği nasıl oluşturabileceğinizi düşünün.

Yine “yeşil çay” örneğini kullanalım ama başka bir dönüşle. Belki de bütün gıdaları vurgulayan ve diğer bazı gıdaları ortadan kaldıran 30 günlük bir diyet olan Whole30 diyetine adanmış bir web sitesi üzerinde çalışıyorsunuzdur. Yeşil çay hakkındaki makaleniz Whole30 onaylı olma merceğinden yazılacaktır. Whole30’daki birinin neden yeşil çay içmek isteyebileceği, sağlık açısından faydalarının neler olduğu ve Whole30 diyetine bağlı kalarak yeşil çayın tadını değiştirmenin yollarının olup olmadığı hakkında bilgi eklemek isteyebilirsiniz.

Sonuçta, rakiplerinizin içeriğini okumak, neyi iyi yaptıklarını öğrenmek ve neyi daha iyi yapabileceğinizi düşünmek, SEO veya içerik araçlarını kullanmaktan bağımsız olarak yapmanız gereken şeylerdir.

Bağlantıya Değer Değerli İçerik Oluşturun

SEO her zaman yüksek hacimli anahtar kelimelerin peşinden gitmekle ilgili değildir. Diğer sitelerin bağlantı verdiği değerli içerik oluşturmak, sitenizin alan adı otoritesini ve görünürlüğünü artıracaktır.

Bu geri bağlantılara sahip olduğunuzda sitenizin SEO değerini artıracaksınız. Ancak bunu iyi bir şekilde yapabilmek için, alana ilişkin güçlü bir anlayışa sahip olmanız gerekir; böylece hem düşünce liderleri hem de hedef kitle için ne tür içeriğin en yararlı olacağını bilirsiniz.

Kendinize şunu sorun: Halihazırda var olan içeriğe bakıp onu daha da kullanışlı hale getirerek bu kitle için nasıl bir değer yaratabilirim? Bağlantı vermeyi yararlı bulacakları yeni içerikler oluşturarak bu alandaki düşünce liderlerini nasıl destekleyebilirim?

Tam30 örneğine geri dönelim. Tam30 odaklı bir dizi popüler blog var. Çoğu insanın büyük marketlerden kolayca satın alabileceği tüm onaylı fındık sütü markalarının kapsamlı bir listesi gibi onlar için yararlı kaynaklar oluşturabilirsiniz.

Veya diyelim ki gerçekten üretkenliğe meraklısınız ve bir üretkenlik blogu başlatmak istiyorsunuz. Burası rekabetçi bir alandır, ancak özellikle daha az bilinen kitaplar için kitap özetleri ve notları yayınlamaya başlarsanız değer yaratacaksınız.

Tavsiye Edilen:  İşletmenizi Tanıtmanın 21 Yolu

Paylaşın, Tanıtmayın

Kaynak içeriğinize veya bağlantıya değer olduğuna inandığınız içeriğe sahip olduğunuzda, içeriğinizi benzer siteler ve benzer düşüncelere sahip topluluklarla paylaşmaya başlayabilirsiniz. Önemli olan, insanların aradıkları bilgiyi bulmalarına yardımcı olmak için gerçek bir çaba sarf etmektir. Bu, yalnızca bağlantılarınızı şımartmak değil, çevrimiçi topluluklara katılmak, sohbetlere katılmak ve aktif bir üye olmak anlamına gelir.

Eğer Whole30 onaylı kuruyemiş sütü listeniz varsa içeriğinizden faydalanacağını düşündüğünüz Whole30 siteleriyle paylaşın. Daha sonra bir Whole30 Reddit topluluğu bulun ve onlarla paylaşın. İlgili bir Facebook grubuna katılın ve birisi fındık sütleri hakkında soru sorarsa yorum bırakın ve listenize bir bağlantı ekleyin.

Bağlantılarınızı çok sık paylaşmayın. Kendinizi fazla tanıttığınız için yasaklanabilirsiniz veya yayınlarınız silinebilir. Çevrimiçi topluluklara katılmak, trafik gönderme konusundaki ilk taktiklerimizden biriydi. Fincan ve Yaprak. Örnek olay incelememizde bu taktikler hakkında daha fazla yazdık.

Ayrıca içeriğinizi muhabirlere de sunabilirsiniz. Açık Bir Muhabirin Çıkışına Yardım Edin, veya HARO, gazeteciler aktif olarak bilgi kaynakları arıyorlar, bu nedenle bağlantılarınızı gönderdiğinizde bu çok fazla kişisel tanıtım olarak görülmeyecektir. Ancak onlara yüksek kaliteli, alakalı bilgiler gönderdiğinizden emin olmanız gerekir.

Alt çizgi…

Arama motorlarının algoritmaları sürekli olarak gelişiyor çünkü önce insanların deneyimini sağlamaya çalışıyorlar. Kullanıcılara, arama sorgularına en iyi yanıtı vermeleri için en alakalı ve en yararlı bilgileri vermeye çalışıyorlar.

Bütün bunlar, günün sonunda, hangi SEO araçlarını kullanırsanız kullanın, yine de okuyucunun isteklerine odaklanan ilgi çekici içerik oluşturmanız gerekeceği anlamına gelir. Dolayısıyla, alanınızda en değerli içeriği oluşturmaya odaklanırsanız, eninde sonunda sonuçlara ulaşacaksınız.

Ancak bu sonuçları sizin için sağlamamızı istiyorsanız bize nasıl ulaşacağınızı biliyorsunuz.